Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wzmacniacza do kolumn o danej mocy i parametrach

Tremolo 26 Sty 2007 14:12 223249 385
    greg0rek
    Poziom 13  
    mam amplituner sony str-vx1L gra fajnie z tyłu pisze jedynie 75W..... i chciałbym wiedzieć czy te 75W jest na jedną kolumne czy na wszystkie 4? bo ma wyjścia na 4. strasznie trudno cokolwiek o nim w necie znaleźć.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    PZ IX
    Poziom 33  
    Sprawdzić moc? Daj nam foty wnętrza i ocenimy po gabarytach trafa. Taka metoda jest skuteczna w 98%. :)
    I podaj nam jeszcze napięcia wychodzące z trafa oraz pojemności największych kondensatorów na płycie.
    Hefajstos
    Poziom 35  
    Cytat:
    mam amplituner sony str-vx1L gra fajnie

To w czym problem?

Cytat:
    z tyłu pisze jedynie 75W

Kiedyś nie było takiego kultu watów (zamienianych w ciepło zresztą). Ten amplituner ma około 2*20...25W, pewnie jeszcze na 4Ω.

--
    pozdrawiam
    Hefi
    greg0rek
    Poziom 13  
    Pz IX nie chce go robieraćbo jeszcze coś spiep(*e :P nie jestem elektronikiem nie znam sie na wzmacniaczach. Hefajstos. dzieki. nie chodzi mi tu o wyścig za watami. chciałem wiedzieć tak sam dla siebie. ps on ma 4 wyścia. wiem że potezny to on nie jest ale jestem z niego zadowolony i nie zamierzam go zmieniac. dzieki za odp. (PZ IX HEFAJSTOS)
    PZ IX
    Poziom 33  
    Hehe luzik - to tylko odkręcenie bocznych i tylnych wkrętów od mocowania blachy i masz ampli jak na talerzu. :D Tak więc nie martw się i odkręcaj - jeśli na gwarancji to jednak nie ruszaj. :)
    greg0rek
    Poziom 13  
    gwarancji....? ten sprzęt ma kilka lat zaraz postaram sie fotki wstawić.

Dodano po 19 [minuty]:

Dodano po 6 [minuty]:

mam też pytanie: mam do tego kolumny
    takie jak tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic676721.html ale chciałbym zrobic sobie suba chyba na stx gdn 25/100 i wpadłem na pomysł że zasile go jak zmostkuje te dwa wolne wyjścia w wzmacniaczu..... Nie mam na ten temat zadnego pojęcia więc zamieszczam eysunek poglądowy nad czym sie zastanawialem ale nie wiem czy w ten sposób go nie spale.... chciałbym go zmastkowac kablami poza obudową. jest to możliwe? porszę o pomoc. oto rys poglądowy: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic676721.html

Dodano po 1 [minuty]:

sory błąd.już daje dobry odsyłacz Dobór wzmacniacza do kolumn o danej mocy i parametrach
    PZ IX
    Poziom 33  
    Witam
    Twój sprzęt jest słaby - widać to po radiatorze. Trafo też nie za wielkie. :| Widzę jakąś hybrydę - pewnie STK. W każdym bądź razie radzę unikać grania na tym nawet małych domówek. Sprzęt ma jakieś 4x18W lub 2x25W (zależy czy stereo, czy 4 kanałowy)
    To tyle na temat jego anatomii :) .
    Co do mostkowania to nie radzę kombinować z innym ustawieniem kabelków niż zalecił producent oraz podłączania kilku kolumn pod jeden kanał. Dlaczego? Bo masz na końcówce hybrydę, która po uwaleniu kwalifikuje się do kosztownej naprawy, a najczęściej do wymiany.
    greg0rek
    Poziom 13  
    wiem że jest słaby. co do domówek kilka wytrzymał..... piwo grzać by na nim można ale wytrzymał. tak poważnie to starałem się go nie ibciążać zbytnio. tzn grało głośno ale tak żeby dało sie porozmawiać. czyli kabelki nie ? :P podoba mi sie ten wzmacniacz wizualnie bo już dawno bym go zmienił ale mam sentyment do niego jakiś.

Dodano po 52 [sekundy]:

a zagrałby cokowiek sub na stx gdn 25 100 4 sc pod nim ?

Dodano po 2 [minuty]:

jaki wzmacniacz byś mi polecił PZ IX tani żebym wykorzystał moje kolumny na tonsilu gdn 25 80 w 100% ?
  • AM TechnologiesAM Technologies
    PZ IX
    Poziom 33  
    Jeśli masz głowę do mądrego korzystania ze sprzętu audio to mogę polecić nawet i DIORĘ WS 504 lub WS 704, ze szczególnym wskazaniem kupna drugiej, bo ma lepsze trafo i elementy mechaniczne lepszej jakości. Tylko tu też jest hybryda na końcu mocy - czyli podchodź z kolumnami tylko od 8 ohm. Domówki na 3/4 mocy wytrzyma spokojnie, mimo iż w WS 504 jest trafo 120W . ;)
    Zabezpieczenia przeciw zwarciu wyjścia i stałemu napięciu oraz przed przed przegrzaniem końcówki (ale i tak uważaj na jej temperaturę) i trafa.
    greg0rek
    Poziom 13  
    PZ IX bardzo ładna moim zdaniem. nawet nie wiedziałem że diora ma takie produkty. kiedys chciałem kupić technicsa suv 500 diora na mój gust go przypomina. ladna jest. kurcze tylko gdie ją kupić? widze że to rodzynak jest i ciężko bedzie znaleźć chętnego żeby się jej pozbył.jak tylko jakąś znajde to pogonie tego soniacza.... ws504 dużo jest ale z 704 bedzie ciężko znaleźć. mam respekt do polskiego sprzętu bo polacy naprawdę robili dobre wzmacniacze. Szkoda że diora unitra.... dzieki PZ IX co do kolumn to akyrat mam 8ohm :D
    Pegelmesser
    Poziom 23  
    Etam. Takie bebechy to nic ciekawego ani wielkiego. Zadne cuda itp. Te diory tak tu chwalone to tez nic specjalnego. Hybryda na STK. Padaja jak muchy. Koszt naprawy kilka stów.
    PZ IX
    Poziom 33  
    Co się kolego dziwisz, że STKi łatwo padają, skoro mamy obecnie ok. 50% społeczeństwa, co nawet nie umie normalnie i po ludzku obsługiwać sprzętu audio. :| Te DIORY na hybrydach nie są dla taboretów.
    Pegelmesser
    Poziom 23  
    PZ IX napisał:
    Co się kolego dziwisz, że STKi łatwo padają, skoro mamy obecnie ok. 50% społeczeństwa, co nawet nie umie normalnie i po ludzku obsługiwać sprzętu audio. :| Te DIORY na hybrydach nie są dla taboretów.

A dla znawców tym bardziej.... Padaja bo sa kiepskie mimo setek zabezpieczen pzred wszystkim.... przed taboretem tez chyba powinny miec
    Hefajstos
    Poziom 35  
    Najlepsze zabezpieczenie, to 10 krotny zapas mocy (całego systemu) wględem wymagań. Te 10dB zapewnia raz, że wysoką jakość i dynamikę, a dwa - zanim sprzęt poczuje, że ma dosyć, wymiękną słuchacze:D To dla tego w dużych klubach jest moc liczona w kilowatach, pomimo, że można zagrać w podobnej sali na 2*500W.

Poza tym na dużych imprezach trzeba zaczynać grając ok. 6dB ciszej niż pod koniec. Słuch się męczy i człowiek potrzebuje coraz silniejszych bodźców.

--
    pozdrawiam
    Hefi
    RoXall
    Poziom 11  
    Witam wszystkich!

