Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wzmacniacza do kolumn o danej mocy i parametrach

Tremolo 24 Sie 2006 21:37 211930 385
  • #121 24 Sie 2006 21:37
    mateusz885
    Poziom 23  

Ja zawsze myślałem że moc kulumny powina być 1,5 raza większa niż moc wzmacniacza tzn mój staruszek który interesował sie tym z 20 lat temu tak wyczytał w jakis czasopismach i książkach, czyli jeżeli wyjście ze wzmacniacza jest 40wat to kulumny powinny być 60watowe.
    Niewiem czy to prawda więc sie tym niesugerujcie zbytnio.
    Aha i dam kolejny przykład że stary sprzęt jest zawsze jary -> na wolnym powietrzu zrobiłem imprezke (urodziny dokładniej) i miałem te kolumny starego 2x25wat i wzmacniacz unitry 2z25wat (chyba 4 Ohm) i wszystko drało bardzo dobrze lepiej niż sprzet peaveya (powermiksera bylo 2x80wat) w mojej starej szkole..... bass był czysty głęboki a nie kur......de :P takie brzdękanie i byo dosyć głośno bo sądziedzi sie pluli (mam dom wolnostojący a sąsiad ma dom dosyć daleko)

@edit
    wkradły się drobne pomyłki xD, jak coś niewyłapłem to przepraszam
    @edit
    kolumny wsumie grały dobrze tylko że w jednej siada niskotonowy a w drugiej wysokotony sie wylancza, zręsztą to nie odpowiedni temat na to więc założe inny

• #122 02 Wrz 2006 02:56
    Hefajstos
    Poziom 35  

1,5 razy, to tzw. szkoła tonsilowska. Teorii jest mnóstwo, ale generalnie teorie się sprawdzają najlepiej w przypadku głośnika, a nie kolumny. Poza tym sporo zależy jeszcze od konkretnych przykładów kolumn i wzmacniaczy.

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #123 04 Wrz 2006 15:43
    gekonbass
    Poziom 18  

[quote="mateusz885"]Ja zawsze myślałem że moc kulumny powina być 1,5 raza większa niż moc wzmacniacza tzn mój staruszek który interesował sie tym z 20 lat temu tak wyczytał w jakis czasopismach i książkach, czyli jeżeli wyjście ze wzmacniacza jest 40wat to kulumny powinny być 60watowe.

30 lat temu uwazano ze loty hipersoniczne sa nie realne... a dzisiaj nasa ma kilka prototypów...

dla przykładu:
    turbosound na gwizdek 2' kładzie koncówke ok 1000wat..
    na bass 800w 1600wat...
    dla kogos co wysterowuje kolumny na podstawie cyferek na potencjometrze na 800watowy głosnik dał bym wzmacniacz 10wat..
    i jeszcze trzeba pamietac ze sa głosniki i Głosniki...
    moja sugestia dotyczy raczej głosników zawodowych.. PD, RCF, ect...

• #124 07 Wrz 2006 21:36
    Hefajstos
    Poziom 35  

No... Turbosound i JBL zalecają 200...400W dla głośnika 200W RMS, JBL jeszcze pisze, że można przyjąć 3 zasady:

- głośnik mocniejszy od wzmacniacza w piecu gitarowym
    - głośnik dopasowany na estradzie
    - wzmacniacz mocniejszy w studiu i hi-fi

Przy okazji - na dobrych głośnikach piszą też np. 200W RMS, 400W program, 800W peak. I to akurat nie jest bazarowe wypisywanie kilowatów.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Hipersoniczne, tzn. nie rozumiem, chodzi np. o 10x albo 20x szybciej od dźwięku?

• #125 09 Paź 2006 21:53
    maniek_110
    Poziom 1  

odrazu zaznaczam że jestem zielony w tym temacie :). Czy wzmacniacz eltron 100u nie uszkodzi tych kolumn?:
    http://images3.fotosik.pl/196/0f2d533223d46208med.jpg
    o to co mi napisal ich właściciel:

'głośnik niskotonowy ma 40W, średniak 15W a syk 100W (piezo), poza tym jest tak tylko 1 głośnik niskotonowy drugi to membrana bierna :
    Obudowa z membraną bierną

W stosunku do obudowy basrefleks, obudowa z membraną bierną ma dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze eliminuje zabarwienia dźwięku otworu basrefleks (np. rezonanse tunelu) oraz szumy strumienia powietrza, które występują w tunelu podczas przepompowywania wielkich mas powietrza. Po drugie membrana bierna jest praktyczna w małych obudowach, gdzie wymagane długości tunelu przekraczają głębokość obudowy. Dodatkowo zestrojenie obudowy tego typu jest znacznie łatwiejsze niż obudowy z tunelem rezonansowym. Wadą membrany biernej jest wytwarzanie bardziej stromych krzywych w obszarze odcięcia, co powoduje mniejszą stabilność przy odtwarzaniu stanów przejściowych.'

czy to daje moc kolumny 155W? bo jeżeli tak to jestem spokojny, a może to się jakoś inaczej przelicza? zawse myślałem ze największą moc ma bas......

