Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kondensatory do wzmacniacza lampowego

01 Lut 2006 14:26 7613 13
  • Poziom 15  
    Czesc tak jak w temacie chcialbym poznac waszą opinie jakie kondensatory najlepiej wsadzac do wzmacniacza lampowego ( oczywiscie jakies rozsądne cenowo ) Pozdrawiam Michał
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Chodzi o kondy na zasilaniu ? Ja mam 6x47µF na 500V w moim wzmacniaczu. Dobre kondensatory produkuje JJ. Przykładowo 47µF na 500V kosztuje 21 zł w JJ. Wiem że można je sprowadzić w Polsce. Szczegóły na www.jj-electronic.sk
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Mi chodzi bardziej o kondensatory w preampie a o rodzaje Np MPK KFMP MPS czy jescze jakies inne bo poprostu nie wiem czym one sie róznią :)
  • Poziom 38  
    W zasadzie powinny to być kondensatory styrofleksowe bo nają stosunkowo najbardziej stabilne parametry (KS, KSE).
  • Poziom 11  
    A czy kondensatory olejowe można użyć w preampie? mam takich kilka i nie wiem co z nimi zrobić :)
  • Poziom 38  
    W zasadzie można użyć każdego kondensatora a olejowe, do tego celu, są całkiem niezłe.
  • Poziom 11  
    Mnie osobiście ten temat interesuje, różnice pomiędzy rodzajami kondensatorów odczułem na własnej skórze w zwrotnicach głośnikowych ale nie wiem jak to się ma do lamp więc może może podsumować temat "rankingiem" kondensatorów do toru audio i zasilacza w wzmacniaczach i przedwzmacniaczach lampowych, niestety ja nie mam takiej wiedzy :) :?: :?: :?:
  • Poziom 38  
    Każdy kondensator posiada jakąś pojemność, która może się zmieniać w czasie jego użytlkowania w pewnych granicachh (tolerancja) i zależy od wielu czynników. Temperatury, napięcia a nawet czasu jego "życia". Posiada także tzw. indykcyjność wyprowadzeń. O napięciu przebicia (pracy) nie wspomnę bo to oczywiste dla wszystkich. Historycznie rzecz biorąc mamy co raz inne materiały na dielektryki i w związku z tym co raz nowsze rodzaje kondensatorów. Najbardziej "wydajne" to znaczy z najmniejszej objętości pozwalające uzyskać największe pojemności to kondensatory elektrolityczne i tantalowe. Mają one bardzo dużą tolerancję i upływności (tantalowe zdecydowanie mniejszą). Kondensatory ceramiczne mają bardzo małe indukcyjności i stosowane są zwykle w technice w.cz. chociaż tolerancja jest bardzo duża to stosować je można w wszelkiego rodzaju odsprzęganiu. Obwodów strojonych wykonanych na tych kondensatorów nie warto budować bo "pływanie" pojemności w funkcji temperatury powodować będzie rozstrajanie się urządzeń ( n.p. filtrów). Nadają się one także do użycia w urządzeniach impulsowych. Najbardziej "precyzyjne" kondensatory to kondensatory zwijane a więc papierowe, styrofleksowe, olejowe itp. Te kondensatory można stosować w układach sdtrojonych i wszelkiego rodzaju filtrach bądż korektorach. To są ogólne zalecenia, które w zależności od producenta, technologii i selekcji w szczególnych warunkach można (z konieczności) nie przestrzegać. Szanujące się firmy produkujące kondensatory podają w katalogach więcej danych koniecznych niejednokrotnie do konstrukcji i budowy urządzeń elektronicznych. Jeśli komukolwiek zdarzy się spotkać takie dane to powinien je zachować bo są to bardzo ważne a jednocześnie trudno dostępne informacje.
  • Poziom 18  
    liplitark - ja też odczułem i w zwrotnicy i we wzmacniaczu lampowym. Kiedyś miałem Amplifona WL30 i w nim wszystkie sygnałowe MKP zamieniłem na KP-Sn ( po 3 na kanał!!!) i pojawiła się zupełnie inna atmosfera nagrań. Wcześniej w torze wysokotonowym zamieniłem na KP-Sn i uwierzyłem w te kondensatory!!!.
    Teraz mam końcówkę na tranzystorach i preamp mam na lampach. W zasilaczu preampa zastosowałem stabilizację bo małe prądy pobiera. Tam też na wyjściu dałem super kondensatory ( na wejściu nic nie ma ), które mimo wysokiej ceny wszytkim zapalonym melomanom polecam - raz się żyje!!!
  • Poziom 23  
    Preskaler napisał:
    Szanujące się firmy produkujące kondensatory podają w katalogach więcej danych koniecznych niejednokrotnie do konstrukcji i budowy urządzeń elektronicznych. Jeśli komukolwiek zdarzy się spotkać takie dane to powinien je zachować bo są to bardzo ważne a jednocześnie trudno dostępne informacje.

otoż to....
    Załączniki:
  • Poziom 11  
    niestety na KP-Sn jeszcze mnie nie stać no chyba że przez miesiąc będę jadł chleb z musztardą :) i na razie zostanę przy MKP i może wykorzystać te olejowe co mam i zobaczę jaki będzie efekt.
    :arrow: zn21 ja właśnie się przymierzam do podobnej konfiguracji jak masz czyli preamp lampowy + końcówka na tranzystorach i zastanawiam jak to będzie grało, nie mam porównania bo niestety moi znajomi to w tych sprawach są radykałami albo lampy albo tranzystory :). I teraz pytanie czy warto kończyć ten projekt?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Zwracam uwagę, że temat dotyczy kondensatorów. Do wymiany wniosków na temat konstrukcji układów proszę założyć oddzielny temat albo sobie porozmawiać za pomocą ogólnie dostępnych komunikatorów.
  • Tłumacz Redaktor
    A ja bym sie chciał zapytac o inny parametr kondensatorów - maksymalne dopuszczalne napiecie. Na których jakie? Wiem oczywiscie ze w zasilaczu chodzą na Uzas, ale w innych miejsach - np. jako separujące stopnie wzmacniacza, albo w katodzie.
  • Specjalista-oldradio
    ghost666 napisał:
    A ja bym sie chciał zapytac o inny parametr kondensatorów - maksymalne dopuszczalne napiecie. Na których jakie? Wiem oczywiscie ze w zasilaczu chodzą na Uzas, ale w innych miejsach - np. jako separujące stopnie wzmacniacza, albo w katodzie.

W topniach separujących i filtrach (np. siatek drugich) - na co najmniej wartość zasilania. W katodach moga być małe, bo tam wysokie napięcia sie nigdy nie pojawią (a jak pojawią to będzie to naprawdę ciężkie grzebactwo), mogą byc i na 25V, chyba, że układ jest nietypowy i będzie tam tych woltów więcej.