Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porównanie kolumn Tonsila

kazik_j 06 Lut 2006 19:08 16810 92
  • #1 06 Lut 2006 19:08
    kazik_j
    Poziom 22  

A więc nabiło mi się do głowy, żeby zmienić kolumny. Ma to współpracować ze wzmacniaczem Diory, niedługo kupie WS-502, później zamieniam na WS-504B. Narazie mam Radmora 5412, ale zmieniam wieżę Radmorka 5400 na Diorę 500. Do Radmora mam podłączone 2 Altony70 na przód i 2 Altony 80 na tył. Zastanawiam się nad zmianą kolumn na jakieś z nowszej produkcji Tonsila. Scherzo, Voyager, albo w najgorszym wypadku Altus300, w najgorszym, bo z tego co widzę po cenach Altusy są najdroższe. Jakie kolumny polecali byście do WS-504B, pomieszczenie odsłuchowe to narazie pokoik 3x4m, ale za kilka lat mam zamiar się przeprowadzić, więc wtedy będę dobierał pomieszczenie do kolumn, a nie odwrotnie. A może lepszym rozwiązaniem byłoby wymienić w Altonach głośniki na oryginalne, odświerzyć skrzynie i dalej się nimi cieszyć? Chciałbym wysłuchać waszych opinii na temat nowych kolumn Tonsila, obojętnie jakie zaproponujecie, być może, takie o których ja sam nie wiem, a są warte uwagi.
    W grę wchodzą tylko kolumny stereo (nie żadne kina domowe, czy coś w tym rodzaju) o śrdnicy głosnika niskotonowego 25-30cm.

0 29
  • ambtechnic
  • #2 06 Lut 2006 19:30
    postiga
    Poziom 25  

Ja sam uzywam Altonow i mildtonow 70, 80. mam pokoj 5x5 i w zupelnosci mi to starcza, a lubie glosno muzyki posluchac :). Bass mam naprawde bardzo dobry, mimo tego ze byl regenerowany, jak i zreszta cala reszta glosnikow. Co wazne nie odbiega az tak znacznie od orginalu. W miare jedzenia apetyt rosnie, ale to juz chyba byla by przesda zmieniac je na cos mocniejszego ;-). Moge ci poradzic Altony 110, badz Mildtony 200. One to wymiataja, kiedys takie mialem 4 w pokoju !!!!. Niedalo rady wysiedziec :).

http://allegro.pl/show_item.php?item=84519693
    http://allegro.pl/show_item.php?item=84669675" target="_blank" rel="nofollow" class="postlink ">

http://allegro.pl/show_item.php?item=84669675

Dodano po 5 [minuty]:

Cytat:
    A może lepszym rozwiązaniem byłoby wymienić w Altonach głośniki na oryginalne, odświerzyć skrzynie i dalej się nimi cieszyć?

A to teraz nie masz orginalnych glosnikow w nich zamontowanych ?

0
  • #3 06 Lut 2006 19:51
    kazik_j
    Poziom 22  

Cytat:
    A to teraz nie masz orginalnych glosnikow w nich zamontowanych ?

Mam regenerowane, ale sam to robiłem, pozatym nieorginalne cewki, bo oryginalne brat mi zniszczył. Chciałbym wymienić głośniki na oryginalne GDN25/60 ale 4 sztuki będą mnie kosztowały około 500zł, a do tego jeszcze 4 średniotonowe, to razem około 700zł, mam na myśli nówki Tonsila, według cennika na stronie producenta. Za 700zł mogę nowe 2 Altusy300 kupić, albo ze 4 Scherzo350.

0
  • ambtechnic
  • #4 06 Lut 2006 22:08
    frogi4
    Poziom 14  

Odnosnie wzmacniacza:
    nie kupuj dziadostwa jakim jest WS-502 i reszta tej wiezy. Ten wzmacniacz to dno. Mam ja od 10 lat i wiem co pisze. Moj szwagier ma wieze radmora i kiedys jak podlaczylem do swoich glosnikow to oniemialem jaki dzwiek byl piekny.
    WS-504 jest duzo lepszy od 502 ale czy lepszy od radmora 5412 smiem twierdzic ze nie.
    Teraz dorwalem Radmorka 5102TE i to dopiero jest dzwiek.
    Odnosnie kolum:
    - Mam od 10 lat kolumny baltic 90. Glosnik niskotonowy wazy pewnie ponad 10 kg i wydawalo mi sie ze dzwiek z nich jest fajny.
    Od miesiaca mam altony 80. Sam zregenrowalem niskotonowe, srednie dalem stx, wysokie byly sprawne. I co?Dzwiek jak dla mnie miodzio.
    A wiec podsumujmy. Zastanow sie nad przerobka 5412 wg rad PeterMana. Podobno efekt piorunujacy. A co do kolumn, tez sie zastanow bo nie moc sie liczy.

