Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żarzenie kineskopu. Pomiar True RMS. METEX M3860M

Bazyl 06 Lut 2006 13:45 1704 3
  • #1 06 Lut 2006 13:45
    Bazyl
    Poziom 14  

Umieściłem początkowo tez tekst w dziale"Warsztat", ale byo małe zinteresowanie. Ponieważ problem jest z pogranicza tych dwóch działów pozwoliłem sobie zdublować go tutaj...

Dostał się w moje ręce taki przyrząd i z ciekawości postanowiłem zmierzyć napięcie żarzenia. Otóz wartość zbliżoną do 6,3V uzyskałem za zakresie zmiennym i tylko w jednym położeniu przewodów (po zamianie miejscami końcówek pokazuje 2,9 V) Po podłaczeniu stałego napięcia miernik pokazuje 0V.... Czy tak powinno być? Nie jestem mocny w teorii ale napięcie skuteczne chyba nie powinno być uzależnione od kształtu przebiegu. A może z miernikiem jest coś nie tak...

0 3
  • #2 06 Lut 2006 14:13
    sp5gbw
    Poziom 17  

Miernik może być niesprawny. Aby go sprawdzić należy dokonać trzech pomiarów : np. naięcia sieci, naięcia sieci z szeregowo połączoną baterią 9V, naięcia sieci z szeregowo połączoną baterią 9V odwrotnie (+,-). Wszystkie pomiary powinny wskaywać taki sam wynik.

0
  • #3 06 Lut 2006 22:00
    LeDy
    Poziom 43  

Pomiar napięcia żerzenia powinien odbywać się miernikiem wartości skutecznej tego napięcia. Przy pomiarze innym miernikiem pomiar musi być na zmiennym napięciu i po zmianie biegunowości wartość jest inna np. miernikiem kupionym od Ruskich za ok20 zł pokazuje raz ok 4,3V a po zmianie biegunowości ok 3,8V.- na zakrasie 200V zmienne.

0
  • #4 07 Lut 2006 01:21
    Bazyl
    Poziom 14  

Ale ten miernik jest własnie do pomiau wartosci skutecznej!!!. Tyle że trochę sie pogubiłem jak to z tą wartoscią jest. Najprostsze mierniki "własnej roboty" wykonane na rezystorku i termistorze albo na żarówce i fotorezystorze pokazywały napięcie skuteczne przy zasilaniu stałym, zmiennym, tętniącym słowem -jakimkolwiek napięciu. Myslałem że ten również bedzie to pokazywał tymczasem napięcia stałego tętniącego z tego co widzę raczej zmierzyć się nie da, a przecież ono też ma swoją wartość skuteczną.

Wyczytałem też że niektóre mierniki mierzą TRMS w określonym zakresie częstotliwości (40-400HZ) a taki jest nieprzydatny przy pomiarze żarzenia bo tutaj wiadomo, raz z przetwornicy stałym, raz z trafa WN zmiennym 16,32,64kHz wszystkie możliwe kombinacje... Czyli pozostają stare harcerskie metody i te wszystkie cyfraki "true RMS" można w kubeł???:?

0
  Szukaj w 5mln produktów