• #126 09 Paź 2006 23:22
    Hefajstos
    Poziom 35  

Nie, kolumna ma tyle co basowy (40W). One się kompletnie nie nadają do eltrona, to sprzęty z różnych światów.
    Eltron jest mono, służy do nagłaśniania, a te kolumny to przyzwoity domowy sprzęt Hi-Fi, nieco w studyjnym klimacie. Do nich trzeba dobrego wzmacniacza stereo. Mój kolega takie ma, zasila je TDA 7294 (2*100W na 4Ω, ale on nie kręci gałką do końca, tylko aż czuje, że kolumny mają dosyć).

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #127 10 Paź 2006 09:36
    gekonbass
    Poziom 18  

generlnie program to własciwie optymalna opcja na koncówke mocy.
    w takiej opcji masz najlepsza wydjnosc pradowa koncówki mocy, głosnik gra w pełni swoich mozliwosci.
    sa dwa warunki zeby tak dzialac:
    -bez clipowania (czy grasz koncówka taka sama jak moc nominalna czy program przesterowujac uszkadzasz głosnik)
    -odpowiednia skrzynia i garnek.

z ja na PD 1850 kłade koncówke 1100wat a spokojnie mogłbym położyc 1600wat

pozdrawiam serdecznie!

• #128 11 Paź 2006 10:50
    Hefajstos
    Poziom 35  

A może powiedzmy inaczej - nie dobiera się kolumn do wzmacniacza ani na odwrót. Dobiera się cały system do repertuaru.

Dobry system PA musi grać z zapasem kilku dB, wtedy kolumnom wszystko jedno czy wzmacniacz ma 100% ich mocy czy może 200%, bo ta maksymalna moc jest osiągana tylko w porywach. A w impulsie dobry głośnik 300W przyjmie 1200W i nic mu nie będzie.

A kilka dB zapasu, to znaczy, że kolumny dostają średnio np. 20% mocy, więc poprawia się jakość dźwięku, trwałość, ludzie słyszą lepiej, akustyk albo DJ pracuje w komfortowych warunkach...

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #129 23 Paź 2006 19:31
    nici
    Poziom 34  

Ja mam taka mala prosbe do osob bardziej obcykanych w temacie,a mianowicie prosil bym zeby ktos tak w miare prostym jezykiem powiedzial jakie sa glowne objawy przesteru wzmacniacza a jakie przesteru glosnika.

A tak apropo,mam wzmacniacz (pobor 360w) i dwie kolumny 60w 4ohm i nie moge dac za glosno bo sie cos przesterowuje.Wlasnie proboje zdiagnozowac co? Stawiam na glosniki ale Wy mozecie miec inne zdanie....

Pozdrawiam Nici.

• #131 07 Lis 2006 11:55
    Lokal
    Poziom 9  

Mam pytanko:)
    Jaki wzmacniacz do altusow 110 i tonsil zg 40??
    Czy technicsa su-500 wystarczy?
    Ten zestaw ma sluzyc do delektowania sie muzyka no i czasami do glosniejszego grania:)

z gory dziekuje za odpowiedzi:)
    pozdrawiam:)

znalazlem w pywnicy stary amplituner unitry aida aws 105:) czy sie nadaje do tych altusow i zg 40??
    CZy lepiej kupic tego technicsa??

• #132 07 Lis 2006 15:52
    Hefajstos
    Poziom 35  

Przede wszystkim nie ma sensu łączyć Altusów i tych Zg raczem (Altusy je zagłuszą, a Zg ograniczą możliwości całego zestawu przy okazji jeszcze pożerając cenną moc). Podłącz sobie Zg do Aidy, będziesz miał drugi zestaw, np. do komputera.

Co do technicsa, to się nie wypowiem. Jakbym miał Altusy, to szukał bym wzmacniacza kierując się stosunkiem cena / moc;) Ew. odsłuchem. Za ile możesz kupić tego Technicsa?

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #133 07 Lis 2006 16:02
    patrykdud
    Poziom 22  

Witam,

Aida ma bodajże 15W/kanał przy 8ohm, ledwo napędzi Altusy a jak podłączysz jeszcze równolegle ZG to będzie się tak grzać że niewiele posłuchasz.