0
  • #5 06 Lut 2006 22:32
    kazik_j
    Poziom 22  

Co do Radmorka, to 5412 w porównaniu z 5102 (nawet T, czy TE) jest gorszy. Mnie denerwuje nierówność kanałów. Pozatym zaklepałem już sprzedaż całej wieży bez kompaktu i nie mam już odwrotu. A jeśli chodzi o Diorę, to mam znajomego od którego kupuję zestaw WS-502, AS-502, MDS-502 i 2 kolumny Tonsila eksportowe, po wręcz niewiarygodnie niskiej cenie. Kolumny sprzedam (bo mam już ich tyle, że się z nimi nie mieszczę), wzmacniacz zamienię na WS-504B, albo na amplituner AWS-502, chociarz boję się troche tego amplitunera, bo nie wiadomo czy w porównaniu z tymi WSami jest lepszy czy gorszy. Ale następny problem. Jak już kupię WS-504, który ma 100W w sinusie przy 8Ω, to czy przy pełnej mocy nie spalę Altonów? W końcu one mają 70 i 80W.

Co do mocy to nie należę do tych osób, które mają wieże Sonego i twierdzą, że ma ona 2x600W (mam kumpla co mi dziś taki kit wrzeniał). Sam kiedyś miałem Eltrona 100 i kolumny Eltrona i wiem, że powyżej określonej mocy człowiek nie słyszy tej mocy, tylko idzie ona po bloku "na hektar". Ważniejszą jednak dla mnie kwestią jest jakość, barwa, głębia. Dziś kupiłem od kumpla Altusa75 (niestety tylko jedną sztukę) i szczrze mówiąc moje Altony grają dużo lepiej. Altus dudni.

0
  • #6 06 Lut 2006 23:15
    postiga
    Poziom 25  

Altus 75 i 110 dudnia w porownaniu z mildtonami,altonami 7,80 dlatego iz w tych altusach jest glosnik 25/45, a altonach 25/60. Za ta altusy maja lepszy piszczki (przynajmniej u mnie :) ) Mam ws 504, co prawda nei wersje B ktora ma max. 120 W. Ofkors :P ze spalisz altony na nim, no ale kto ci karze podkrecac az tak mocno tego wzmaka :). Achas, i tak wogole to 504-rki nie nadaja sie na wieksze imprezy, bo maja kijowy trafo i po paru godzinach intensywniejszego grania, wzmak musi odpoczac, (robi to automatycznie- wylacz sie :/)

0
  • #7 07 Lut 2006 00:23
    kazik_j
    Poziom 22  

Ja po imprezach nie mam zamiaru wozić się z tym sprzętem. To ma być do domu, do posłuchania muzyki, ewentualnie jakieś urodziny, imieniny zrobić, czy sylwestra. Radmor ciut za mało mocy ma jak na takie zabawy. A z tego co się orientowałem były jeszcze jakieś wzmacniacze WS-506 i WS-508, ale nie wiem czy to produkcja seryjna, czy prototypy. A mam pytanie czy Altony 110, bo większych już nie ma, wytrzymałyby 100W z np. WS-504B.
    Skoro już tu się zrobiło off-topic to mam pytanie w zwiazku z Diorą. Czym się różnią WS-504 i WS-504B? Z tego co czytałem tuner AS-506 ma RDS, czy to prawda? Czym się różnią CD-502 i CD-504?

0
  • #8 07 Lut 2006 03:19
    Yakuz89
    Poziom 11  

WS504 różni się od WS504B końcówkami mocy i w starszych modelach 504 nie ma gniazda korektora.Tuner 506 ma RDS. WS504B obsługuje z pilota tylko CD504 który jest niestety gorszy od 502.

Widziałem WS510 na allegro.

Osobiście mam WS 504B i do tego Altusy 200 i dla mnie good. Volume na połowe i wszystko zaczyna sie trząść :) Jestem przekonany ze max tego wzmacniacza nie będzie Ci potrzebny - Altony mają głośne tuby....

Amplitunera nie ruszaj - w porównaniu do WS504 jest słabiutki (bodajże 2x25W znamionowo) zresztą http://www.diora.mxc.pl/ tu jest prawie wszystko.

