Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie światłami na skrzyżowaniu

wezyr_ 07 Feb 2006 00:59 6072 13
SterControl
 • #1
  wezyr_
  Level 10  
  Witam, mam za zadanie napisać w Step7 taki programik i miałbym wielką prośbe o udostępnienie jeśli to możliwe dowolnego programu jeśli ktoś posiada wlasnie z tym skrzyżowaniem, bo mi coś nie idzie, chciałbym zobaczyć jakieś gotowe rozwiązanie może wtedy zajarze :D Z góry dziekuje.
 • SterControl
 • #2
  UFO_79
  Level 13  
  wezyr_ wrote:
  Witam, mam za zadanie napisać w Step7 taki programik i miałbym wielką prośbe o udostępnienie jeśli to możliwe dowolnego programu jeśli ktoś posiada wlasnie z tym skrzyżowaniem, bo mi coś nie idzie, chciałbym zobaczyć jakieś gotowe rozwiązanie może wtedy zajarze :D Z góry dziekuje.


  Przecież taki temat ze światłami jest w przykładach Step7 - zwie się Zebra. Wystarczy tylko go przeglądnać i można już dowolnie go rozbudowywać - do całej krzyżówki z pasami dla pieszych że o zielonej strzałce dla kierowców nie wspomnę...

  Trochę wytrwałości i napewno sobie poradzisz!
 • SterControl
 • #3
  wezyr_
  Level 10  
  mam wersje s7 K5.3.0.2 i nigdzie tego przykładowego projektu nie widze, może dokładnie powiedzieć gdzie sie znajduje ??
 • #4
  martino5154
  Level 12  
  mam prosbe wyslij mi ten program step7 na pocztę
  roma-polonia(malpa)op.pl a potem ja sam sprawdze i poszukam ten "zebra"
 • #5
  wezyr_
  Level 10  
  człowieku to jest cała płyta 700 MB pakiet z wysłaniem na poczte to raczej nie jest dobry pomysł ;)
 • #6
  UFO_79
  Level 13  
  wezyr_ wrote:
  mam wersje s7 K5.3.0.2 i nigdzie tego przykładowego projektu nie widze, może dokładnie powiedzieć gdzie sie znajduje ??


  Tutaj masz screna ze STEP 7 (wersja 5.3)
  Jeżeli to Ci nie pomoże, to postaram się zamieścić ten programik
 • #7
  Marcn
  Level 10  
  mam taka prosbe bo dopiero co zaczynam przedzierac sie przez ten gąszcz Simatic'a i nie rozumiem tego przykladu ze skrzyzowaniem przykladowym w tym programie a na zajeciach musze zrobic jeszcze bardziej skomplikowane :( moze mi ktos naswietlic i objasnic na chwile obecna ten przyklad z programu?? bede mega wdzieczny


  pozdr
 • #8
  andy1955
  Automation specialist
  Quote:
  nie rozumiem tego przykladu ze skrzyzowaniem

  nie jest to przykład ze skrzyżowaniem ulic tylko przykład przejścia dla pieszych przez ulicę ze światłami (jedna droga i zebra ).
  Kiedyś programowałem skrzyżowanie świetlne w ramach jednego kursu.
  Zrobiłem to w ten sposób, że podzieliłem przebieg na fazy czasowe (faza pulsującego żółtego, faza czerwono-żółta dla głównej ulicy, faza zielona dla gł. itd).
  Zaprogramowałem łańcuch (Schrittkette), który uruchamiał poszczególne bloki czasowe. Na końcu, każdej żarówce przyporządkowałem jeden bit.Wyszło mi około 16bitów (word). Kiedy jedna faza czasowa była aktywna transferowałem odpowiednią kombinację bitową na wyjście .
  W przypadku LOGO trzeba bezpośrednio przyporządkować stan Txx wyjściom
 • #9
  krozan
  Level 12  
  Nie rozumiem po co ludzie prowadzący zajęcia każą programować na PLC skrzyżowania ... do tego są dedykowane sterowniki :) . Daliby wam jakąś maszynę do zaprogramowania albo linię produkcyjną .
 • #10
  OldSkull
  Level 28  
  Lepiej skrzyżowanie niż pisać program w C++ wizualizujący i symulujący coś tam.
 • #11
  arkady_pl
  Level 24  
  A nie wystarczy zrobić programik na AVR za 20zł?
  Na LOGO! jest gotowiec w demo.
 • #12
  Sokol_09334
  Level 15  
  krozan wrote:
  Nie rozumiem po co ludzie prowadzący zajęcia każą programować na PLC skrzyżowania.


