Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to dobre łącza na około 1000 osób?

vip_rybak 03 Lut 2006 21:40 2115 22
  • #1 03 Lut 2006 21:40
    vip_rybak
    Poziom 10  

Witam. Jestem w sieci lokalnej która na dzień dzisiejszy posiada łącza

2 x 2mb/2mb
    1 x 10mb/10mb
    3 x 4mb/0,5mb
    4 x 2mb/0,25mb

a w chwili obecnej jest około 1000 użytkowników. Jest to teraz wszystko w fazie testów więc raz jest źle , a raz dobrze , ogólnie jest przeciętnie , ale chętnie bym poczytał opinie ludzi którzy mają o tym pojęcie czy te łączą jeżeli ADMINISTRATOR dobrze tym zarządzi pozwolą tej ilości użytkowników na w miarę swobodne użytkowanie. p2p w naszej sieci działa wręcz tragicznie , praktycznie każdy co używa w mniejszym lub większym stopniu narzeka. WWW ogólnie działa dobrze. Powiem że przy tych łączach maksymalnie udało mi się sciągać torentem 40kb/s , DC++ w granicach 2 , 10 , do 20 KiB/s czasami się poderwie i można zobaczyć 30 ale to tylko czasami. Oczywiście wiem że prędkość ściągania nie zależy tylko od łącz jakie są ale także od prędkości łącz użytkowników od których się ściąga bo jeżeli oni mają mały upload to i szybkie łącze nie pomoże.

0 22
  • #2 04 Lut 2006 00:40
    ~sojer
    Poziom 27  

To poważne wyzanie dla administratora, ale jak się z tym upora to powinno w miarę dobrze działać. Niestety P2P najprawdopodobniej zostaną ukrócone, ja bym je przycioł o połowe w godzinach szczytu i wtedy powinno być OK. W swoich obliczeniach zakładam, że użytkownik będzie miał średnio 256Kbps (32KB/s).

0
  • #3 04 Lut 2006 01:13
    artur00
    Poziom 25  

Witam
    może zastanówmy się nad tematem "Czy to dobre łącza na około 1000 osób?"
    co dla Kolegi znaczy dobre łącze ?

0
  • #4 04 Lut 2006 01:39
    vip_rybak
    Poziom 10  

artur00 napisał:
    Witam
    może zastanówmy się nad tematem "Czy to dobre łącza na około 1000 osób?"
    co dla Kolegi znaczy dobre łącze ?

Nie jestem fachowcem w tym temacie więc może i moje pytanie nie jest zadane precyzyjnie. Chodzi o to jak różni ludzi zajmujący się Administrowaniem sieci lokalnych bądz po prostu osoby które mają na ten temat odpowiednią wiedzę widzą to swoimi oczami , jak mogło by to działać według ich zdania. Oczywiście zdaję sobie sprawę że aby dokładnie to określić potrzebne byłe by jeszcze inne informacje , których zapewne nie posiadam. Ogólnie ujmując chodzi o to czy te łączą mogą dobrze obsłużyć taką ilość użytkowników w stopniu przynajmniej zadowalającym , czyli czy www będzie chodziło dobrze i czy p2p da możliwość ściągania danych z troszke lepszymi prędkościami jak dotychczas a mowa jest o praktycznie stałym poziomie ok 1 do 10 KiB\s , osiągnięcie 30 a nawet 40 KiB\s praktycznie graniczy z cudem. Zdaża się to choć bardzo żadko , a jeżeli nawet już to to są to chwilowe transfery które i tak zaraz spadają.