0
  • #9 07 Lut 2006 11:51
    junan
    Poziom 18  

postiga napisał:
    Altus 75 i 110 dudnia w porownaniu z mildtonami,altonami 7,80 dlatego iz w tych altusach jest glosnik 25/45, a altonach 25/60. Za ta altusy maja lepszy piszczki (przynajmniej u mnie :) ) Mam ws 504, co prawda nei wersje B ktora ma max. 120 W. Ofkors :P ze spalisz altony na nim, no ale kto ci karze podkrecac az tak mocno tego wzmaka :). Achas, i tak wogole to 504-rki nie nadaja sie na wieksze imprezy, bo maja kijowy trafo i po paru godzinach intensywniejszego grania, wzmacniacz musi odpoczac, (robi to automatycznie- wylacz sie :/)

1.Stosowny e altusach GDN 25/40/3 nie różni się akustycznie od 25/60.
    25/45 to raczej błąd klawiaturowy - takiego głośnika nie było.
    2. Jeśli chodzi o "piszczki", to osobiście w roli obywatela Piszczka wolę B. Kobielę, chociaż J. Stuhr też mi się podobał :D
    3. Tuby wysokotonowe w altusach 60, 65, 75, 110 i 140 były podłej jakości i porównywanie ich z czymkolwiek nie ma sensu.
    4 WS 504 nie ma 120W (chyba że się dobrze rozpędzi - podobnie jak 126p)

0
  • #10 07 Lut 2006 12:30
    postiga
    Poziom 25  

Cytat:
    1.Stosowny e altusach GDN 25/40/3 nie różni się akustycznie od 25/60.
    25/45 to raczej błąd klawiaturowy - takiego głośnika nie było.

Tak byl to blad, ale nie zmienia to faktu ze 25/60 gra znacznie lepiej

Cytat:
    2. Jeśli chodzi o "piszczki", to osobiście w roli obywatela Piszczka wolę B. Kobielę, chociaż J. Stuhr też mi się podobał :D

Ja gustuje tylko w kobietach........no ale jesli wolisz Stuhra to twoj juz gust ;)

Cytat:
    3. Tuby wysokotonowe w altusach 60, 65, 75, 110 i 140 były podłej jakości i porównywanie ich z czymkolwiek nie ma sensu.

Porownujac wysokotonowe w MOICH altusach do altonow, altus wypada lepiej :)

Cytat:
    4 WS 504 nie ma 120W (chyba że się dobrze rozpędzi - podobnie jak 126p)

A tu znow blad klawiaturowy, chodzilo o 150 W (chodzilo mi o moc muzyczna)

[/quote]

0
  • #11 07 Lut 2006 19:36
    kazik_j
    Poziom 22  

Gdzieś w tym temacie wyczytałem, że CD502 jest lepszy od CD504, skoro tak jest to niby w czym on jest lepszy? I czy na pełnej mocy WS502B nie uwalę Altonów110, właściwie to wzmacniacz daje 80W w sinusie, więc chyba Altony110 łapią się jeszcze w tym przedziale.

0
  • #12 08 Lut 2006 10:17
    Yakuz89
    Poziom 11  

Echch "uczepiłeś" się tej pełnej mocy......bez korekcji dźwieku może i wytrzyma.....głowy nie postawię :) Ja na swoich Altusach doszedłem do 14 na skali głośności i było głośnooo.

Co do CD504 to zastosowano tam podwójny 16 bitowy przetwornik C/A i filtr 4x oversampling. Mimo lepszej jakości dźwieku zrobił sie o wiele bardziej awaryjany od poprzednika i chyba trochę mniej staranne wykonany.....

Koncówki w WS504B mają chyba 100 W a w 504 - 80W i tym sie wzmacniacze różnią. Ws 504B ma mały zapas....

0
  • #13 08 Lut 2006 11:56
    postiga
    Poziom 25  

Zarowno ws 504 i jak i 504b bez korektora maja kiepsciutki dzwiek, U mnie dzwiek jest wysylany z kompa do roznych wzmakow..... glos idzie przez korektor SoundBlastera...potem Winampa.....ale mimo tego jesli nie bedzie korektora do ws504(b) tego "z wiezy" to musze ci powiedziec ze glos jest taki sobie. Ale jesli nie przykuwasz az tak duzej uwagi do barwy, to nie bedzie ci to az tak przeszkadzac (chyba)

0
  • #14 28 Lut 2006 00:48
    PeterMan
    Poziom 18  

To ja dodam od siebie, że mam kolumny Mildtony 70W 8R (wygląd altonów) i przy moim Radmorze 5412 po moim tuningu ledwo zipią bo sprzęt ma takiego kopa ,że szok. Tylko patrzę jak membrany latają i czekam na ich koniec. Ktoś na tym forum pisał, że Radmor 5102 jest lepszy od Radmora 5412 pod względem brzmienia. Może i tak było, ale kto zrobił tuning wg mojego projektu przyznał, że teraz R5102 to cienias i dławi sie basem. Nie obrażając nikogo przyznaję, że brzmią identycznie. Żaden wzmacniacz innych firm nie brzmi tak bojowo.

