Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PODŚWIETLENIE SAMSUNG LCD

07 Lut 2006 20:58 3159 3
  • Poziom 14  
    Witam.
    Kiedyś już pisałem na ten temat lecz nic o tamtej pory się nie zmieniło, a teraz mam znowu trochę czasu żeby ten temat pociągnąć. Może ktoś miał podobny problem, choć przeleciałem forum i konkretnie nic nie znalazłem chyba, że coś pominąłem :)

Monitor:
    SAMSUNG SYNCMASTER 152N

USTERKA:
    Monitor po włączeniu uruchamia się elegancko ale po sekundzie gaśnie podświetlenie, matryca wyświetla cały czas, OSD też działa.

OBIAWY:
    Czasami bywa tak, że katody zaskoczą ale świecą nie stabilnie -mrugają, jakby światło drżało. wystarczy wtedy lekko stuknąć w monitor a zgasną.
    Jak zdejmę obudowę i chwycę w rękę przewód zasilający jedną z katod to lampy zaskoczą i świecą silnym i równomiernym światłem, prawdopodobnie wpływam na pojemność obwodu.

Męczę się z tym już jakiś czas, nie mam pojęcia na jakiej zasadzie działają zabezpieczenia w inwerterze, wydaje mi się, że lampy są raczej sprawne bo czasami zaskakują i mogą tak świecić przez długi czas do póki nie zmieni sie np. rozdzielczości albo się stuknie w monitor. Po za tym monitor był mało exploatowany- jakieś pół roku.

Nie mam schematu do tego modelu i nie wiem czy można dostać cały zasilacz. Pisałem do sewisu samsunga lecz oni udają, że nie istnieją.

Proszę o pomoc.[/url]
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 40  
    Wygląda na to że są problemy z jedną świetlówką z czterech w tym monitorze bo układ ma zabezpieczenie i wykrywa że z jedna z nich pobiera za duży prąd i przez dotknięcie do kabla WN równoważysz ten błąd bo przez pojemność palce kabel WN zabierasz część energi może być że jeden kondensator w twoim przypadku niebieski między świetlówką a trafem ma upływność, aby to ustalić należy spróbować poeksperymentować z nimi są to kondensatory ok. 15-30pf na 3 kv lub na próbę w tej gałęzi zastąpić palce małą pojemnością wyjście WN z trafa a masą wlutować dwa przewody skręcone w dobrej izolacji lub zastąpić uszkodzony kondensator nimi jak nie masz pod ręką innego.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 14  
    Hmmm...... rozumie, żeby spróbować zrobić kondensatorek z drucików :) ok wiem o co chodzi zaraz po śniadanku spróbuje.

A te kondensatorki so u mnie w mieście nie do zdobycia, może ktoś miał by takie? albo wie gdzie można zamówić?

Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

pierwsze próby - coś się dzieje ale za słaba izolacja na przewodach i trochę powietrza mi się zjonizowało hihi

Dodano po 4 [godziny] 6 [minuty]:

wydaje mi się, że wiem który z kondensatorów jest uszkodzony ale nie mam na niego pomysłu. Nie mam skąd wziąć nowy

Dodano po 3 [godziny] 33 [minuty]:

Grzebałem cały dzień, mam dosyć nic nie wykombinowałem:(
  • Poziom 14  
    Właśnie się dowiedziałem w serwisie, że zasilacz w tym modelu monitora jest nie do osiągnięcia :((

Ale dowiedziałem sie tez ze SAMTRON 51S ma taką sama matryce, więc i może ma taką samą elektronikę.

Będę próbował pobawić sie tymi kondensatorami, bo w Lublinie nie mogę dostać żadnego pikofarada na wysokie napięcie.[/img]

Dodano po 5 [godziny] 56 [minuty]:

OK SUKCES!!!!!

Pomogła wymiana jednego z kondensatorów na wysokie napięcie na kondesator wlasnej produkcji:)

Dzięki za podpowiedź.