Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowanie anteny YAGI.

29 Jan 2006 10:17 26759 12
  • Level 13  
    Witam,
    Mówiąc szczerze po raz pierwszy mam zamiar eksperymentować z anteną typu Yagi i kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać. Owszem wiem, że jest zbudowana z reflektora, dipola i direktorów, ale jakie są funkcje tych elementów? z jakiego materiału najlepiej je wykonać i jakie mają być ich wymiary? Wiem, że pewnie pomyślicie: "Co za idiota, nawet nie chce mu się poszukać w necie...!!!" Szukałem, ale te opisy są dla ludzi, którzy już coś wiedzą na ten temat, a ja nie wiem nic... :(
    Więc prosiłbym o wyrozumiałość i udzielenie możliwie jak najprostrzych odpowiedzi.

Interesuje mnie:
    1. Z ilu elementów zbudować antenę, która miałaby odbierać sygnał z około 60 km?
    2. No i jeżeli nie chciałoby wam się opisywać krok po kroku budowy anteny, to może znacie jakieś POLSKIE stronki z dokładnymi opisami takiej konstrukcji? Jeżeli znacie, to byłbym dozgonnie wdzięczny za udostępnienie na forum.

Z góry dzięki za wyrozumiałość, PZDR.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 32  
    Jeżeli nie masz awersji do czytania na papierze a przy tym masz trochę
    cierpliwości, to może za jakiś tydzień (gnębi mnie skąpstwo modemowo-
    licznikowe i do Elektrody loguję się zwykle w niedziele) mógłbym podać
    numery Radioelektronika z ubiegłych lat, gdzie były artykuły o antenach,
    w tym o typie Yagi
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 13  
    No byłbym bardzo wdzięczny, ale zamieścisz na forum jako załączniki zeskanowane numery "Radioelektronika", czy podasz, w których numerach to było, a ja sam muszę sobie tych numerów poszukać? A jeżeli tak, to gdzie ich szukać?

Aha, no i chciałem jeszcze zapytać: znalażłem dużo bardzo dokładnych opisów budowania anteny Yagi, ale po angielsku, a wolałbym przy tak dokładnej robocie znaleźć jakiś opis po Polsku, czy nie znacie jakiś linków do Polskich stronek tego typu...??
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Podaj częstotliwość na jakiej antena ma pracować, bez tego nikt Ci nic nie odpowie.

Znaczenie elementów:

RADIATOR - do niego jest doprowadzona/zbierana energia fali radiowej,
    REFLEKTOR - z reguły ok. 5% dłuższy od rdiatora, ogranicza promieniowanie/odbiór z tyłu anteny,
    DIREKTOR - z reguły krótszy , skupia wiazkę fali radiowej od przodu. Im więcej direktorów, tym większe skupienie. Direktory stosuje się o jednakowej długości ale zwiększa się wtedy kolejno odległości, lub zachowuje się stałe ich odległości kosztem zmniejszania dłudości. Dobre anteny buduje się łącząc powyższe wskazania, tzn. zwię
    ksza się nieznacznie ich rozstaw i zmniejsza dłudość.

Anteny typu Yagi , co najważniejsze dla osób je budujących, są powtarzalne, tzn. kopiując gotowca, zmieniając nawet materiał, otrzymuje się podobne parametry jak w oryginale.

Pozdrawiam, 73!
  • Level 32  
    Przedruków z czasopism lub książek nie można publikować bez zgody
    właściciela praw autorskich, więc podam wykaz numerów i roczniki.
    Przygotuj się na posiedzenia w jakiejś dobrej bibliotece lub czytelni,
    ale tak kiedyś ludzie zdobywali wiedzę (przez wieki), zanim powstał
    Internet (jakieś 20 ostatnich lat). Do następnej niedzieli (chyba że mój
    leciwy pecet znowu zechce odpocząć)
  • Level 13  
    SP8JUX - dzieki bardzo za dość szczegółowy opis znaczenia elementów, sporo się rozjaśniło :)
    Czyli "Dipol" to jest to samo co "Radiator", tak?