0
  • #15 28 Lut 2006 23:15
    szymon18
    Poziom 10  

Mam diore ws704(to samo co 504b) i ma ona 80W/kanal w rms i 150W/kanal mocy muzycznej.Gra na altonach 110 i radzi sobie z nimi bez problemu.A o AWS zapomnij

0
  • #16 28 Lut 2006 23:36
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 28 Lut 2006 23:44
    kazik_j
    Poziom 22  

Pojechałeś wszytsko. Co w takim razie z polskich wzmacniaczy dużej mocy (powiedzmy około 70-80W) polecałbyś?

0
  • #18 28 Lut 2006 23:48
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 01 Mar 2006 01:34
    Hefajstos
    Poziom 35  

-->Bartezz

A ja np. słyszałem, że Diorę WS504 warto zmieniać na Japończyka, jeżeli japończyk kosztuje ok. 1500zł. Takie opinie krążą na DIYAudio.pl.
    Czy uważasz, że jest to ogólnie kiepski sprzęt czy wystarczy mu zmienić trafo na normalnej wielkości i będzie ok. Oczywiście zakładam, że zminię też kondensatory. Czy lepiej zrobić coś na LM3886. Bo mam ok. 300zł na wzmacniacz i zastanawiałem się nad diorą... Kolumny JBL TLX-7 i CD Onkyo R1, słucham głonie rocka. Teraz to wszystko gra na wieże (stk w końcówce) i czas wreszcie podłączyć jakiś prawdziwy wzmacniacz.

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #20 01 Mar 2006 14:34
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 01 Mar 2006 23:20
    PeterMan
    Poziom 18  

A może jest ktoś kto odpowie co wstawić na miejsce głośnika basowego w kolumnach Mildton 70. Głośnik ma symbol GDN 25/60 8R. W sklepie proponowano mi jakiś zamiennik o 3mm większy i na gumie, ale ja odmówiłem bo nie podał parametrów oraz przyznaję szczerze, że od bardzo dawna nie serwisuję zestawów głośnikowych i zastanawiam się czy obecny produkt będzie spełniał moje oczekiwania. Jeśli ktoś wie jakie głośniki są odpowiednie na miejsce Tonsila to proszę o radę. Obecne, mimo mojej regeneracji kilka lat temu i tak powoli odmawiają posłuszeństwa i dają wyraźnie znak, że nadchodzi ich koniec.

0
  • #22 01 Mar 2006 23:25
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 01 Mar 2006 23:30
    kazik_j
    Poziom 22  

Ja optuję wyłącznie za głośnikami Tonsila. Mam Altony 70 i 80, we wszystkich mam oryginalne regenerowane głośniki. Cewek nie wymieniam, bo nie ma to sensu, resorów dolnych zazwyczaj też nie, ale zależy w jakim stanie jest glośnik. W dwóch głośnikach wymieniłem całą membranę wraz z resorem na oryginał Tonsila (części kupuję w www.pabel.pl bo tam mają Tonsilowskie części), teraz czeka mnie wymiana samych resorów w pozostałych dwóch głośnikach. Nie chcę wymieniać całych membran, bo wtedy sporo się zmieniają parametry TS. Co do wyboru głośnika (rozumiem, że chcesz kupić nowy) to polecam albo GDN25/60, albo zamienniki typu Dexon (słyszałem, że to Tonsil, ale na eksport), widziałem też coś takiego jak Prosonic, ale nie polecam. Ewentualnie jak masz więcej pieniążków to kup coś w STX-ie, albo ARN Tesli.

0
  • #24 02 Mar 2006 01:19
    Hefajstos
    Poziom 35  

Czyli w sumie nic się nie dowiedziałem. Pytanie o elektrolity było całkiem przy okazji. Chodzi o to czy polecił byś Diorę. Czy może lepiej coś innego (co?).

