Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia odbioru

31 Jan 2006 12:28 2565 7
 • Level 16  
  W maju 2005r wywołałem dosyć ożywioną dyskusję (48 postów) tematem "W pobliżu krótkofalowca". Część dyskutantów, jako przyczynę zakłóceń, sugerowała wadliwą odbiorczą instalację antenową, co skłoniło mnie do przejścia z odbioru naziemnego na satelitarny. Aliści okazało się, że również ten odbiór jest zakłócany, głównie w czasie pracy nadajnika systemem SSB, co mi łatwo wykryć, włączając odbiornik radiowy na zakres UKF (zakłócenie na obrazie waha się od prążków do całkowitego zaniku, w zależności od ustawienia obrotowej anteny nadajnika). Zapytany przeze mnie krótkofalowiec biorący udział w dyskusji z maja 2005r, co o tym sądzi, odpowiedział bez wahania, że mam wadliwą antenę satelitarną !!! Doprawdy nie wiem, co można "schrzanić" w układzie: konwerter - 4m kabel sat. - Diseq - tuner - odb. TV, wszystko łączone na F-ki. Nadal więc uważam, że sygnał zakłócający wchodzi bezpośrednio na wzmacniacz wizyjny, który jest przecież układem szerokopasmowym (25 Hz do 10 MHz).

  Śledziłem sprawę zakłóceń na innych stronach, m.in. na forum PZK i stwierdziłem, że nie jestem odosobniony (pominąwszy moich sąsiadów) w poruszanym problemie. Generalnie obarczano winą słynne "siatki", ale kilku dyskutantów poszło dalej, obwiniając same odbiorniki TV. Zapytałem więc, będąc kiedyś w salonie TV, który ze sprzedawanych odbiorników ma w papierach zapis, że jest odporny na zakłócające sygnały elektromagnetyczne. Sprzedawca zdziwił się niezmiernie stwierdzając, że wszystkie mają jedynie oświadczenia, że same nie są źródłem zakłóceń.

  Był czas, kiedy sam fascynowałem się krótkofalarstwem. Rodzi się jednak pytanie, czy dziś, kiedy świat zamienił się w "globalną wioskę", kiedy każdy może mieć w kieszeni urządzenie nadawczo-odbiorcze, przez które może nie tylko słyszeć ale nawet widzieć swego respondenta na drugim końcu świata, czy warto uprzykrzać swoim hobby życie innym?
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  Powiem ci tak:
  Mam antenę 2m/70cm 2m od anteny satelitarnej. 50W i nic.
  Mam anteny KF od anten TV kilka metrów - 100W i nic.
  Owszem słysze sie w głośnikach od kina domowego, ale to wina układu głośnik/wzmacniacz, niż mojego nadawania.
  Szukaj u siebie.
  Kable Euro są często podłej jakości - bez ekranowania.
  Kable łączące np. magnetowid z TV po wysokiej mają jako ekran jeden cienki drucik.
  Natomiast sygnału SAT nie da sie zakłócić nadając na KF, Nie to pasmo.
  U siebie, żebym nie wiem jak się starał, to nie jestem w stanie zakłócić satki. Na naziemnej też mam spokój. Może dlatego, że instalacja odbiorcza u mnie jest porządnie zrobiona?
  Michał
 • Level 16  
  Mam nadzieję, że Ty również pracujesz systemem SSB, bo u mnie zakłócenia na sat występują właśnie przy nadawaniu SSB.
  Zgadzam się z Tobą w zupełności, kiedy piszesz "Sygnału SAT nie da sie zakłócić nadając na KF, Nie to pasmo". Nie szukam źródła zakłóceń po stronie w.cz., zresztą przy odbiorze na pozycji AV odbiornika , tor w.cz. i p.cz. jest odcięty. Kabel EURU-EURO, łączący tuner z odbiornikiem był pierwszym elementem, który poddałem oględzinom po pojawieniu się zakłóceń odbioru sat. Ma solidny ekran. Stąd mój post i moja frustracja...
  Pozostało mi jeszcze jedno wyjście - umieścić odb. TV w klatce Faraday'a, tylko nie wiem jak w niej wykonać jedną przeźroczystą ściankę :D
 • Level 18  
  Zmień TV i zobacz co będzie.
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  makar42 wrote:
  Mam nadzieję, że Ty również pracujesz systemem SSB, bo u mnie zakłócenia na sat występują właśnie przy nadawaniu SSB.