0
  • #5 04 Lut 2006 21:32
    212673
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 04 Lut 2006 23:05
    vip_rybak
    Poziom 10  

Do Alex2

Faktycznie pomyłka wewnątrz sieci DC++ śmiga bardzo dobrze , problem zaczyna się dopiero przy wyjściu poza sieć , a wyjść można dopiero od niedawna. Co do www to można powiedzieć że chodzi dobrze ogólnie problem jest ze ściąganiem z programów typu p2p czyli Kaza , Torent , DC++ (poza siecią). Problemy są także ze słuchaniem radii internetowy np. przez winampa , radio bitrate 128kbps potrafi ciąć się tak że poprostu słów brak , a o rozmowach przez skypa poza siecią praktycznie można zapomnieć. Te łącza o których piszę są od niedawna i podobno robione są nadal testy aby jak najlepiej to wszystko skonfigurować. Poczekamy zobaczymy , oczywiście napiszę co i jak gdy tylko otrzymam odpowiedz od administratora do kiedy potrwają testy i kiedy to zacznie działać stabilnie bo narazie to nawet odpowiedzi nie uzyskałem na zadane pytanie.
    Jeszcze pytanie. Jle czasu wedle was może zająć administratorowi uporządkowanie tego wszystkiego?

0
  • #7 05 Lut 2006 12:53
    mpralat2
    Poziom 17  

Witam.

Wedlug moich obliczen 34 Mbit/s to 34*1024*1024 bitow/s czyli na jednego uzytkownika przypada srednio 4kB/s co raczej nie jest zbyt duzo! Przydaloby sie jeszcze troche szczegolow dotyczacych sieci ,tzn jak rozdzielasz te lacza (radiowo czy po kabelku).
    Nie mniej jednak i tak przydatne byloby zarzadzanie podzialem lacza. Gdybym ja mial zarzadzac ta siecia dazylbym do tego aby w godzinach najwiekszego ruchu pasmo bylo dzielone po rowno na dla wszystkich, natomiast po np. 23 bylo przydzielane dynamicznie na wszystkich uzytkownikow. Mam na mysli ze jezeli o 23 zostanie 100 osob to beda mogli wykorzystac prawie cale 34 miedzy soba. Zablokowanie programow p2p moze pomoc w poczatkowej fazie jednak na dluzsza mete nie jest dobrym rozwiazaniem, bo mozna klientow stracic.
    Mysle ze system linuksowy z pewnoscia by rozwiazal problem jednak ja jestem dopiero na etapiee nnd freesco wiec za duzo w tej kwestii powiedziec nie moge. Dodatkowo mozna by jeszcze serwer prooxy "postawic" co tez mogloby okazac sie pomocne przy takiej liczbie uzytkownikow.

0
  • #8 05 Lut 2006 14:11
    jaroslawk
    Poziom 21  

Witam
    W pewnej telewizji kablowej jest następująca konfiguracja:
    abonament 512/128 – 36 użytkowników (wymagane z obliczeń 18Mb / 4,5Mb)
    abonament 256/128 –147 użytkowników (wymagane z obliczeń 36Mb / 18,37Mb)
    abonament 128/64 –169 użytkowników (wymagane z obliczeń 21,12Mb / 10,56 Mb)
    abonament 64/64 – 76 użytkowników (wymagane z obliczeń 4,75Mb / 4,75Mb)

Całkowite zapotrzebowanie na łącze down 79,87 Mb/s !!! up 38,12 Mb/s !!!
    Jednak telewizja posiada łącze o przepustowości 9 Mb/s symetryczne i nawet to działa. Jeszcze nigdy nie widziałem na oczy 512 kb/s (prawie zawsze mam transfer ok 30-45 kB/s) mając abonament 512. Telewizja ogranicza ilość połączeń na 300 dla każdego użytkownika.
    Jeżeli chodzi o programy P2P to sprawa wygląda dosyć prosto. W godzinach rannych można powiedzieć że działają ale już ok. 18:00 znacznie spada transfer 1-5 kB/s. Jeszcze jedną wadą jest blokowanie się internetu (gwałtowne spadki prędkości).

Osiągalne przepustowości (www, ftp,poczta):
    poniedziałek – piątek : rano prawie 45 kB/s, ok 18:00 12-20kB/s
    sobota-niedziela-święta : rano 10-20 kB/s ok 12:00-13:00 3-15 kB/s

Podsumowując:
    Jak widać z przedstawionej symulacji (sieć działa w warunkach rzeczywistych) istnieje możliwość podziału łącza 9MB/s na 428 użytkowników. Niestety moja walka z telewizją zakończyła się – poddałem się. W pracy mam 4MB/s i tam ściągam to co mam ściągnąć a w domu przyjąłem standard pracy strony www,, poczta ( do niczego innego to łacze się nie nadaje !!!)

