Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analogowy regulator temperatury

decel 04 Lut 2006 11:04 4461 6
 • #1 04 Lut 2006 11:04
  decel
  Poziom 9  

  Witam,
  Nie jestem najlepszy w te klocki ale mam taki problem.

  a) Muszę w układzie regulacji temperatury zastosować analogowy regulator temperatury i zrealizować go na wzmacniaczu operacyjnym dla podanych oznaczeń tz-temp zadana, tr-temp rzeczywista.

  b) Dla tego układu narysować schemat elektryczny regulatora. Podać wyrażenie na proces regulacji i wzmocnienie w układzie.

  Czy kotś może mi pomóc. Za każdą podpowiedź z góry dziękuję.

  0 6
 • #2 04 Lut 2006 11:28
  humek
  Poziom 32  

  Już podpowiadam! do wejsc układu scalonego (wzmacniacz operacyjny) dopinasz mmostek jeden opornik w mostku to potencjometr i nim nastawiasz zadana temperature drugi z oporników to termistor czy czujnik PT100 (taki rezystor nawiniety cienkim drutem platynowym ma przy 0 st/C 100 Ohm.) na wyjsciu wzmacniacza operacyjnego (ua741) masz poprzez tranzystor kluczujacy podpiety przekaznik.jesli rezystancja zadana przez potencjometr rozni sie od rezystancji czujnika na wyjsciu ukladu bedzie panowac napiecie które wysteruje przekaznik kiedy temperatura dojdzie do równej z zadana napiecie zaniknie i przekaznik rozłaczy swe styki.Mostek powinien byc zasilany z wyfiltrowanego stabilnego napiecia by napiecie to nie wpływalo na prace ukladu.nadmieniam ze element który ma mierzyć temperature to albo termistor albo czujnik PT100 sa to elementy które zmieniaja swoja rezystancje w funkcji temperatury. Po nieduzych modyfikacjach mozesz zastapic te elementy tranzystorm jako czujnikiem.Wszystko zalezy od tego w jakim przedziale temperatur to ma dzialac.

  0
 • #3 04 Lut 2006 11:39
  Nol
  Poziom 14  

  Wydaje mi się, że lepiej będzie zamiast termistora lub czujnika Pt-100 zastosować scalony czujnik temperatury LM-35 (koszt jakieś 5-6 zł), którego napięcie wyjściowe proporcjonalne jest do temperatury. O ile dobrze pamiętam napięcie wyjściowe zmienia się liniowo o 10mV na stopień celsjusza.

  Wyjście czujnika na wzmacniacz operacyjny nieodwracający, a z kolei wyjście wzmacniacza podłączyć do komparatora napięcia (też na wzm. op.) z regulowanym (np. potencjometrycznie) napięciem referencyjnym. Dobrze by było, gdyby ten komparator wyposażyć w pętle histerezy, bo w przeciwnym wypadku układ będzie w otoczeniu progowej temperatury wściekle przełączał przekaźnik, co skróci jego żywotność.

  Oczywiście wyjście komparatopra steruje przekaźnikiem przez wtórnik tranzystorowy.

  0
 • #4 04 Lut 2006 11:46
  decel
  Poziom 9  

  Jeśli chodzi o moje pytanie to nie chodzi mi o fizyczne zbudowanie tego urządzenia a jedynie o zaproponowanie najprostrzego schematu elektrycznego opartego na wzmacniaczu operacyjnym oraz podaniu wzmocnienia układu. (To potrzebne mi jest do szkoły jako zadanie domowe :) ).

  0
 • #6 05 Lut 2006 13:29
  decel
  Poziom 9  

  Ok wielkie dzięki te schematy mi wystarczą. :) pozdrowienia

  0
 • #7 16 Cze 2007 00:40
  trust14
  Poziom 1  

  witam!
  ja z takim pytaniem.... (może dla niektórych zbyt oczywistym), bo mam komuś przedstawić różnicę między regulatorem cyfrowym temperatury, a analogowym....
  wszystkim , którzy zechcą mi pomóc, z góry bardzo dziękuję!

  0