  Głównie SSB, także transmisje cyfrowe PSK tam ida oprócz mowy.
  Z doświadczenia wiem, że przestawienie TV w drugi kąt pokoju może być lekarstwem. Spróbuj, moze coś to da. Uziemienia próbowałeś?
  M.
 • Level 18  
  a czemu nikt nie bieze pod uwage ze ta osoba co robil lacznosci moze cos miec jednak zle zrobione? skora u kolegi SP5IT ktory pracoje tez w ssb nie ma zakucen to jesli zrobiles wszystko co bylo mozliwe z twoim odbiorem to ja bym to zglosil
 • Level 32  
  No własnie! Zgadzam sie z przedmówcą.Jeśli są jakowes problemy obie strony powinny sprawdzić stan techniczny swego sprzetu.Jestem od wielu lat radioamatorem -nadawca zgadzam sie s kol z SP5 ze u niego nie ma zakłuceń u mnie tez niema a mam tez 50w mocy nadajnika i kilka anten sat (talerzy) na dachu i naziemna tez.To fakt że wiele urzadzeń nie jest odpornych na przenikanie sygnałów zwłaszcza z transmisji SSB impulsowej lub cyfrowej.Trzeba doładnie sprawdzic któredy to moze przenikac eliminujac po kolei elementy składowe systemu.Warto by było aby ten kolega radioamator pozyczył na czas prób inne urzadzenie od jakiegos swego kolegi o podobnych parametrach .Trudno tak "na odległość " sprawdzic jaka to jest przyczyna, trzeba wszystko starac sie eliminować .To fakt ze anteny siatkowe zwłaszcza posiadające wzmacniacze zupełnie nie sa odporne za silne sygnały z innych pasm pochodzace od nadajników pracujacych w pobliżu, to samo dotyczy tanich kabli koncentrycznych i innych elementów.Tutaj tylko wzajemne zrozumienie i współpraca moze dac pozytywne efekty.Z tego co piszesz może też wynikac ze ten radioamator ma cos nie w porzadku i powinien to sprawdzic,warto bys kolego podłaczył inny tv do odbiornika sat i sprobował zaobserwowac co sie dzieje.Faktycznie w tej chcwili jest na rynku bardzo duzo urzadzeń -sprzetów jak kto woli które sa mało odporne na silne sygnały radiowe .
 • VIP Meritorious for electroda.pl
  szerloc1 wrote:
  a czemu nikt nie bieze pod uwage ze ta osoba co robil lacznosci moze cos miec jednak zle zrobione? skora u kolegi SP5IT ktory pracoje tez w ssb nie ma zakucen to jesli zrobiles wszystko co bylo mozliwe z twoim odbiorem to ja bym to zglosil

  No to się zgadza :)
  Moje obie instalacje sa dopieszczone, aczkolwiek zdarza mi się nadawać z różnych mniej lub bardziej zestrojonych anten ale w TV się nie widzę.
  Radia też różne bywały do tego podpięte.
  Z jednym z czym sobie poradziłem tylko pośrednio to lampy halogenowe wokół domu z detektorami ruchu. Dziadostwo takie robią, że zapalało się nawet z 10W hihi.
  Próby "odkłócenia" zawiodły i zrobiłem sobie ręczny wyłącznik tych lamp. Jak nadaję to je wyłączam żeby się nie świeciły na darmo.
  Michał