Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom

desa 28 Sty 2006 16:32 5603 20
 • Chciałbym Państwo zaprezentować moje urządzenie, jakim jest Radiowa Stacja Monitorująca(RSM). W całość systemu wchodzi nadajnik, odbiornik oraz program komputerowy służący do łatwiejszej komunikacje się stacji z operatorem. Pomysłem na wykonanie tego systemu było to, iż jest bardzo mało sprawnych i spełniających moje oczekiwania tego typu stacji. Dlatego postanowiłem zaprojektować i wykonać cos samemu.


  I. Ogólny opis działania systemu:

  Nadajnik posiadający własny identyfikator, który można konfigurować zostaje założony na obiekcie. Posiada on 8 wejść, które są cały czas monitorowane przez program znajdujący się w procesorze nadajnika. Po wykryciu zmiany na którymś z wejść jest generowany komunikat, który następnie przekazywany jest droga radiową do odbiornika. Odbiornik odbiera dany komunikat, który następnie dekoduje i wyświetla na wyświetlaczu LCD. Ten sam sygnał przekazywany jest za pośrednictwem porty RS do komputera zaopatrzonego w program do obsługi stacji. Program po odebraniu komunikatu również go dekoduje, lecz na monitorze komputera mamy już do dyspozycji pełną nazwę obiektu i wejścia, z jakiego dane zdarzenie przyszło. Do jednego odbiornika można przypisać 1024 nadajniki.

  Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom

  II. Nadajnik

  Sercem nadajnika jest procesor z rodziny 8051. Nadajnik posiada możliwość ustawania nr obiekt tzw. ID. Posiada on 8 wejść, z czego jedno przeznaczone jest do kontroli napięcia 230V, 2 wejścia OC, oraz 5 wejść +12. Wyposażony został również w wyświetlacz LCD, na którym na bieżąco wyświetlane są informacje o nr obiektu oraz o stanie wejść. Transmisja radiowa realizowana jest za pomaca nadajnik w paśmie 70cm. Nadajnik testowy posiada regulowana moc wyjściowa od 0,1W do 7W. Założony został na obiekcie odległym o około 25km i spisuje się bez problemowo.


  III. Odbiornik

  Tak samo jak nadajnika sercem odbiornika jest procesor z rodziny 8051.(rys. 3.1) Odbieranie sygnałów radiowych odbywa się za pomocą odbiornika BR. Sygnał z odbiornika BR przekazywany jest do procesora gdzie następuje przekazanie tego sygnału do komputera za pomocą portu RS oraz jego zdekodowanie. Odbiornik zaopatrzony został w wyświetlacz LCD na którym można odczytać ostatni komunikat. Do odbiornika została podłączona antena dookólna. (rys 3.2 , rys 3.3)

  Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom
  Rys 3.1

  Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom
  Rys 3.2

  Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom
  Rys 3.3


  IV. Program do obsługi RSM

  Program napisany został do ułatwienia komunikacji pomiędzy stacją a operatorem. Dlatego iż jest możliwa obsługa stacji bez komputera, lecz jest to bardzo trudne i uciążliwe dla operatora, lecz w przypadku awarii systemu komputerowego stacja może nadal działać. W głównym oknie widzimy historię wszystkich zdarzeń odebranych przez stację (rys 4.1). Do ułatwienia odszukiwania danego zdarzenia zostały one pogrupowane w 8 grup np.: alarm, alarm pożarowy, awaria zasilania, awaria linii telefonicznej, kontrola wartownika, załączenie czuwania alarmu, wyłączenie czuwania alarmu, każdej z tych grup został przypisany oddzielny kolor na liście zdarzeń. Dodawanie obiektów odbywa się bardzo prosto. Jest do tego stworzone oddzielne okno, w którym musimy podać taki informacje jak ID obiektu, nazwę obiektu i adres, mamy możliwość dodania również nr telefonu oraz informacji dodatkowych. Do każdego obiektu mamy możliwość stworzenia własnej listy dekodowania tzn. opisania każdego wejścia i przyporządkowania do go jednej z wyżej wymienionych 8 grup. Program daje nam również dodatkowe możliwości takie jak wyświetlanie informacji o danym obiekcie oraz możliwość filtrowania zdarzeń z danego obiektu, które następnie możemy wydrukować. W przypadku, gdy wejście zostało przypisane do grupy: alarm, alarm pożarowy, alarm napadowy albo awaria linie telefonicznej, awaria zasilania, po otrzymaniu komunikatu o aktywności takiego wejścia program automatycznie wyświetla komunikat na ekranie monitora i żąda od operatora potwierdzenia tego zdarzenia, takowe potwierdzenie zostaje odnotowane na liście zdarzeń innym kolorem z zależności czy było to potwierdzenie alarmu czy awarii, dodatkowo w momencie wyświetlenia się takowego okna program zaczyna generować dodatkowy sygnał dźwiękowy (rys 4.2, rys 4.3, rys, 4.4). Aby uniemożliwić korzystanie z innych programów niż RSM to podczas instalacji oprogramowania jest blokowana możliwość włączenia innych programów jak również blokowane są przyciski skrótowe Windowsa. Program wyposażony został w funkcje automatycznej archiwizacji, która dokonuje się, co 24h o godzinie podanej przez użytkownika. Program posiada także możliwość pracy w sieci oraz umożliwia kontrolę własnego obiektu przez klienta za pomocą Internetu.

  Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom
  Rys 4.1

  Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom
  Rys 4.2

  Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom
  Rys 4.3

  Radiowa Stacja Monitorująca -> nowe rozwiązanie, nowy pom
  Rys 4.4

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  desa
  Poziom 13  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy komputerowe, mikroprocesory i sterowniki sps
  desa napisał 83 postów o ocenie 0, pomógł 8 razy. Mieszka w mieście Jarocin. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Niezłe, naprawde wzbudza respekt. Mało tutaj jest tak wielkich i skomplikowanych projektów, jak ten. Robiłeś to na czyjeś zamówienie czy sam to wykorzystujesz? Do czego, jesli można wiedzieć?
 • #3
  desa
  Poziom 13  
  Na poczatku chcialem sie pobawic z przesyłami radiowymi a mam jedna zaprzyjazniona agencje ochrony i tak wyszlo ze mozna by zrobic cos takiego. I tak po mału zaczol powstawać ten projekt. W tej chcili jest w fazie testów ale spisuje sie bardzo dobrze.
 • #4
  humek
  Poziom 32  
  wszystko fajnie ale takie systemy juz istnieja a "wejscie na rynek" dosc mocno juz obstawiony to nie lada sztuka.Zdobycie homologacji i innych potrzebnych papierków nadszarpnie pewno twoje nerwy.Zycze ci jednak powodzenia!1
 • #5
  desa
  Poziom 13  
  Spotkałem się już z paroma innymi stacjami. Lecz nie chwaląc się i nie krytykując innych żadna nie chodziła tak dobrze jak ta np. pod względem odległości pomiędzy nadajnikami i odbiornikiem. Tak samo jeszcze do tej stacji jest możliwość zastosowania retransmiterów, co jeszcze bardziej zwiększy jej zasięg.[/url]
 • #6
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  A myślałes nad homologacją? Bo 7W to juz troche wiecej ponad to co można legalnie nadać (chyba).
 • #7
  desa
  Poziom 13  
  Do nadania komunikatu używam nadajnika, który posada homologacje. A moc wyjściową ogranicza jedynie wpis w koncesji na dane pasmo. A transmisja i postawienie nośnej trwa około 1s wiec nadajnik nie nadaje cały czas dlatego nikomu nie przeszkadza A dodatkowo jeszcze używam anteny kierunkowej o bardzo wąskim kącie.
 • #8
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Aha, okej - skoro uzywasz homologowanych nadajników to wszystko jest okej. Planujesz otwarcie seryjnej produkcji? ;).
 • #9
  carrier
  Specjalista - Alarmy Samochodowe
  Bardzo fajny sprzęt, gratulacje za pomysł! Mam kilka pytań:, Jaka jest cena systemu, (jaka cena stacji, anteny, nadajnika)? Czy testowałeś już nadajnik w centrum miasta w okolicy linii tramwajowych, w budynkach z sieciami komputerowymi? Czy śmieci w eterze zbytnio nie zakłucają transmisji?
 • #10
  CENTURION_ALARMY
  Poziom 22  
  ok. Fajnie. Używam dotad noktona na 27 MHZ i Messera na przydzieloną. Za nadajnik messera kompletny z obu i aku placę 430 brutto a stacja 4500. jakie u ciebie koszty.
 • #11
  desa
  Poziom 13  
  Co do ceny to musiałbym policzyć ale tak na oko to mniej od tej ceny co podał CENTURION_ALARMY na pewno stacja jest dużo nawet bardzo dużo tańsza, a co do nadajników to musiał bym policzyć. Postaram się jak najszybciej umieścić jeszcze zdjęcia nadajnika. Co do testowania to cały czas jest testowane w mieście. Odbiornik znajduje się idealnie w centrum miasta. Niestety nie mam u miesicie linii tramwajowych wiec z tym to nie wiem ale sieci wlan ani inne nie przeszkadzają. Co do śmieci w eterze stacja potrafi je odfiltrować. Ponieważ ona odbiera wszystko i w tym co odebrała odszukuje odpowiedniego komunikatu z odbiornika.

  Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

  Koszty jakie ponioslem to za stacje okolo 700zł a nadajnik okolo 350 z obu i aku. no ale oczywiscie za taka cenie nie bede tego srzedawal. jesli macie jakies pytania albo watpliwosci to piszczie smialo napewno na wszystko odp
 • #12
  pawel73poz
  Poziom 2  
  Uwazam to za bardzo dobry projekt. Widze ze rozwazales w nim pare rzeczy z ktrymi duzo osób tutaj na forum ma problemy jak np. przesyl danych cyfrowych za pomac drogi radiowej. Bardzo mi sie podoba ten pomys. Oraz pochwalam bardzo staranne wykonanie.
 • #13
  nomad22
  Poziom 16  
  Witam.
  Bardzo przyjemny projekt stacji monitoringu.Ja pracuje w firmie w ktorej bazowka ma juz w obsludze ponad 1000 obiektow. Monitoring odbywa sie droga radiowa i nie ma zadnych problemow z nadajnikami.Pozdrawiam
 • #14
  desa
  Poziom 13  
  No rozumiem. Sa dobre ale drogie stacje. Ja w tym momecie juz planuje kolejna rozbudowe tej stacji. Mam zamiar wyposazyc ja jeszcze w powaidamianei droga komurkowa np. po odebraniu sygnalu odrazu komunikat zostaje wyslany do odpowedniej sluzby, oraz wypozasyc nadajniki w mozliwosc wysylania komunikatow za pomoac GPRS oraz sieci Internet.

  Dodano po 43 [minuty]:

  Chciałbym jeszcze nadmienic ze oprocz kontroli tych 8 wejsc nadajnik moze jeszcze nadawac inne informacje takie jak np temperatura, pociom wody poniewaz posiada wejscie na odpowednie czujniki i przetworniki. Dlatego wykorzystanie takiego rozwiazania jest bardzo duze poniewaz mozna monitorowac bardzo wiele informacji.
 • #15
  pawel73poz
  Poziom 2  
  Chcialbym sie jeszcze dowiedziec jak wyglada programowa realizacja tych informacji o ktorych mowisz. Oraz czy anteny nadawcza i odbiorcza sie widza?
 • #16
  desa
  Poziom 13  
  Co do programu to oprogramowanie pisze sam wiec moge dostosowac go do swoich potrzeb jak równiez moge dostosowac go do potrzeb potencjalnego odbiorcy. a jezeli chodzi o sprawe anten to na 25km trudno zeby antenty sie widzialy nie anteny sie nie widza. mam jeszcze jeden nadajnik zamontowany w miesice tam nawet antena ne jest wyciagnieta na zewnatrz jest po prostu w budynku.


  PS. dziekuje wszystkim za uznanie mojego projektu i za oddane glosy
 • #17
  bw1
  Poziom 12  
  desa jak możesz to wstaw więcej zdjęć pozdrawiam :)
 • #18
  VSS
  Poziom 21  
  desa napisał:
  Tak samo jeszcze do tej stacji jest możliwość zastosowania retransmiterów, co jeszcze bardziej zwiększy jej zasięg.[/url]


  Izraelskie NOKTONy tez maja mozliwośc restransmisji. Instalowałem takie 5-6 lat temu i działały znakomicie.
 • #19
  dzik84
  Poziom 17  
  Super Projekt
  Gratuluje

  Daj jeszcze jakieś fotki "bebechów"
 • #20
  CENTURION_ALARMY
  Poziom 22  
  pomysl nad rozwinieciem do telefonu, dalej większość klijentów z niego kożysta.
 • #21
  nelik1987

  Poziom 31  
  no konstrukcja bardzo zaawansowana i nie można jej porównywac z jakimś subwooferem czy czyms takim jest to już elektronika "wyższa" bardzo gratuluje pomysłu i wykonania !!!