Myślę że łącze ok 34 Mb/s ma 1000 osób będzie wystarczające pod warunkiem zaniżania pasma dla użytkowników i używania zaawansowanego podziału pasma oraz ekonomicznego jego wykorzystywania.

0
  • #9 05 Lut 2006 15:18
    Samuraj
    Poziom 35  

Cytat:

Witam. Jeśli dobrze liczę to jest to 34mbit/s : 1000 OSÓB= 34 kbit/s =~4 kB/s Na OSOBĘ MINIMUM

Nie mozna tak liczyć !!!
    A co niby TPSA dla 1000 użytkowników dla neo po 512 ma łacze 500MB !!!
    Nigdy wysycenie łacza nie sięga 100% czy te 1000 osób siedzi cały dzień online i ciągnie p2p, przecież to absurd.
    Jak na moją wiedze łacze wydaje się wystarczające, wszystko kwestia tego jak to jest podzielone na userów.
    Jeśli normalny ruch chodzi normalnie a tylko p2p kuleje ja to widze na ograniczenie, albo przekierowanie całego ruchu na jedno z łącz i dlatego się zapycha. Ale nigdy nie mozna liczyc prędkości łacze przez ilośc uzytkowników. Jęsli nawet kiedyś bedzie taka sytuacja ze wszyscy będa online to zapewne częśc tylko bedzie kożystac z p2p

0
  • #10 05 Lut 2006 20:51
    mpralat2
    Poziom 17  

Z tym liczeniem Samuraj ma troche racji! prawie zadna duza siec nie bedzie dobrze dzialac z pelna iloscia uzytkownikow. Ale przy tym liczeniu trzeba wziac pod uwage ze chociazby tepsa oferujac lacze 512kb/s nie gwarantuje takiej przepustowosci lacza 24h na dobe. Maja pewne pasmo do podzialu i musza je w miare dynamicznie podzielic. Poza tym ilu bedzie takich ktorzy przez caly dzien wykorzystaja pelne lacze?! to co jeden nie wykorzysta mozna przekazac na korzysc drugiego. Natomiast majac te teoretyczne 6kB/s , przy zalozeniu ze 70% bedzie korzystac w godzinie najwiekszego ruchu to o p2p nie ma co myslec. Ta teoretyczna predkosc jest chyba minimalna do w miare spokojnego przegladania stron www. W praktyce powinno to nieco lepiej wygladac bo przeciez nikt nie zmienia strony co sekunde, ale trzeba by zrobic porzadek z podzialem lacza i p2p (przynajmniej w pewnych godzinach).

0
  • #11 06 Lut 2006 03:10
    dj_pielgrzym
    Poziom 24  

ktoś trzepie na tym majątek miesięcznie :)

Tyle Ci powiem.

mpralat2 - tepsa jako jeden z naprawde niewielu providerów GWARANTUJE ci dany przesył. W umowie masz O PREDKOSCI, a nie jak w kablówkach DO PRĘDKOŚCI

To tak jak z samochodem który moze jechać 250km albo do 250km ( jak mu zamontujesz zagiel i silnik z discovery :) )

Cała prawda.... Akurat w tym TPSA jest jak najbardziej OK.

0
  • #12 06 Lut 2006 15:50
    mpralat2
    Poziom 17  

dj_pielgrzym a wziales pod uwage to co napisal Samuraj? To ze gwarantuja dana szybkosc wcale nie znaczy ze w kazdych warunkach bedziesz taka mial! Majac lacze 512kb/s przez ile czasu wykorzystujesz wszystkie jego mozliwosci?? Pomysl nad tym, to ma sens! jakby dla kazdego klienta mieli zarezwowac lacze za ktore placi to z centrali musialoby wychodzic conajmniej kilkanascie swiatlowodow co by bylo bez sensu. Poza tym to nie jest temat tego postu....

