Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laguna II - odbiór CB kierunkowy

Bejz 01 Feb 2006 10:42 4418 6
 • #1
  Bejz
  Level 21  
  Zamontowałem w Lagunie II antenę CB AT 1200 na uchwycie bagażnikowym Presidenta z lewej strony bagażnika. SWR wyszedł poprawnie natomiast jest pewien problem w odbiorze - mianowicie można nawiązać łączność z pojazdami znajdującymi się po prawej stronie tak jakby antena działała kierunkowo. Zależy mi na prawidłowym odbiorze "w przód i w tył" a nie "w prawo". Co może być przyczyną i jak to ewentualnie wyeliminować. W najgorszym przypadku jestem w stanie umieścić antenę na podstawie magnetycznej ale czy to pomoże.
 • Helpful post
  #2
  SITO79
  Level 27  
  antena żeby działała prawidłowo, powinna być zainstalowana na geometrycznym środku pojazdu, tak aby miała przeciwwage czyli mase w każdym kierunku, instalowanie jej na bagażniku dość poważnie deformuje jej charakterystyke promieniowania
 • #3
  Sady
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Magnes nie będzie za dobrym rozwiązaniem... ale zamontowanie anteny bliżej środka dachu na pewno da efekty.
 • #5
  Bejz
  Level 21  
  Walczę z tą Laguną i już sił nie mam. Generalnie jest tak. Antena zamontowana na uchwycie bagażnikowym - dobrze umasowiona - nie działa. Długość nie ma znaczenia za każdym razem jest tak samo: zasięg max 1km i najlepiej ściąga wszystko z prawej strony. W moim mieście słyszę jadących po obwodnicy parę km po prawej a po lewej mam kłopot ze zrozumieniem kogoś na sąsiedniej ulicy.Z produ i z tyłu mogę gadać tylko z tym kogo widzę. Wypróbowałem magnesówkę ML 145 Midlanda na tylnej klapie - jest lepiej ale z kolei wlazły zakłócenia z samochodu. Teraz testuję AT 900 Lemma na podstawie magnetycznej na środku dachu. I jest tak: jak przewód antenowy przechodził do środka autka przez drzwi pasażera to słyszałem w radiu alternator, elektronikę itp.Teraz wprowadziłem przewód z anteny do bagażnika tam połączyłem go zakręcanymi złączkami z tym który poprowadziłem jako pierwszy do uchwytu bagażnikowego (razem będzie go ok 8metrów) i odbiór jest ok . Kilka km w przód w tył zakłóceń zero. Estetyka za to do bani.
  O co chodzi z tymi uchwytami bagażnikowymi. Tyle samochodów ma je zamocowane i to tak działa? Pytałem parę osób z takimi uchwytami i np w Octawii , Oplu Astrze, Mondeo - działa to elegancko, a w Lagunie, Nissanie Almerze i Toyocie Avensis - coś nie bardzo. Może są jakieś różne rodzaje blach albo ma znaczenie wielkość klapy bagażnika. Nie ukrywam że najbardziej "pasuje " mi montaż na takim właśnie uchwycie na bagażniku bo dobrze to wygląda, jest stabilne i funkcjonalne - żeby jeszcze działało to byłoby idealne.
 • #6
  king252
  Level 16  
  Witam
  przeczytaj poradnik ktory podeslal kolega norbert cbr1
  powinien ci duzo wyjasnic podstawowych zeczy
  no i z CB a aucie tak jsest cos za cos albo wyglad albo zasieg
  umocowanie anteny ma duze znaczenie w ktorym miejscu i na jakim materiale niestetymoze przesuniecie pare centymerrow w ktoras strone pomoze trzeba poeksperymentowac