Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitory Na Teslach By Maxdila

maxdila 30 Sty 2006 19:09 10243 6
  • Witam.
    To moja 3 konstrukcja (inne z przyczyn jakościowych nie umieszcze).
    W założeniu miały i są to monitory stereo do kompa.

Przetworniki
    To popularne i za tą cenę jak dla większości forumowiczów bezkonkurencyjne
    nisko-średnio tonowe ARN 188/05/04 i wysokotonowy ARV 104/03/04 kupione w (nie wiem czy wolno podawać adresy sklepów)

Narzędzia potrzebne do wykonania:
    Piła elektryczna, wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka/śrubokręt, ściski stolarskie, szlifierka kontowa tzw „kątówka”, strug ręczny, duża ilość wkrętów do drewna 4-5cm, klej do drewna (wikol), klej tapicerski, papier ścierny (różne grubości), lakier bezbarwny, bejca, pedzel najlepiej w postaci gąbki…

Obudowa
    Projekt to obudowa zamknięta około 13 litrów.
    Szkielet to płyta MDF 19mm (innej w OBI u mnie nie ma) cięta na miarę:
    4* 30cm x 30cm (boki) i reszta 8* 20cm x 35cm
    Płyty boczne zostały przycięte na pile elektrycznej od dolnego rogu do 5cm od górnego rogu (jak się można domyśleć na fotkach).
    Reszta płyt cięta według miar które po tym zabiegu powstały.
    Otwory pod głośniki wycinamy wyrzynarką z wąskim nożem po namalowanym wcześniej okręgu.
    Pod każdy głośnik wykonałem frez (o około 2mm większy niż średnica głośnika z powodu skóry która jeszcze musiała się w nim zmieścić) głęboki na około 4mm.
    Frez z powodu braku jakiegokolwiek specjalistycznego narzędzia został wykonany dłutem oraz młotkiem, i wyszlifowany papierem ściernym.
    Krawędzie z przodu oraz tyłu kolumny zostały zeszlifowane w celu uzyskania zaokrągleń które mają zapobiec uszkodzeniu skaji oraz ułatwia to przyklejenie jej do drewna.

MDF łączony wkrętami oraz klejem, najpierw na sucho wkręcam wkręty (ściskamy 2 ścianki, dajemy wkręt co 10cm w otwór wywiercony wiertłem o średnicy rdzenia wkrętu, a pod główkę wkrętu robimy dołek np. wiertłem 8mm) aż poskładam cały szkielet (pomagając sobie ściskami stolarskimi) a potem rozbieram to i krawędzie łącze klejem a zaraz po tym wkręcam wkręty w gotowe miejsca.
    Otwory nad główkami wkrętów zaszpachlowane oraz wyszlifowane.
    Wewnętrzne krawędzie uszczelniam silikonem technicznym.
    Na kolumnę przyklejamy klejem Tapicer materiał skóropodobny (skaj).
    Pasek na każdą obudowę miał wymiar 135cm na 30cm szerokości. Pozostałość została naklejona na boczną ściankę i przykryta sosnowymi deskami.

Deski na bokach kilkakrotnie szlifowałem papierem ściernym umocowanym na szlifierce kontowej.
    Po uzyskaniu zadowalającej gładkości, ściąłem boki desek (od ręki) strugiem ręcznym - elektrycznym ( bo na siłę mięśni też jest :D ), na deski nałożyłem bejce w kolorze wiśnia.

Po wyschnięciu bejcy, drobnym papierem usunąłem wszelkie śmieci i nałożyłem pierwszą warstwę lakieru bezbarwnego ftalowego, po wyschnięciu (około 18h) boki zostały wyszlifowane papierem ściernym wodnym, zabieg ten powtarzałem jeszcze 3 razy, ostatni raz nie wymagał już szlifowania.
    Wnętrze wytłumione 2cm gąbką na wszystkich ściankach (oprócz przedniej) oraz materiałem do ocieplania budynków, który zamulał głośnik co w konsekwencji doprowadziło do jego usunięcia.
    Głośnik wysokotonowy ma własną komorę wyżłobioną w 7cm kawałku drewna i przyklejony do przedniej ścianki.
    Kable (miedz beztlenowa offcors) 2,5mm do ARNa i ARV

Zwrotnica
    Zaczerpnięta z strony http://amplion.wz.cz/tp-vyhybky2.htm
    Niskotonowy opada 18db na oktawę a wysokotonowy 12db.
    Elementy zakupione na stronie (nie wiem czy wolno podawać adresy sklepów)

Kosztorys:
    2* ARN i ARV = 120zł + przesyłka = 140zł
    Zwrotnica - wszystkie elementy 68zł + przesyłka 10zł = 78zł
    Płyty (MDF 44zł za m2) 40zł plus przycięcie 11zł = 51zł
    Deski na boki 2* 40cm x 80cm = 40zł
    Skóra (19zł za m2) 150cm x 60cm = 10zł
    Klej Tapicer 12zł
    Szpachla stolarska 16zł
    Gratis miałem wytłumienie, wkręty, kej do drewna itp.
    Reasumując ~ 340zł

Wrażenia
    Monitory grają świetnie, mogę je porównywać z monitorami magnata (500zł za parę) i powiem że grają o niebo lepiej.