Co powiecie na taki przypadek:

Baaardzo dawno temu kiedy byłem baaardzo młody(14lat) przerabiałem kolumny Unitry. Siedziały w nich chyba 17,5 lub 20 cm srednitonówki (trudno tu mówić o niskotonówkach) o mocy 30W na 8 ohm oraz wysokotonówki o mocy 80W na 8 ohm. Buda 540x300x200mm wys x szer x gł

Pod wzmakiem Unitry 2x25 plus 2x15 grało to lux

Czas zeszmacił membrany więc postanowiłem wymienić sparciałe średniotonówki na samochodowe niskotonówki marki <noname> First. Potężne 25 cm membrany z gumy butylowej podwójny magnes o głębokości 7-8 cm wentylowany wykończenie lux - naprawdę. Niesamowity ciężar mocowany na 8 sporych wkrętach. Czasami chciałbym mieć przezroczyste obudowy aby każdy mógł zobaczyć ten głośnik od drugiej strony bo naprawdę jest przepięknei wykończony włącznie z posrebrzanymi zatrzaskami i opór chromu. Napisane na nim max 1000W. Podejżewam, że te tysiąc to na 2 ohm. Zakłądam więć, że w rms na 4 ohm pewnie ma 200-300W może jestem w błędzie :) i ma to mniej.
    Dodałem jeszcze 12,5 cm średniotonówkę 15W 8 ohm w osobnej budzie połączoną (nie za mądrze z racji czystości dzwięku za pewne) pół na pól kablami ze zwrotnicy jeden z basu drugi z sporanu.(Wyszło nawet nawet)

Wymieniłem kable na zwrotnicy na utleniane 2.5 mm przekroju.

Doszły dwa refleksy jeden na miejscu niegdyś wysoktonowca <głośnik powędrował nad swóją poprzednią lokalizację. Drugi bas refleks z tyłu na wprost wyjścia wentylacji cewki - na miejscu zapinek styków. Nowe zapinki powędrowały na górę. Dodana gąbka wytłumiająca ale tylko na przeciwległą ściankę do usytuowania niskotonowca.
    <ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ, ŻE BUDA JEST OPOROWA ZA MAŁA (ze dwa razy) NA TEN GŁOŚNIK ALE (...) i tak musi być. Zresztą nie tego tyczy mój temat.

Taka przeróbka chodziła jakiś czas podpięta pod wzmaka JVC AX-R5. Wzmaka tego można ustawić w konfiguracji 4-16 ohm w zależności od podłączenia 4 kanałów.
    4 x 60W 4ohm
    4 x 45W 8ohm
    4 x 40W RMS

lub 2 x niewiadoma W na 8-16 ohm

Gała dojeżdżałem czasami do 25 (wspmniana godzina 3-cia na regulatorze) i starałem się nie przekraczać tego <skala od 1 do 30>
    Głośniki wysokotonowe nie wytrzymały i poprostu ich uzwojenie spłonęło choć ani smrodu ani charczenia nie usłyszałem. skołowałem więc kolejne dwa spalone identyczne wysokotonówki, kupiłem nowe 4 membranki wraz z uzwojeniem całośc złączyłem i grało to jakoś.Wysokotonówki podpiołęm szeregowo dodatkowo za zwrotnica był jeszcze kondziołek. Każdy kto przyszedł nie dawał wiary, że sprzęt ma po 60W na kanale tak to napier**lało i to przy zachowaniu czystośći.

Tak się stało z czasem, żę zmieniłem ampli na Yamahę RXV 4600 (7 x 130 RMS) Problem się powtórzył pomimo tego, że przetestowałem głśniki na maxie- na skali 16,5 dB (Zakres od -80 do 0 następnie od 0 do 16,5). Korzystająć codziennienie starałem się nie przekraczać nigdy 0 a i zbliżanie sę do 0 było symbolicznie. Na co dzień gałka ustawiona na połowę. Kolejny raz przestały grać wszystkie tym razem 4-y wysokotonówki z dnia na dzień. Bez charchotania i bez poczucia smrodku spalenizny. (No nie wiem chyba, że akurat na moment z pokoju wyszedłem i charchotania nie usłyszałem bo smród i tak bym poczuł) Co ciekawe efekty Sony o mocy 60W na 6 ohm przetrwały i chyba nie ma to nic wspólnego z ustawieniem na ampli. Sprzęt chodzi w 7 x stereo i efekty wykryte są jako duże. Ampli ustawiony na głosniki 4 ohm.

Dodaję, że membrany basu w żadnej z powyższych kombinacji nigdy nie latały jak żyd po pustym sklepie. Wzmacniacz miał kontrolę nad głośnikiem. W prawdzie grzał się okrutnie i to nawet przy ustawieniach potencjometru w pierwszej ćwiartce. Nie znoszę trzasków czy zniekształconego dzwięku więc takich sytuacji także nigdy nie było. Na cały zycher sprzęt rozkręcany był bardzo bardzo rzadko i tylko na moment pomijając testy i to długie, które zresztą zostały zdane pomyślnie i nad, którymi miałem kontrolę. Z wiekiem człowiek uczy się słuchania muzyki.

Teraz czytam i się zastanawiam :
    Czy nie skrzaniłem wszystkiego podłączając szeregowo po dwa gł. wysokotonowe (kazdy po 80W na 8ohm) ???
    Czy to to zawiniło?? Czy też zła zwrotnica - stworzona dla zupełnie innej mocy jak i głśników. A może za duża moc znamionowa kolumny? A może wszystko na raz?
    Koszt nowych membranek to zaledwie 8zł za szt więc groszę. Nie wiem jednak czy to będę robił bo mam zamiar kupić zupełnie nowe kolumny.(Jeszcze nie wiem jakie -> osobny post) Odpowiedź chciałbym jednak poznać. Nurtuję mnie ten temat - nie chciałbym podobnych błędów popełnić w przyszłości.

Panowie i Panie jakie macie wytłumaczene dla zaistniałej sytuacji? Dlaczego te głośniki wysokotonowe nie wytrzymują. Za odp z góry dziękuję. Mam nadzieję, że problem opisalem jasno.
    PZ IX
    Poziom 33  
    Z noname'ami czasem się dzieją różne rzeczy. Ja osobiście spotkałem się ze zjaraniem obu głośników 888 16cm "100W" :lol: naraz, mimo iż dostawały przez 5 godzin ok. 25W. :D
    RoXall
    Poziom 11  
    Hej ale głośniki wysokotonowe to w sumie żadne noname to Tonsile jak pisałem 80W na 8 ohm. To one się zjarały a nie Firsty.

