Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dioda zenera, jak zmierzyć napięcie?

05 Lut 2006 16:06 9587 7
  • Poziom 17  
    Witam

Mam problem z diodą zenera o kodzie 733 na ile V jest ta dioda ??
    Mam jeszcze diode o oznaczeniu 744 i nie wiem ile to V
  • Poziom 32  
    ja czasami mam takie diody pochodzace z demontazu.Nie ma ich jak rozczytac to biore zródło napiecia stalego np 35V daje jakis rezystor w szereg np 1-4kohm i dopinam diode .na zaciskach diody zapinam voltomierz i widze jakie jest tam napiecie .Rezystor na którym bedzie spadek napiecia musi byc inaczej szkoda diody.
  • Poziom 21  
    Wystarczy podłączyć diodę szeregowo z rezystorem 1 kOhm do źródła napięcia stałego n.p. 12 lub 24V i zmierzyć napięcie na jej zaciskach . W kierunku przewodzenia będzie niskie jak dla każdej innej diody , a w kierunku zaporowym zmierzysz rzeczywistą wartość napięcia stabilizacji . Jeśli będzie równe z napięciem zasilania to znaczy , że jest to dioda wysokonapięciowa i pomiar należałoby przeprowadzić z wyższym napięciem rzędu 60V i rezystorem 2,2 kOhm .
  • Poziom 29  
    dual napisał:
    Wystarczy podłączyć diodę szeregowo z rezystorem 1 kOhm do źródła napięcia stałego n.p. 12 lub 24V i zmierzyć napięcie na jej zaciskach . W kierunku przewodzenia będzie niskie jak dla każdej innej diody , a w kierunku zaporowym zmierzysz rzeczywistą wartość napięcia stabilizacji . Jeśli będzie równe z napięciem zasilania to znaczy , że jest to dioda wysokonapięciowa i pomiar należałoby przeprowadzić z wyższym napięciem rzędu 60V i rezystorem 2,2 kOhm .
  • Poziom 23  
    Witam.
    Kiedyś dobrym sposobem było podłączenie diody bezpośrednio do wyjścia zasilacza z ograniczeniem prądowym regulowanym od kilku miliamper - na przykład 10 miliamper - i zwiększanie napięcia od zera do momentu zadziałania zabezpieczenia zwarciowego. Odczytywałeś napięcie na wyświetlaczu zasilacza lub woltomierzu podłączonym do wyjścia zasilacza i wiedziałeś, jakie jest napięcie pracy diody Zenera. Ale to były ciężkie czasy i liczył się każdy element, nic nie mozna było zmarnować. Teraz lepiej czasami kupić nowy niż używać stare części z demontażu.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    ale to są nowe diody tylko poprostu takie sprzedają pisze 1N4733A i tyle szukałem na elenota i tam coś pisze ile v ale czy to jest prawda??
  • Poziom 21  
    Czy to jest prawda ustalisz sposobem jaki opisaliśmy . To przecież dziecinnie proste i na dodatek możesz sprawdzić czy dioda nie jest zepsuta , bo i takie wśród nowych się zdarzają .