  Ja jestem w II tech i dostałem projekt na PLC w którym miałem sterować mikrofalówkę :D .... kto w praktyce wykorzystuję PLC do sterowania mikrofalówki .... no ale to tylko w celu nauki.
 • #13
  arkady_pl
  Level 24  
  Z tego co widze na stronie Siemesn'a
  http://www.automatyka.siemens.pl/solutionsandproducts/2621.htm

  to step7 ma możliwość "pisania" w FBD, czyli na elementach logicznych.

  Wystarczy zbudować układ sekwencyjny sterowany sygnałem zegarowym.

  Zbuduj sobie tablicę przejść a potem dostaniesz gotowy układ sekwencyjny.
  Zapewne o to chodzi nauczycielowi - abyś rozwalił ten problem najpierw na kartce.

  Sam układ można zrobić zużyciem rejestru przesuwnego jako sterownika sekwencyjnego. Do tego generator migania a potem już tylko bramki podające zasilanie na właściwe wyjścia.

  [size=9][color=#999999]Dodano po 4 [minuty]:[/color][/size]

  [quote="Sokol_09334"][quote="krozan"]Nie rozumiem po co ludzie prowadzący zajęcia każą programować na PLC skrzyżowania.[/quote]

  Ja jestem w II tech i dostałem projekt na PLC w którym miałem sterować mikrofalówkę :D .... kto w praktyce wykorzystuję PLC do sterowania mikrofalówki .... no ale to tylko w celu nauki.[/quote]

  Zadaniem nauczyciela jest przekazać uczniowi wiedzę o tym jak rozwiązywać pewnego rodzaju zagadnienia. Nie musi to być realny projekt, nie musi to być dokładnie maszyna produkcyjna. Ważne jest wpojenie uczniowi metodologii rozwiązywania zadań a nie podsuwanie gotowych rozwiązań.

  Twórcy postu polecam spróbować pokonać ten temat. Jest to stosunkowo proste zadanie, które mozna rozwiązać w godzinę dopieszczając szczegóły.

  Przeróbka gotowca nie ma sensu.
  Jeśli ktoś dobrze zoptymalizuje rozwiązanie to się go po prostu nie da zmodyfikować bo nie będzie działać. Można wówczas tylko zbudować od nowa własne rozwiązanie.

  Pozdrawiam.
 • #14
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:

  Nie rozumiem po co ludzie prowadzący zajęcia każą programować na PLC skrzyżowania ... do tego są dedykowane sterowniki Smile . Daliby wam jakąś maszynę do zaprogramowania albo linię produkcyjną .

  Powód jest prosty. Daj za zadanie komuś z technikum / studiów napisać program sterujący pracą prasy do tłoczenia kapsli. Sprawa prosta jak ktoś dokładnie zna proces technologiczny - i wie jak taka prasa działa, z czym są problemy itp. Generalnie jest problem żeby nawet podpatrzeć jak taka prasa działa, nie mówiąc o dokumentacji itp.
  Ze skrzyżowaniem czy sterowaniem mikrofali jest dużo prościej - gdy nie jesteś pewien jak cośtam działa - idziesz na pierwsze lepsze skrzyżowanie i obserwujesz (albo włączasz mikrofale i testujesz do woli).
  Program będzie składał się z tych samych elementów - więc nauczysz się pisać programy do obsługi skrzyżowań - poradzisz sobie i z prasą...
  Ważne tylko żeby nabrać pewnych nawyków - chociażby dokumentowania tego co się robi. Bo po pół roku dużo łatwiej dojść do czego służy bit "Zalacz silnik transportera pionowego" niż "bit 67" albo (co jeszcze gorsze) puste pole

  Quote:

  Przeróbka gotowca nie ma sensu.

  Nie ma najmniejszego sensu. Ale przeanalizowanie gotowca i napisanie swojego programu od zera (nawet na podstawie gotowca) - już ma.