Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmaczniacz samochodowy 2x40w

dzwonnik 27 Jan 2006 14:52 4603 25
 • #1
  dzwonnik
  Level 12  
  cześć
  mam problem mam schemat wzmaczniacza samochodowego na układach tda2004 podpinanego pod głośniki do radia i w opisie jest napisane że po złączeniu dwóch kanałów daje 1x80w ale niewiem jak złączyć te kanały błagam pomóżcie mi jestem początkującym elektronikiem


  :?::cry:

  Marka:
  Model:
  Chassis (płyta):
  Inne (elementy, procesor):
  Jakość (skan, resolution):

  Marka:
  Model:
  Chassis (płyta):
  Inne (elementy, procesor):
  Jakość (skan, resolution):
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  halotron
  Level 15  
  takie łączenie nie ma sensu.w opisie tak napisane żeby użytkownikowi mieszać w głowie,że ma wzmacniacz 80 w
 • #3
  dzwonnik
  Level 12  
  mam jeszcze jedno pytanie zrobiłem jeden kanał tego wzmaczniacza i straszne trzaszyki i szumy są!
  niewiem co się dzieje może końcówka jest uszkodzona
  Ja go jeszcze niepróbowałem podłączyć do radia samochodowego bo niemiałem kiedy tylko podłączyłem do wieży w domu która ma 8ohm może to dlatego śą trzaski bo radio samochodowe ma 4ohm błagam pomóżcie!!!

  Dodano po 3 [minuty]:

  a może to być przyczyna tego że na układzie chyba zamieniłem oporniki r2 i r3 niejestem pewny pomóżcie bo szkoda mi wywalać to pudło do kosza!!!!!!
 • #4
  dzwonnik
  Level 12  
  sciągacie schemat tego wzmaczniacza a niepomożecie potrzebującemu!!!!!!!!!!!!!!
 • #5
  intelsat
  Level 13  
  niestety myślę że kolega traci tylko czas ten wzmacniacz w rezultacie nie przyniesie żadnych korzysci . uzyskasz około 10 W prawdziwej mocy. w rezultacie może się okazać że twoje radio zagra głośniej niż wzmacniacz. jeżeli radio ma 2x45 czyli około 16-18 wat prawdziwej mocy to twoja praca nie ma sensu .
 • #6
  dzwonnik
  Level 12  
  a miałbyś jakiś latwy schemat wzmaczniacza samochodowego?? jakiegoś takiego na tanich elementach do 50zł. bo mam mocne głośniki a radio słabe albo chociaż schemat wzmaczniacza do subwoofera aktywnego?????
 • #7
  intelsat
  Level 13  
  Jedyne rozsądne rozwiązanie wzmacniacza na 12v znajdziesz w " Praktyczny elektronik 12/2000 " wzmac. zbudowany na TDA 1562 Q układ zawiera małą ilość elementów i raczej nie powinno być dziwnych problemów z jego uruchomieniem. Nadal jednak zachęcam do kupienia normalnego wzm. do samochodu za ok.150 można już mieć . tylko uważaj w przedziale 50-100 zł jest b. dużo wzmacniaczy na np. "tda2004" lub coś podobnego czyli kupić .. podłączyć .. wyrzucić :( dobry wzmacniacz powinien posiadać przetwornicę napięcia ( z 12v na np. + - 35v ) i końcówkę zbudowaną na tranzystorach , no i jakąś regulację bass-sopran
 • #8
  dzwonnik
  Level 12  
  a ty byś niezałatwił mi jakiegoś łatwego schematu wzmaczniacza samochodowego 1x40w albo2x40w?????? bardzo byłbym ci wdzięczny!!!:D
 • #10
  dzwonnik
  Level 12  
  dzięki postaram się go zrobić

  Dodano po 11 [minuty]:

  dzięki postaram się go zrobić
 • #11
  dzwonnik
  Level 12  
  mam jeszcze jedno pytanie jakiej mniej więcej mocy bedzie jeden kanał???
 • #12
  przemek 4x4
  Level 15  
  Wzmacniacz będzie miał ≈ 70 W
 • #13
  dzwonnik
  Level 12  
  wiem że zadaje głupkowate pytania ale niewiem.
  na tym schemacie co to jest za dioda jakaś prostownicza czy zwykła led czy jeszcze jakaś inna??? oświedzcie mnie:idea:
 • #14
  przemek 4x4
  Level 15  
  Jest to zwykły led, podłączony do złącza diagnostyczngo.
 • #15
  Marcin1989
  Level 17  
  ja podłączam sie do tematu kumpel zrobił też takiego wzmaka na tda 2004 i mówi ze uzyskał 2x40 w oczywiście 2 końcówki tda 2004 po zmostkowaniu i mówi ze ma 2x40 w a trafo ma troidalne 12v/220v 5A czyli moc ma ok 60 w czy jest uzyskanie takiej mocy ??? oczywiście u siebie podłączałem pod kolumny 40 watowe to całkiem całkiem
 • #16
  SlaweK
  Level 43  
  TDA2004 lub jego mocniejsza wersja TDA2005 jest układem który zawiera dwa wzmacniacze w jednej obudowie. Można je mostkować ale w obrębie jednego układu. Mostkowanie dwóch scalaków nie jest możliwe a napewno bezsensowne. Niemożliwe jest uzyskanie takich mocy z jednego układu. Wystarczy spojrzeć na opis producenta tego układu, jakie moce uzyskuje w jakiej konfiguracji. http://www.elenota.pl/d.php?id=62541&pdf=1451 . Tu znajdziecie wszystkie jego dane.

