Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Njaszybszy silnik. Ile obrotów?

30 Sty 2006 05:10 11973 35
  • Poziom 28  
    Witam
    Zastanawiam się jakie są najszybsze silniki elektryczne. W czym są stosowane i czy da sie taki samememu zrobić. Czy jest na przykład silnik o prędkości 5000 obrotów na sekundę? Czy da się taki zrobić? Jeżeli tarcie łozysk by było problemem, to można by zastosować poduszkę magnetyczną. Chodzi o silniki małej mocy, kilka W.

Potrzebowałbym silnik o obrotach właśnie ok 4500 obr/s, bardzo małej mocy.

Nie wiem, czy w dobrym dziale zadałem pytanie.

Pozdr.
  • AdexAdex
  • Specjalista elektronik
    Wykonywano już wirówki, które robiły coś koło miliona obrotów na sekundę. Ograniczeniem jest rozpylanie
    wirnika przez siłę odśrodkową - po prostu po osiągnięciu pewnych obrotów zamienia się w chmurkę pyłu...

Konstrukcja nie jest bardzo trudna (najtrudniej chyba zrobić próżnię, bez niej opór powietrza hamuje).
    Ważna jest sprawa łożyskowania - klasyczne konstrukcje dużo nie wytrzymają - stosuje się elastyczny wałek
    przy mniejszych szybkościach obrotowych, i zawieszenie magnetyczne przy większych.
  • Specjalista od telefonów
    NIe wymyślaj prochu.
    Każdy Dremel i inne podobne narządko ma do 30000 min.
    A tzw "mikromotory" w stomatologi do 50000. (to jest to w co mocuje sie wiertełko,kiedys był to silnik ma podstawie,obecnie jest bezpośrednio w rękojeści ma wielkość grubego pisaka)
    Każdy zakład naprawy sprzżetu medyczneo to ma z demobilu..
    WW
  • Poziom 28  
    Ale chodziło o prędkość 5tyś na sekundę, a nie na minutę. Jak jest 50 000 na minutę, to jest 833 na sekundę, a mi chodziło o wyższe obroty. Może ktoś zna jakąś stronkę?
    Dzięki August, ciekawa stronka, co prawda już ją odwiedzałem :D

Pozdr.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Na studiach najszybsze co spotkałem to pompy próżniowe (produkowane przez producentów silników lotniczych) ale ile tam na minutę było to juz nie pamiętam - z założenia praktycznie "w próżni" to pracowało i jeszcze lepszą próżnie produkowało. (piszę cobyś kierunek szukania miał)
  • Poziom 27  
    kociątko -potrzebuje:300000 obr/nim ????????????-
    co kolega takiego ciekawego wymyślił lub chce ??
    Wiertarki dolnowrzecionowe do wiercenia płytek drukowanych ,z lat 70 -miały: do 60tys/min.
    w unitach stomatologicznych (wiertarka tzw.bez bolesna) ma obroty do 100tys/min-ale to nie silnik elektryczny napędza,a turbina na powietrze !
  • Poziom 28  
    :D :D :D

Wiem, ze napędza to turbina... Czyli nie ma takich silników elektrycznych ? :cry: No to musimy zmienić projekt i zadowolić się powiedzmy "tylko" 31000 obr/m . Zobaczymy. Chodzi o sterowanie wiązką laserowa do projektora video.

Ilośc lini, co najmniej 625.
    muszą one omieść ekran 25 razy na sekundę =15625 lini na sekundę. Ponieważ rinie miały by być wytworzone za pomocą lusterka z drukarki laserowej, to trzeba podzielić na 4, bo tyle jest ścianek tego lusterka =390625. Teraz na minutę =234375. Jasne?

Dlatego trzeba zmienić projekt i zrobić, albo lustro drgające {nie wiem jak będzie te 15kHz, ale hałasować, to by strasznie musiało :D albo zrobić wielościenne zwierciadło. Wtedy będzie potrzebna mniejsza prędkość obrotowa.

Pozdr.
  • AdexAdex
  • Specjalista elektronik
    No, to ultrawirówka w sam raz się nadaje... tylko uwaga, przy dużych obrotach złazi lustro.
    Wirnik musi być z materiału magnetycznego - żeby go zawiesić w polu magnetycznym.
    Sporo informacji o ultrawirówkach jest w książce "W labolatoriach fizyków" (stamtąd o nich wiem).

Lustro drgające z częstotliwością 15kHz z rozsądną amplitudą raczej się nie uda.
  • Poziom 31  
    Ciekawy projekt.
    Nie wiem jak drogi jest ten laser, ale jeśli masz 2 szuki to mógłbyś zastosować przeplot, wtedy częstotliwość spadłaby o połowę i analogicznie z większą ilością. Zastanawiam się jak chcesz opanować bezwładność tych luster. Podobne mechaniczne lustra są w laserach telekomunikacyjnych do światłowodów, ale tamte są strasznie malutkie.
    Musiałbyś je zbudować z polerowanej folii aluminiowej i umieścić w próżni na siłownikach magnetycznych ala głowica w dysku twardym.
    Ale pomysł jest bardzo fajny, życzę powodzenia w realizacji :D
  • Poziom 39  
    A może tak wykorzystać gotowy mechanizm (ew. podkręcony trochę) od starej drukarki laserowej? Prędkość będzie mniejsza od tej którą chciałbyś uzyskać, ale dobre i to na początek :)
  • Poziom 28  
    625 laserów odpada :D Już rozpatrzyłem ten sposób.

Na początek mogę się pobawić z lusterkiem od drukarki i silniczkiem. Kilkadziesiąt lini uzyskam. Jak miałem 13 lat, to zrobiłem na zwykłaych silnikach i uzyskałem chyba aż 5 lini :D

Dragące lustro by było strasznie nie liniowe dlatego lepiej obrotowe. googlowałem akle nic konkretnego ta temat szybkich silników nie znalazłem. Może ktoś ma jakiś adres?

A takie coś by mi się podobało zrobic:
    http://www.colorvision-lasers.com/displays.aspx# :D

Dawnie stosowano różne tarcze do "liniowania" obrazu {Nipkowa itp} i taka telewizja mechaniczna dawała nawet chyba 100 linii. Ale ja chciałbym standartowo, żebym mógł jako sterownika użyć układu z telewizora.

Pozdr.
    p.s. W innym temacie pytam się o projektor
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic439865.html
  • Specjalista elektronik
    kociątko, jak masz wirujące lustro 4-ścienne, to przy przejściu między ścianami kąt odbicia zmienia się
    o 180 stopni, co oznacza, że taki "telewizor" miałby kąt odchylania 180 stopni (trochę mniej, bo są przerwy
    na powrót plamki, wykorzystuje się chyba 4:5 czasu - więc wyjdzie kąt 144 stopnie - ale to też dużo).

Zrobić ultrawirówkę domowym sposobem jak najbardziej można, tylko nie licz, że przekroczysz
    szybkość dźwięku bez robienia jej w próżni. A te zjawiska rozpylania wirnika, czy nawet złażenia
    lustra to raczej są przy szybkościach naddźwiękowych (rozpylanie wirnika chyba około 1km/s).
    Jakie są wymiary tego lustra? Może policz, jaką potrzebujesz mieć prędkość na obwodzie? Mi dla 2cm
    średnicy (odległość przeciwległych krawędzi) wychodzi 314m/s przy 5tys. obr/s - ~szybkość dźwięku.
  • Poziom 27  
    Ogólnie skanery mają lustra sześciokątne -
    np.DC24V 20527 obr/min 1251NA model:MASQ6DF 13RU
  • Poziom 28  
    Mi jakoś nie przekroczyło bariery dźwięku w wyliczeniach...

Ostatnio wymyślłem, że mozna by zrobić kilkanaście lusterek.
    Sa dwie metody które przychodza mi do głowy.
    1 lusterka np. 20 porozmieszczane na obwodzie. Ponieważ kąt odchylenia będzie bardzo mały to żeby go powiększyć będzie się go na koniec powiększać rzutując światło na wypukłe zwierciadło.

2 kazde z lusterek będzie wypukłe dzięki czemu zmieści się ich więcej na obwodzie. Wadą tego rozwiązania jest to, że świałto lasera musi być bardzo skupione, bo na tych wypukłych zwierciałach będzie się "rozłazić" na boki.

Przy mniejszej ilości luster musielibyśmy osiągnąć niestety dużą prędkość.

Jak można zrobić taką ultrawirówkę?