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #25 02 Mar 2006 01:23
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 02 Mar 2006 10:26
    pieter glosnik
    Poziom 13  

Jeśłi ma być solidnie to polecam najnowszy produkt STXa - GDN27-300-8-SC i trochę niżej zestroić obudowę, powinieneś być zadowlony gdyż ma znacznie lepsze możliwości od Tonsila. kolega barthezz mnie rozbroil tym co napisal glosnik stx ma lepsze mozliwosci od tonsila . buhahaha

0
  • #27 02 Mar 2006 11:51
    Hefajstos
    Poziom 35  

Dzięki, poszukam. A stare NADy? Jakieś 302, 304, 310, 312, itp?

Chodzi mi o coś za 200...400zł.

--
    pozdrawiam
    Hefi

-1
  • #28 02 Mar 2006 12:46
    4064484
    Użytkownik obserwowany

Siemako!! Ja posiadam w domu kolumny OPUS 150. Są to kolumny firmy audiomega, lecz zlat gdy ta firma dopiero powstawała. W latach swojej świetnośći były one około 200 zł tańsze od altusów 140-stek, a dźwięk który się z nich wydobywał był o niebo lepszy od altusów. Kolumny mają bas o średnicy 30 cm,niestety nie wiem jakiej jest firmy. Ma on metalową ramke ozdobną która jest jego koszem, a nie tak jak w tonsilach plastykiem zakładanym na głośnik. Głośnik średniotonowy o średnicy 16/18 cm (średnica otworu/średnica zewnętrzna), 2 bas reflexy o średnicy wew. 4.5 cm. Głośniki wysokotonowe pozostawiają wiele do życzenia. W orginale były to piezo warte 4.5 sztuka, lecz w tej chwili są tam wkręcone gdwt 40watt. Musze w nich wymienić cewki, nie grają równo. Kolumny były robione na wzor altusów, lecz poprawiane były w nich błędy które popełniała firma tonsil. Głośnik basowy na piankowym zawieszeniu - które się świetnie trzyma choć lata w te i wewte non stop, przeżyje jeszcze kilkanaście lat. Jedynym mankamentem tych kolumn są głośniki wysokotonowe, oraz to iż trzeba uszczelnić otwor głośnika basowego - wieje między płytą a głośnikiem. Napędzam ten zestaw amplitunerem unitra - tosca 303 który ma 15 watt na kanał. mój ma sprawny tylko jeden z kanałow - gra jedna kolumna. Gdy włącze sobie utwor Benassi Bross - Hit my Heart policja zjawia się u mnie w 4 minuty. Pominąwszy problemy z sąsiadami i policją mam jeszcze problemy z rodzicami, gdyż w pokoju 3.5 x 2.5 metra popenkała mi od muzyki ściana z płyty gipsowokartonowej. Kolumny mają bardzo czysty i ciepły dźwięk. Moim zdaniem po wymianie syczków na coś konkretniejszego wszystkie altony i midltony będą się chować. Efektywność 94 DB robi swoje. Jestem 2 właścicielem. Pierwszym był mój brat, który kupił je jako nbowe w sklepie. Od tamtej pory nagłaśniały one tylko domowe imieniny/sylwestry pod wzmacniaczem 2x40 watt. Kolumny są w stanie zewnętrznym pięknym, gdyby nie kilka odprysków okleiny, które można zretuszować zwykłą okleiną na żelasko, odpadła taka właśnie okleina na rantach. KOlumny bardzo chętnie sprzedam ponieważ są zbyt duże do mojego pomieszczenia mieszkalnego. Cena jaka mniesatysfakcionuje to 450zł za komplet. Chętnym podeśle zdjęcia. Gdyby nie problemy z rodzicami i to że kolumny są zbytduże, nigdy bym się z nimi nie rozstawał. Planuje zakup w najbliższym czasie kolumienek space 86, leczkoniecznienaorginalnych głośnikach w idealnym stanie tak jak te: http://www.allegro.pl/item88450262_okazja_unitra_tonsil_space_86_w_dobrym_stanie_.html

0
  • #29 02 Mar 2006 13:03
    50146
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 02 Mar 2006 14:23
    PeterMan
    Poziom 18  

Widze ze toczy się ostra dyskusja na temat głośników. No i dobrze. A ja chciałbym się dowiedzieć czy za swojego GDN 25/60 mogę spokojnie wstawić STX GDN25-100-8-SC ponieważ zainteresowała mnie oferta handlowa i mniej przeróbek mechanicznych w zainstalowaniu w oryginalną obudowę wraz z osłoną (pierscieniem maskującym)

0