Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 48+ co mogło nawalić?

31 Sty 2006 20:13 3616 15
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich, kolega posiada alana 48+ i najprawdopodobnie po złym zestrojeniu anteny spaliła się końcówka mocy. Radio reaguje na wciśnięcie gruszki pojawia się tx lecz nie pokazuje się skala na wyświetlaczu. Chciałbym się podjąć reanimacji tego radia jakie elemęty oprucz rezystora mocy c2075 mogły się spalić. Słyszałem od kolegi o jakimś scalaku czy czymś podobnym. Gdzie można te elemęty kupić w internecie? Z gury dziękuje za pomoc.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na pewno końcówka mocy i możliwe że driver... prosta sprawa ;)
  • Poziom 22  
    Witaj.
    Element "Q304" jest to końcówka mocy fabrycznie w alana ch 48+ (bez multi) montowali 2SC1969 ale możesz zamontować 2SC2078 (pamiętaj o podkładce mikowej pod tranzystor oraz podkładce pod śróbke bo inaczej zrobisz zwarcie). Radziłbym terz wymiane elementu "Q303" 2SC2314 Jest to standardowy driver stosowany w większości radi (nie wymaga chłodzenia, przykręcania do obudowy radia).
    Co do ceny to koszt końcówki nie powinien przekraczać 5zł a drivera 3zł. Natomiast ostatnio pojawiało się dużo podrubek i uszkodzonych układów. Nie polecam firmy "Poltronic" reklamującej się w elektrodzie bo słyszałem że wywyła podrubki (malowanki) i się sprawdziło zamówiłem u nich 3 układy i wszytskie były nie działające. Od dwóch miesięcy zaopatruje się w sklepie w Zamościu i jak dotąd nie narzekam raz tylko zdażył mi się uszkodzony driver. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc, ale czy ma ktoś namiar na sprawdzony sklep internetowy.
  • Poziom 19  
    Końcówki mocy (pewniaki) kupuję w TOM-ELEKTRON. Jeżeli chcesz wymienic u siebie to zamów 2SC2166. Nie zgadzam się z tym 2SC1969. Ten tranzystor potrzebuje większego sygnału do wysterowania i w prostej końcówce jaką jest 48+, 2SC2314 może go nie wysterowac. Natomiast 2SC2075 czy trochę lepszy 2SC2078 pracują i tak na granicy parametrów. Zresztą, zastanawiam się kto to wymyślił, żeby pisac na radiu, że moc maksymalna jest 4 W jak 2SC2075 ma maksymalną 3,5W. Wymieniłem przez ostatnie lata sporo tranzystorów końcowych i w prostych radiach najlepiej spisują się 2SC2166. Jako driver często stosuję BD139 jakiejś dobrej firmy. Działają bardzo dobrze. Czasem nawet lepiej niż jakieś malowane 2SC2314. Mnie zastanwia coś innego? Skąd masz pewnośc, że te elementy są uszkodzone? Możesz je przecież sprawdzic, a nie od razu wymieniac? Robiłeś jakieś pomiary? Nic nie piszesz o odbiorze? Weź do ręki schemat, pomierz i napisz coś więcej?[/url]
  • Poziom 10  
    Radio odbiera bardzo dobrze tylko brak nadawania a na schemacie orginalna końcówka to 2sc1969 a driver do 2sc2314 więc chyba zastosuje się do wskazówek oki188 nie chcę poprawiać fabryki i eksperymentować na radiu kolegi. Jak tylko kolega wruci z trasy bo ma te radyjko w tirze to sprawdzę i dam znać czy to te elemęty były uszkodzone.Pozdrawiam

Dodano po 17 [minuty]:

Mam jeszcze pytanko a czy nie mogę zastosować 2sc1969 tak jak w orginale bo jak czytałem w innych postach dużo osób montuje 2sc2078 czy to tylko kwestia ceny czy 2sc2078 to lepsze rozwiązanie?Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Pczywiście możesz zastosować 2SC1969 coprawda końcówka ta może osiągnąć max 16W na wyjściu ale Driver wysteruje ją na 4W więcej nie da się wycisnąć 2SC2078 ma fabrycznie max 4W na wyjściu więc dlatego montują te końcówki. Osobiście w wielu alanach 48+ montuje końcówki 2sc2078. i jak dotąd nie mam żadnych skarg że radio nie działa tak jak powinno. Oczywiście 2sc2078 jerst tańszy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    PROBLEM POWRÓCIŁ Wstawiłem nową końcówkę mocy i nowy draiver i nic to nie pomogło kupiłem nawet drógą końcówkę orginał 2sc1969 i wstawiłem z kolejnym draiverem i zero rezultatu. Robiąc próbę zauważyłem że gdy nacisnę gruszkę radio załancza tx na wyświetlaczu nie pojawia się skala lecz gdy zacznę mówić do mikrofonu wyślietlacz zaczyna przygasać. Co to może być, co mam sprawdzić i w jaki sposób? Z góry dziękuje za pomoc!
  • Poziom 22  
    Może trafiłeś na tranzytsory malowanki (nówki ale uszkodzone fabrycznie, lub podrabiane prze inne firmy). i dlatego niechce ci zaskoczyć nadawanie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    ale gdyby tranzystory były wadliwe to wyświetlacz reagował by na głos bo on wzalerzności od natęrzenia głosu przygasa mocnie.Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Sprawć czy na środkowej nóżce końcóki jest napięcie bliskie napieciu zasilania radia jeśli nie ma wogule napięcia to wymień diode " D112 " (taka duża)
  • Poziom 10  
    Jutro sprawdzę, a jeśli będzie to wymontuje z działającego radia końcówkę i driver.
  • Poziom 10  
    Witam sprawdziłem napięcie do środkowej nogi tranzystora mocy i jest identyczne jak zasilanie, 12,4v sprawdzałem w mobilu. Przelutowałem z innego alana 48+ orginalną końcówkę i driver i nie dało to żadnego rezultatu. Zaczełem sprawdzać za pomocą drugiego radia stanełem dwoma mobilami w odległości ok 4m w jednym te uszkodzone w drugim sprawne. Okazało się że gdy nadaje z tego uszkodzonego radia słychać co mówię, lecz gdy odjechałem kilka metrów dalej odbiór był już bardzo mizerny. Co mogło w tym radyjku jeszcze nawalić?
  • Poziom 22  
    Predriver (element "Q302") ale rzadko się palą.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dramat powrócił sprawdziłem elemęt Q302 jest dobry co jeszcze może być przyczyną że radio nadaje taką słabą mocą może ktoś miał taki sam problem? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam !!
    I jak Łukasz poradziles sobie z tym problemem ?? bo zakonczenia nie widze. Suchaj mialem ten sam problem co u ciebie wymienilem prawie cwiartke radia i nie przynioslo skutku :( Problem polegal w VCO pod metalowa przykrywka przelutowalem wszystkie miejsca i przynioslo nieoczekiwany rezultat :) radyjko chodzi jak nowe :)
    Pozdrawiam !!!