Pozdr.
  • Poziom 27  
    Dlaczego tak Sobie postawiłeś wysoko poprzęczke ??
    Może zrób coś "normalnego"np.zrób za pomocą skanera obraz "kolorowy i wysokiej rozdzielczości"
    A potem już tylko to co Ty chcesz ? (będzie trzecia Japonia -druga,niestety-nie wyszła).
  • Poziom 28  
    Wysoko? 625 lini, to chyba standart telewizji. Nie będzie to jeszcze wysokiej rozdzielczości :cry:

No w końcu ten monopol Japoni trzeba zniszczyć :D i pokazać, że w Polacy też mają łby :D

W końcu telewizja mechaniczna istniała od początku telewizji nawet teraz są hobbyści, którzy takową robią. Jak by się udało "wyliniować" wiązkę lasera, to reszta bardzo prosta. Zmieszać 3 kolory lasera poprzez zwierciadła półprzepuszczające i każdy z nich wysterować sygnałem wizyjnym z kolorowego TV. Będzie problemik z synchronizacją, ale to też się załatwi. Na poczatku ręcznie regulując prędkośc, a nastepnie zrobi się synhronizację z sygnałem.

Pozatym czy wszyscy musza robić tylko wzmacniacze?... już zrobłem ich kilka i mogę złapac się za cos troszkę bardziej zaawansowanego.

Pozdr.
  • Poziom 27  
    No właśnie -Francja :wiecej lini
    -USA :mniej-iteż kompleksów nie.
    Na Twoim miejscu: nie próbował -625, tylko np:400 lub ambitny powinien zacząć od 1250 ?!?!?!?!
  • Specjalista elektronik
    kociątko, to może zacznij robić tę ultrawirówkę?
    wirnik musi być utrzymywany przez pole magnetyczne - na przykład z optyczną stabilizacją;
    napęd: jak silnik asynchroniczny, ale prąd z generatora dającego kilka kHz;
    sugeruję zajrzeć do tej książki - może jest tam jakaś wzmianka na temat stabilności,
    chodzi o to, żeby wirnik nie zmieniał osi obrotu, bo od tego może się urwać i polecieć;
    i rzecz jasna wirnik musi być solidnie zbudowany, żeby nic się z niego nie urwało;
    dla bezpieczeństwa wirnik powinien być w obudowie (np. z grubego pleksi), żeby
    jak się coś od niego urwie, albo straci stabilność, to nie poleciał, tylko najwyżej
    uszkodził obudowę - on ma szybkość kuli rewolwerowej, może być niebezpieczny
    - może ktoś się orientuje, jakiej grubości pleksi zatrzyma kulę rewolwerową?
  • Poziom 28  
    Dobra. Zacznę cos szukać na ten temat. Stabilizacja optyczna w pionowej osi, to nie problem, ale jak zrobić, żeby wirnik pod wpływem bardzo niewielkiego niezrównoważenia, albo czynników zewnętrznych nie wyleciał z pola magnetycznego?

Do napędu wirnika zastosował bym przerobiony silnik z CD. Musiałbym dorobić mu zawieszenie magnetyczne i kailka iinych drobnych zmian.

Jeszcze tylko zrobić prosty generator do sterowania tego silnika na 555, albo procesorku.

Pozdr.
  • Poziom 39  
    kociątko napisał:
    A takie coś by mi się podobało zrobic:
    http://www.colorvision-lasers.com/displays.aspx

Ten projektor działa na takiej samej zasadzie jak każdy inny projektor video, tylko zamiast lampy (metalohalogenkowej) użyty jest zestaw 3 laserów RGB, nie stosuje się tam żadnych wirujących zwierciadeł:
    Cytat:
    Lasers are coupled to liquid crystal on silicon microdisplay (LCoS) type projection systems to produce video images
  • Poziom 28  
    No to w taki razie będę wynalazcą :D
    Poszukam cześci i jak koledzy doradzają najpierw zrobię mniejszą ilość lini.

Co do dzielenia obrazu poprze LCD, to też fajny pomysł. Światło laserów trzeba rozproszyć i puścić poprzez czarnobiały ekran ustawiony na wyświetlanie pustego ekranu. Nastepnie podulować sygnałem światło laserów. Będziemy mieli bardzo łądny projektor.

Co myślicie?

