Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom

desa 28 Sty 2006 16:32 5603 20
  • Chciałbym Państwo zaprezentować moje urządzenie, jakim jest Radiowa Stacja Monitorująca(RSM). W całość systemu wchodzi nadajnik, odbiornik oraz program komputerowy służący do łatwiejszej komunikacje się stacji z operatorem. Pomysłem na wykonanie tego systemu było to, iż jest bardzo mało sprawnych i spełniających moje oczekiwania tego typu stacji. Dlatego postanowiłem zaprojektować i wykonać cos samemu.

I. Ogólny opis działania systemu:

Nadajnik posiadający własny identyfikator, który można konfigurować zostaje założony na obiekcie. Posiada on 8 wejść, które są cały czas monitorowane przez program znajdujący się w procesorze nadajnika. Po wykryciu zmiany na którymś z wejść jest generowany komunikat, który następnie przekazywany jest droga radiową do odbiornika. Odbiornik odbiera dany komunikat, który następnie dekoduje i wyświetla na wyświetlaczu LCD. Ten sam sygnał przekazywany jest za pośrednictwem porty RS do komputera zaopatrzonego w program do obsługi stacji. Program po odebraniu komunikatu również go dekoduje, lecz na monitorze komputera mamy już do dyspozycji pełną nazwę obiektu i wejścia, z jakiego dane zdarzenie przyszło. Do jednego odbiornika można przypisać 1024 nadajniki.

II. Nadajnik

Sercem nadajnika jest procesor z rodziny 8051. Nadajnik posiada możliwość ustawania nr obiekt tzw. ID. Posiada on 8 wejść, z czego jedno przeznaczone jest do kontroli napięcia 230V, 2 wejścia OC, oraz 5 wejść +12. Wyposażony został również w wyświetlacz LCD, na którym na bieżąco wyświetlane są informacje o nr obiektu oraz o stanie wejść. Transmisja radiowa realizowana jest za pomaca nadajnik w paśmie 70cm. Nadajnik testowy posiada regulowana moc wyjściowa od 0,1W do 7W. Założony został na obiekcie odległym o około 25km i spisuje się bez problemowo.

III. Odbiornik

Tak samo jak nadajnika sercem odbiornika jest procesor z rodziny 8051.(rys. 3.1) Odbieranie sygnałów radiowych odbywa się za pomocą odbiornika BR. Sygnał z odbiornika BR przekazywany jest do procesora gdzie następuje przekazanie tego sygnału do komputera za pomocą portu RS oraz jego zdekodowanie. Odbiornik zaopatrzony został w wyświetlacz LCD na którym można odczytać ostatni komunikat. Do odbiornika została podłączona antena dookólna. (rys 3.2 , rys 3.3)

Rys 3.1

Rys 3.2

Rys 3.3

IV. Program do obsługi RSM

Program napisany został do ułatwienia komunikacji pomiędzy stacją a operatorem. Dlatego iż jest możliwa obsługa stacji bez komputera, lecz jest to bardzo trudne i uciążliwe dla operatora, lecz w przypadku awarii systemu komputerowego stacja może nadal działać. W głównym oknie widzimy historię wszystkich zdarzeń odebranych przez stację (rys 4.1). Do ułatwienia odszukiwania danego zdarzenia zostały one pogrupowane w 8 grup np.: alarm, alarm pożarowy, awaria zasilania, awaria linii telefonicznej, kontrola wartownika, załączenie czuwania alarmu, wyłączenie czuwania alarmu, każdej z tych grup został przypisany oddzielny kolor na liście zdarzeń. Dodawanie obiektów odbywa się bardzo prosto. Jest do tego stworzone oddzielne okno, w którym musimy podać taki informacje jak ID obiektu, nazwę obiektu i adres, mamy możliwość dodania również nr telefonu oraz informacji dodatkowych. Do każdego obiektu mamy możliwość stworzenia własnej listy dekodowania tzn. opisania każdego wejścia i przyporządkowania do go jednej z wyżej wymienionych 8 grup. Program daje nam również dodatkowe możliwości takie jak wyświetlanie informacji o danym obiekcie oraz możliwość filtrowania zdarzeń z danego obiektu, które następnie możemy wydrukować. W przypadku, gdy wejście zostało przypisane do grupy: alarm, alarm pożarowy, alarm napadowy albo awaria linie telefonicznej, awaria zasilania, po otrzymaniu komunikatu o aktywności takiego wejścia program automatycznie wyświetla komunikat na ekranie monitora i żąda od operatora potwierdzenia tego zdarzenia, takowe potwierdzenie zostaje odnotowane na liście zdarzeń innym kolorem z zależności czy było to potwierdzenie alarmu czy awarii, dodatkowo w momencie wyświetlenia się takowego okna program zaczyna generować dodatkowy sygnał dźwiękowy (rys 4.2, rys 4.3, rys, 4.4). Aby uniemożliwić korzystanie z innych programów niż RSM to podczas instalacji oprogramowania jest blokowana możliwość włączenia innych programów jak również blokowane są przyciski skrótowe Windowsa. Program wyposażony został w funkcje automatycznej archiwizacji, która dokonuje się, co 24h o godzinie podanej przez użytkownika. Program posiada także możliwość pracy w sieci oraz umożliwia kontrolę własnego obiektu przez klienta za pomocą Internetu.

Rys 4.1

Rys 4.2

Rys 4.3

Rys 4.4

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    desa
    Poziom 13  
    Specjalizuje się w: systemy komputerowe, mikroprocesory i sterowniki sps
    desa napisał 83 postów o ocenie 0, pomógł 8 razy. Mieszka w mieście Jarocin. Jest z nami od 2003 roku.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Niezłe, naprawde wzbudza respekt. Mało tutaj jest tak wielkich i skomplikowanych projektów, jak ten. Robiłeś to na czyjeś zamówienie czy sam to wykorzystujesz? Do czego, jesli można wiedzieć?
    desa
    Poziom 13  
    Na poczatku chcialem sie pobawic z przesyłami radiowymi a mam jedna zaprzyjazniona agencje ochrony i tak wyszlo ze mozna by zrobic cos takiego. I tak po mału zaczol powstawać ten projekt. W tej chcili jest w fazie testów ale spisuje sie bardzo dobrze.
    humek
    Poziom 32  
    wszystko fajnie ale takie systemy juz istnieja a "wejscie na rynek" dosc mocno juz obstawiony to nie lada sztuka.Zdobycie homologacji i innych potrzebnych papierków nadszarpnie pewno twoje nerwy.Zycze ci jednak powodzenia!1
    desa
    Poziom 13  
    Spotkałem się już z paroma innymi stacjami. Lecz nie chwaląc się i nie krytykując innych żadna nie chodziła tak dobrze jak ta np. pod względem odległości pomiędzy nadajnikami i odbiornikiem. Tak samo jeszcze do tej stacji jest możliwość zastosowania retransmiterów, co jeszcze bardziej zwiększy jej zasięg.[/url]
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    A myślałes nad homologacją? Bo 7W to juz troche wiecej ponad to co można legalnie nadać (chyba).
    desa
    Poziom 13  
    Do nadania komunikatu używam nadajnika, który posada homologacje. A moc wyjściową ogranicza jedynie wpis w koncesji na dane pasmo. A transmisja i postawienie nośnej trwa około 1s wiec nadajnik nie nadaje cały czas dlatego nikomu nie przeszkadza A dodatkowo jeszcze używam anteny kierunkowej o bardzo wąskim kącie.
    ghost666
    Tłumacz Redaktor
    Aha, okej - skoro uzywasz homologowanych nadajników to wszystko jest okej. Planujesz otwarcie seryjnej produkcji? ;).
    carrier
    Specjalista - Alarmy Samochodowe
    Bardzo fajny sprzęt, gratulacje za pomysł! Mam kilka pytań:, Jaka jest cena systemu, (jaka cena stacji, anteny, nadajnika)? Czy testowałeś już nadajnik w centrum miasta w okolicy linii tramwajowych, w budynkach z sieciami komputerowymi? Czy śmieci w eterze zbytnio nie zakłucają transmisji?
    CENTURION_ALARMY
    Poziom 22  
    ok. Fajnie. Używam dotad noktona na 27 MHZ i Messera na przydzieloną. Za nadajnik messera kompletny z obu i aku placę 430 brutto a stacja 4500. jakie u ciebie koszty.
    desa
    Poziom 13  
    Co do ceny to musiałbym policzyć ale tak na oko to mniej od tej ceny co podał CENTURION_ALARMY na pewno stacja jest dużo nawet bardzo dużo tańsza, a co do nadajników to musiał bym policzyć. Postaram się jak najszybciej umieścić jeszcze zdjęcia nadajnika. Co do testowania to cały czas jest testowane w mieście. Odbiornik znajduje się idealnie w centrum miasta. Niestety nie mam u miesicie linii tramwajowych wiec z tym to nie wiem ale sieci wlan ani inne nie przeszkadzają. Co do śmieci w eterze stacja potrafi je odfiltrować. Ponieważ ona odbiera wszystko i w tym co odebrała odszukuje odpowiedniego komunikatu z odbiornika.

