Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emulowanie sygnału sondy lambda ?

adamosk 02 Lut 2006 16:26 1305 10
  • #1 02 Lut 2006 16:26
    adamosk
    Poziom 15  

witam
    czy stalym napięciem 0.4V - 0.8V można zasymulowac ubogo/bogatą mieszankę ???
    czy tylko wygenerowanie odpowiedniego przebiegu?

0 10
  • Pomocny post
    #2 02 Lut 2006 19:48
    cobraa
    Poziom 27  

Wygenerowanie odpowiedniego przebiegu a po co ci to ?

0
  • #3 02 Lut 2006 21:58
    Nowotczyński
    Poziom 14  

0,4v-odpowiada ubogiej
    0,8v-bogatej
    Niektórym sterownikom wystarczy by przy podaniu stałych tych wartości sterownik odpowiednio wydłużał czas wtrysku,lub skracał,jednak nie zawsze tak jest.

0
  • #4 02 Lut 2006 22:11
    Michał Walczak
    Poziom 18  

Jak podasz stale napiecie to chyba kazdy sterownik potraktuje to jako uszkodzenie sondy, zapali lampke "check engine" (o ile jest) i bedzie pracowal bez analizy skladu spalin. Sygnal sondy musi oscylowac w granicach od 0,2 do 0,8 V po to by sterownik zubazajac lub wzbogazajac mieszanke i odczytujac sonde wiedzial czy ma podawac wiecej paliwa czy mniej i jaki jest sklad mieszanki w kazdych warunkach.

0
  • #5 02 Lut 2006 22:19
    Nowotczyński
    Poziom 14  

Po pierwsze nie kążdy sterownik wykryje błąd.
    Po drugie nie każdy sterownik nawet jeśli wykryje bogatą,czy też ubogą miesznkę zapali checka(nawet jeśli go ma).
    Po trzecie napięcie nie musi się wachać w granicach od 0,2 do 0,8v żeby sterownik nie wykrył błędu,nawet gdy by go wykrył przy stałej wartości
    np.o,4v.Oczywiście nie poruszam wątków,że są też inne sondy nie koniecznie 0-1v.

1
  • #6 02 Lut 2006 22:48
    Michał Walczak
    Poziom 18  

Tu sie z kolega nie zgodze - podanie stalego napiecia na sterownik zamiast sondy zawsze zostanie zinterpretowane jako uszkodzenie sondy. (pokaz mi sterownik ktory przy niskim napieciu z sondy czyli ubogiej mieszance w nieskonczonosc bedzie ja zwiekszal...) Owszem nie zawsze zostanie zapalony check (np polonez z boschem) ale teoretycznie auta wyposazone w lampke powinny takie bledy "wyrzucac". Podanie napiecia 0,4v sterownik jak najbardziej powinien zinterpretowac jako mieszanke uboga , natomiast ja lubie poslugiwac sie pewnym marginesem bezpieczenstwa. Pomijam kwestie sond 5V poniewaz temat zaczal sie od niskonapieciowych.

0
  • #7 03 Lut 2006 00:47
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

OK, ale gdy mam uszkodzoną sondę w taki sposób, że przy bogatej mieszance (smród spalin, pojawianie się czarnego dymu na biegu jałowym) napięcie nie przekracza 0.5V, to czy dodanie np. 0.3V z zewnętrznego ogniwa coś da?
    Pytam w ramach doraźnej próby, wiem że nieuchronnie czeka mnie wymiana sondy.

0
  • #8 03 Lut 2006 08:10
    Nowotczyński
    Poziom 14  

Tak się nie robi,czeka cię wymiana.

0
  • #9 03 Lut 2006 22:51
    xavery
    Poziom 17  

witam
    nie mozna do sondy dodawac napiec zewnetrznych.sonda musi probkowac z odpowiednia czestotliwoscia.zbyt wolne probkowanie opoznia ustalanie skladu mieszanki.a wiec najlepiej ja wymienic.
    powodzenia

0
  • #10 04 Lut 2006 10:14
    Jacek79
    spec od auto-elektro

sonda cyrkonowa bo zapewne o takiej tu piszecie jest ognowem elektrochemicznym sama w sobie i praca jej polega na wytwarzaniu napiecia,
    napięcie jest miarą energi miedzy dwoma punktami o róznym potencjale.sonda to takie ogniwo jak bateryjka

0
  • #11 04 Lut 2006 10:38
    adamosk
    Poziom 15  

Dzięki za zainteresowanie.
    jak dziala sonda i jak wygladają poprawne jej przebiegi wiem.
    pytanie bylo troche glupie :) :)
    do cobryy - czemu dziwi cię że chcem symulowac sygnal z sondy?

0