Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy to mozliwe 80W in - 250 W out??

07 Lut 2006 19:26 2275 23
  • Testo
  • Poziom 41  
    odpowiem:

Perpettum mobile NIE ISTNIEJE..
  • Poziom 16  
    No ja tez tak uwazam ale musialem zamiescic tego posta bo moj znajomy sie ostro upiera ze taka "herezja" jak ta w linku jest mozliwa :)
  • Poziom 38  
    Perpetum mobile może nie, ale wzmacniacze impulsowe tak.
  • Testo
  • Poziom 30  
    przetwornica napięcia w zasilaczu np na 250V i prąd 1A i to na końcówke mocy :D
  • Poziom 38  
    No chyba, że Yamaha też stosuje PMPO. :P
  • Poziom 31  
    ZbeeGin napisał:
    Perpetum mobile może nie, ale wzmacniacze impulsowe tak.

Nawet wzmacniacz impulsowy nie odda większej mocy niż pobiera. Stosunek tych mocy może wynosić conajwyżej 1.

Cytat:
    moj znajomy sie ostro upiera ze taka "herezja" jak ta w linku jest mozliwa :-)

A uzasadnił w jakiś sposób swoje twierdzenie?
    Tak swoją drogą to link prowadzi do spisu treści :roll: ...

Oczywiście kompletną bzdurą jest, aby wzmacniacz pobierał 80W a oddawał 250W. Kruczek może być jednak taki, że podany pobór mocy to w jakiś sposób przekalkulowana wartość w momencie włączenia urządzenia, albo moc wyjściowa po prostu nie jest mocą znamionową...
  • Poziom 20  
    To jest możliwe! Ale ABSOLUTNIE ZABRONIONE. Szkolne zajęcia z fizyki się kłaniają PANOWIE...
  • Poziom 31  
    matador123 napisał:
    To jest możliwe! Ale ABSOLUTNIE ZABRONIONE. Szkolne zajęcia z fizyki się kłaniają PANOWIE...

Proszę, mógłbyś rozwinąć tą myśł?
  • Poziom 40  
    Ten wzmacniacz ma 250W, a 80W to srednia moc pobierana z sieci. I co w tym niezwyklego? Wszystko zalezy od wysterowania i impedancji glosnika.

to tak jakbyscie chcieli podsumowac srednia moc pobierana przez zarowki w waszym pokoju. Moc zarowki jest znana ale ze nie swieci sie caly czas to moc srednia bedzie mniejsza od maksymalnej.
  • Poziom 15  
    irek2 napisał:
    to tak jakbyscie chcieli podsumowac srednia moc pobierana przez zarowki w waszym pokoju. Moc zarowki jest znana ale ze nie swieci sie caly czas to moc srednia bedzie mniejsza od maksymalnej.

Nie do końca prawda. Moc jest mocą w VA, jest to moc pobierana przez urządzenie z sieci zewnętrznej. Jeśli masz na myśli to "uśrednianie" to powinienno to być określone jako "zużycie energii" i mierzone w VAh (kVAh). Tak podają np. dla lodówek czy większego AGD.

