Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reset komputera od impulsu ESD Asrock

mickop 01 Lut 2006 20:50 1008 4
  • #1 01 Lut 2006 20:50
    mickop
    Poziom 16  

W monecie, kiedy przykładam do komputera naelektryzowany pendrive następuje reset komputera. Próbowałem zabezpieczyć wejścia resetu przez symetryczny filtr RC 2*R 1kΩ i 1*C 33pF. Pomogło połowicznie, jeżeli następuje przeskok iskry miedzy masa gniazdka USB z przodu obudowy to komputer nie resetuje się. Gdy nie ma przeskoku następuje reset lub wyłączenie komputera. Co ciekawa zjawisko nie występuje przy gniazdkach USB na tylnim panelu płyty głównej. Sprawdziłem, że wyłącznie kabelków power i reset powoduje, że zjawisko nie występuje.
    Próbowałem podłączyć przycisk power kablem ekranowanym (kabel audio). Ekran podłączyłem do masy. Podłączyłem odbudowe gniazdka USB do masy. Gdy powtórzyłem eksperyment nastąpiło wyłącznie. Myślałem, że moje problemy są związane z uziemieniem, ochronym obudowy, ale pomiary były ok. Zmieniałem zasilacz i też nie pomogło. Sprawdziłem główna płytę innego producenta (Foxconn ) i nic. Ponieważ przypadkowo udaje mi się zresetowac kompa nawet 3 razy dziennie chciałbym się przed tym zabezpieczyć lub czekać do wiosny.

0 4
  • #2 01 Lut 2006 21:02
    tronic1
    Spec od komputerów

Jesteś na prostej drodze do uszkodzenia kompa.Przed przyłączeniem pendrive rozładuj ładunek elektrostatyczny dotykająć na przykład do obusowy komputera jeśli masz uzerowaną.

0
  • #3 01 Lut 2006 21:36
    mickop
    Poziom 16  

Chodzi mi o to, że złącze jest ponad przeciętnie wrażliwe na jakiekolwiek ładunki elektrostatyczne. Nawet najmniejszy ładunek, który dla większości komputerów nie robi wrażenia, dla tej płyty już jest krytyczny. Eksperymenty prowadziłem także przy odłączonym kablu USB (podłączyłem tylko masę do obudowy). Wada ta uniemożliwia korzystania w normalny sposób, próba podłączenia czegokolwiek powoduje reset komputera.

0
  • #4 01 Lut 2006 23:39
    tronic1
    Spec od komputerów

To złącze wcale nie jest ponad przeciętnie wrażliwe.Taki ładunek to jest kilka tysiecy volt.Coś z tym musisz zrobić.Kompa masz podłączonego do gniazdka z bolcem i prawidłowo zerowanym ? Zmień ciuchy z syntetyków na coś naturalnego.Jak dywan elektryzuje to są płyny antystatyczne,zrób cokolwiek bo któregoś dnia po takim strzale komp nie wstanie.

0
  • #5 02 Lut 2006 09:18
    mickop
    Poziom 16  

Chce temu zapobiec. Z uziemieniem wszystko ok, mierzylem.

0
  Szukaj w 5mln produktów