Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funkcja poszczególnych rezystancji w układzie transmisji danych

28 Sty 2006 22:33 873 1
 • Poziom 39  
  Mamy układ transmitujący dane (jak na rys w załączniku).
  W jakim celu stosuje się rezystory i kondensator?

  Moim zdaniem:
  R1 to terminator - zapobiega odbiciom sygnału,
  R3 i R4 po to żeby sprowadzić ekran do potencjału masy, ale jednocześnie ograniczyć prąd wyrównawczy,
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Witam.
  Faktycznie masz tu dwa rozdzielne układy z lokalnymi masami urządzenia i lokalnymi uziemieniami, stąd cała komplikacja.
  R1 - wiadomo. Jest słuszne, co napisałeś odnośnie R3 i R4, bo rzadko masy urządzeń są wolne od napięć zakłóceń, jeśli je mierzyć w stosunku do lokalnego uziemienia - szczególnie w przemysłowym otoczeniu.
  I tak, np. zwarcie R4 (pominięcie) spowodowałoby, że całe wspomniane napięcie zakłóceń po stronie nadawczej jawiłiby się wprost jako synfazowy sygnał na wejściu linii transmisyjnej (Common Mode Noise Voltage), co wprawdzie nie jest katastrofą w układach symetrycznych, ale ponieważ współczynniki CMMR mają swoje limity, pogorszyłby się BER (bit error rate).
  Podobnie do problemów lokalnych, ziemia wykazuje również różnice potencjałów, czy to wskutek zakłóceń przemysłowych, czy wyładowań atmosferycznych. Dlatego R2 stanowi ograniczenie prądu wyrównawczego, który w przeciwnym razie zamykałby się przez ekran linii i w efekcie przełożyłby się, podobnie, jak wyżej, na synfazowy sygnał zakłóceń "od ziemi", widziany wprost na wejściu Rx.
  C1 z kolei sprowadza do ziemi elektrostatycznie indukowane w ekranie linii sygnały wysokich częstotliwości, jakie mogą pochodzić od zakłócających pól elekromagnetycznych, krótkich impulsów etc. występujących miejscowo lub wzdłuż całej drogi. Jest to efektywnie kondensator blokujący, który sprowadza ekran kabla na potencjał ziemi w jednym punkcie. Tu znowu unikamy zamkniętej "pętli"; ponadto sens robi jedynie blokowanie po stronie Rx, gdyż mówimy tu o sygnałach zakłócających leżących w wyższym spektrum częstotliwości, które bywają kłopotliwe (a CMMR zwykle spada mocno).
  Pozdrawiam