Zasilacze w takich urządzeniach zazwyczaj nie są skłonne do długotrwałego przesyłania większej mocy. Ewentualne nadwyżki mocy mogą być zmagazynowane w kondensatorach, ale nie będą pobierane z sieci. Skłaniam się że podano moc muzyczną na wyjściu (i to jak na mój gust 2x za dużą), tym bardziej, że trzeba jeszcze wliczyć w to straty na wzmacniaczu (na poprzednich subach dodano przy tej mocy jeszcze "dynamic").
    Na twoim miejscu nie próbowałbym z tego wyciskać owych 250 przez dłuższy czas ...
  • Poziom 40  
    A ciekawe ktory z was widzial wogule schemat tego wzmacniazca. Bo jakbyscie zobaczyli to by wam kopary poopadaly do podlogi!
    Akurat wzmacniacz jest wysokiej klasy ze spacjalnym zasilanie impulsowym ktore podnosi sprawnosc dzieki temu wzmacniacz ma maly radiator. Zasilacz tego wzmaka daje +-70V wiec raczej ma troche mocy.
    A to ze wg pomiarow yamahy urzadzenie pobiera srednio 80W to wcale nie znaczy ze kiepsko gra.
    Maksymalna moc wzmacniacza ma sie nijak do pobory pradu bo jest on zalezny od impedancji glosnka na danej czestotliwosci. Impedancja znamionowa jest okreslana na podstawie minimum a srednia impedancja jest wyzsza od znamionowej.
  • Warunkowo odblokowany
    Jasne... a z pełnego 80 litrowego zbiornika można wypompować 250 litrów wody, bo to zależy od czasu wypompowywania tej wody i średnicy rury wylewowej. Mam nadzieję że zrozumiałeś mój wywód, bo opiera sie na tym samym braku sensu i logiki co twój.
  • Poziom 27  
    Może to jest tak:w impulsie 250 W (kolega Cikol podałby w J,Ws)-to jest biznes ???, ale robi wrażenie
    250W ????-prawda:zakładamy,że wzmacniacz ma 100% sprawności,80W =impuls np:20ms poszedl w kolumne ? to moc w impulsie -jest 4000W -może???
    kolumna ,wzmacniacz !!!
    Ale to jest prawda -reklama dźwignią handlu>
  • Poziom 41  
    no w sumie skoro trafo ma te 80W.. a wzmacniacz ma moc szczytową 250W.. .to w sumie ma sens.. czyli ogólnie wzmacnicz ma te <80W ale jak mu Przyp* to odda max 250.. (prawdopodobnie fajcząc przy tym trafo.. ale przezyje)
  • Poziom 27  
    Trafo nawet tego impulsu , nie "zobaczy"
    Ja mam przy komputerze takie maleńkie glośniki ,za 29,99 zl.-a mają po 200W
    No comment
  • Poziom 24  
    80w to może być średni pobór mocy przy pełnym wysterowaniu,a 250w to muzyczna maksymalna przy 1khz.czyli przy ładnym niskim ciągłym basie wzmak zerzre ze 120w a odda nie więcej jak 100w.i wszystko się zgadza co nie?trzeba tylko wiedzieć jakich jednostek urzyć żeby wyjść na swoje :idea::!::D
    a jak bym wam napisał że mam wzmaka 2x100w w klasie AB i pobiera on tylko 50w to byście uwierzyli?wystarczy dodać że gram na 15% mocy i sie zgadza.
  • Poziom 28  
    thereminator napisał:
    Jasne... a z pełnego 80 litrowego zbiornika można wypompować 250 litrów wody, bo to zależy od czasu wypompowywania tej wody i średnicy rury wylewowej. Mam nadzieję że zrozumiałeś mój wywód, bo opiera sie na tym samym braku sensu i logiki co twój.

Przy prędkości wpływania wody do zbiornika retencyjnego równej 80 litrów na sekundę, można co pewien czas (nieco powyżej 3 sekund) uwalniać z niego jednorazowo 250 litrów wody... Irkowi chodziło raczej o to. Kwestia obowiązujących norm i podejścia do sprawy :)
  • Poziom 38  
    timon125
    wyjaśnił wszystko.Yamaha podaje średni pobór mocy a nie maksymalny.
  • Poziom 27  
    Oficjalnie: to moc w watach :sinusoida ,1kHz,
    potem po Europejsku? moc RMS,
    i w tym czasie pojawił się parametr: moc muzyczna (rzekomo ,większa o 50%),
    REKLAMA jest dźwignią handlu i parametry są teraz wyssane z palca,jak największe (peak-peak).
  • Poziom 40  
    Moc dostarczona do glosnika jest wartoscia pozorna! I jesli wysterujemy wzmacniacz do mocy rownej 100W to nic nie stoi na pzreszkodzie zeby pobieral on z zasilania moc np tylko 50W. A dlaczego? Bo impedancja glosnika w tym zakresie jest ponad dwa razy wieksza od impedancji znamionowej.
    Glosnik to nie rezystor a muzyka nie sinusoida! Jak tego ktos nie potrafi zrozumiec to niech sie nie wypowiada.
    A kto z was wogule widzial i wie jakiej mocy jest trafo w tym wzmaku?

Osobiscie zupelnie nie obchodzi mnie co jest w srodku sprzetu jak gra tak jak nalezy.
    Zapewniam ze ten sub ma o wiele mocniejszy wzmak niz wzmacniacz na TDA na ktorym napisano pobor mocy zedu 150W.
    Koncowka mocy w tej yamasze to dzielo sztuki, polaczenie klasy AB z klasa D i to w bardzo prosty i ciekawy sposob.

thereminator akurat twoje porownanie do zbiorniaka z woda jest srednio trafne bo trafa. Kazdy kto co kolwiek wie o zasilacza i transformatorach to wie ze taki zasilacz mozna chwilowo przeciazyc moca 2-3 krotnie wieksza byle by nie przekroczyc mocy sredniej. O ktorej jak widac nie masz pojecia.
  • Poziom 17  
    Dobrze wyjaśnie to na przykładzie mojego Philipsa FW 530 C . Wzmacniacz w zestawie ma około 2 X 50 Watt sinus przy 1kHz czyli około 100 Watt mocy muzycznej ( stopień mocy na układzie AN7164 http://www.elenota.pl/pdf/Panasonic/an7164n.pdf) . A teraz fakty; na tabliczce znamionowej podane jest 100~245V AC/DC 0~65 Hz /70Watt max 370Watt. I to jest prawda, zasilacz mpulsowy pracuje na napięciu 100 do 245 V, ale pobór mocy średni wynosi około 70 Watt. I tak może być średnie wysterowanie na jakieś 5% mocy + elektronika np: CD i wyświetlacz fluorescencyjny i inne tam rzeczy. No więc dorwałem multimetr cęgnowy do ręki i dokonałem pomiarów rozwalając kabel sieciowy ww. zestawu HiFi :) .
    I tak "normalne" granie przy trybie CD - 220mA przy napięciu około 232 V czyli jakieś 51 Watt poboru mocy z gniazdka ( siła głosu na 6 przy 40'sto stopniowej skali :) , ale przy głośności ustawionej na MAX pobór mocy wzrósł do około 1,6 A (1600mA) czyli sporo jakieś 360watt: ( . Tak więc wnioski nasuwają sie same ; albo producenci sprzętu kantują na mocach wzmacniaczy ( np: tanie głośniki komputerowe o mocy 200W ) albo standardem jest podawanie mocy ciągłej pobieranej przez urządzenie, a nie mocy maksymalnej :( A teraz ciekawostka Radmor 5412 pobierał około 180 Watt przy maksymalnej mocy wyjściowej 2x35watt , a ww. Philips żre aż prawie 0,37kW :( gdzie ta energooszczędność) przy mocy około 2x50Watt mocy wyjściowej, i gdzie ta oszczędność energii elektrycznej ??
    PS. przy pomiarach żadna istota ludzka ani zwierze nie ucierpiało :) poza moimi uszami , uwierzcie że moc 2x50Watt to naprawdę sporo na mieszkanie

Pozdrawiam
    Darek
  • Poziom 43  
    Oszczędnośc jest , ale jesli chodzi o materiały i masę całego urzadzenia, zamiast wielokilogramowego trafa jest przetworniczka. . Wszyskto po to aby ułatwić zycie produkującemu i dostawcy. A to ile Ci to bierze z kontaktu to im więcej tym lepiej dajesz zarobić zakładowi energetycznemu.

po za tym jesli liczyłeś prąd z gniazdka to nie liczysz mocy czynnej tylko pozorną w woltoamperach VA, która jest co najwyżej równa mocy czynnej i nie można tak tego porównac z mocą w watach podanych na radmorze. Najlepiej porównać. Radmor prz mocnym graniu bez problemu daje powyżej 50W, przy większych zniekształceniach i no i oczywiście z kontaktu może wziąść więcej. (napięcia się ostatnio zwiększyły o pare procent.