Interesowałaby mnie antena odbierająca kanały od 22 do 60, ale najbardziej interesuje mnie częstotliwość 495,22 - czyli kanał 24 (na marginesie dodam, że jest to częstotliwość TVN'u, emitowana z nadajnika w Kielcach na ul. Targowej, nadajnik ma moc 1 kW i jest oddalony o ok. 60 km. ode mnie). Czy wogóle możliwe jest zbudowanie anteny, która by z takiej odległości odebrała tak słaby sygnał?
  • Level 22  
    newiim wrote:

jest to częstotliwość TVN'u, emitowana z nadajnika w Kielcach na ul. Targowej, nadajnik ma moc 1 kW i jest oddalony o ok. 60 km. ode mnie). Czy wogóle możliwe jest zbudowanie anteny, która by z takiej odległości odebrała tak słaby sygnał?

Podpowiem tylko że Kielce - Szygłowiec to jest 45 km w lini prostej.
    Coś mi się zdaje że koledzy myśleli że budujesz antene yagi na troszke inne pasmo
    Masz tutaj troszke lektóry

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic178646.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic358993.html

http://republika.pl/elektronikjk/
  • Level 13  
    damiankopacz napisał:
    Quote:
    Podpowiem tylko że Kielce - Szygłowiec to jest 45 km w lini prostej.

Jeżeli już chcemy tak baardzo szczegółowo to z Kielc do Szydłowca jest dokładnie 50,42 km, ale wydaje mi się, że gdyby zastosować antenę na 60 km., to uzyskałbym mały zapas, który dał bby pewność działania.

Aha, i jeszcze takie pytanko co do wysokości masztu na którym miałaby zawisnąć antena: Jeżeli Szydłowiec położony jest na wysokości 234 m.n.p.m., a Kielce są położone na wysokości: pomiędzy 260 a 408 m.n.p.m.?

Dodano po 25 [minuty]:

Na tej stronie: http://republika.pl/elektronikjk/ mogę sobie obliczyć jak długie mają być poszczególne elementy anteny, ale nadal nie wiem ilu-elementowa ma być ta antena, żeby odebrać sygnał z 50-60 km?

W linkach, które podał damiankopacz są świetne szczegółowe opisy o antenach, ale są to już raczej zaawansowane informacje (wyższa szkoła jazdy :) )

A ja potrzebuję tylko niezbędnych informacji, dla człowieka, który nie jest elektronikiem, czyli ilu-elementowa musi być antena na 50-60 km? Z jakiego materiału mają być elementy (jeżeli mogą to być aluminiowe rurki to jakiej średnicy)? No i na jakiej wysokości umieścić antenę, żeby nie było problemów...?

Wiem, że komplikuję sprawę, ale przyznajcie sami, po co mi szczególowe inf. jak działa dipol, jeżeli nie jestem elektronikiem, który mógłby to ogarnąć... ;)
  • Level 32  
    Zgodnie z obietnicą, przytaczam notki bibliograficzne Radioelektronika
    z artykułami o niektórych antenach, w tym typu Yagi. Ze względu na dużą liczbę
    artykułów nie przeglądałem ich, więc nie wiem na ile mogą być dla Ciebie przydatne.
    Starałem się jednak nie przytaczać artykułów o antenach satelitarnych

