Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemik z korektorem unitra (equalizer)

shadow03 05 Lut 2006 14:21 1476 10
  • #1 05 Lut 2006 14:21
    shadow03
    Poziom 14  

Witam mam małe pytanko co morze być przyczyna szumów jednego kanału korektora. Współpracuje on z wzmakiem unitra amplificateur stereo serie digitalne ws 432. Te szumy i trzaski są nie równomierne i słychać je tak po 15 s pracy korektora. Te trzaski są tak głośne że katują kolumnę i słuchanie muzy nie wchodzi w grę. Myślałem nawet aby wymienić wszystkie elektrolity albo spróbować zamienić tranzystory miedzy kanałami ale dużo troszkę ich. Proszę o jakieś wskazówki. Za pomoc z góry dziękuje.

0 10
  • Renex
  • #2 05 Lut 2006 14:30
    renegat...
    Poziom 22  

hmm najglupsza przyczyna moze potki brudne...ale wtapie...spróbuj z oscyloskopem i generatorem i jedziesz tak jak sygnał wydaje mi sie ze to najszybszy sposób....mozliwe tez ze to wina zasilacza...musiałbys bardziej szczegółowo opisac te trzaski czy sa rónomiene ciezko ak na dobra sprawe cos powiedziec..a sugestia z elektrolitami jest słuszna ale wymieniac w ciemno to tez glupota...

0
  • Renex
  • #3 05 Lut 2006 15:08
    shadow03
    Poziom 14  

No właśnie to jest głupie ponieważ ma ten sprzęcik ma swoje lata ale nie był ostro używany przeleżał te nie wiem 15 lat w pudełku. Można by powiedzieć że ta wieża jest w stanie idealnym jakbym ją przed chwilą wyją i rozpakował z firmowej folii. A te trzaski są chaotyczne. I nie wiem do czego można je porównać. włączam sprzęt i cisza za chwile troszkę pobuczy i znowu cisza Podłączałem equalzer do innego wzmaka i to samo. Jak by potencjometry był brudny albo by było zwarcie to by buczał cały czas ta tak nie jest.

0
  • #4 07 Lut 2006 16:23
    shadow03
    Poziom 14  

Wymieniłem elektrolity od zasilania i BD135 ale to nic nie dało. Chyba pójdą pod lutownice wszystkie elektrolity

0
  • #5 07 Lut 2006 22:38
    Jankos
    Poziom 18  

Witam.
    Zanim wymienione zostaną elki może Kolega przejrzałby płytę equalizera pod kątem zimnych lutów? Nawet z lupą.
    W czasie pracy equ proponuję ponaginać trochę jego płytkę - może wtedy okaże sie jaka jest przyczyna trzasków?
    Co z napięciami zasilającymi? Są zgodne ze schematem?
    Pozdrawiam

0
  • #6 08 Lut 2006 07:13
    plustek
    Poziom 31  

Witam. Proponuję od sprawdzenia i ewentualnej wymiany elektrolitów sprzęgających na wejściu i wyjściu korektora. Mogły się wylać albo wyschnąć i przez to dzieją się te cuda - miałem taki przypadek we wzmacniaczu, ewentualnie tak jak podpowiada kol. Jankos sprawdzić luty jak to nie pomoże

0
  • #7 13 Lut 2006 20:33
    shadow03
    Poziom 14  

No to tak kminów już było wiele ale nie odniosły skutku :
    - myłem spirytusem płytkę i sprawdzałem zimne luty
    - dolutowałem potencjometry i sprawdzałem go
    - wymieniłem prawie wszystkie elektrolity oprócz tych co są obiema nóżkami w masę wlutowane ( nie wiem po co jest tak zrobione )
    - wymieniłem wszystkie tranzystory 237a było ich z dyszkę
    Nie wiem co jest wszystko sprawdzone po dwa razy zostały tylko nie wymienione rezystory i kondensatory poliestrowe no i morze 2 tranzystory a tak to wszystko poszło pod nóż i nadal jest to samo.
    A i mam pytanko po co są te kondensatory wlutowane w masę?????

0
  • #8 13 Lut 2006 21:19
    Jankos
    Poziom 18  

Zaraz zaraz BC237? Przecież one same szumią - proponuję wstawić BC414 - te sa niskoszumne (prawdopodobnie). Napewno to nie zaszkodzi, a może wyeliminować szumy własne.
    Patent z kondesatorami wpiętymi w masę gdzieś juz spotkałem - mają zbierać pasożytnicze sprzeżenia czy jakoś tak... a może to bujda.
    Ciężko powiedzieć.
    Pozdrawiam

0
  • #9 13 Lut 2006 21:30
    olaf x
    Poziom 30  

wyrownywanie potencjalow roznych mas- takie cos bywalo w koncowkach mocy m.cz. niektorych tv, sam rozbieralem jakies niemieckie i sie dziwilem czemu tak sa podlaczone kondzioly.
    moze i nasi wpadli na cos takiego....

0
  • #10 14 Lut 2006 00:59
    shadow03
    Poziom 14  

Panowie dziękuje za cala pomoc z góry. Morze katuje ten temat bezsensownie ale naprawdę żal bierze jak stoi to na biurku i się nie używa. Sprzęcik jak nóweczka.
    A problem jest taki że on nie szumi cały czas on gra normalnie tylko co jakiś czas się burzy i czasami zaszumi a czasami pójdzie taki trzask aż kolumnę katuje. Odpiąłem wszystko co było możliwe nawet potencjometry i podłączyłem go do wzmaka innego i chodzi normalnie po około 20 s słychać głośne trzaski i w miarę upływu czasu one nasilają się jak by było to zależne od nagrzewania się korektora. A te trzaski są tak chaotyczne że nie da się określić co jest przyczyną. A to jest dziwne uszkodzenie i chce znaleźć przyczynę tego dość ciekawego uszkodzenia. Jeszcze jedno mam taka głupie pytanie czy morze być przyczyną tranzystor. I ma on powiedzmy przebicie.

0
  • #11 02 Cze 2006 15:29
    renegat...
    Poziom 22  

Witam ponownie...mam taką mała propozycje:a minowicie spróbuj zasilić korektor z zasilacza stabilizowanego...moze wina lezy po stronie jakis smieci wychodzacych z zasilacza?ewentualnie wydaje mi sie ze powodem moze byc którys z kondensatorów styroflexowych odpowiedzialnych za kształtowanie sygnału....ale na pałe nie warto wymieniac...aha jeszce jedno istotne pytanie czy te trzski sa na 2 kanałach czy tylko na jednym?i czy napewno wina za te trzaski obarczasz EQALIZER?

0