Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak to jest z subwooferami

darkone 04 Feb 2006 22:23 1701 16
Optex
    darkone
    Level 23  
    czesc wszystkim. moj kolega ma subwoofer (tak to sie chyba pisze) na glosniku 25cm, nie wiem jakiej firmy chyba STX, i jak bylem u niego to bas byl naprawde porządny w porownaiu do tych okrąglych subwooferow samochodowych, niby dobra firma JBL glosnik nawet 30cm ale basem nie dorownywal tamtemu STX. kolega mowi ze to dlatego ze obudowa jest z drewna a nie z "prasowanego kartonu" i dlatego ze zawieszenie jest mniej sztywne. chociaz nie wiem co to znaczy to dal mi poruszac glosnik i rzeczywiscie jego chodzil tak lekko a te JBL ciezko bylo ruszyc. pod tym samym wzmacniaczem STX doslwonie zgniatal JBLa siłą basu, dlaczego tak sie dzieje? przeciez powinno byc na odwrot, w koncu sub za 100zl powinien byc gorszy niz sub za 600zl no nie? juz sam nie wiem co mam o tym myslec, mozecie mi wytlumaczyc? tak samo z tymi glosnikami w subwooferach kina domowego, przy podgloszeniu charczą a tamten glosnik poprostu glosniej gra...
  • Optex
    niszar
    Level 15  
    Chodzi o to że firmy produkujące słabszy sporzęt, sztucznie podbijają niske częstotliwości, wysokim strojeniem br. Dzieki temu wyższe czestotliwosci basu są mocniejsze, ale nie ma to nic wspólnego z dobrym brzmieniem suba;) wytrawny słuchacz na pewno by nie kupił tego łomoczącego STX-a... pozdr.
    Tremolo
    Level 43  
    Od materiału obudowy, jej grubości, ciężaru zależyć bedzie tylko czy bedzie trzeszczało, oraz czy jakieś odbicia wyższych częstotliwości nie pojawią się w środku.

po za tym głosniki porownuje się w relatynie najlepszych dla nich obudowach, a nie

Jak ktos źle zrobił obudowe to i Głośnik np. ScanSpeac za 1300 złotych bedzie grał ŹLE. Przy obudowie z jakiegokolwiek materiału: choćby ze stali 40 mm powleczonej z wierzchu PLEXI wewnątrz wyłozonej korkiem.

Dodano po 1 [minuty]:

Od materiału obudowy, jej grubości, ciężaru zależyć bedzie tylko czy bedzie trzeszczało, oraz czy jakieś odbicia wyższych częstotliwości nie pojawią się w środku.

po za tym głosniki porownuje się w relatynie najlepszych dla nich obudowach, a nie jakichkolwiek. Widocznie do JBL była źle wyliczona obudowa.

Lub pomieszczenie odsłuchowe było niewlasciwie, generalnie samochodowe subwoofery to tylko do auta bo w domu może to być porażka.

Jak ktos źle zrobił obudowe to i Głośnik np. ScanSpeac za 1300 złotych bedzie grał ŹLE. Przy obudowie z jakiegokolwiek materiału: choćby ze stali 40 mm powleczonej z wierzchu PLEXI wewnątrz wyłozonej korkiem.
  • Optex
    darkone
    Level 23  
    no wlasnie STX nie łomotał, schodzil nizej niz ten JBL ale obudowa byla oryginalna, to jest jakis model JBLa a nie robiona skrzynka. Gdy ten kolega co sie zna przyniosl wzmak 100W (na jakichs tranzystorach) to oba glosniki ladnie chodzily na max bez zadnego charczenia, nic nie bylo podbijane na equalizerze a jednak STX gral glosniej, dlatego mnie to dziwi, brzmienie bylo mniej wiecej takie samo, ale STX lepiej gral nizsze czestotliwosci
    kondzio1717
    Level 20  
    Prawda jest taka, ze najtanszy glosnik najlepszej firmy, chodz uzywany kosztuje tyle co 2szt nowek STXa, zagra od nich duzo gorzej, bo placisz tu tylko za znaczek firmowy..

Pozatym duzo subow JBLa potrzebuje poteznych wzmacniaczy zeby sie dobrze bujnac..
    md
    Level 39  
    Nie zgadzam się z taką opinią. STX-y są na Elektrodzie mocno przereklamowane. Są to głośniki porównywalne z Alpphardem, Dibeisi i innymi chińskimi zabawkami. Oczywiście w ofercie STX zdarzają się lepsze egzemplarze, ale nie wpadajmy w zachwyt z tego powodu.
    Co do konkretnej sytuacji: nie można tak porównywać głośników. Każdy głośnik wymaga odpowiedniego wzmacniacza, a porównanie np. głośnika STX przenoszącego do 5kHz z typowym basowym głośnikiem JBL ciętym na 500Hz da subiektywne wrażenie, że STX jest głośniejszy, ale nie znaczy to, że jest lepszy do subwoofera, bo suby pracują przeważnie w okolicach do 120Hz
    micho a
    Level 35  
    oj md nie przesadzaj .............stxy są składane z chińskich częsci ale w polsce i generalnie wszystkie sa na swój sposób dobre nawet jak grają o kant 4 liter to mają taką cene że nie ma sie czgo czepiać (chodzi mi głownie o średniaki)

stx podaje ts i soundwave udowodnił że zgadzają sie z rzeczywistościa to samo charaktersystyki .......

