Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skąd rozbierzności w parametrach T-S....? Prosze o poradę...

30 Sty 2006 13:25 1001 4
  • Użytkownik obserwowany
    JESTEM POCZĄTKUJĄCY W TYCH SPRAWACH WYLICZENIOWYCH(wcześniej metodą prób i błędów obudowy robiłem ale teraz z braku czasu a przedewszystkim pieniędzy=nie moge sie pomylić bo to dodatkowe koszta,zamierzam w końcu te programy rozgryźć) I ZAMIERZAM KONTYNUOWAC TEN TEMAT BO WIELE OSÓB PEWNIE BY CHCIAŁO OD POCZĄTKU PRZEŚLEDZIĆ TO ZAGADNIENIE I MIEĆ TO WYŁOŻONE W STYLU "ŁOPATOLOGII" :D

Witam ucze sie co nieco z okazji ferii i masy czasu z budowy kolumn,liczenia,strojenia itp.Wczoraj pierwsze liczenia i pierwsze problemy,ponieważ parametr Vd liczony przeze mnie według wzoru :

Vd = Sd*Xmax/1000

wychodzi inny niż producent podał dla mojego głośnika - Eminence Magnum 18HO(dane T-S w załączniku) otóż wygląda to tak,że ze wzoru :

Vd = 1188cm2 * 4,8mm / 1000 = 5,7024

a Vd producenta wynosi 566cc

O CO TU CHODZI ?

Pozatym liczyłem długość otworu bas reflex ze wzoru :

Lv = (23562,5*A^2) / (Fb^2*C) - (0,73*A)

i wyszło mi Lv = 15,925 - przypominam,ze jet to głośnik 18" - czy to możliwe jest w obudowie strojonej na 30 Hz ze wzoru :

Fb = fs * H H dla Fs 30Hz = 1

POZDRAWIAM
    Załączniki:
  • Poziom 35  
    > Vd = 1188cm2 * 4,8mm / 1000 = 5,7024

Jak pomnożysz centymetry kwadratowe przez bieżące, to uzyskasz wynim w cm sześciennych. To podzielić przez tysiąc jest po to, żeby wynik był w litrach (nie znoszę wzorów, które od razu przeliczają gramy na kilogramy, itp). Producent podał 566ccm, tobie powinno wyjść 570.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Użytkownik obserwowany
    Dzięki za odpowiedź HEFI :D . Mam jeszcze jedno pytanie - długość bas reflexu wyszła około 15,xxx ale czy to możliwe w 164,4 litrowej obudowie:?: . Wiem,ze jeszcze sie liczy średnicę minimalną bas reflexu wzorem :

Dmin = 100*[20,3*(Vd^2/Fb)^0,25] / Np^0,5

gdzie Vd = Sd*Xmax/1000

Ale nie moge za cholerę podnieść do potęgi 1/4 - czy jak pomnoże 20,3*(Vd^2/Fb) razy 1/4 to bedzie dobry wynik.

PYTAM BO NIE CHCE KORZYSTAĆ Z PROGRAMÓW - NAJPIERW WOLE RĘCZNIE SIE NAUCZYĆ....

POZDROWIENIA Z POZNANIA:))
  • Poziom 13  
    hmm.... liczenie na tzw."piechotkę" powodzenia... im dłuzej będziesz liczył tym więcej wątpliwości, a w praktyce co innego wychodzi :( używałem trzech metod przeliczeniowych i w każdej wyniki różniły się od siebie dość znaczaco np.. pojemność zabudowy 35l albo 39l albo 44l . biorę dobrą firmową kolumnę i robię dla niej własne wyliczenia ( mając wszystkie dane) efekt... fabryka wyliczyła o 20 litów więcej . niestety przeliczenia i symulacje komputerowe należy traktować z lekkim przymróżeniem oka . a już najbardziej trzeba przymróżyć oczy jak się patrzy na parametry co niekórych głośników :) w szczególności pasmo przenoszenia ;) powodzenia
  • Poziom 27  
    Liczyć obudowę na piechotę można, czemu nie. Tylko nie za bardzo określisz w ten sposób charakterystykę przenoszenia (choć to tez możliwe). Nie ma jednej jedynej słusznej obudowy dla danego głośnika, to od Ciebie zależy, jaka ona ma być.
    Coś w pewnym momencie od dupy strony robisz. Strojenie zależy od proporcji średnica/głębokość tunelu BR. Więc najpierw minimalną średnicę obliczyć (aby prędkość przepływu powietrza za duża nie była) a dopiero potem głębokość.
    Dalej, x^0,25 to inaczej pierwiastek czwartego stopnia z x, czyli pierwiastek z pierwiastka z x ( √√x)...
    Męcz się dalej jak chcesz ;-) ale potem sprawdź jak to wygląda w starym poczciwym WinISD.
    :arrow: Intelsat, fabryka nie robi według wzorów. Większość pakuje głośniki do obudów, aby dobrze wyglądało i księgowi firmy byli zadowoleni. A co robią firmy odrobinę bardziej profesjonalne, to już inna sprawa. Czasami przesadnie duża obudowa jest założeniem konstrukcyjnym...
    Pozdrawiam!

p.s. Zmień temat raczej na "Liczenie obudowy wg wzorów" bo z rozbieżnością parametrów TS tylko Vd ma coś wspólnego. Poza tym co to za rozbieżność, mniejsza od 1%...