• #134 24 Lis 2006 19:53
    Tremolo
    Poziom 43  

Pozwole sobie uogólnić nieco temat:

Zamiaszczam tabelę poglądową.

Dobór wzmacniacza do kolumn o danej mocy i parametrach

• #135 25 Lis 2006 21:32
    pawelman
    Poziom 2  

Następne pytanie lamera lamera :
    Czy mając takie cudo http://regional.allegro.pl/show_item.php?item=142543546
    2x 100 W (DIN 6 Om, 1 kHz)

I głośniki Technicsa 60W moc muzyczna i 30W DIN 6Ohm

Rozkręcając wzmacniacz na tyle ile fabryka dała, czy rozp*****ala to kolumny. to daje jakieś 70dB licząc od -48dB na początku skali wzmacniacza kończąc na +20dB, głośniki raczej nie pierdzą tylko zaczyna wydobywać się z nich nie miła woń po dłuższym czasie, :P i od razu z tym eksperymentem kończę

Bardzo potrzebuje tak głośno bo wzmacniam tym gitarę przez kompa bo wzmacniacz jest za słaby a przez ten miesiąc do czasu jak zakupię nowy bardzo by mi się przydało żeby żeby przeżyły i dało się na nich coś jeszcze posłuchać

• #137 10 Gru 2006 15:48
    Paweł007
    Poziom 22  

Witam.

Może było w temacie ale nie mam jak przeczytać tego.

Pytanko mam mam 2x ZgC- 40-8-580 czyli GDN 20/40 i GDWK 9/80. Napędzała to kiedyś Unitra Tosca 303 o mocy 2x25W. Teraz nie mam już toscy i zostały mi tylko kolumienki. I mam pytanko czym je napędzić bo w pierwszym poście było napisane, że starsze sprzęty napędzało się na pół mocy głośnika. Więc czy mógłbym podłączyć wzmacniacz o mocy równej kolumnom czyli 2x40W 8 ohm ?? Mile widziane przykłady modeli jakie miło by było do tych kolumienek dać.

Pozdrawiam.

• #138 14 Gru 2006 06:00
    Tremolo
    Poziom 43  

Tak. Ja mam stare Quadrale, małe 12 centymetrowe tylne monitory, 40Watowe zasilane 40W wzmacniaczem.

Tonsil ma 40W liczone względem 100h grania w przypadku głośników do 20cm mierzą bez przerw te 40W. Jesli będziesz grał dłużej niż 100h i moc Ci spadnie poniżej 40W na tym sprzęcie (2x40W) to możesz je spalić.

Wzmacniacz 2x40W nie daje caly czas 40W. Stare metody doboru mogły brac pod uwage to, że nie stosowano wady dla oszczędności układów zimnego startu czy tez opóźnionego załączania kolumn - dzięki czemu paliły się: ale wysokotonowe. Po za tym kontrola techniczna głośników nie stała na takim poziomie.

W tym przypadku, kolumny mają bardzo dynamiczne głosniki mysle że 2x25 W ale lepszych parametrów im starczy. te 15 W to parę decybeli, ja grałem na tych kolumnach na wzmacniaczu 10W z całkiem niezłym skutkiem. Jesli wzmacniacz będzie miał opóźniony start i odłączane stycznikiem wyjścia no to nawet 50W możesz sobie kupić, czy nawet powiedzmy 70W na 4 Omach, będzie wtedy możliwość dociążenia wzmacniacza dodatkowymi kolumnami.

po za tym o tych kolumnach było juz pare tematów poszukaj tematów o GDN 20/30 20/35 lub 20/40

• #139 15 Gru 2006 14:38
    Tomo66
    Poziom 15  

Witam ja mam taki zestaw

ZESTAW KODA AV 707 v2 + SW1000 v2 + PIONEER VSX-416 + PIONEER DV-393
    ile mogę mniej więcej dać na regulatoże daje na - 50 i jest dość cicho
    jest na tyle cicho że jak włączę logitechy x 230 na połowę to grają głośniej niż to kino domowe
    to jest coś z mocą wzmaka czy mam coś zjeb [ten zestaw jest nowy i działa tak od kupna.
    co do jakości to brzmi ładnie ale cicho
    moc kolumn to 120 wat a wzmak ma 5 razy 100 tak pisze efektywność niby jest87 db ale raczej tak niegra
    logitechy mają po 6w i sub ma 20 wat wzmacniacz wbudowany

• #140 19 Gru 2006 00:15
    Hefajstos
    Poziom 35  

Jak "dajesz -50"? -50dB na regulatorze? A nie możesz dać więcej?

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #141 19 Gru 2006 10:21
    Tomo66
    Poziom 15  

ale po niewiele wiekszej mocy daje przestery np -45db

• #142 21 Gru 2006 15:21
    ugresia
    Poziom 10  

Wietnam!