PS. Olympus zaszalał i za duży kontrast kolorów na bocznych ściankach wyszedł, naprawde kolory się bardziej zlewają i nie ma czerni.

Monitory Na Teslach By Maxdila Monitory Na Teslach By Maxdila Monitory Na Teslach By Maxdila Monitory Na Teslach By Maxdila Monitory Na Teslach By Maxdila

Monitory Na Teslach By Maxdila Monitory Na Teslach By Maxdila Monitory Na Teslach By Maxdila

Pytania i odpowiedzi z innego forum:

Cytat:
    Czy skóra wpływa na dźwięk

Woow... ale poważnie - nie mam pojęcia bo przed jej nałożeniem nie było możliwości zamontowania głośników (brak zwrotnicy), jedno jest pewne wpływ jest minimalny lub żaden.
    PS. To samo pytanie mogło by być skierowane do tych co uzywają forniru lub okleiny.

Cytat:
    .Nie za duże te ARN'y jak na monitorki ?

Jak dla mnie są akurat :P
    Są to ostatnie największe ARNy które można zastosować jako nisko-średnio tonowe.

Cytat:
    czy ARN 188 potrzebuje filtru aż 3ciego rzędu?

Czesi widocznie twierdzą że potrzebuje, ja się na zwrotnicach średnio znam, więc znalezienie gotowej zwrotnicy było dla mnie wybawieniem, inną alternatywą była by zwrotnica Janbo A-150 ale z przesyłką wyszłoby około 95zł, a ta czeska jest zaprojektowana pod akurat te głośniczki więc pasuje idealnie.

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 30 Sty 2006 20:00
    de Virez
    Poziom 24  

jesli chciales zrobic wrazenie na bywalcach elektrody to mysel ze zrobiles ogromne:D

monitorki sliczne są i dochodze do wniosku ze mam 2 lewe ręce:P No i jeszcze frez wykonany ręcznie:)
    świetne:) No i glosniczki same niczego sobie:)
    Pozdro i wiecej takich konstrukcji życze:)
    ______
    a wogole to napisz, czego słuchasz. Samo pisanie (ladnie gra) nic nie daje. Może klasycznej słuchasz? jak tam sie sprawują sprzeciki? :)

• #3 30 Sty 2006 20:11
    maxdila
    Poziom 15  

Wielkie dzieki :D
    Co do tego wrażenia to takiego celu nie miałem, w necie już widziałem o wiele lepsze konstrukcje (audiostereo.pl), a wstawiłem tutaj tą konstrukcje w celach "informacyjnych" dla przyszłych konstruktorów którzy nie mają czasu i umiejętności na fornir (ja go do dzisiaj ani razu nie stosowałem) żeby wiedzieli że istnieje inna alternatywa wykonczenia kolumn niż fornir lub okleina, pozatym koszt skaji jest bardzo mały.. za metr na metr płaciłem 9zł.
    Pozdrawiam.

• #4 30 Sty 2006 21:15
    luke666
    Poziom 33  

Niech zgadne, elementy kupowałeś na www.empire.com.pl i na www.grelton.mycom.pl Co jest złego w podawaniu nazw i adresów sklepów-NIC.
    Konstrukcja bardzo starannie wykonana, skaj dodaje kolumienkom elegancji. Mam pytanko, czemu wyliczałeś wartości elementów w programe, przecież na stronce są wartości elementów, kiedyś były schematy, ale niedawno je usunęli... Ogólnie wykonanie na 5+, cały projekt 5- (przetworniki zawsze mogły być lepsze...)

• #5 30 Sty 2006 22:06
    maxdila
    Poziom 15  

luke666 napisał:
    Niech zgadne, elementy kupowałeś na www.empire.com.pl i na www.grelton.mycom.pl Co jest złego w podawaniu nazw i adresów sklepów-NIC.

A widzisz bo ze mnie leń :D i nie chce mi sie czytać regulaminów... często się spotykam że na forach nie wolno podawać linków do sklepów (głównie fora sponsorowane).
    Co do wartości elementów to owszem kiedyś były podane wszystkie wartości wraz z schematem.
    Zresztą co za problem teraz zrobić tą zwrotke przecież wartości są podane, a elementy zawsze mają te same położenie (z tym że te pepiki jakoś dziwnie to podali).
    Pozdro.

[EDIT]: kliknij na "schéma zapojení"
    a zobaczysz jasność :D

• #6 30 Sty 2006 23:27
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Chetnie poogladal bym Twoje dzielo ale imageshack (przypuszczam ze tam wlasnie sa fotki) nie laduje mi ich na stronie. Czy moglbys podac bezposrednie linki?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME