Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wzmaczniacz do mikrofonu do cb i nie działa

norbert cbr1 02 Feb 2006 17:36 11208 9
 • #1
  norbert cbr1
  Level 14  
  zrobiłem układ z tej stronki http://www.cbworld.republika.pl/mikrofony_eln.html
  a dokładniej układ nr5 i po w montowaniu w radyjko gdy mówie cos z bliska to w innych radyjkach słychadz tylko pisk natomiast gdy mówie z daleka do mikrofonu to wszystko jest ok czy mam ta wstawidz jakis potenciometr jak tak to gdzie ?? układ zrobiłem na tranzystoze bc109
 • #2
  SITO79
  Level 27  
  jeśli masz ochote skożystaj z tej wersji tego wzmocnienia.pamiętaj o tym elektrolicie 470µF po oporniku 1K bo inaczej całość będzie się sprzęgać,przy uruchomieniu zaopatrz się w kilka wkładek mikrofonowych,bo niektóre pracują bardzo kiepsko.barwe twojej modulacji dopasujesz kondensatorem wejściowym 47n ,w praktyce daje tam około 10-20n i jest ok.
 • #3
  norbert cbr1
  Level 14  
  wielkie dzieki za schemacik jutro go sprawdze i sie odezwe jeszcze raz dzieki
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A w jakim CB jeszcze napisz.
  2 tematy scaliłem.
  Michał
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  paol2
  Level 12  
  norbert cbr1 wrote:
  zrobiłem układ z tej stronki http://www.cbworld.republika.pl/mikrofony_eln.html
  a dokładniej układ nr5 i po w montowaniu w radyjko gdy mówie cos z bliska to w innych radyjkach słychadz tylko pisk natomiast gdy mówie z daleka do mikrofonu to wszystko jest ok czy mam ta wstawidz jakis potenciometr jak tak to gdzie ?? układ zrobiłem na tranzystorze bc109
  witam laik jestem ale tam gdzie nie ma podpisanego kondensatora wstawiłem 22nF a na wejściu zasilania potenciometr. tam gdzie wchodzi te 9V ale nie musi byc 9V, u mnie wystarczyła bateria z płyty głównej z jakiegoś kompa ---> potenciometr i dopiero to wzmocnienie powiem że efekt zadowalający i to bardzo :D a zrobione na BC548
  pozdrawiam

  wzmaczniacz do mikrofonu do cb i nie działa
 • #8
  Andrzej L.
  Level 31  
  Te wasze radia to chyba prostokątami modulujecie...
  A potem na trasie słychać nośne z pracującym silnikiem a w tle jakieś krzyczące, małozrozumiałe bulgoty prostokątne kierującego :D
  Przykładowo w takim Alanie 28 zastąpienie mikrofonu dynamicznego samym mikrofonem pojemnościowym (bez żadnych dodatkowych wzmocnień) daje takiego kopa, że znamionowy sygnał uzyskuje się przy potencjometrze "MIC" nastawionym na godz 11. Powyżej tego progu już na ucho słychać działanie ogranicznika modulacji. Wszystko powyżej (czy próby rozkręcania ogranicznika modulacji) nic nie wnoszą, bo na oscyloskopie mierząc na sztucznym obciążeniu sygnał widać, że modulacja AM już głębsza nie będzie :D
  W przypadku dwukońcówkowych elektretów - "guziczków" warto tylko dołożyć wtórnik emiterowy aby to co wypluwa mikrofon nie było obcięte obciążeniem wnoszonym przez potencjometr "MIC"
  W przypadku użycia tonsilowskich 3-nóżkowych elektretów (MeO61, ME0-55) i wyprowadzeniem sygnału ze źródła FET-a mikrofonu (w MeO61 środkowa nóżka) nie są potrzebne żadne dodatkowe wtórniki tranzystorowe (separatory). Sam mikrofon daje niezłego kopa.
  Sygnał podajemy przez szeregową pojemność 100nF na wejście mikrofonowe w radiu. Sam mikrofon blokujemy równoległą pojemnością 10nF (ceramiczny, między masę a wyjście, z którego pobieramy sygnał), bo bez niej i wpływie bliskości anteny nadawczej lubi się sprzęgać tor m.cz. i buczy. Każde dodatkowe (jak widać zbyteczne, bo i tak obcinane w kolejnych torach) wzmocnienie powoduje tylko zwiększone ryzyko wzbudzenia się i mamy po zawodach.
  Dobry test na jakość nowej instalacji mikrofonowej jest postawić nadawczą antenę (z naszymi max 4W) pół metra od mikrofonu i na drugim radiu słuchać czy nam się nie sprzęga (zakładając oczywiście na tyle dużą odległość odbiornika testowego aby wyeliminować sprzęganie czysto m.cz. na linii głośnik testowego radia w odbiorze i nasz nowy mikrofon w nadawaniu) Jeżeli nic się nie wzbudza (pisko-pierdy z gatunku bzzzzzzzzZZZzzzzzzzzz, ŁuuuUUuuuuu) to znaczy, że w.cz. mamy ładnie wytłumione na linii zasilania elektreta i linii sygnałowej m.cz. - jest wszystko ok i ruszamy w trasę :)
  Testowanie instalacji mikrofonowej na sztucznym obciążeniu wyjścia w.cz. nie jest miarodajne, bo przeważnie większość instalacji m.cz. wówczas zachowuje się prawidłowo i nic nam się nie sprzęga, bo nie ma co promieniować w.cz. i wnikać w linię m.cz.
  Zasilanie elektreta z linii radia +12V przez szeregowy opór 1kOhm i filtrujący elektrolit 47uF równolegle z ceramikiem 10nF. W razie dalszych problemów można dołożyć po 100uH na linię zasilania i linię sygnałową przy samym elektrecie.
  Słuchając co się dzieje na 19 kanale to najwyżej 10% użytkowników ma perfekcyjną, zrozumiałą modulację. Cała reszta to jeden wielki przesterowany bełkot.
 • #9
  paol2
  Level 12  
  sorki Andrzej L. niestety ja mam alana 18 i niestety podłączenie wkładki pojemnościowej nic nie dało zero modulacji radio wiekowe ma 19 lat a kupiłem mic. bo tamten się rozpadł niestety nie rozkręcałem w sklepie żeby zobaczyc co w środku jest zrobiłem to wzmocnienie za ZERO pln nic mnie nie kosztowało podzespoły miałem z odzysku co do modulacji jest czysta bez zniekształceń sprawdzałem na drugim CB więc nie rozumiem treści a nowego radia nie kupie- jakiś szajs teraz sprzedają że tylko trzeszczy i pierdzi to ja szumofonu nie potrzebuje tak że przepraszam jeżeli treścią obraziłem kogoś ale czasami nie da się "szkłem d****y utrzec" :)
  pozdrawiam
 • #10
  Jap
  Level 28  
  Hej
  Ja ostatnio dorwałem 18 letniego alana 18 - dziś się takich sprzętów nie robi... Nie można na żywca podmienić dynamika na wkładkę pojemnościową. Wystarczyło tylko zasilić wkładkę pojemnościową przez r ok 4,7kOHM, a do przewodu mic podpiąć szeregowo kondensatorek separujący 10nF.