Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz a ładowarka

TomLaik 04 Feb 2006 21:44 23387 4
    TomLaik
    Level 11  
    Czy może ktoś mi łopatologicznie wytłumaczyć jaka jest róznica miedzy zasilaczem a ładowarką? Technicznie? A jaka pomiędzy zasialczem stabilizowanym a niestabilizowanym i do czego się takowe wykorzystuje?
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Zasilacz sieciowy jest zasilaczem napięciowym, a ładowarka jest zasilaczem prądowym tzn. prąd ładowarki jest stabilizowany, a napięcie zmienia się w szerokich granicach. Różnica ta wynika z budowy wewnętrznej (ładowarka posiada źródło prądowe).

Zasilacz stabilizowany różni się od zasilacza niestabilizowanego większą ilością elementów (transformator, prostownik, kondensator, stabilizator scalony lub w starszych zasilaczach stabilizator na elementach dyskretnych), dla zasilacza stabilizowanego prąd zmienia się w szerokich granicach, a napięcie nie zmienia się, natomiast poborowi prądu w zasilaczu niestabilizowanym towarzyszy spadek napięcia zależny od obciążenia i rezystancji wewnętrznej zasilacza.
    oskar_dyjas
    Level 25  
    Ładowarka to urządzenie, które ma za zadanie coś naładować, a więc musi na wyjściu mieć większe napięcie od elementu ładowanego (np. akumulatora). Dostarcza ciągle taką samą moc, ale napięcie na wyjściu jest zawsze większe od tego na wejściu odbiornika.
    Zasilacz musi mieć odpowiednie napięcie dla odbiornika ( np. wzmacniacza), które nie może się zmieniać. (bo jakby to wyglądało, żeby zasilacz miał raz 6 woltów, a raz 12? ) . A moc zmienia się zależnie od oporu odbiornika.
    Zasilacz stabilizowany dostarcz Ci prądu stałego, a niestabilizowany nie ma układu stabilizującego i dlatego masz na nim prąd stały, ale napięcie zmienne.
    wojtek60
    Level 22  
    a ja z zasilacza zasilam maszyne elektryczna...i nie bardzo interesuje mnie napiecie zasilania tej maszyny jak prad przez nia pobierany.w efekcie mam stabilny pobor pradu a napiecie zmienia mi sie w zaleznosci od obciazenia.i teraz mam pytanie czy to ladowarka?
    Druga sprawa to ,ze nie mam napiecia stabilizowanego, to nie znaczy ze mam zmienne.Mam napiecie pradu stalego nie stabilizowane!
    No to sie rozgadam...hihi
    Mysle ze ladowarka to pewien rodzaj zasilacza...czyli zasilacz o bardzo okreslonej funkcji...ot cala filozofia.
    oskar_dyjas
    Level 25  
    Napięcie mierzone w woltach [V], a prąd (natężenie) mierzony w amperach [A] to dwie różne sprawy.
    Postanowiłem kiedyś zamiast transformatora do radiomagnetofonu dać ładowarkę od komórki. Oczywiście wdzystko podłączyłem odpowiednio, dałem go chyba jako udający baterie. Po odłączeniu kabla sieciowego, to on zasilał magnetofon. Ta ładowarka była starego typu, potęzny transformator 2A, masywna konstrukcja, a nie jakieś chińskie lekkie nie wiadomo co tam jest, chyba jakiś drut oporowy. Więc nawet fajnie wyszło, zauważyłem różnicę- brak buczenia. Buczenie to spowodowane było zakłucaniem falami magnetycznymi od transformatora. Gdy podłączyłem zasilacz od komórki, który to był poza obudową magnetofonu(tzw. zasilacz zewnętrzny) to buczenie ustało. Spróbowałem podłączyć też ładowarkę od nowszej komórki do magnetofonu jako żródło zasilania, ale skończyło się to tym, że gdy przybliżałem rękę do magnetofonu, to piszczało okropnie głośno z głośników. Jakaś fala elekromagnetyczna, nie wiem.