Pozdr.
  • Poziom 28  
    Witam znowu.
    Sorry, że pisze post pod postem i odejście od tematu, ale ten pomysł rozdzielania obrazu prze LCD nie daje mi spokoju, ale mam mało wiedzy na temat sterowania LCD i dlatego zadam kilka pytan na które odpowiedzi nie mogłem znaleźć na forum {zapewne są, ale potrzeba kilka godzin :D }

Jak sterowane są matryce LCD czarno białe? Czy są sterowane punkt po punkcie, czy też przez jakąś pamięc i np linia po lini? Czyli, czy równocześnie właczonych jest kilka pikseli , czy jeden? Jakie są wyjścia portu do monitora w komputerze? Czy sterowanie kolorów idzie osobnymi żyłami?, czy dopiero rozdziela się w monitorze?

Projektor laserowy mozna by rozwiązać na dwa sposoby. Allbo z matrycą LCD, albo wirującymi zwierciadłami. Z LCD wyobrażam sobie tak: Matryca czarno biała podświetlana trzema laserami RGB. Śwaitło tych laserów jest rozszczepione przez soczewkę tak, żeby oświetlało cały LCD. Sygnał synhronizacji i lini idzie na LCD, a sygnały poszczególnych kolorów sterują laserami. Dzięki takiemu rozwiązaniu kazdy piksel LCD może być każdego koloru. Każdy piksel musiałby się "palić" osobno, nie może kilka równocześni.
    Czy lasery nie uszkodzą LCD?
    Jak sterować LCD, żeby dawało tylko linię po lini, piksel po pikselu, właczając go całkowicie, albo wyłaczając i jak to zsynhronizować z sygnałem z wyjścia komputerowego do monitora, albo sygnałem z VCR?

Drugim rozwiązaniem jest mechaniczne rozszczepianie skupionej wiązki lasera. Najpier mieszamy trzy wiązki światła RGB przez odpowiednio ustawione zwierciadła półprzepuszczające, a następnie kierujemy wiązkę na zwierciałdo wirujące w poziomie. Nastepnie taką wiązkę-linię kierujemy na zwierciało które obraca się 25 razy na sekundę rozszczepiając w pionie lienie. Układ podobnie będzie działał jak kineskop.

Może ktoś ma jakieś plany ultrawirówki?

Regulować jasność lasera można albo elektrycznie zasilaniem lasera, albo przed laser wstawiając kawałek ukałdu ciekłokrystalicznego i nim sterując ile światła przepuszcza.

Ciekaw jestem opinii kolegów.

Pozdr.
    Zainteresował mnie ten pomysł dwie sprawy, gdzie widzę „mały” problem:
    1. Moc lasera. W zwykłych projektorach LCD moc lampy (żarówy) to około 200W
    Można tu się kłócić o szczegóły dotyczące widma itd. i dla zasilania z laserów będzie to mniej, ale bardzo dużych oszczędności tu nie będzie. Lasery nie będą miały tej samej mocy czyli np.: R – 30W, G-20W, B-50W (piszę to z pamięci tylko dla pokazania rzędów mocy)
    2. Lasery nie lubią szybkiego włączania więc jednak trzeba by zastosować układ modulacji (włączania) poszczególnych kolorów.

Ja to widzę tak: na B&W panelu włączasz jedną ze składowych obrazu i odpowiedni jej laser, potem następną itd. Panele kolorowe mają f odświeżania 100Hz (może B&W więcej), więc spokojnie można zrobić 25 klatek na sekundę (pełnych obrazów)
    Pytanie tylko czy komputer da radę rozłożyć obrazy na bieżąco.

Natomiast nie rozumiem: Każdy piksel musiałby się "palić" osobno, nie może kilka równocześnie. To dla mnie normalne że sterujesz każdym pixelem. (on albo off)
    Chyba że chcesz włączać (i podświetlać) każdy pixel osobno wtedy przy 100Hz i 800*600 wyjdzie ci pi razy oko 0,5 klatki na minutę .

Co do uszkodzenia LCD - jeżli go nie rozgrzejesz do czerwoności ...
  • Specjalista elektronik
    Na pewno w projektorze LCD większość tej mocy jest tracona bezużytecznie
    - wynika to z tego, że mamy źródło światła białego, i trzeba wyodrębnić kolory
    - a w układzie z laserem nie; poza tym żarówka jest mało wydajna, a laser jest
    jednym z najbardziej wydajnych źródeł światła przypuszczam, że 3 lasery o mocy
    1W każdy dadzą więcej światła od żarówki 200W. Ale laser 1W to też sporo.

Co do szybkiego włączania lasera - jaką metodą robi się nadajniki
    do łączy światłowodowych? Tam robi się modulację do 100MHz.

