Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pilotem portu LPT

06 Lut 2006 23:01 1580 4
  • #1 06 Lut 2006 23:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 07 Lut 2006 00:48
    kapselo
    Poziom 12  

napewno znajdziesz sterwonik lpt na elektrodzie wystarczy nawet na tranzystorkach podłaczonych do magistrali 8 bitowej jesli bedziesz chciał sterować max 8 urządzeniami do tego odbiornik także pod lpt taki projekt był opisany w edw albo w ep nie pamiętam program kiedyś sam do tego pisałem w Qbasicu nie jest to skomplikowane myslę zę powienieneś bardziej poszukać

0
  • #3 07 Lut 2006 01:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 07 Lut 2006 08:06
    mrrudzin
    Poziom 39  

Zrobić to najprościej.
    Podłączenie LPT - przekaźniki można wykonać na wiele sposobów. Wybierz ten który wydaje Ci się najprostszy. Można dać tranzystory i diody zwrotne, można optotranzystory lub triaki. Moim zdaniem najprościej zrobić to za pomocą wyspecjalizowanego układu scalonego, którym jest np. ULN 2803A. Zawiera w sobie 8 tranzystorów darlingtona zabezpieczonych diodami zwrotnymi z wejściem przygotowanym na sygnał TTL (+5V - czyli tyle ile jest w porcie).
    Jeden kanał takiego scalaka można obciążyć 500mA max, co w zupełności wystarczy do zasilenia cewki przekaźnika.

Jeżeli chodzi o IRDE. Podejrzewam że rozwiązań również jest wiele. Należałoby wybrać w miarę proste i sprawdzone (czyli takie które wykonało kilka osób bez większych zgrzytów).

No i pozostaje sprawa najcięższa - oprogramowanie.
    JEżeli chodzi o sterowanie LPT - nie ma problemu. Robiłem to wielokrotnie. JEdnak nigdy nie próbowałem oprogramować IRDY. Należałoby poszukać jakiegoś "gotowca" i podpatrzeć jak to rozwiązano.

Program możesz napisać (gotowego rozwiązania raczej nie znajdziesz) np. w C.
    Jeżeli będziesz wiedział jak odczytać sygnał z irdy i jak sterować portem wystarczy to połączyć i masz gotowy układ :)

0