0
  • #13 06 Lut 2006 16:03
    dj_pielgrzym
    Poziom 24  

mpralat2 zsumuj - prędkości łącz a Ci wyjdzie ze na tysiąc osób mają:

24/17,5 Mbit

Policz ile wychodzi na głowe gdyby kazdy sciągal ( co oczywiscie jest niemożliwe ) ale jednak... wychodzi Ci niecałe 3 KILOBAJTY !

Teraz załóż że bedzie sciągać:
    1/10 ( jak najbardziej możliwe ) -30 kilobajtów - czyli 256kbps
    1/5 ( także możliwe ) 15kilo - czyli 128 kbps

Pamietaj że tu nie liczylem tych na SKYPE oraz transferu po www i poczcie. a 100 osob na skype + jacys tam "Pocztwocy" gracze on line
    także generują ruch.

wiem po sobie mam 4/1 mbit na 20 chłopa. W nocy obciązenie lącza jest praktycznie zerowe. ale w weekendy w godzinach 17-22 potrafi isć na 80-90% ( u mnie mają QoS 256/48 badz 512/48 )

Licząc wszystko wychodzi Ci niesamowite obciążenie i zero gwarancji ( no chyba ze maks co u nich można mieć to 256kbps )
    Bo jak daja np 1 Mbit to jesli 25 osob ( z tysiąca-czyli bardzo bardzo mozliwe ) ktore mają wlaśnie 1mbit siądą na ssanie - na pozostalych
    975 uzytkowników nie zostaje nic.

Moim zdaniem wchodzenie w taką sieć jest BEZSENSEM.
    Bo provider bedzie ciął po transferach ile wlezie. Np ograniczając sieci P2P
    albo na pewne zakresy portów dając znacznie mniej kbps niż jest to w umowie - a jest to możliwe i bardzo często spotykane. Dodatkowo może także ograniczyć ilość połączeń na sekunde - a odpowednio mało polączen ( do 40 - tak co by www elegancko smigaly ) teoretycznie i praktycznie zabija P2P. Nawet DC już nie mówiąz o torrentach i e mule.

0
  • #14 06 Lut 2006 20:48
    mpralat2
    Poziom 17  

Tym razem po czesci sie z Toba zgodze! Troche sie w liczeniu pomyliles ale nie w tym rzecz. Zeby ta siec dzialala na tak duza liczbe osob to przy duzym obciazeniu faktycznie bedzie trzeba ciac po transferach! Wszystko zalezy od tego jak to pasmo jest zarzadzane ,jakie predkosci oferuja itp. Do tego dobry serwer prooxy i pownno dzialac! Oczywiscie p2p zostaje np. na tylko noc udostepnionie co nie byloby wcale takim glupim rozwiazaniem w tej sieci.

0
  • #15 06 Lut 2006 22:39
    dj_pielgrzym
    Poziom 24  

mpralat2 - nie wiem gdzie sie pomylilem liczylem na szybkiego. Jedyne co może Ci sie źle wydac to to ze wychodzi 24kbps/sec a ja napisałem 3kilo ( ale bajty ) czyli to samo.

Wchodzi sie w sieć lokalną po to by net szybciej i taniej działał nić u innych providerów. Server proxy jest dobrym rozwiązaniem jednak ładuje tylko te najpopularniejsze strony. ktoś kto jako jedyny ogląda elektrode z tamtej sieci niestety bedzie musial sobie poooooooczekać.

Nie wchodzi się po to by mieć cięte tranfery, to swiadczy o providerze.
    Oczywiscie są i zalety - niska cena, być może jakiś hub DC - choć na tylu róznych łączach....
    Ja bym w takie coś nie wchodzil.

Pozdrawam.

