Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór termostatu do grzałek wody

greg00 07 Lut 2006 20:58 1785 13
  • #1 07 Lut 2006 20:58
    greg00
    Poziom 12  

mam zamiar podlaczyc jakis termostat do pewnego zbiornika, do ktorego sa podlaczone grzalki elektryczne. no i chcialbym cos takiego zrobic zeby po np, nagrzaniu sie wody do temp. 90 stopni grzalki sie wylaczaly, no i po malych ochlodzeniu zeby znow grzalki zaczely grzac. moze ktos mi pomoc jaki termostat zamontowac i jak?
    przewaznie spotykalem termostaty pokojowe ;/, ale tu cos innego jest potrzeba, ale nei mam pojecia co.

Moderowany przez skryn:

Przeniosłem z "AGD i Systemy Grzewcze".

0 13
  • #3 07 Lut 2006 21:12
    greg00
    Poziom 12  

hm.. no szukalem w necie i nic ciekawego nie znalazlem dlatego tu sie pytam...
    a co do pisowni to jakis tak sie przezwyczailem w necie pisac bez polskich znakow, no ale beidze trzeba chbya sie powoli odzwyczajac jak tak :)

0
  • #4 08 Lut 2006 08:40
    ion-tichy
    Poziom 31  

najprostrzym rozwiązaniem bedzie termostat mechaniczny wyskalowany na temperaturę 90 st - fabryczny do złapania w sklepach. Zwykle ten termostat posiada dwie pozycje 1 - styki rozwarte do zadziałania czujki. i 2 styki zwarte do zadziałania. W tym wypadku zasilanie podłaczyć należy na styki zwarte poniżej progu zadziałania, ustawić temp na 90 st. Po jej osiągnieciu (oczywiście czujka termostatu w zbiorniku) styki sie rozwierają i grzałki nie grzeją.
    Ważne aby sprawdzić obciążenia prądowe myślę, że warto termostatem załaczać stycznik grzałek a nie grzałki bezpośrednio.

0
  • #6 08 Lut 2006 15:29
    testament
    Poziom 11  

Proponował bym raczej urzycie termoregulatora w oparcu o komparator, i stabilne temperaturowo źródło napięcia odniesienia.Do pomiaru temp. można użyc termopary (wytrzymuje wysokie temperatury i jest niedroga) Taki układ jest bardziej dokładny i można regulować histereze. Jest parę takich schemacików na necie. Mam jeden ale z termometrem elektronicznym moge Ci wysłać.

0
  • #7 08 Lut 2006 15:40
    greg00
    Poziom 12  

hm.. potrzebuję czegoś prostego, nie znam sie zbytno żeby samemu coś takiego budować, myślałem że to wystarczy zamontować czujkę w środku, i praktycznie wszystko :) po osiągnięciu temepratury odłącza napiecie od grzalek i wszystko :), nei ma czegoś takiego? dokładne strasznie to nie musi być :) +- 3 stopnie moze byc nawet :)

0
  • #8 08 Lut 2006 15:45
    MICHAŁ KRAWCZYK
    Poziom 10  

SIEMKA .JAK ZALĘŻY CI NA PROSTYM TERMOSTACIE MAM ADRES STRONKI (http://www.elektroda.net/dla_domu/termostaty.html).SAM ZROBILEM TAKI TERMOSTAT DO AKWARIUM .EFEKT JEST SUPER.UTRZYMUJE MI STAŁĄ TEMPERATURE.POZDROWIENIA:|

Moderowany przez Jaś Kula:

wyłącz caps lock - regulamin

0
  • #9 08 Lut 2006 18:04
    greg00
    Poziom 12  

:) a wie ktoś gdzie można kupić gotowe urządzenia? Żebby podłączyć i działało bez wytrawiania płytek itp. :)

0
  • #10 08 Lut 2006 21:00
    MarcinG
    Poziom 30  

Zobacz w sklepie z częściami AGD.
    Wymieniałem coś podobnego ostanio, jak znajdę coś w necie to podeślę. Taki termostat ma wyjście o obciążalności 10 czy 16A można więc grzałkę bezpośrednio sterować (zależnie od jej mocy). Zakres temperatury mają chyba większy, ale 90 ustawisz.

0
  • #11 08 Lut 2006 21:13
    greg00
    Poziom 12  

tak wogole to tam sa 2 grzalki chyba nawet w srodku, wiec prad moze sie zwiekszyc nieco ;/.

0
  • #12 18 Lut 2006 23:40
    greg00
    Poziom 12  

a co myslicie o zastosowaniu regulatora temperatury od pompki do centralnego? w elektroniku takie cos mi polecili :)

0
  • #13 19 Lut 2006 13:27
    zbigniew tomczak
    Poziom 23  

kolego trochę danych o grzałkach--moc,prąd,napięcie--coś wymyślimy....
    zwróć uwagę na bespieczenstwo budowanego obwodu.....

pozdrawiam*******

0
  • #14 19 Lut 2006 13:36
    MarcinG
    Poziom 30  

Jeśli ten regulator z CO utrzyma potrzebną Ci temperaturę to może być. Jest jeden problem: pompki to urządzenia małej mocy i w tym wypadku bez przekaźnika do sterowania grzałką się nie obejdzie.

0