Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Njaszybszy silnik. Ile obrotów?

Jogesh 05 Lut 2006 19:36 11574 35
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Teraz to naprawdę nie rozumiem (ale to normalne :D). Chyba mówimy o dwóch różnych sprawach. Wklej nam schemat tego co chcesz robić.
    Mam na myśli: narysuj zasadę pomysłu.
    forestx
    Wszystko jasne.
    Projektor 2.
    LCD musiałoby mieć kosmiczny czas odświeżania (dla 800x600, 3 kolory, 25 klatek na sekundę – wychodzi mi 28ns) – monitory LCD mają 10ms. Natomiast co do zastosowania LCD jako modulatora to jak wyżej i 1W laser wypali w nim fajną dziurkę.
    Ja myślałem trochę inaczej (pozwoliłem sobie przerobić twój obrazek).
    Tak jak pisałem ci na priv: robiłem w firmie która robiła to: http://www.labnetplus.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=3
    Panel B&W LCD (ale nie tylko on-off, ale taki jak w monitorze, np wyświetlacz ze starej kamery) wyświetla po kolei składowe RGB całego obrazu, i odpowiednio „włączasz” lasery RGB.Dla LCD z odświeżaniem 75Hz mamy 25 pełnych obrazów na sekundę. Pytanie czy komputer da radę rozłożyć obraz (na składowe RGB) na bieżąco (DSP?).

Projektor.
    Teoretycznie jak najbardziej do zrobienia – tylko ten "wolniutki" silniczek.
    Na studiach lustereczka (nieduże) robiliśmy ręcznie przez szlifowanie. „Kawałek szkła”, pasta polerska (trzy grubości) i w godzinę było gotowe (pracowało "bez pokrycia"). W przypadku gdy lustro musiało mieć lepsze parametry napylało się wolfram (albo inny metal), ale tego w domciu nie zrobisz :D.
    lechoo
    Poziom 39  
    Pierwsza koncepcja jest do bani z 2 powodów:
    - matryce LCD mają dużą bezwładność i nie da się ich tak szybko przełączać - pixel po pixelu.
    - wykorzystasz znikomą ilość światła emitowanego przez laser, reszta będzie zatrzymywana przez zgaszone pixele.

Lepszy efekt niż LCD dają przetworniki DLP (np. bez porównania wyższy kontrast) stosowane w większości obecnie sprzedawanych projektorów video.

Myślę, że takie urządzenie najlepiej byłoby zbudować wykorzystując podzespoły z komercyjnych projektorów, niemniej najdroższe z tego będą same kolorowe lasery DPSS dużej mocy...

Jeszcze jeden problem będzie do rozwiązania - w odbiornikach TV przy odchylaniu 50Hz migotanie obrazu w dużym stopniu jest eliminowane poprzez dłuższą poświatę luminoforu, w przypadku projektora z wirującymi lustrami należałoby zastosować odświeżanie obrazu z szybkością 100Hz aby migotanie nie było męczące.

Podsumowując uważam ten projekt za przysłowiowe porywanie się z motyką na Słońce...
    Jogesh
    Poziom 28  
    Forestx. Masz rację, Twoja idea jest lepsza odnośnie tego LCD.

Co do predkości odświrzania w telewizji, to chyba jest 25 razy na sekunde, a nie 50? Owszem dało by się zrobić odświezanie 100kHz, ale to musiało by być jeszcze szybsze :cry: Można jak mówiłem zastosować wielościankowe zwierciadło, np. 30 zwierciadeł umieszczonych na obwodzie wirującego walca.

Porywanie się z motyką na słońce... no cóż brat mi też tak mówił jak nic nie znając się na elektronice chciałem robić wzmaki...

Zobaczymy.

Pozdr.
    forestx
    To nie moja idea tylko skojarzyłem to z naświetlarką (link). Co do motyki – to muszę wrzucić moją definicję wynalazcy: wszyscy wiedzą że coś jest niemożliwe tylko nie on. Barierą może być tutaj cena laserów (zwłaszcza że one też nieśmiertelne nie są).
    Projektorów (żarówka, kolimator, LCD, lustra) widziałem na elektrodzie kilka. Jak dla mnie wada tych zastosowań jest żarówa (200W) – no ale jak się chce mieć kino w domu…
    Dlatego swojego czasu pomyślałem o świeceniu diodami LED przez kolorowy panel LCD. (pytanie: jaką sprawność mogą mieć diody?). Ten oświetlacz z Labnetu brał kilkanaście watów (jak sobie człowiek niechcący błysnął w oczy (zwłaszcza niebieskim), to miał 15 minut przerwy w robocie ).

Co do częstotliwości „telewizyjnej” odchylanie pionowe pracuje na 50Hz, ale rysowana jest co druga linia. Czyli w pierwszej „ramce” linie 1,3,5.. w drugiej 2,4,6.. (tzw „przeplot”). Dlatego jeden „cały” obraz powstaje 25 razy na sekundę. Kineskop ma tzw poświatę, czyli świeci jakiś czas po „podświetleniu” wiązką elektronów. Przeplot + poświata zmniejszają efekt migotania. W przypadku stosowania lasera na ekranie (np. na ścianie) „poświaty” nie uzyskasz, więc niestety dobrze byłoby zwiększyć „częstotliwość odświeżania”.

Dodano po 19 [minuty]:

Ja osobiscie myślałem o projektorze pod kątem ogladania divx'a. A tam rozdzielczości są minimalne