Mam altusy 140 i wzmaciacz pioneer vsx409rds. Co zrobić żeby mieć więcej basu, piszą takie bzdury że wzmacniacz ma 5x80w a pobiera z prądu 220W i w dodatku głośnik niskotonowy stoi w miejscu

• #143 21 Gru 2006 16:14
    coolombo
    Poziom 29  

Kup wzmacniacz stereo nie do KD o mocy 2x140W

• #144 22 Gru 2006 23:05
    Hefajstos
    Poziom 35  

Czyli mam rozumieć, że to -50dB, to maximum przy którym jeszcze zestaw gra dobrze, ale to ci nie wystarcza pod względem głośności?

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #145 23 Gru 2006 16:53
    Tomo66
    Poziom 15  

mniej więcej tak bo muj tv na 50 procent gra głośniej a ma tylko 2x15 wat ciekawi mnie
    i tak zazwyczaj słucham cicho ale jakby byla kiedys impreza to niebęde muzy z tv puszczal to dlaczego tak jest

• #146 04 Sty 2007 20:58
    dawid_p_
    Poziom 10  

Witam!!!!! Mam mały problem z doborem wzmacniacza do kolumn!!! Otórz chodzi o to że wyczytałem iż wzmacniacz powinien mieć moc 3/5 mniejszą od kolumn!! Nie wiem teraz tylko czy patrzeć na moc znamionową kolumn czy też na muzyczną!!!!!!!

Oto te kolumny:

http://ssl.allegro.pl/item153635870_kolumny_sharp_cp_7700_3_drozne_4_glosnikowe.html

Dodam ze zestaw ten ma być do uzytku domowego!!!!!!

Jak sie da prosze zaproponowac dokładny wzmacniacz!!! Z góry dzieki!!!!!!

Moderowany przez tremolo:

Po co tutaj te ozdobniki? Post pod postem, scalono

• #147 13 Sty 2007 13:19
    Hefajstos
    Poziom 35  

Ludzie, dajcie już spokój. W domowym Hi Fi dobiera się sprzęty wg. ich brzmienia. Na dobrych kolumnach często nie ma podanej mocy, ludzie płacą za te kolumny kupę kasy, podłączają, słuchają muzyki i cieszą się życiem. I nie tracą czasu na rozważania czy 3/5 czy 1/2.

Do takich kolubrym potrzeba z założenia czegoś mocnego (bo są duże) i taniego (bo jak masz kolumny za 400zł, to nie podłączysz wzmacniacza za 1200zł). I tyle, cały dobór.

--
    pozdrawiam
    Hefi

• #148 22 Sty 2007 21:43
    DJ Clone
    Poziom 19  

Nie wiem czy to juz tutaj zostało napisane ale mysle ze trzeba to powtarzać. Jeśli mamy małą impedancje (np. 4Om) na głośnikach to jeżeli podepniemy do wzmacniacza (np. 8OM lub wiecej) mozemy sie spodziewać duzej temperatury na końcówkach mocy co nie jest najlepsze a o zniekształceniach juz nie wspominam. Jeżeli mamy głośniki wieksze niż 8Om a wzmak 4Om to dobrze bo koncówka sie tak nie grzeje ale nie uzyskamy takiej mozy ze wzmacniacza. Myśle ze taka ciekawostka sie przyda. Jeżeli coś jest nie tak prosze mnie poprawić. Pozdrawiam

• #149 23 Sty 2007 18:46
    PZ IX
    Poziom 32  

ugresia napisał:

Mam altusy 140 i wzmaciacz pioneer vsx409rds. Co zrobić żeby mieć więcej basu, piszą takie bzdury że wzmacniacz ma 5x80w a pobiera z prądu 220W i w dodatku głośnik niskotonowy stoi w miejscu

Oszczędność producenta, polegająca na obcinaniu basów przy pracy nawet bez suba.
    Te Altusy nie zasługują na taki śmieszny napęd. Podłącz pod nie najlepiej UNITRĘ WS503 to poczujesz dopiero moc tych potężnych kolumn :)

• #150 25 Sty 2007 00:43
    Tremolo
    Poziom 43  

220W z kontaktu to nie jest duzo. Tyle miały powiedzmy wzmacnicze 2x45W

A tobie to isę rozdziela na 5 kanałów/ Biorac pod uwagę, że dwa graja a reszta nie gra to masz 2x30W + po 5-10W na pozostałe kanały. Dlatego też jak ktos przyjął wzmacniacz obcina te basy, żeby mu czasem nie zabrakło siły i zniekształcenia rozprzestrzeniły się na pozostale kanały. Tak 800VA to by było OK w przypadku 5 altusów.