Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik z płynną regulacją

bogdand 21 Kwi 2012 18:05 277427 197
 • #151
  eneuro
  Poziom 11  
  Skłaniam się też do podobnego rozwiązania tyle że ze sterowanym N MOSFETEM na wtórnym,
  coby praktycznie do dowolnego prostego prostownika bez żadnej regulacji podpiąć za diodami i amperomierzem coś podobnego do tego w załączniku, tyle że zmienione z układem na NE555 do płynnej regulacji za pomocą prostego PWMa i ograniczania prądu poprzez grupowe załączanie w zerze...

  PS: Patent z nacięciem płytek ciekawy ;)
 • #153
  eneuro
  Poziom 11  
  2n3055 też tranzystor,obudowa to kolektor-ale BUZ bardziej mi się podoba... a wielkie radiatory ze starych monitorów walają się i bedzie z nich użytek jakiś przynajmniej...

  Na BUZ11 bede robił według schematu powyżej, tyle że przerobiony z PWM-jak układ będzie działał to znaczy że się da ;)
  Póki co lutuję i testuję jutro na PWM i MOC3041 regulator obrotów wentylatora pieca co 230VAC-jak ten PWM będzie działał tak jak w symulatorze to się przerobi na załaczanie w zerze BUZ'a w ładowarce acu,bo jest kilka prostowników które w sposób opisany pozyżej myślę bardziej inteligentne będą ;)
  PS: NE555 z diodą 1n4148 mam oczywiście zaprojektowanego coby od 1%-99% regulować wypełnienie... zobaczymy jak to się sprawdzi w praktyce...
 • #154
  barca129
  Poziom 2  
  Ile watów powinny mieć rezystory ze schematu z pierwszego postu, do prostownika max 10A. A jakie elementy i o jakich wartościach muszę pozmieniać do prostownika 70A?
 • #155
  henrry59
  Poziom 10  
  Witam.Te wszystkie regulatory z regulacją po stronie pierwotnej transformatora są niewskazane.Każde trafo ma określoną liczbę zwojów dostosowaną do 230V i wszelkie zmiany tego napięcia negatywnie odbijają się na pracy trafa.Robiłem różne regulację na stronie pierwotnej m.in.układy z U2008;U2009 i przy obciążeniu żarówką,wiertarką ,szlifierką zachowywały się poprawnie,natomiast po podłączeniu trafa i obciążeniu go akumulatorem następowała głośna praca transformatora przegrzewanie.Dlatego nie polecam.
 • #156
  sqt_x
  Poziom 11  
  Witam chciałem odświeżyć temat. Ostatnio zbudowałem układ na bazie schematu podanego w odnośniku. KLIK
  Zbudowałem go typowo w celach poznawczych. Problem jaki wynika jest taki, że podczas regulacji potencjometrem z podłączonym transformatorem 230/12 i żarówką 12V, żarówka rozjaśnia się zgodnie z założeniem aż nagle pod koniec regulacji wyłącza się i pulsuje z okresem mniej więcej pół sekundy. Cofnięcie potencjometru włącza ją z powrotem. Czy powodem takiego zachowania może być inny tyrystor niż rosyjski KY202H ? Dobrałem inny ale również 10A/400V. Kolejny problem jaki napotkałem to, że podczas testów z transformatorem bez powodu uszkodzeniu uległ mostek prostowniczy znajdujący się na schemacie. :|
 • #157
  Henry12
  Poziom 17  
  Witam. Zrobiłem tytułowy prostownik z tego tematu, działa dobrze.Chcąc wykorzystać transformator 15V zrobiłem prostownik zamieszczony przez Maltin na str 5 i nie mogę go uruchomić. Zarówka 21W świeci bez żadnej regulacji nawet gdy odłącze bramkę tyrystora,natomiast po wyłączeniu prostownika i po ponownym włączeniu trzeba podłączyć bramkę żeby zaświeciła żarówka.Tyrystor i tranzystor dobre, kombinacje z potencjometrami nic nie dają.Czy aby ten schemat jest doby? Może ktoś zrobił ten projekt?
 • #158
  petertk
  Poziom 2  
  Witam,czy któryś z kolegów może mi zrobić płynną regulację po stronie wtórnej, na płytce, do prostownika.obecnie mam 16v.(oczywiście odpłatnie)
 • #159
  partyzancik
  Poziom 18  
  16V na wyjściu za mostkiem czyli może być to coś takiego
  https://obrazki.elektroda.pl/25_1238188967.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/6560311500_1331149351.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/4_1265573119.jpg
  Kup płytkę uniwersalną , przejrzyj karty katalogowe elementów z układu który chciałbyś złożyć i do dzieła (tam w układzie z LM7815 to jeśli masz mostek Graetza to + mostka do tych 2 węzłów przed lm i tyrystorem a "- " mostka podłącz tak jak masz podłączony odczep z trafa ) ale tylko drugi układ ma płynną regulację , pierwszy sam wyłączy ładowanie na końcu a ten trzeci to prymityw który dobrze spełnia swoje zadanie (prąd ładowania regulujesz mocą żarówki samochodowej podłączonej do układu )
 • #160
  petertk
  Poziom 2  
  tak,za mostkiem(mostek Graetza),drugi układ powinien być ok.prostownik jakoś powoli zrobiłem,ale takiego układu regulacji nie dam rady przeskoczyć.może mógłbyś mi coś takiego wykonać?

