Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kondensator wybrać (aut. włączanie sie zasilacza ATX)

28 Sty 2006 22:23 2054 19
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 28  
    Ulter napisał:
    Kondensator podłaczony równolegle do włącznika ma powodować automatyczne włączanie sie komputera. Jakie powinny być jego parametry?

Czy mozesz podac wiecej informacji bo Twoj post wydaje sie byc malo zrozumialy....
  • Spec od komputerów
    Najpierw sprawdź polaryzację, "+" i "-" na wyłączniku lub pinach płyty.Następnie zgodnie z polaryzacją podłącz 47mikro/10V i sprawdź wyciągając wtyk zasilania.Jak nie zadziała to sprawdź 100mikro.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    może wejście na włącznik ma wysoką impedancje i reaguje na rozwarcie styków co łatwo sprawdzić,

jak masz mały przekaźnik z cewką na 5V to: styki przekaźnika do włącznika a szeregowo z cewką powyższy kondensator do +5V_STB oraz GND zasilacza (równolegle do kondensatora może sie przydać niewielki rezystor) - poeksperymentuj, sam jestem ciekawy :D
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    miniaturowy z cewką na 5V, wystarczy zwierny, cztery wyprowadzenia - wyprowadzenia styków do miejsca gdzie podłączasz włącznik zasilania natomiast wyprowadzenia cewki szeregowo przez kondensator do masy (GND) oraz wyprowadzenia +5V_Standby zasilacza (to nie jest dostępne 'wprost', można poprowadzić przewodem z zasilacza lub wyłapać gdzieś na płycie np. z gniazdka WOL - jak jest).
    Nie możesz brać zasilania z wyprowadzeń do włącznika.

(na rysunku jest orientacyjnie bo nie wiadomo o parametrach przekaźnika ; jak się mało orientujesz to kilka razy wszystko sprawdź zanim podłączysz zasilanie)
  • Moderator Samochody
    Można spróbować wpiąć cewkę przekaźnika w +5vsb a styki N.C. (normalnie zwarte) we włącznik. Czas potrzebny na rozwarcie styków po pojawieniu się 5vsb powinien wystarczyć na uruchomienie komputera.
    Można też wykorzystać sygnał PG do przełącznia przekaźnika ale wtedy... nie będzie się dało wyłączyć komputera.
  • Spec od komputerów
    1 i 2 zasilanie +5V i masa,kolejność dowolna.
  • Spec od komputerów
    Nie wiem co to za przekaźnik ale zdejmij z niego plastykową obudowę chyba że jest przezroczysta i popatrz które styki są zwarte bez zasilania i te podłącz równolegle do przycisku,najprawdopodobniej 3-5 i 4-6.Jak masz miernik to możesz zmierzyć omomierzem które mają zwarcie.Poza tym dobrze by było "zapiąć"cewkę przekaźnika 1-2 diodą prostowniczą 1A/50V
  • Poziom 20  
    jeśli chcesz aby komp załączł ci się po pojawieniu się napięcia na 100% to musisz zrobić coś takiego jak na schemacie , inaczej nie ma szans, wyłącznik od "załącz" kompa działa dopiero po resecie chipsetu to jest min 0,5 s od momentu pojawienia się napięcia z zasilacza na płycie głównej a zwłoka przekaźnika nie wieksza jest niż kilkadzisiąt ms do pojawienia napięcia na jego cewce, czyli prawie równocześnie z pojawieniem się napięcia na plycie, więc w momencie kiedy przcisk "załącz" kompa będzie aktywny to wtedy już styki przekaźnika będą rozwarte i komp się nie załączy..myślę że teraz już rozumiesz , więc radzę odrazu zastosować taki prosty układzik , kondensator trzeba dobrać tak aby przekaźnik trzymał ze 2-3s
  • Poziom 20  
    no ,nie ..zastanów się co napisałeś wyżej!!! jeśli wyjścia 1 i 2 mają zwarcie to jak możesz do nich podłączyć +5V , przecież to są wyjścia od styków , od cewki są wyjścia 3 i 4 (70Ω), jak tak dalej pójdzie to się skończy sfajczeniem zasilacza!!!

przeczytaj jeszcze raz mój post wyżej , uzupełniłem go, może teraz bardziej zrozumiesz...