  Dodam jeszcze że ten nienajmocniejszy i popularny układ marnie gra w badziewnych radiach made in china ale pokazuje co potrafi np w Gammie3 Philipsa gdy jest dobrze wysterowanym z procesora dźwięku o odpowienim poziomie sygnału, niejeden "lepszy" się przy nim chowa.

  Za dawnych czasów, gdy zdobycie układów było dość trudne powstawały układy w ktorych ten układ pełnił rolę części wzmacniacza a sterował tranzystorami mocy uzyskując znaczne większe moce. W latach 80-90 był ciekawy schemat w Radioelektroniku. Ale teraz nie ma sensu męczyć się z płytką do całego takiego układu skoro w handlu można za kilka złotych kupić prostu scalak o znacznie lepszych parametrach, prostszej aplikacji i większej mocy jak np TA8210 http://www.elenota.pl/d.php?id=108699&pdf=en_ta8210al_20030221_datasheet i jego odpowiedniki czy TDA7386 który jest trochę droższy. Mam 5 tomów książki z aplikacjami końcówek mocy a są ich na rynku setki.

  SławeK
 • #17
  Marcin1989
  Level 17  
  nie o to mi chodzi on ma właśnie dwa scallaki tda 2004 połączone ale zmostkował w każdym scalaku a nie dwa ze sobą.....
 • #18
  SlaweK
  Level 43  
  Ale widać że do aplikacji zajrzeć Ci się nie chciało a podałem link. Tam jest to opisane i namalowane są jakie zą z tego moce i inne parametry.

  SławeK
 • #19
  dzwonnik
  Level 12  
  ma mtakie pytanko mam schemat wzmaczniacza już zrobiony na tda 2005 i czy moge go podpiąć pod radio samochodowe czy moge go w ten sposób spalić ??
  kupiłem schemat w elektroniku i na nim pisze że to wzmaczniacz samochodowy.
  podpiołem go kiedyś do odtwarzacza audio ale strasznie chyrczał zamiast grać niewiem dla czego może wy bedziecie wiedzieć??pomuzcie!!!!!

  Dodano po 32 [minuty]:

  mam do was proźbe moglibyście mi dać jakiś schemat wzmaczniacza na tda2004 lub 2005 jakiś taki co możnaby było podłączyć do samochodu proszę
 • #20
  SlaweK
  Level 43  
  I znów brak pomyslunku. Żeby dobrze wysterować wejście TDA2005 wystarczy poziom sygnału rzędu 100mV a na wyjsciu liniowym jest 0,7V do nawet 4V a nie mówiąc już o wyjściu głośnikowym gdzie poziom sygnału jest prawie równy napięciu zasilania końcówki mocy. Więc dlaczego się dziwisz że to charczy skoro jest totalnie przesterowane. Koledzy, podstawy się kłaniają, podstawy a nie podłączyłem i nie działa ... ratunku...

  SławeK
 • #21
  dzwonnik
  Level 12  
  zamiast mówić o braku pomysłu moze bys mnie oświecił jak to zrobić?!?!?! ja chce podłączyć ten schemat co jest na początku działu do samochodu!!
 • #22
  SlaweK
  Level 43  
  Do wyjścia liniowego z radia nie ma problemu ale do głośnikowego to już problem. Trzeba by dowiedzieć się jaką końcówkę ma radio czy normalną (gdzie jednym biegunem głośnika jest masa),wdedy wystarczy zrobić dzielnik sygnału na opornikach czy końcówka jest typu push-poll (w takiej dwa wzmacniacze napiędzają jeden głośnik który jest włączony pomiędzy nimi, gdy jeden "pcha" to drugi "ciągnie"), w takiej zwykle nie ma to sensu gdyż są w większości lepsze od TDA2004(5) a do tego żadnen z biegunów głośnika nie jest masą i zwarcie go do masy powoduje uszkodzenie końcówki. Trzeba by dołożyć coś w rodzaju dzielnika by jednocześnie dzieląc sygnał zmieniało jego stosunek do masy. Prościej jest wyprowadzić sygnał z przed oryginalnej końcówki mocy w radiu nawet usuwajac ją.

  SławeK
 • #23
  dzwonnik
  Level 12  
  a jakbym chciał podłączyć do diory ws502 to co trzeba bo tam jest 8ohm bo zrobiłem i podłączyłem do diory i trzeszczy i co trzeba tam zrobić??
 • #24
  SlaweK
  Level 43  
  Ma to taki sam sens jak zaprzęganie krowy do karety. W tym wzmacniaczu jest znacznie lepsza końcówka mocy. To tak jak byś uparł się wstawić silnik od malucha do mercedesa, kompletnie nie ma to żadnego sensu.

  SławeK
 • #25
  dzwonnik
  Level 12  
  nie ja mam na myśli to że wzmaczniacz diory jest podpięty pod kolumny a ten wzmaczniacz jest podpięty do wejścia diory i on zasila diody w pokoju.
  chodzi o to że diorą moge podgłaśniać i ściaszć a diody będą zasilane z drugiego i będa cały czas mrógać tak samo!!
 • #26
  SlaweK
  Level 43  
  "Rence mi łopadają od tego co piszą podłanczacze"

  Temat przenioszę do Początkujacych, może tam będę mieli wiecej cierpliwości w tłumaczeniu.

  SławeK