Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy odbiornik FM

08 Maj 2003 14:38 7880 7
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Kolkcjonuje stare radialampowe, glownie produkcji RFN. Intrygowaly mnie radia formy SABA. Rewelacyjna czulosc na UKF'ie. Zachecilo mnie to do skonstruowania radia UKF na lampach. Podstawy koncepcji:

>Glowica UKF - stopien wejsciowy w.cz na kaskodzie zbudowanej na dwoch triodach ECC88. Tu bym zrobil sterowanie ARW.
    Generator lokalny polowka ECC85, mieszacz sumacyjny druga polowka ECC85.

Potem idzie wzmacnicz p.cz. Na wejsciu planuje EF183 i ew. ARW. Obciazenei tego stopnia podwojny filtr pasmowy. Kolejny stopien tez EF183. W siatce trzeciej ARW z nastpenego stopnia!.

Ostatni stopien to ogranicznik na EF80. Detektor AM do ARW, napiecie ARW do siatki trzeciej poprzedniego stopnia i do glowicy UKF, ew. pierwszego stopnia p.cz. To napiecie do wskaznika sily sygnalu na EM84.
    Byc moze to ttez bedzie male ARW na siatce trzeciej ale sie zastanawiam.
    A moze jeszcze wskaznik tzw multipath reception ..... Wtedy druga lampka EM84 ..... a moze tak jak w tunerach Scott przelaczniczek zmianiajacy funkcje tego oczka.

Detektor FM - chyba detektor stosunkowy. On plus ogrnaicznik dal peszy efekt koncowy. Dodatkowo wskaznik zera dostrojenia. Tez lampa. (owszem poprzez wzmiacniacze operacyjne aby zrobic funkcje abs().

Teraz steredoekoder. Hmm najaldniej byloby go zrobic na lampach. Dwie triody i poklopocie. Wygodni wybiora sclaczek, ale to juz nie bedzie prawdziwa lampa.

I co jeszcze, ano sterowanie PLL - tu juz scalaczki itp. Odczyt czestotliwosci lampy Nixie.

Filtry p.cz., produkcji krajowej do druku - 1F17 i 1D22.

Poszukuje jakis materialo nt cewek do seteredoekoderow lampowych.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    Gdzieś (chyba w Radioelektroniku), kiedyś (lata 80te) widziałem taki schemat wraz z dokładnym opisem.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    esem napisał:
    Gdzieś (chyba w Radioelektroniku), kiedyś (lata 80te) widziałem taki schemat wraz z dokładnym opisem.

Sorry, pomyliłem tytuły: Radioamator i Krótkofalowiec, potem była chyba zmiana nazwy?
  • Poziom 12  
    Klopotow ze schematami niemieckich odbiornikow FM raczej nie ma, jedyny problem to znalezienie dla STUDIego rownorzednego partnera do dyskusji :D

Oto znany link ze schematami, na przyklad dla SABY:
    http://www.oldradio.de/service/schaltungen/schaltungen.htm#351

Niektore ze schematow zawieraja instrukcje jak prawidlowo odbiornik zestroic (pliki wpierw przekopiowac na komputer).

Pozdrowienia
  • Poziom 17  
    Ale to chyba nie o to chodzi. Schematy odbiorników FM są ogólnie dostępne i standardowe: ECC85, EF80 EF80 i róznice tylko w m.cz.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    No to zaczynam od strony praktycznej. Po pierwsze oscylator lokalny w glowicy UKF. Najlatwiejszy bylby uklad ze sprzezeniem katodowym. Tyle ze dwie triody trzeba, ponadto w w.cz. chcialbym miec kaskode a mieszacz - no wlasnei kolejna lampka. EC92? Hmm chcialbym uniknac. Tym bardziej ze EC92 to nieco egzotyczny okaz, a stosowanie pentody, hmmm mam jakies watplipowsci.

Ponato zakladam ze jedna ustabilizuje czestotliwosci heterodyny za pomoca PLL. Uklad PLL juz nie zepsuje lampowego charaktru odbiornika.

Tak wic prosty uklad na jednej triodzie. Sprzezenie przez katode na odczepie cewki obwodu w obwodzie siatki. Pytanko - jaka praktyczna przekladnie zastosowac.

Kolejna rzecz. Sa gotowe filtry do lampiakow. A moze by tak sprobowac zastosowac filtr hybrydowy. Tj kasyczne dwa filtry dwuobwodowe , a pomiedzy nimi filtr ceramiczny (lub dwa ....). Owszem tlumienie wieksze wiec byc moze jeszcze jede stopien wiecej (doswiadzczenia radia SABY z regulowanym wpsolczynnnikiem sprzezenia w filtrach i radio Braun - filtry o slabym sprzezeniu ale jeden stopnien p.cz wiecej - selktyenosc rewelacyjna....). Trzeba by dowinac dodtkowe ozwojenie sprzegajace. Hmm czy ktos ma sugestei praktyczne obliczeniowe. Zalozmy ze w stopniach p.cz pracuje EF183. Zarowno przed jak i po filtrze. Filtry np. SFE107 - wiec impedancje 330omow. Zazwyczaj w praktyce pomiedzy cewka a filtrem byl rezystor od 100 do 180 omow.

Teoria teoria, tyle ze trzeba znac wiele innych parametrow a czesto w danej pozycji jest duzo niedomowien.
  • Poziom 17  
    Z tego co pamiętam:
    głowica: ecc88, ecf82
    p.cz.: ef183, ef183
    dekoder stereo: na scalaku,
    wzmacniacz m.cz.: stopień mocy: 2xecl86.
    Poszukaj tego radioamatora: w bibliotekach politechnik powinien być. Był tam nawet schemat płytki drukowanej.