Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiowęzeł

01 Lut 2006 17:51 2274 9
  • Poziom 2  
    Witam,
    potrzebuję pomocy. Chcę zająć się radiowęzłem i narazie kolekcjonuję informacje. Czy moglibyście podać mi adresy jakiś portali, for dyskusyjnych, czy nawet firm zajmujących się montażem nagłośnienia radiowęzłowego? Za cokolwiek bylbym bardzo wdzieczny.
  • HelukabelHelukabel
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 40  
    Kiedyś ( ok 15 lat temu) zainstalowałem swój ostatni radiowęzeł w szkole podstawowej. Duża sieć ( każda klasa osobno) z tablicą komutacyjną ( niestety na isostatach a to badziewie ma za małą przerwę dla wysokich tonów i były przesłuchy. Dopiero zwarcie nieużywanej linii je likwidowało.
    Centrum to był gotowiec z foniki, 100W wzmacniacz, radio, magnetofon szpulowy i adapter ( gramofon) z wkładką piezzo. do tego prosty mikser z dwoma wejściami mikrofonowymi. Kilka głośników zewnętrznych na boisku. linie mikrofonowe też. Wtedy nie było jeszcze tak popularnych tanich radiowców.
    Dzisiejsze instalacje rozgłoszeniowe ( np w centrach handlowych to inna bajka - dwa-trzy obwody równolegle łączonych głośników, studio z odtwarzaczem na 100szt CD. Czasen trzeb ado tego , wtrybie priorytetu podłączyć np wyjście alarmowe foniczne z centralki p-poż obiektu, która spokojnym zrównoważonym głosem namawia wszystkich do ewakuacji.......

Pozdr.J.
  • Poziom 2  
    Oczywiście od wyszukiwarki zacząłem. Sam też znalazłem sporo informacji na stronie sklepu z raiowęzłem:
    http://www.gmm.com.pl/Systemy_radiowezlowe/Glosniki_i_kolumny
    (drugi akapit- porady). Sęk w tym, że chciałbym mieć też kontakt z jakimiś firmami zajmującymi się tego typu instalacjami. Domyślam się, że najłatwiej poszukać tego po różnych portalach, ale miałem nadzieję, że będziecie w stanie mnie nakierować na te, które warto odwiedzić.
  • Poziom 15  
    2 lata temu prowadziłem szkolny radiowęzeł mieliśmy ciekawy sprzęt w prosty sposób wykonany. Coś jak linia 100V i typowy wzmacniacz radiowęzłowy nie istniało dla nas:D bo poprzednia ekipa która prowadziła ten radiowęzeł "pożyczyła" wzmacniacz więc z głosników usunęliśmy transformatorki podpięli je bezposrednio pod kabelki wzmacniacz do najblizszej puszki muze puszczalismy z starej wiezy podpiętej przez wyjscie glosnikowe do wzmacniacza ( unitra PW 3017) mikrofon stary unitrowski podpięty przez WALKIE TALKIE które stanowiło przedwzmacniacz i to dosyć dobrej jakosci jednak niesamowicie sprzęgało co było jedna wadą a druga było to ze na koćcu korytarza głosnik grał o iele ciszej ale tka bylo nieźle:)
  • Poziom 14  
    Witam

Chciałbym zapytać, czy ktoś z kolegów ma jakieś materiały, zdjęcia lub nawet wspomnienia o starych radiowęzłach, które działały w PRL?

Radiowęzeł był po wojnie jedynym źródłem informacji (kto wtedy miał radio??), studio nadawcze w Cieszynie mieściło się w Rynku, blisko Domu Narodowego. Byłem tam kiedyś. No, to był jak dla mnie, małego chłopca, świat kosmiczny. Stały tam jakieś wielkie szafy zasilające i nie zapomnę tych lamp nadawczych dużej mocy, może przesadzę, ale wydaje mi się, że miały one rozmiar dobrego wiadra na wodę! Świeciły się na żółto, a ja już wtedy miałem za sobą okres fascynacji lamp w radiu typu PIONIER, więc te lampy w radiowęźle były wprost GIGANTYCZNE.
    Sygnał audio wychodził ze studia pod napięciem (nie wiem jakim, ale chyba ze 100 V i niskim prądzie). Potem wchodził na sieć rozsyłową, czyli szedłpo drutach mocowanych do szklanych konsoli na murach budynków. W domach ludzie mieli "głośnik"
    Tak, to była drewniana obudowa, w środku transformator z odczepami i wyłącznikiem wielopozycyjnym (regulacja głośności) oraz głośnik. Wiadomo, trafko to obniżało napięcie, podwyższało prąd i głośnik miał co głośno głosić .... Każda manifestacja "ku czci i z okazji" wszelkich była transmitowana do domów oraz tych dużych głośników na ulicach, które widać na starym zdjęciu na budce telefonicznej

Ciekawe, czy ktoś na tym Forum pamięta te urządzenia w takim studio? Jak sie nazywały, jakiego producenta, jak obsługiwano???? itd. itp. ??? :idea:

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź

Sten
  • Poziom 14  
    Witam

Chciałbym zapytać, czy ktoś z kolegów ma jakieś materiały, zdjęcia lub nawet wspomnienia o starych radiowęzłach, które działały w PRL?

Radiowęzeł był po wojnie jedynym źródłem informacji (kto wtedy miał radio??), studio nadawcze w Cieszynie mieściło się w Rynku, blisko Domu Narodowego. Byłem tam kiedyś. No, to był jak dla mnie, małego chłopca, świat kosmiczny. Stały tam jakieś wielkie szafy zasilające i nie zapomnę tych lamp nadawczych dużej mocy, może przesadzę, ale wydaje mi się, że miały one rozmiar dobrego wiadra na wodę! Świeciły się na żółto, a ja już wtedy miałem za sobą okres fascynacji lamp w radiu typu PIONIER, więc te lampy w radiowęźle były wprost GIGANTYCZNE.
    Sygnał audio wychodził ze studia pod napięciem (nie wiem jakim, ale chyba ze 100 V i niskim prądzie). Potem wchodził na sieć rozsyłową, czyli szedłpo drutach mocowanych do szklanych konsoli na murach budynków. W domach ludzie mieli "głośnik"
    Tak, to była drewniana obudowa, w środku transformator z odczepami i wyłącznikiem wielopozycyjnym (regulacja głośności) oraz głośnik. Wiadomo, trafko to obniżało napięcie, podwyższało prąd i głośnik miał co głośno głosić .... Każda manifestacja "ku czci i z okazji" wszelkich była transmitowana do domów oraz tych dużych głośników na ulicach, które widać na starym zdjęciu na budce telefonicznej

Ciekawe, czy ktoś na tym Forum pamięta te urządzenia w takim studio? Jak sie nazywały, jakiego producenta, jak obsługiwano???? itd. itp. ???

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź

Sten