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

Koszty jakie ponioslem to za stacje okolo 700zł a nadajnik okolo 350 z obu i aku. no ale oczywiscie za taka cenie nie bede tego srzedawal. jesli macie jakies pytania albo watpliwosci to piszczie smialo napewno na wszystko odp
    pawel73poz
    Poziom 2  
    Uwazam to za bardzo dobry projekt. Widze ze rozwazales w nim pare rzeczy z ktrymi duzo osób tutaj na forum ma problemy jak np. przesyl danych cyfrowych za pomac drogi radiowej. Bardzo mi sie podoba ten pomys. Oraz pochwalam bardzo staranne wykonanie.
    nomad22
    Poziom 16  
    Witam.
    Bardzo przyjemny projekt stacji monitoringu.Ja pracuje w firmie w ktorej bazowka ma juz w obsludze ponad 1000 obiektow. Monitoring odbywa sie droga radiowa i nie ma zadnych problemow z nadajnikami.Pozdrawiam
    desa
    Poziom 13  
    No rozumiem. Sa dobre ale drogie stacje. Ja w tym momecie juz planuje kolejna rozbudowe tej stacji. Mam zamiar wyposazyc ja jeszcze w powaidamianei droga komurkowa np. po odebraniu sygnalu odrazu komunikat zostaje wyslany do odpowedniej sluzby, oraz wypozasyc nadajniki w mozliwosc wysylania komunikatow za pomoac GPRS oraz sieci Internet.

Dodano po 43 [minuty]:

Chciałbym jeszcze nadmienic ze oprocz kontroli tych 8 wejsc nadajnik moze jeszcze nadawac inne informacje takie jak np temperatura, pociom wody poniewaz posiada wejscie na odpowednie czujniki i przetworniki. Dlatego wykorzystanie takiego rozwiazania jest bardzo duze poniewaz mozna monitorowac bardzo wiele informacji.
    pawel73poz
    Poziom 2  
    Chcialbym sie jeszcze dowiedziec jak wyglada programowa realizacja tych informacji o ktorych mowisz. Oraz czy anteny nadawcza i odbiorcza sie widza?
    desa
    Poziom 13  
    Co do programu to oprogramowanie pisze sam wiec moge dostosowac go do swoich potrzeb jak równiez moge dostosowac go do potrzeb potencjalnego odbiorcy. a jezeli chodzi o sprawe anten to na 25km trudno zeby antenty sie widzialy nie anteny sie nie widza. mam jeszcze jeden nadajnik zamontowany w miesice tam nawet antena ne jest wyciagnieta na zewnatrz jest po prostu w budynku.

PS. dziekuje wszystkim za uznanie mojego projektu i za oddane glosy
    bw1
    Poziom 12  
    desa jak możesz to wstaw więcej zdjęć pozdrawiam :)
    VSS
    Poziom 21  
    desa napisał:
    Tak samo jeszcze do tej stacji jest możliwość zastosowania retransmiterów, co jeszcze bardziej zwiększy jej zasięg.[/url]

Izraelskie NOKTONy tez maja mozliwośc restransmisji. Instalowałem takie 5-6 lat temu i działały znakomicie.
    dzik84
    Poziom 17  
    Super Projekt
    Gratuluje

Daj jeszcze jakieś fotki "bebechów"
    CENTURION_ALARMY
    Poziom 22  
    pomysl nad rozwinieciem do telefonu, dalej większość klijentów z niego kożysta.
    nelik1987

Poziom 31  
    no konstrukcja bardzo zaawansowana i nie można jej porównywac z jakimś subwooferem czy czyms takim jest to już elektronika "wyższa" bardzo gratuluje pomysłu i wykonania !!!