  Dodano po 2 [minuty]:

  tak,za mostkiem(mostek Graetza),drugi układ powinien być ok.prostownik jakoś powoli zrobiłem,ale takiego układu regulacji nie dam rady przeskoczyć.może mógłbyś mi coś takiego wykonać?
 • #161
  12pawel
  Poziom 33  
  petertk napisał:
  ale takiego układu regulacji nie dam rady przeskoczyć.może mógłbyś mi coś takiego wykonać?

  No nie mów że nie dasz rady połączyć ze sobą dosłownie 8 elementów. No chociażby na pająku, jak się płytki boisz. Jak ktoś CI zrobi płytkę(elementy, robocizna) i do tego koszty przesyłki to kupisz sobie gotowy prostownik.
 • #162
  partyzancik
  Poziom 18  
  petertk napisał:
  tak,za mostkiem(mostek Graetza),drugi układ powinien być ok.prostownik jakoś powoli zrobiłem,ale takiego układu regulacji nie dam rady przeskoczyć.może mógłbyś mi coś takiego wykonać?

  Dodano po 2 [minuty]:

  tak,za mostkiem(mostek Graetza),drugi układ powinien być ok.prostownik jakoś powoli zrobiłem,ale takiego układu regulacji nie dam rady przeskoczyć.może mógłbyś mi coś takiego wykonać?


  prostszych schematów chyba nie ma ale jak dalej cię rajcuje regulacja prądu to mam tutaj gotowce (na str pierwotną trafa coś w stylu regulatora obrotów od wiertarki albo na wtórną podobne do regulatora silnika DC)

  Prostownik z płynną regulacją Prostownik z płynną regulacją Prostownik z płynną regulacją

  http://allegro.pl/listing.php/search?change_view=1&order=p&p=5&string=regulator+obrot%C3%B3w
  http://sklep.avt.pl/go/_search/full_search.ph...ry_words=regulator+obrot%F3w&x=0&y=0&type=all
  http://sklep.jabel.com.pl/
 • #164
  jurek84
  Poziom 21  
  inveso napisał:
  MALTIN napisał:
  To i ja dołączę coś od siebie.


  Wrzucam w lepszej jakości i chyba ten układ zrobię dodając tylko woltomierz.


  Czy wystarczy zmienić tyrystor na np BT152 żeby zwiększyć wydajność prądową układu?
 • #165
  Witek76
  Poziom 24  
  klimekk napisał:
  Witam. Czy układ ze strony tytułowej wysteruje tyrystor 125A?
  ...
  Próbował ktoś podłączać takowy tyrystor?