0
  • #16 07 Lut 2006 09:37
    lannet
    Poziom 1  

spokojnie wystarczy ale routing tego to wyzwanie dla administratora, z autopsji wiem ze nawet filtry warstwy 7 nie daja rady, jedyne wyjscie to zamienic to wszystko na jedna rurke 30MBit lub wieksza :)
    jezeli nie jest to miasteczko akademickie a osiedlowa siec to 80% userow wysyla jedynie emaile i czyta www wiec nawet macie duzy zapas i to w godzinach najwiekszego obciazenia a ze teraz zle jest to wina wylacznie routingu i wlasciwego skierowania ruchu ;)

0
  • #17 07 Lut 2006 11:20
    JacoMan
    Poziom 16  

dj_pielgrzym napisał:
    tepsa jako jeden z naprawde niewielu providerów GWARANTUJE ci dany przesył. W umowie masz O PREDKOSCI, a nie jak w kablówkach DO PRĘDKOŚCI

Nic nie gwarantuje, na pewno nie w neostradach i dsl-u.

GWARANTOWANA predkosc masz na sobie wykupisz FR z cir-em, wtedy masz gwarancje i mozesz sobie reklamowac.

Piszesz "o predkosci" a to jest dokladnie to samo co "do predkosci" w kablowkach i innnych.

Reklamowales kiedys ta gwarantowana predkosc w tpsa nie majac cir-a? I jak...

0
  • #18 16 Lut 2007 22:53
    janikp80
    Poziom 11  

Wszsutko zalezy od tego jak tym pasmem zarzadzasz.....ja w swojej sieci mam 2x DSL 4/0,5 mb i mam podpietych 140 ludzi, Wszystko chodzi ok. Grunt to dobry podzial pasma.....i dobrze nim zarzadzac. Problem jedynie z uploadem ale to juz niedlugo FR zakladam.

0
  • #19 18 Lut 2007 08:18
    lopr_pol
    Poziom 22  

Na ~1000 szkodnikow trzeba minimum 30Mb symetryka. Takie skladane lacza z kawalkow za dobrze nie bedzie chodzilo (ale wszystko zalezy od admina :) )

0
  • #20 18 Lut 2007 22:36
    kudlaty
    Poziom 16  

Sorka ale jak to patrze i czytam to zal sie bierze co za skladak i co za skladaki maja providierzy wolal bym pare zlotych wiecej placic niz korzystac z takowych sieci, przepraszam ale patrzac nawet na dzisiejsze zapchanie roznego rodzaju mediami stron www to i przy przegladaniu www to to e szkoda gadac...

0
  • #21 18 Lut 2007 23:59
    gothye
    Poziom 33  

połączenie łącz jakie zaproponował autor to zenada , na tyle osób to przynajmniej symetryk 50mb ( exatel itp. ) i odpowiednie zarządzanie pasmem (htb +imq) ,proxy na oddzielnej maszynie no i rzecz jasna sam szkielet sieci 1gb

0
  • #22 19 Lut 2007 07:40
    paawel
    Poziom 21  

Dj_pelgrzym
    cytat: wiem po sobie mam 4/1 mbit na 20 chłopa
    Z tp masz takie łącze ?
    -- chodzi mi o upload.

0
  • #23 19 Lut 2007 12:50
    uzizagan
    Poziom 16  

Powinno działać w miarę dobrze, jeśli jest to zrobione z głową.

Na symetrykach puściłbym wymagających "ssaczy" i proxy, na reszcie tych mniej wymagających "ssaczy" i oczywiście - proxy (na każdym z asymetryków). Śmigałoby aż miło. ;->

Problem z prędkością p2p? Napisz do admina o przekierowanie portów.

Btw, śmieszne są te wyliczenia z wynikiem 4kb/s. Z choinki się urwaliście? W żadnej sieci nie będzie 100% wysycenia łącz chyba, że admin da ciała (ale nawet wtedy są odpowiednie mechanizmy kolejkowania pakietów). ;> Smutne jest także limitowanie userom p2p w dzień. W normalnej sieci odsprzedaje się konkretne transfery i użytkownika sprawa co z tym będzie robił. Ingerowanie w to jest "trochę" nie na miejscu, ale to moje prywatne zdanie.

0