Zresztą na prawdę jak byś spojrzał na tego firsta to na prawdę wygląda świetnie a jeszcze lepiej gra. Wciąga nosem nie jedne markowe magnaty. Takie jest moje prywatne zdanie i kumpli którzy mają magnaty w skrzyniach samoróbkach i to o średnicy 30cm. Grał pod róznymi wzmakami no Boschmann PCH - 4480LX. Kumpel mówi, że 8 kondygnacji w dole mnie słyszy jak do zera na skali dochodziłem na Yamaszce. Zamkniete okna oczywiście. Fakt pokój mój graniczy z lochem windy ale i tak jest oporowo moim zdaniem. Także ja osobiście wykluczam winę firstów. zresztą niedługo może zdjęcie wyślę. Do złudzenia przypomina duże Boschmanny.
    PZ IX
    Poziom 33  
    Oj musiałem nie zauważyć, że chodziło o Tonsile. Może z felerną cewka były?
    To, że ten first robił wielki łomot, to nie znaczy, że dobrze gra. Bo nie ilość basu, a jakość + ilość dopiero się liczy.
    RoXall
    Poziom 11  
    Jakościowo jest naprawdę ekstra. To piszę ktoś kto ampli Yamahy kupił z certyfikatem THX Select 2 za opór hajsu. Tylko i wyłacznie aby czystośc i jakość dzwięku była jak największa. Jak Ci się wydaję czy ktoś z takim ampli podłącza zgrzytający szajs - chyba nie ? Tego na pewno nie można mi zarzucić. Dodam, że efekty Sony wyprodukowane w Malezji a nie w chinach. pozdrawiam :)
    PZ IX
    Poziom 33  
    Certyfikat THX o niczym nie świadczy. Doskonałym przykładem są Creative Gigaworks, którym pod względem jakości daleko do Tonsili, oczywiście za tę samą cenę.
    RoXall
    Poziom 11  
    Te 888 to akurat widziałem kiedyś u kumpla porażka całkowita. Podłączał on to pod mojego Radmorka zresztą. 2 x 25 plus 2 x 15 4 ohm. rzęziło dziadostwo a membrana latałą jak żyd w pustym sklepie :) To głośniki z odzysku są powaga. Nie ma co porównywać tego do moich Firstów zresztą firsty firstom nie równe. Jak tylk będe mógł zaiescze zdjęcia głosnika i to z każdej strrony - wtedy zrozumiesz o co mi chodzi. Daewoo też by pewnie potrafiło zrobić porządny samochód jakby tylko chciało. Tak jak Palit robi nie najgorsze karty grafczne. Mnie jednak życie nauczyło, że jak coś jest dobre to i drogie niestety zazwyczaj a ten first nie kosztował 100zł tylko 200 i to w dobrym sklepie gdzie na prawdę można kupić coś rozsądnego taniej niż gdzie indziej.
    Widzę, że Cię nie przekonam jednak. Co do ampli: znjadź mi lepszy sprzęt za 4 000 zł do stereo/kina domowego (60/40)? Yamaha RXV 4600 jest optymalną odpowiedzią moim zdaniem i na pewno wiele osób się ze mną zgodzi.

Zresztą nie to jest problem - problemem są palące się gwizdki!
    Chciałbym w końcu poznać przyczynę. Membrany z nawinętymi zwojami wymieniałem sam i zrobiłem to dobrze. Zresztą jakiś czas naprawiałem sprzęt RTV i akcesoria komp. i choć były to schematy to powiedzieć moge tyle, że: jak już coś robię to wiem co robię choć wiedzę mam małą a jak nie umiem to się za to nie zabieram.

Podejżewam, że u mnie moc ampli jest za mała (190 W na kanał w DIN a kolumna jakieś 200-300W rms 4 ohm na basie. Gwizdki przypominam 2 x 80 W na 8 ohm połączone w szeregu w sopranie o wokalu Tonsila 15W na 8 ohm nie wspominam nawet juz).

Wadą może być także nie przystosowana zwrotnica do mocy głośników czy ampli lub podłączenie wokala między bas a sopran czy też podłączenie sopranu szeregowo. Mało się na tym znam dlatego pytam.

Problem za dużej mocy kolumny (przesterowanie wzmaka) i co za tym idzie spalenie głośnika wysokotonowego jest poruszony od początku tego tematu dlatego zastanawiam się czy nie dotyczy i mojej konstrukcji. Jakie są wasze kwestie w tym przypadku? Jak wam się wydaję?
    Hefajstos
    Poziom 35  
    Robisz kila błędów:

- kupujesz głośniki patrząc na ich wygląd - chrom, podwójny magnes (a co to ma do rzeczy), potężne zawieszenie (co to znaczy potężne - że dużo waży? to nie ma nic do mocy). Jakiej średnicy cewkę ma ten głośnik? Na jakim karkasie? Jak nawiniętą? Przecież to cewki się palą, a nie potężne zawieszenia czy chromowane korpusy

- budujesz kolunę na oko. to jeszcze od biedy można wybaczyć, zakładając, że dużo eksperymentujesz. ale i tak grunt, to sprawdzony projekt i dobre głośniki

- piszesz o ustawieniu gałki wzmaniacza - a przecież nie wiemy np. jakich słuchałeś płyt, jakiej muzyki. Wiadomo, że jedne płyty są cichsze, drugie głośniejsze, jedne gatunki muzyki mogą łatwiej uszkodzić głośnik wysokotonowy, inne basowy

- pisząc o mocy głośnika zrobiłeś podstawowy błąd - napisałeś, że ma 1000W, ale pewnie na 2Ω. Tak podaje się moc wzmaniacza.

- i na koniec - skąd taki głośnik ma mieć 1000W?! 1000W można na policzyć na palcach, mają 4...6 calowe cewki i ważą kilkanaście kilo bez budy oczywiście

--
    pozdrawiam
    Hefi
    RoXall
    Poziom 11  
    Czy ktoś w końcu odpowie mi na pytanie dlaczego palą mi się gwizdki???

Dobra jeszcze raz od początku:

Jak zacząłem przerabiać te kolumny to miałem 14 lat. Teraz mam 23. Mając 14 lat nie miałem skąd skołować większych bud.

Głośniki kupiłem bo słyszałem (na własne uszy) jak grały na wzmaku Boschmann PCH 4480LX a to kawał elektroniki prądu żre do 40A na ~12V (2 x 150 plus 2 x 90 tam każdy kanał bym zmostkowany). Waliło mnie wtedy jaką mają moc poprostu ich dzwięk mi się podobał i podoba mi się do dziś tak jak i dzwięk magnatów quantum mi się podoba na przykład. Chciałem je wtedy podłączyć pod takiego Boschmanna. Wyszło inaczej bo podpięte są pod Yamahe rxv 4600 (7 x 190 W DIN). To, że te woofery 1000W nie mają to i ja się domyslam dlatego zakładam że koło 200-300. Jeśli chodzi o opór to podałem jak dla wzmaka bo na głośnikach nie ma podanego oporu. Być może przystosowane do wzmaka max 1000W na 2 ohm z tąd dedukcja rzeczywiście może błędna = 200-300W 4 ohm rms

Na koniec ten głośnik waży koło 12 kilo. Powtarzam sam głośnik nie z budą. Magnes o śrenicy około 16 cm jego głębokość około 6cm - wentylowany. Wykończenie po prostu takie jak w dobrych głośnikach o to mi biegało. Nie mam pojęcia jaki jest korpus cewki ani z jakiego materiału elektroizolacyjnego jest.

Nie pali się woofer tylko sopran.

Muzyki słucham głównie elektronicznej : house techno minimal, hip hop. Więc z mocnym basem. W sumie słucham różnych gatunków: jazz, klasyka stary polski rock ale hous`u najwięcej.

Apropo od ilu Watt`ów zaczyna się pezrważnie wentylowana cewka w głośnikach ? Bo przecież nie od 100-u?

Czy ktoś mi napiszę dlaczego palą mi się gwizdki?
    Bo raczej nie dlatego, że za słąbą moc mają niskotonówki. Fakt masz rację moja wiedza jest znikoma. Nawet bardzo. Popełniam błędy jak wszyscy ludzie. Dziękuje wam chłopaki za podjęcie dyskusji. Spróbujcie jeszcze mi wytłumaczyć, dlaczego te gwizdki się palą a będę jednym z najszczęśliwszych forumowiczów na tym forum :D:D:D POZDRAWIAM
    matteo
    Poziom 10  
    hej nie znam sie totalnie na audio ale chce sobie do kompa podłączyc moje kolumny mianowicie Grundig box 1500a o mocy 90/60 watt i impedancji 4 ohm. bedzie to stało w moim małym pokoju i nie bede wkorzystywał całej mocy tych kolumn a stwarzają wrazenie solidnych.
    Mam problem bo nie wiem jaki wzmacniacz to tego kupić . strasznie misie podoba AKAI AM-11U bo jest mały a nie mam miejsca na biurku na duze pudło i cena tez jest zachecajaca :) tylko pytanie czy wystarczy do tych kolumn. Jak sądzicie ?

to moje gadu jak by co : 8658856

ooo taki http://www.allegro.pl/item164837506_akai_am_11u_idealny_do_komputera_2x30w_.html
    RoXall
    Poziom 11  
    Drogi Matteo:

Osobiście do takich kolumienek nawet przy założeniu, że całej mocy nie wykorzystasz coś ambitniejszego bym wybrał. To na prawdę fajne kolumny i szkody żeby się marnowały pod tym Akai i o moc mi tu nie chodzi wcale. Coś o większej mocy bym proponował swoją drogą. Ile gotówki chcesz na wzmaka poświęcić o to jest pytanie?

Dodano po 36 [minuty]:

Acha odnośnie jeszcze mojego problemu z głośnikami wysokotonowymi. Muzyki słucham głównie z komputera obecnie połączenie komp->ampli światłowodem. Są to tylko i wyłącznie pliki w formacie: mpc, mp3 zazwyczaj 192 kbps. Equalizer w Winampie ustawiony bez żadnych wybryków. Linia pozioma prosta przechodząca przez +0 dB. Tak żeby było jasne. Kawałki są z normalizowane - nie ma mowy o przesterach. A jak już sa przestery na źle nagranej cd to po zamienieniu na mp3 w programach można się ich pozbyć trzeba tylko trochę czasu poświęcić. Osobiście takie płyty to do kosza wywalam.
    nici
    Poziom 36  
    palą Ci sie poniewaz za duza moc do nich dopływa!Sam kondensator nie jest w stanie zabezpieczyc wysokotonowki!! W moich zwrotkach jest cewka,kondensatory, jakis rezystor i to do samych wysokotonowek!
    matteo
    Poziom 10  
    RoXall napisał:
    Drogi Matteo:

Osobiście do takich kolumienek nawet przy założeniu, że całej mocy nie wykorzystasz coś ambitniejszego bym wybrał. To na prawdę fajne kolumny i szkody żeby się marnowały pod tym Akai i o moc mi tu nie chodzi wcale. Coś o większej mocy bym proponował swoją drogą. Ile gotówki chcesz na wzmaka poświęcić o to jest pytanie?

.

na wzmaka mam najwyzej 150 zł
    RoXall
    Poziom 11  
    Znaczy u mnie to nie jest sam kondensator. Mam zwrotnice przystosowaną (przynajmniej tak sobie chyba Tonsil założył) właśnie do jednego wysokotonowego Tonsila 9/80/8
    a po wyjściu ze zwrotnicy zastosowałem jeszcze wspomniany kondensator 4,7 uF na 63V także z produkcji Unitry a konkretnie z Condora z niego też pochodzą 12,5 cm wokale Tonsilowskie zastosowane w tej kolumnie.

Moc może być za duża fakt.

A jak Ci się wydaję czy problemem dla zwrotnicy czy wzmaka może być to że głośniki wysokotonowe są połączone szeregowo po dwa Tonsile 9/80/8 (jeden to 10/80/8 ale to bez znaczenia akurat troszeczkę głębszy magnes tylko) Zrobiłem to z obawy o wysoką moc własnie ale może powinny być połączone równolegle?
    To w końcu 8 + 8 ohm ? Może to doprowadza do przesteru wzmaka a to z kolei do wysiadki gwizdków? Zwrócić także uwagę trzeba na ten właśnie średniotonowy połączony ze zwrotnicy jednym kablem z basu a drugim z sopranu. Zwrotnica zakłada tylko bas i sopran. Może to to właśnie sieje zamęt, który doprpwadza do spalenia gwizdków.
    Serwo2
    Poziom 13  
    lepiej mieć mocnejsze kolumny od wzmacniacza ale nie bez przesady