Natomiast nie jest dla mnie jasne co miałby mieć laser do LCD.
    Jak mniemam mówimy o rzutniku LCD, tylko zamiast żarówy mają być 3 lasery.
    _jta_ - co do modulacji każesz mi się na studia cofnąć. A to 7 lat do tyłu. Sam wiesz że ciężko moje tłumaczenia zrozumieć więc: http://www.phys.uni.torun.pl/~bezet/pdf/IV_Mod.pdf

Co do mocy to hmm – cholera znów się walnąłem (sprawność żarówy to 4%), więc faktycznie po 1W wystarczy.
  • Poziom 27  
    Ale jaja :mój profesor---- jest w Toruniu ?!
    Współczuje.
  • Specjalista od telefonów
    Cos mi się wydaje że projektor holograficzny wyjdzie taniej.
    I prościej.
    A LCD bardzio lubi grzanie(????),Lampa w projektorze ma wiecej mocy
    niz 200 W...
    WW
  • Poziom 28  
    forestx napisał:
    Zainteresował mnie ten pomysł dwie sprawy, gdzie widzę „mały” problem:
    1. Moc lasera. W zwykłych projektorach LCD moc lampy (żarówy) to około 200W
    Można tu się kłócić o szczegóły dotyczące widma itd. i dla zasilania z laserów będzie to mniej, ale bardzo dużych oszczędności tu nie będzie. Lasery nie będą miały tej samej mocy czyli np.: R – 30W, G-20W, B-50W (piszę to z pamięci tylko dla pokazania rzędów mocy)
    2. Lasery nie lubią szybkiego włączania więc jednak trzeba by zastosować układ modulacji (włączania) poszczególnych kolorów.

Ja to widzę tak: na B&W panelu włączasz jedną ze składowych obrazu i odpowiedni jej laser, potem następną itd. Panele kolorowe mają f odświeżania 100Hz (może B&W więcej), więc spokojnie można zrobić 25 klatek na sekundę (pełnych obrazów)
    Pytanie tylko czy komputer da radę rozłożyć obrazy na bieżąco.

Natomiast nie rozumiem: Każdy piksel musiałby się "palić" osobno, nie może kilka równocześnie. To dla mnie normalne że sterujesz każdym pixelem. (on albo off)
    Chyba że chcesz włączać (i podświetlać) każdy pixel osobno wtedy przy 100Hz i 800*600 wyjdzie ci pi razy oko 0,5 klatki na minutę .

Co do uszkodzenia LCD - jeżli go nie rozgrzejesz do czerwoności ...

Ja też nie rozumiem... Chodzi o to, że laser poddświetla równocześnie cały LCD, natomiast w tym momencie "otwarty" jest jeden piksel. Piksel całkowicie przepuszcza światło, natomiast jasnością i barwą steruje się za pomocą laseów. Czy nie jaste/ Potem zapala sie kolejny piksel w lini, i tak linia po lini.

Co do szybkiego załaczania laserów, to chyba zależy jakiej sa one konstrukcji.

Na początek zamierzam przerobić silnik od stacji CD< albo dyskietek i na obwodzie takiego silnika rozmieścić lusterka. W tym celu lepszy byłby silnik od stacji dyskietek, bo ma większą średnicę i więcej lusterek się zmieści, ale nie wiem, czy uda się rozpędzić do dużej predkości. Widziałem na stronie modelarskiej ktoś przerobił silnik tak, żeby kręcił sie 53000 obr./min.
    Światło po odbicu od wirującego zwierciałda zostanie wysłąne do zwieciadła wklęsłego, albo dwuwypukłej soczewki. Inaczej zwierciadła odchylania poziomego musiały by myć szerokie, a tak, to w wiązka w pewnym punkcie się skupi w jeden punkt, który będzie padał na wirujące zwierciałda.

Z czego wykonać zwierciadła? Myśałem o blaszcze z aluminium, srebra, albo stali nierdzewnej. Którya byłaby najlepsza?

Co to jest projekto holograficzny?

Forestx. Dzieki fajny artykulik. Rzuciłem nan okiem. W taim razie uzyjemy ciekłęgo kryształu.

Jta. Ten laser do LCD... :D Chodzi o zrobienie projektora, albo z uzyciem obrotowych zwierciadeł, albo czarnobiałego LCD i trzech laserów.

Pozdr.