  Ja zrobiłem regulację na tyrystorach 80A, układ wzorowany na rosyjskim prostowniku Resurs - okrojony z automatycznego wyłączania po osiągnięciu napięcia, ale dołożone tranzystory pozwalające sterować "dużymi" tyrystorami.
  W oryginale był wykorzystywany mostek 2 diody + 2 tyrystory, ja zmodyfikowałem na 2 tyrystory, ale transformator musi mieć uzwojenie symetryczne. Na schemacie narysowany jest R8 - nie montowałem go ale na płytce jest przewidziane miejsce. R10 złożyłem z 2 rezystorów 47Ω/2W połączonych szeregowo. To właśnie R10 ustala prąd bramek tyrystorów.
  W paczce: schemat i wzór płytki - pdf.
  Załączniki:
 • #167
  Witek76
  Poziom 24  
  Regulacja jest wstępnie przetestowana, ale prostownik jeszcze nie wmontowany w obudowę, chcę jeszcze na transmformatorze nawinąć uzwojenie do zasilania woltomierza/amperomierza cyfrowego i ładnie upakować do obudowy.
 • #170
  radiolokatr
  Poziom 10  
  Maj Marcin.Regulacja prądu przy stałym napięciu jest możliwa tylko przy zastosowaniu zmiennego opornika , a to wiąże sie z wielkością urządzenia, stratą energi , więc bardziej korzystna jest regulacja prądu ładowania za pomocą regulacji wartości napięcia. Prostownik mojej konstrukcji ma napięcie 14,5 volt i nie ma konieczności kontrolowania czegokolwiek ponieważ po naładowaniu sie akumulatora napięcia zostają wyrównane a wartość prądu spada prawie do zera.
 • #171
  mas444
  Poziom 14  
  Prostownik z płynną regulacją Odświeżę temat, bowiem chciałem Wam pokazać prostownik, który zrobiłem dwadzieścia parę lat temu. Jest na bazie zasilacza z zamieszczonego schematu. Tranzystory, które zastosowałem to jak pamiętam Bc211 i 2N3055. Zener na 15V i duże diody.
  Prostownik działa do dziś, ma regulację 0-15V i max. prąd 8A
 • #173
  maly0987
  Poziom 10  
  Witam a co sądzicie o takiej konstrukcji Prostownik z płynną regulacją
  jest to z książki Tyrystory i ich zastosowanie
 • #174
  slawek87
  Poziom 18  
  pustan dzięki za odpowiedź nie mam przekonania do sterowania transformatora na stronie pierwotnej , zauważyłem że jak skręcę moc to wyskakują mi duże prądy jałowe. Podejrzewam ze w tym przypadku będzie to samo.
 • #175
  Robin888
  Poziom 11  
  Witam. Zacznę od tego że nie jestem elektronikiem (hobbysta) a zauważyłem ciekawe zjawisko może ktoś mi to wyjaśni?
  Prostownik (trafo zwykłe 160 lub 200kVA) z mostkiem greza nie pamiętam ale chyba 50A .
  Napięcia:
  -jałowo 11,7V
  -obciążone 21W 10,56V
  -jałowo z kondensatorem 2200uF 18V
  -obciążone 21W z kondensatorem 2200uF 15,3V
  W poprzednim sezonie podpięte do aku brata chyba 45-50Ah płynęło 8A, mostek gorący(radiator 10x12cm) i napięcie na aku ok15,5V - dlaczego takie napięcie i temperatura ogromna?
  Postanowiłem wstawić regulację na LM317 + BT152 (bez żarówki ograniczającej prąd) po stronie wtórnej, dopiełem na kabelkach i tyrystor nie reguluje dopóki do obciążenia nie dopnę kondensatora. Bez kondensatora na wyjściu stałe 9V.
  Zmieniałem na inny mostek ale efekt temperatury podobny - może za mały radiator. A co z tymi napięciami? Czy regulacja na BT152 wytrzyma?
 • #176
  jurek84
  Poziom 21  
  Z napięciem to sobie sam wytłumaczyłeś - ładowałeś go do 18V. Co do regulacji na tyrystorze nie sądzę, aby działała, ale jakiś kąsek schematu by się przydał.
 • #177
  Robin888
  Poziom 11  
  W szereg wstawiłem żarówkę ograniczając prąd i trochę napięcie, ale brak regulacji przy mocno rozładowanym aku to problem. Wiem że aku zachowuje się jak wielki kondensator ale nie spodziewałem się aż takiej różnicy napięcia. Znalazłem taki kiedyś schemacik (ten o którym pisałem i go ostatnio sprawdzałem) nie wiem czy się nada w bloku nie trzymam aku, a prostownik potrzebny od święta ale fajnie jak by był. Jak nie wyjdzie to złożę ten co podawał MALTIN. Schemat dotyczy aku od motoru 6V ale ustawić go na 12V bez problemu można. Prostownik z płynną regulacją
 • #178
  Robin888
  Poziom 11  
  Czy prostownik ze schematu będzie ładował do zadanego napięcia a potem prąd spadnie prawie do 0 (mam zasilacz z LM317+KD502 wpięty prosto w bramkę i wyjście z emitera i prąd spada prawie do 0)?
  Wybaczcie pytanie ale jestem minimalistą.
  Dopytuję się bo dużo jest różnych schematów ale dokładnych opisów mało.
 • #179
  jurek84
  Poziom 21  
  Ten układ powinien wyłączyć ładowanie, gdy prąd ładowania spadnie poniżej prądu podtrzymania tyrystora. Dla tego modelu bodajże 6mA. Żeby zastosować taki układ trzeba mieć idealnie dobrane napięcie wyjściowe po filtracji 14,4V (max). Gdy napięcie na aku zrówna się z napięciem prostownika prąd przestanie płynąć i tyrystor się wyłączy. Tyle teorii. Ogólnie przy tak niskim prądzie nigdy.
 • #180
  Robin888
  Poziom 11  
  "Partyzancik" podał trzy schematy ale jeden jest z błędem bo jest kondensator który przeszkadza a nie pomaga bo jest niepotrzebny 100u za mostkiem - ale układ działa fajnie, żarówka prawie nie mruga ale spadek napięcia na wyjściu wyszedł mi niedopuszczalny bo powyżej 10,5V nie dałem rady wysterować.
  Schemat z LM317 też działa, mały spadek napięcia, mała stabilność woltomierz elektroniczny głupieje - konieczna duża pojemność na wyjściu (nie sprawdzałem na akumulatorze).
  Spróbowałem z triakiem i DB4 prosty układ do sterowania żarówek ale pierwotne uzwojenie prawie się zagotowało.
  W miarę wolnego czasu spróbuję jeszcze schemat SAWEK101