Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwiększenie mocy w przetwornicy

29 Sty 2006 17:45 2044 15
  • Poziom 19  
    witam posiadam wzm. samochodowy tonsil ws 380 ma on 2 razy 150 w , ale szacuję na ok 2 razy 40 rms. chciałbym zwiększyć moc i napiecie na jego przetwornicy ( wiadomo dlaczego ) układ przetwornicy to trafo toroidalne, timer 555 , 4 tranzystory buz 11 , przetwornica pracuje z częstotliwością 42 kHz , i po wyprostowaniu daje nap sym. ok 24 V , trafo jest nawinięte pojedynczym 1,1 mm zwojem , czy przy częstotliwości 42 k nie lepiej nawinąć je od nowa np licami lub kilkoma cieńszymi przewodami , jak ktos ma sugestie jak zwiększyc moc i napięcie to niech pisze
  • Specjalista elektronik
    Przypuszczalnie potrzebny jest większy rdzeń trafa - raczej nie daje się ich ze znaczącym zapasem,
    a niewykluczone, że i tranzystory. No i nie wiadomo, czy wzmacniacz to wytrzyma - spore ryzyko.
    A tak na marginesie: jak Tonsil podał, że 2x150, to raczej tyle jest (RMS), to była solidna firma.
  • Poziom 19  
    co do solidności tonsila to napewno w głośnikach ale ten wzmacniacz co go mam to ma chyba tylko logo :D . tranzystory zostały wymienione przezemnie na 4razy buz11 i mysle że dadzą rade , co do rdzenia to mogę podać wymiary : wys 1,5 cm gr scianki 0,8 cm i srednica zewnętrzna 3,6 cm

Dodano po 2 [minuty]:

ach i chodzi mi tylko i wyłącznie o przetwornice bo ze wzmacniaczem to ja juz sobie poradzę :twisted:
  • Specjalista elektronik
    A z jakiego materiału jest ten rdzeń? Typowy ferryt potrzebowałby minimum 1 zwój na 2 wolty
    napięcia na każdym uzwojeniu (pewnie pierwotne jest podzielone na połówki, liczy się jedną
    połówkę - a może jest jedno, może po to 4 tranzystory? pytanie jak z wtórnym); jeśli to ma dać
    500W (jak wzmacniacz 2x150W, to chyba potrzebuje 500W zasilania), to prąd pierwotnego
    będzie z 50A, musi być z 10mm2, i nie wiem, gdzie ty tyle upchasz...
    Poza tym kwestia odpowiedniego nawijania: potrzebna jest mała indukcyjność rozproszenia.
  • Poziom 19  
    witam odnośnie mocy dostarczanej przez przetwornice to nie przekracza 120 wat . mnie zadowoliło by gdybym uzyskał napięcie 30 wolt i moc 250 - 300 wat. niestety nie umiem określic z jakiego moteriału jest wykonany rdzeń bo nic nie jest napisame. orginalne trafo nawinięte jest symetrycznie po obu stronach. apropo tranzystorów są one zmostkowane tj 2 są na jedną połówkę symetrycznego pierwotnego. zastanawiam się czy nie lepiej byłoby zastosowac rdzen z zasilacza atx ? . ach i moje pytanie czy przy 42 khz ( z taka czestotliwoscia pracuje przetwornica) mozna zastosować pojedyncze uzwojenie czy lepiej lica ?
  • Specjalista elektronik
    Zamierzasz nawijać drutem 6mm2? Trochę ciężko się go układa...

A poza tym lepiej kilka cieńszych równolegle, i oddalone od siebie, za to przemieszane
    z uzwojeniem wtórnym - taka konstrukcja da mniejszą indukcyjność rozproszenia, która
    przy takich parametrach przetwornicy bywa głównym ograniczeniem prądu.
  • Poziom 40  
    z takieg ordzenia to i 400W mozna pociagnac zalezy tylko od materialu.

