Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Macie cos na temat silnika indukcyjnego synchronizowanego?

29 Sty 2006 14:09 2159 8
  • Poziom 10  
    Chodzi mi o silnik, który jest zasilany (wirnik lub stojan) prądem stałym, tak jak przy hamowaniu dynamicznym.Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 17  
    Witam. Pewnie chodzi ci o silnik synchroniczny. Informacje o nim możesz znaleźć w podręcznikach do Maszyn Elektrycznych.
  • Poziom 10  
    Chodzi mi o silnik asynchroniczny pierścieniowy, który pracuje w nietypowych warunkach zasilania. W przeciwieństwie do normalnej pracy jest zasilany napięciem przemiennym od strony stojana a napięciem stałym od strony wirnika lub na odwrót (podczas normalnej pracy tego silnika uzwojenie wirnika NIE JEST zasilane zewnetrznym napieciem).Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Zapewne chodz ci o silnik pierścieniowy który w normalnych warunkach uzwojenie stojana ma zasilane jest z sieci a wirnik poprzez pierścienie ślizgowe połączony jest z rozrusznikiem.
    Tobie chodzi (tak mi się wydaje) o jego synchronizację z siecią. Miałem kiedyś w technikum na pracowni takie ćwiczenie. Rzeczywiście wtedy stojan zasilany jest z sieci a na wirnik podaje się napięcie stałe. mam trochę informacji na ten temat ale niezadużo jeszcze poszukam i wyślę na forum.

Dodano po 1 [godziny] 36 [minuty]:

Poniżej podałem co miałem na ten temat. Może się przyda.
  • Poziom 10  
    Cze!
    Proszę również o namiary na jakąś książkę na ten temat.
    Dzięki
  • Poziom 17  
    witam. niestety niemam żadnych namiarów na jakąkolwiek książkę w której opisany byłby szerzej ten temat. polecam jednak książki do maszyn elektrycznych z lat siedemdziesiatych i osiemdziesiątych. Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    To jest z książki W. Latka "Maszyny elektryczne tom II"
    jest w niej tylko tyle wiec nie sądze że w innych będą się bardziej rozpisywać. I przepraszam, za literówki ale książka jest stara i skaner nie miał ochoty za dobrze rozpoznać:)
  • Poziom 10  
    Proszę również o przykłady zastosowań takiego silnika (indukcyjnego synchronizowanego).
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Witam. Wiem że temat stary, ale może kogoś to jeszcze zainteresuje.
    O silniku asynchronicznym synchronizowanym można przeczytać, w książce Zbigniew Stein Maszyny Elektryczne.
    Jeśli chodzi o przykład zastosowań takiego silnika, to jedyna informacja jaką znalazłem w tej książce jest taka, że był on chętnie stosowany do napędu młynów, w których podczas rozruchu moment obciążenia jest duży. Potrafi on dostosować swój moment elektromagnetyczny, do momentu obciążenia napędzanego młyna, lub innego urządzenia.