stx ma na prawde dobrego gdn 38-300-4AE który ma doskonały stosunek cena jakośc pozatym gdn 32-300 które są idealnymi zamiennikami tonsili w altusach/altonach/miltonach 30-200 27-150 30-150 nawet ta 42 cm nieszczęsna jak na swoją cene nie jest zła (nawet alpierd 38 cm kosztuje 120 zł a tu za 118 zł pseudo 42 :D)

jbl ma na mój gust najgorszy na świecie stosunek cena jakośc ...........owszem robi dobre wyroby ale ceny przyprawiaja o zawał .......pozatym też mają wpadki (niektóre estradówki np układ 2x15'' cena jak 20 gdn 38 a basu tyle co z jednego gdn 30 AE :D)

w jbl płacisz za firme takk samo jak do beymy nie mam zaufania głosnik 18 cali koło 6 stów kosztuje awaga 7 kg :lol: przecież w głosniku za 6 stów nie ma magnesu neodymowego a nawet stx waży 7 kg i ma tylko 38 cm

a ruski trifonik 18'' kosztuje 100 taniej i waży 20 kg :D:DD:ravemaster bsw 184 kosztuje 80 drożej i też ma 20 kg w dodatku ma kosz ALU

tak więc wiesz czasem dobre firmy odstawiają kaszane bo myśla że ludzie im zaufaja .........

to samo sie tyczy rulonów (walców)one śa z prasowanego kartonu wyglądają szpanersko są wygodne i lżejsze od budy zdrewna ale gorsze akustycznie bo mniej sztywne .......
    darkone
    Level 23  
    "głośnika STX przenoszącego do 5kHz z typowym basowym głośnikiem JBL ciętym na 500Hz da subiektywne wraże"

z tym ze do 2 tych subow byl uzywany filtr zamontowany w tym wzmacniaczu do 500hz. A JBL nadal slabiej gral, bas byl gorszy i cichszy... jedni mowią tak drudzy inaczej to jak to w koncu jest? wg STX glosniejszy
    saczek_xtrm
    Level 18  
    dodatkowo

firmy budujące subwoofery do samochodów idą też na pewien kompromis pomiędzy objętością obudowy (żeby zajmowała jak najmniej miejsca w bagażniku) a prawdziwymi parametrami głośnika. Tzn ten sam głośnik można wsadzić do innej obudowy i zejdzie trochę niżej.
    Hefajstos
    Level 35  
    Oryginalna obudowa JBL? Taka z Media Marktu? Bo jeżeli tak, to nic dziwnego - oni pakują te głośniki do byle czego.

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Czy JBL w ogóle robi skrzynie do subów?
    Tremolo
    Level 43  
    baważnik auta po częsci gra jak Bandpass przez to w aucie wymagana jest troszke inna praca.

popatrzcie na przykład na Tonsil Estradowy, za co się tam płaci bo chyba nie za parametry? Za kosz z alu, mógłby być stalowy... Gorsze odprowadzenie ciepła, ale moze by to ktoś kupił.

md ja jeszcze nei widziałem typowego basowca STX przenoszacego do 5kHz...
    darkone
    Level 23  
    no Wlasnie to jest jakas oryginalna JBLowska skrzynka to znaczy walec, ma napis JBL na obudowie PODOBNA do tej na aukcji http://allegro.pl/show_item.php?item=83475618
    ale nie taka sama, to nie zmienia faktu ze STX gniecie JBLa basem, a JBL gniecie kosztami STXa ;] czy to jest paradox czy jak?
    Tremolo
    Level 43  
    Jesli głośnik ma aż 94dB skutecznosci to rzeczywiscie moze mieć słabe zejście cała akustyka to kompromis... Wiadomo za marke, wykonanie, tradycje sie placi chociąż parametry to nie do końca musza byc najlepsze. Powiedzmy tak STX wytrzymie 10 lat a JBL 30... za to tez się płaci.

po za tym piszą mylnie kompakt, bo to oznacza malutka obudowę zamkniętą... A tu mamy po prosut zamknietą obudowe, dzięki czemu głośnik moze ni schodzić nisko...
    darkone
    Level 23  
    no wlasnie moj kolega (posiadacz tego STXa) mowil ze one moze sa glosne ale ze wzgledu na ciezkie zawieszenie maja maly xmax i dzieki temu slaby bas

Dodano po 1 [minuty]:

ps. to prawda?
    Hefajstos
    Level 35  
    Ta skrzynka z allegro ma tak na oko oryginalną naklejkę JBL. 90% "tub" nikt nie liczy. Nawet kiedyś faceci z jakiegoś serwisu car audio tłumaczyli im, że "rury doprowadzające dźwięk muszą być jak najdłuższe" (mieli na myśli Band Pass 4th order).

--
    pozdrawiam
    Hefi
    Tremolo
    Level 43  
    Ciężkie zawieszenie raczej powoduje jak to kazda masa w mechanice efekt tlumiacy...

Do głośnosci zalicza się masa membrany, masa drgająca, rodzaj obudowy, siła magnetyczna w szczelinie, pośrednio też pare innych rzeczy.

Jesli obudowa jest zamknieta no to jej wielkość w zasadzie moze być losowa... Byl enie za duża.

Wiekszośc ludzi pytających sie o coś podaje tylko szerokość otworu BR... pomijają calkowicie cos takiego jak jej dlugość czy objętość takiej rury w pytaniu na forum...
    Caleb_
    Level 33  
    ciezkosc membrany nie ma nic wspolnego z xmaxem. xmax ma wspolne z wysokoscia szczeliny i wysokoscia cewki...