Jak chcesz wieksza moc to dowin po jednym zwoju do wtornego.
    I wywal te BUZ11 to to zabytki! Minimum to IRFZ44N najlepiej oryginalne.
  • Poziom 19  
    acha czyli mam dowinąć po zwoju do uzwojenia ?? mogę poprostu dolutować kawałki drutu ?? , orginalne trafo jest nawiniete pojedynczym drutem o srednicy 1,7 mm zostawić tak jak jest czy rozebrac i nawinąć kilkoma cieńszymi ??
  • Specjalista elektronik
    Przydałoby się policzyć, jaka jest indukcyjność rozproszenia dla różnych konfiguracji uzwojenia.

Indukcyjność rozproszenia działa jak dławik włączony szeregowo - powoduje spadek napięcia, gdy
    płynie przez niego prąd zmienny - a więc że napięcie z przetwornicy "siada" po obciążeniem.

I jak ma dać wyższe napięcie na wyjściu, to uzwojenie wtórne musi mieć odpowiednio więcej zwojów.

A dla rdzenia przetwornicy dwutaktowej (pewnie to taka) nie ma znaczenia, jaki prąd płynie, tylko jakie
    napięcie przypada na jeden zwój - więc raczej ilość zwojów pierwotnego można zostawić, jaka jest,
    chyba że rdzeń się grzeje... jak dowiniesz więcej zwojów do wtórnego, to pogorszysz chłodzenie, więc
    trzeba mieć więcej zwojów na pierwotnym, żeby rdzeń mniej się grzał.

Aha, średnica 1.7mm to około 2.5mm2 - przy małej częstotliwości i na wierzchu z 15A by wytrzymał,
    ale przy 42kHz może być gorzej - czy ten drut nagrzewa się przy mocy 100W z tej przetwornicy?
  • Poziom 40  
    masz dowinac tylko po zwoju wtornego i szczeze watpie rzeby bolo ono nawiniete drutem 1,7m. W pierwszym poscie napisales ze jest to drut 1,1mm!?
  • Poziom 19  
    w pierszym poscie sie pomyliłem , ale mieżyłem sówmiarka i jest 1,7 mm srednicy , więc dowine 1 zw i zobacze efekty ale dopiero po niedzieli
  • Poziom 19  
    witam no więc tak dowinołem 1 po jednym zwoju , i napięcie z 48 zwiększyło się 52 . jak podłącze obiążenie to napięcie spada do 42 v a prąd jest ok 2,2 a czyli daje 90 wat , ale siada mi o 1,5 v zasilanie . i podczas odsłuchu słychać różnice nawet. spróbuje jeszcze dać na przetwornice większe kondensatory tak aby przy basach napięcie tak nie siadało, acha i jeszcze pytanko jak bym dowinoł 2 zwoje to napięcie się podniesie ale czy moc też ?
  • Specjalista elektronik
    To wygląda na to, że obniżanie się napięcia (o 6 z 48 - czyli 1/8) jest spowodowane siadaniem
    napięcia zasilania (o 1.5V z 12 to też jest 1/8). Może daj grubsze kable łączące z akumulatorem?

Pewnie dowinięcie dwóch zwojów zwiększy i napięcie, i moc - ale trzeci już mocy nie zwiększy.
  • Poziom 19  
    siada napięcie bo z zasilacza ciągne , w samochodzie nie będzie bo mam grube kable , wiec sprubuje dowinać 2 zwoje i zobacze , i pytanko czy trudno nawinąc trafo bo mam ochote go rozebrać i nawinąć grubszym zwojem
  • Specjalista elektronik
    Skoro od dowinięcia jednego zwoju napięcie wzrosło z 48 do 52V, to pewnie przedtem było ich 12
    - a licząc, że dwa uzwojenia, i że jeszcze są pierwotne, to razem jest około 40 zwojów - pewnie ich
    nawijanie na rdzeń toroidalny grubym drutem nie jest łatwe, i chyba masz już w tym orientację.

Poza tym jest kwestia odpowiedniego nawinięcia (by zminimalizować indukcyjność rozproszenia)
    - jeśli zrobisz to gorzej, niż było, to bardziej będzie siadać napięcie przetwornicy pod obciążeniem.
  • Poziom 19  
    oki wiec narazie dowine po dwa zwoje ,i postaram się kupic jakiś rdzeń i na nim poeksperymentować