Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźników przyciskiem astabilnym

02 Lut 2006 19:14 7566 13
  • Poziom 12  
    Witam
    mam problem następujący
    przycisk astabilny,którym chcę sterowac stycznikiem w cyklu
    1 impuls załącza stycznik
    2 impuls wyłącza stycznik

dopuszczalne w układzie tylko przekaźniki
    żadnej elektroniki
    ma to byc proste i antydebilne
    do naprawienia w razie awarii natychmiast np przez wymianę przekaźnika
    nie wiem czy mam jakąś zacmę czy co ale nie mogę do tego dojśc jak to zrobic
    pomóżcie albo poślijcie mnie do diabła stwierdzeniem że sie nie da,
    wydaje mi sie że widziałem na elektrodzie podobny problem ale nie mogę go odnaleźc
    dzięki za uwagę pozdrawiam
    siwa
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 27  
    http://www.elda.com.pl/
    Przekażnik impulsowy PIM 101P16
    I załatwi Koledze siwa problem.
    do kupienia w większych sklepach elektrycznych.
  • Poziom 17  
    Stosujesz albo przekaźnik impulsowy, taki jak podał marpiasek i nim sterujesz przekaźnik załączający silnik, albo można zastosować jeden zwykły stycznik ze stykiem pomocniczym i połączyć w układ samopodtrzymania. Niestety te drugie rozwiązanie wymaga dwóch przycisków, jeden załącza silnik , drugi wyłącza.
  • Poziom 12  
    Dzięki za szybkie odpowiedzi
    chciałem zrobic z ustrojstwa które mam w domu ale jednak wybiorę sie na zakupy i zamontuję gotowy patent
    no bo po grzyba wyważac otwarte drzwi

pozdrawiam serdecznie
    siwa
  • Poziom 12  
    Podłączę sie pod temat i nieco rozwinę problem: Otóż chodzi mi o sterowanie sekwencyjne dwoma przekaźnikami : pierwszy impuls załącza pierwszy przekaźnik, drugi impuls go wyłącza, trzeci impuls załącza drugi przekaźnik czwarty impuls go wyłącza. Jakie są możliwe opcje takiego sterowania ?
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Podłączę sie pod temat i nieco rozwinę problem: Otóż chodzi mi o sterowanie sekwencyjne dwoma przekaźnikami : pierwszy impuls załącza pierwszy przekaźnik, drugi impuls go wyłącza, trzeci impuls załącza drugi przekaźnik czwarty impuls go wyłącza. Jakie są możliwe opcje takiego sterowania ?

Witam

Dla jakich napięć miałby pracować ten układ?
    Proponuję zbudowanie prostego układu na dwóch scalakach (licznik + dekoder)?
    Zastosować w tym przypadku licznik BCD inkrementowany przyciskiem. Do wyjścia licznika podłączyć dekoder z BCD na 1z10. Następnie do wyjścia Q1 dekodera podłączamy Pk1, a do wyjścia Q3 Pk2. Wyjście Q4 podłączamy do wejścia RESET licznika, aby zapętlić sekwencję.

Układ będzie pracował następująco:
    0 - Pk1=0; Pk2=0
    1 - Pk1=1; Pk2=0
    2 - Pk1=0; Pk2=0
    3 - Pk1=0; Pk2=1
    4 - RESET licznika - powrót do 0

Stan 0 będzie ustawiany zaraz po zasileniu układu.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Chodzi mi o układ pracujacy pod napięciem 12V DC, logicznie rozumiem Kolego Jam_Es twoje rozwinięcie jednak nie jestem na tyle zaawansowany jeśli chodzi o praktykę i prosiłbym jesli można o podrzucenie jakiegoś schemaciku ...
  • Poziom 24  
    Witam

Zgodnie z prośbą kolegi heli zamieszczam schemacik układu spełniającego podane założenia.
    Znalazłem nawet ciekawszy scalak :-) Od razu na wyjściu licznika mamy użyteczny sygnał.

Sterowanie przekaźników przyciskiem astabilnym

Zaproponowane są dwie metody wyzwalania przyciskiem. Pierwsza (z bramkami Schmitt'a) zapewnia tłumienie drgań zestyków.
    Drugi wariant jest najprostszy. Nie zapewnia tłumienia drgań zestyków przycisku, przez co układ może wielokrotnie przełączać.
    Na wyjściach licznika mamy tranzystory MOSFET z kanałem N. Dobór typu zależy od prądu pobieranego przez elementy wykonawcze.
    Ze względu na zastosowanie układów CMOS serii 4000 maksymalne napięcie zasilające wynosi 18V.
    Zresetowany układ ustawia jedynkę na Q0. Naciskając przycisk inkrementujemy licznik, co powoduje przesuwanie się jedynki. Gdy na Q4 pojawi się stan H, powoduje on zresetowanie licznika i powrót do stanu początkowego sekwencji.

Prosiłbym innych forumowiczów o zweryfikowanie koncepcji.
    Mam nadzieję, że okaże się ona trafna i pomocna.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam,
    Szukam rozwiązania problemu sterowania na przykład 20, 30 przekaźników za pomocą mikrokontrolera. Wszytskie rozwiązania, które zanlazłem opierają się na Darlingtonie lub etc. natomiast szukam jakiegoś układu z dużą ilośćią wyjść, kórego sterowanie będzie można zrobić szeregowo albo jakoś tak.

I może na przyszłosc gdzie szukać ukłądów pod własne potrzeby czy są jakieś publikację ogólne, nowości etc?

I ostatnie pytanie jak sterować mikrokontrolerem przyciskami takimi jak w pilocie z cienką gumką, które mają 1.3Mohm a po wciśnięciu 1Mohm?

wojtekr
  • Poziom 11  
    Zamieszczam dla Was układ który został przeze mnie złożony i działa.

Pierwsze przyciśnięcie przycisku załączy cewkę przekaźnika
    Drugie przyciśnięcie przycisku rozłączy cewkę przekaźnika
    itd.

układ najlepiej zasilać napięciem 12V (przekaźnik też polecam na 12V)

Wszystko dokładnie opisałem aby osoba nawet o małych umiejętnościach i znajomości jakichkolwiek układów mogła złożyć ten układ i nie mieć z nim żadnych problemów.

Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Kriskros52 czytaj tematy ze zrozumieniem - żadnej elektroniki :)