Format: Rok-Numer-Strona Tytuł

1983-07-39 Anteny płaszczyznowe z płaskim reflektorem na IV i V pasmo TV
    1985-10-13 Antena "podwójny trójkąt"
    1987-11-08 Antena synfazowa UKF-FM OIRT
    1992-04-22 Anteny TV i UKF (1)
    1992-05-23 Anteny TV i UKF (2)
    1992-06-19 Anteny TV i UKF (3)
    1995-04-23 Anteny amatorskiego pasma 144-146 MHz (1)
    1995-05-14 Anteny amatorskiego pasma 144-146 MHz (2)
    1995-05-58 Ochrona odgromowa anten
    1995-07-52 Instalacja antenowa
    1995-10-18 Anteny amatorskiego pasma 144-146 MHz (3)
    1995-12-50 Planowanie indywidualnej instalacji antenowej (1)
    1996-01-53 Planowanie antenowej instalacji indywidualnej (2)
    1996-09-18 Zasada modelowania anten
    1997-03-33 Przegląd anten radiowych UKF
    1997-09-56 Zewnętrzna antena do odbiornika FM
    1998-04-45 Przegląd anten telewizyjnych
    1999-03-46 Szerokopasmowe anteny aktywne firmy Sowar
    2001-03-42 Nowoczesne instalacje antenowe (1)
    2001-04-59 Nowoczesne instalacje antenowe (2)
    2004-01-35 Antena z obrotnicą
    2004-07-08 Anteny do odbioru telewizji naziemnej (1)
    2004-08-10 Anteny do odbioru telewizji naziemnej (2)
    2004-12-06 Anteny radiowe UKF na pasmo 88-108 MHz
    2005-07-05 Telewizyjna instalacja antenowa w terenie
  • Level 26  
    newiim wrote:

Czyli "Dipol" to jest to samo co "Radiator", tak?

Radiator to jest to samo co promiennik. W antenach yagi jest to dipol otwarty lub zamkniety. Ten element jest zasilany, czyli tam jest dolaczony kabel przez wlasciwe dopasowanie, ktorym dla dipola zmknietego (typowy z anten TV) jest petla polfalowa z kabla (dlugosc z uwzgledniem wspolczynnika skrocenia dla kabla 0,66 albo 0,8 dla spienionych)
    Antena szeropoasmowa na kanaly TV do 60 jest troche inaczej zbudowana i w zwiazku z tym jej zysk jest mniejszy niz anteny zbudowanej dla jednego kanalu.
    Antena do odbioru TV z odleglosci ok 50 km powinna byc raczej wiecej niz 10 elementowa. (Im wiecej tym lepiej - widzialem dwudzistoparo elementowe). Bedzie to wiec antena bardzo duza i ciezka. Na zaciskach antenowych najlepiej zastosowac wzmacnicz kanalowy na ten kanal na ktory zostanie zbudowana antena.
    Ja bym jednak nie bral sie z budowe takiej anteny samodzielnie tylko zakupil gotowa. Bedzie ok 2 razy drozsza niz zbudowana samodzielnie, ale odpadna problemy ze zdobyciem odpowiednich mocowan do elementow i do zamocowania samej anteny, a takze zapewnie wiele innych problemow.
    newiim wrote:
    pytanko co do wysokości masztu na którym miałaby zawisnąć antena

Jest potrzebny maszt o dl ok 10m i to jeszcze zamocowany mozliwie w najwyzszym miejscu. (im wyzej tym lepiej)
    Anteny na takie czestotliwosci buduje sie z aluminiowych profili. Nosnik z profilu kwadratowego, a elementy z pretow o srednicy 6-8mm.
  • Level 34  
    TRZEBA ISC DO SKLEPU I KUPIC -taka ok.15 elementowa-bo musi miec maly i ostry kat widzenia .kat podniesienia od poziomu Szydlowca to
    chyba ok.7 stopni. robienie tej anteny jest bez sensu skoro dookola
    na gieldach leza stosy tego wyrobu.

W tym pasmie musi byc antena szeroko-pasmowa/to znaczy tak mowia sprzedawcy / -ale gdy Panu chodzi o tylko jedna stacje z Kielc ,TO
    nalezaloby /z korzyscia dla Panskiego TV policzyc tylko taka na Panski
    kanal -szer. pasma pewnie 50 Mhz/.

Najlepiej zobaczyc -ustalic anr Kanalu i pytac o taka antene ktora
    bedzie miala pasmo ,w ktorej ten kanal bedzie w srodku .

Insalowalem gdzies wieloelementowa aluminiowa ,ale przecietne stado wron dobrze odzywionych jest w stanie zniszczyc dowolne kanaly

i decymetry .Im wszystko jedno jakie to jagi i baby...

Dodano po 3 [godziny] 38 [minuty]:

DOKLADNIEJSZA ODPOWIEDZ to:www.telmor.com.pl-to
    sa fachowcy -napisac do nich i wybiora cos co robia najlepiej.
    Z katalogu tej firmyna pasmo 495 jest komplet PAP 417/od 470 do 622 Mhz/-czyli cos co lubi SZYDLOWIEC. Wtedy bedzie minimum szumow, czesci do skladania i efekt powinien byc najlepszy./..

pozdrawiam
  • Level 2  
    Witam wszystkich.

