Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźniki - jak zacząć w tym temacie (centralny zamek itp)

29 Sty 2006 22:25 1770 6
  • Poziom 10  
    Witam.
    Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat przekaźników. Czy jest może gdzieś w sieci jakaś obszerna informacja która mogłaby przedstawić mi ich rolę. Parametry, które je charakteryzują, oraz opisy styków?

Mam problem:
    Zakładam w swoim Golfie 3 alarm. Sterowanie centralnym zamkniem z alarmu jest masą. A samochód (znaczy się zamek) steruje plusem. Na forum pomogliście mi, że muszę skorzystać z przekaźnika. Tylko jakiego użyć? O jakiego pytać? Pozatym temat przekaźników wydaje mi się bardzo ciekawy ;)

Dobrze by było, gdybym wiedział również o przekaźnikach na inne napięcia (na przykład sterowanie z portu lpt instalacją 230 V)

Wielkie dzięki za pomoc.
  • Poziom 28  
    zwykle przekazniki np do swiatel np polonez , moga tez byc mniejsze | mikroprzekazniki ] z cewka na 12V , sterowanie cewek przekaznikow - z alarmu , zasilanie cewek + , pozostale styki w zaleznosci od tego jaki chce sie miec impuls jesli bedziesz mial watpliwosci jak podlaczyc to jutro wieczorem dam schemat
  • Poziom 10  
    Jeśli byłbyś taki uprzejmy to bardzo bym prosił.

Dzięki z góry.
  • Poziom 17  
    Mam pytanie moze troche odbiegajace od tematu ale nie chciałem jzu zakłądac nowego. Jak sprawdzic czy centralny zamek jest sterowny PLUSEM czy MINUSEM i czy to sie ma do do Master i Slave ??
  • Poziom 14  
    Witaj. W golfie III bardzo dobrze chodzą tranzystory zamiast przekaźników do centralnego zamka np popularne BD 140 a robisz to tak jeśli nie wiesz która końcówka co oznacza to patrząc na przód tranzystora licząc od lewej do prawej mamy 1-emiter, 2-kolektor, 3-baza. Emiter tranzystora podłączamy do +12V, pomiędzy emiter a bazę tranzystora wstawiamy rezystor np: 4,7-10k, z centralki alarmowej poprzez rezystor 1k łączymy się również z bazą tranzystora a kolektor to nasze sterowanie centralnego zamka i z minusa mamy plus. Co do sprawdzenia jakim biegunem jest sterowany centralny zamek musimy dobrać się do przełącznika sterującego w drzwiach najczęściej przy zamku i zmierzyć na nim napięcie. W momencie przekręcania zamka coś nam się zmieni albo na plus albo na minus i to jest biegun sterujący. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie!

Pozdrawiam

Temat można zamknąć