Podpinam się do tego tematu, żeby nie zaczynać podobnego. Podobnie jak kolega piszący kilka lat wcześniej jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o budowę anten itp. Ale jestem zmuszony do zrobienia takiej anteny. Na co dzień zajmuję się badaniem nietoperzy i czasami stosuję metodę radiotelemetrii. Polega to na ty, że zwierzakowi do pleców przykleja się mały nadajnik a później jeździ się za nim z anteną i odbiornikiem. Problem w tym, że sprzedawane seryjnie anteny Yagi (trzy elementowe http://www.titley-scientific.com/au/index.php/yagi-three-element-antenna ) mają mały zasięg odbioru (ok 2 km), dlatego chcę pokusić się o zrobienie większej. Przekopuje internet od kilku dni i coraz głupszy jestem w tym temacie... Udało mi się dotrzeć do tej strony:
    http://elektronikjk.republika.pl/b4.html
    dzięki które dowiedziałem się jakie wymiary mają mieć poprzeczne elementy i w jakiej odległości między sobą przy trzynastu elementach poprzecznych, niestety cała reszta jest dla mnie czarną magią...
    Oto kilka pytań na które szukam odpowiedzi:

1. Czy to prawda że "trzon anteny" musi być wykonany z nieprzewodzącego materiału? Zamierzam użyć tyczki bambusowej - antena będzie dość długa (ponad 5m) a muszę być w stanie utrzymać ją w ręku.

2. Nadajniki z których korzystam mają częstotliwość 151 MHz, czy jeśłi na taką częstotliwość przygotuję antenę to w przypadku nadajników 150 MHz będzie ona bezużyteczna (sporadycznie trafiają się nadajniki o tej drugiej częstotliwości) ?

3. Jak (wymiary) i z czego (z jakiego materiału) wykonać dipol.

4. Do czego podłączyć przewód antenowy? Do dipola? Czy ekran przewodu podłączam do jednej strony dipolu a kabel koncentryczny na drugim końcu?

5. Czy direktory i reflektor muszą być w IDEALNIE jednej linii? Pytam bo tyczka bambusowa ma niewielkie odchylenia pomimo że szukałem jak najprostszej.

6. Czy do zrobienia direktorów i reflektora mogę użyć stalowej taśmy mierniczej (wiecie, takiej zwijanej miarki) -jest lekka, elastyczna (nie powygina mi się na krzakach) ale zawsze pomalowana jakąś farbą...

7. I ostatnia sprawa, która pomogła by rozwiać wszystkie moje wątpliwości - Czy ktoś z Wrocławia byłby skłonny się spotkać ze mną w najbliższym czasie (np przy piwie) żeby łopatologicznie wyjaśnić mi co i jak mam zrobić? :D - tak chybaby było najłatwiej....

Moderated By c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
    By pisać w tym dziale trzeba mieć minimalne pojęcie o radiotechnice. Jeżeli nie masz pojęcia o podstawach to pisz w dziale "Początkujący Piaskownica".
    Poza tym:
    3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.
    Poczytaj co sądzimy na temat "jechania na cudzym dorobku" w celu zaoszczędzenia punktów za założenie nowego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8329012#8329012

• Level 16  
    Poprzeglądaj stronę DK7ZB a szczególnie zakładkę 'Yagis ultralight' . Są to na inne częstotliwości anteny ale chodzi o rozwiązania techniczne jakie tam sią przedstawione .

1. Bambus może być ale myśle że lepsze są rury PCV
    2. Zmiana częstotliwości o 1MHz niewiele pogorszy odbiór
    3. Z tego samego materiału co reszta elementów , najlepiej rurki alu
    4. Na stronie DK7ZB jest dużo zdjęć więc się domyślisz :)
    5. Powinny być ale lekkie odchylenia nie powinny przeszkadzać
    6. Można , farba nie przeszkadza