Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosta YAGI - kilka pytań

07 Lut 2006 22:03 4056 10
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie! To mój pierwszy post na grupie, jako ze egzamin
    zdalem dopiero w grudniu 2005r.
    Do szanownych forumowiczów mialbym pytanie odnosnie konstrukcji
    anteny typu yagi, która chcialbym wykonac samodzielnie. Nie jest to
    dla mnie osoby totalnie bez technicznego wyksztalcenia (humanisty)
    proste, stad prosze o wyrozumialosc.
    Po pierwsze szukalem projektu latwej do wykonania, efektywnej anteny
    yagi, 7 do 10 elementów, boom do 3,5m (nie chce draznic
    sasiadów), polaryzacja pionowa (obecnie mam przenosnego trx'a na
    2m a przymierzam sie mobilowego duobandera (2m/70cm) tylko na FM,
    stad najnizszy WFS powinien wypadac ponad 145 Mhz, a nie na
    144.300).
    Nie jestem leniwy i przeczytalem bardzo duzo, zrozumialem juz
    mniej, stad pytania.
    Na stronie
    http://homepage.eircom.net/%7eei9gq/yagi.html oraz
    http://sp3csd.republika.pl/page6.html
    znajduje sie opis fajnej (czytaj prostej) anteny z ciekawie (czytaj
    prosto) rozwiazana kwestia zasilania anteny - to taki dipol
    pólotwarty. Problem polega na tym, iz antena ta jest przewidziana do
    pracy na SSB, a kopia zrobiona przez SP3CSD dala SWR okolo 2 na 145
    - troche za duzo.
    Czy ktos wykonal moze te antene do pracy w polaryzacji pionowej na
    FM? Jakie musialaby miec wymiary? Da sie to jakos policzyc?
    Testuje program quick yagi, (polecany zreszta przez EI9GQ), który
    swietnie liczy poszczególne wymiary ale nie daje odpowiedzi co do
    zasilania anteny, w szczególnosci nie wiem, czy mozna by antene
    zaprojektowana przez quick yagi zasilac takim dipolem jak na
    wskazanych stronach www.
    Pomozecie?
    pozdrawiam, Lukasz SQ6MID
  • Poziom 10  
    Witam!
    Dziękuję za szybki odzew, ale nie o to chodziło. Ja znam tę stronę, ale ona dotyczy anten na pasmo amatorskie a co do anteny Yagi, to zasilanej transformatorem gamma, podczas gdy moje pytanie dotyczyło zasialania dipolem półotwartym, jak w podanych linkach.
    Dodatkowo mi chodziło raczej o przeprojektowanie gotowych projektów do pracy na częstotliwości ponad 145 Mhz w FM (oryginały pracują na 144.300 w SSB). Myślałem też o użyciu progamu QUICK YAGI ale tam też nie wiem, jak poradzić sobie z zasilaniem - wszystkie inne wymiary są podane.
    pozdrawiam, Łukasz SQ6MID
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Dziękuję za kolejny odzew!

Oczywiście że antena nie wie, czy ma być użyta do pracy w SSB czy FM. Ale my wiemy, że modulacje te rózni w paśmie 2m ponad 1 MHz (SSB - 144.300, FM - od 145 do góry), co potrafi być dużą wartością, zwłaszcza w antenach o wysokim zysku, które pracują bardzo wąsko i SWR szybko wzrasta. Podałem link do strony SP3CSD http://sp3csd.republika.pl/page6.html , gdzie ten pisze: "SWR na częstotliwości 144,300 MHz w moim egzemplarzu wynosił 1,3 natomiast na częstotliwości 145,500 MHz około 2". Jakoś nie jestem przekonany, że SWR w granicach 2 jest dobrym pomysłem. Da się, ale prawidłowo to nie jest. Zwłaszcza, że można przecież mniej. Stąd było moje pytanie, które ponawiam. Pozdrawiam wszystkich, SQ6MID, Łukasz
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Ave! Ponownie dzięki za szybką odpowiedź i za projekt!
    Jest on wprawdzie zasilany transformatorem gamma ale chyba nikt lub prawie nikt nie "robi" yagi z dipolem półotwartym. No cóż. Szkoda.
    Co do SWR = 2 i 10% straty, to powiem tylko tyle, że mam na początku używać przenośnego trx'a z max 5W mocy, do tego straty na przejściówce z SMA na BNC i straty na kablu, więc to nie jest dla mnie bez znaczenia. Poza tym chodiz o zasadę. Czemu zrobić gorzej, jak można lepiej? :D
    Co do LPDA albo LPY to na razie nie dla mnie - to wyższa szkoła jazdy. Na razie musi to być coś prostszego. :D
    pozdr, SQ6MID, Łukasz
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    ja zrobiłem taką z dipolem półpętlowym czy też półotwartym ,jak by to sie nie nazywało. zrobiłem 2 sztuki 7elemętowe ale na 70cm. są to moje pierwsze konstrukcje anten kierunkowych i zrobiłem je tylko dlatego,że są w tak bajecznie prosty sposób zasilane.moge stwierdzić tylko tyle ,że mój x510N na 70cm przy tym kierunku to śmieć. jak się ociepli troszkę to może pokombinuje z takim kierunkiem na 2m.
  • Poziom 11  
    Zrób sobie jedną z anten DK7ZB. Znajdziesz na stronie http://www.dk7zb.fox28.de/start1.htm. Sprawdzone anteny. Sporo ludzi używa tych anten wyczynowo, również do pracy EME. Na stronie są anteny krótkie i długie, do FM i do SSB. Prosta i pewna konstrukcja. WFS w okolicach 1:1,1 nie jest problemem. Powodzenia.
  • Poziom 18  
    Symulację anteny można przeprowadzić stosując program MMANA. Jest to jeden z lepszych programów, umożliwiający uzyskanie wykresów- charakterystyk w obu płaszczyznach, WFS, impedancji itp. Program może również przeliczyć wymiary anteny (zoptymalizować np pod kątem najmniejszego WFS) dla innej częstotliwości w danym paśmie.
    Są tam równiez przykłady rozwiązań anten (kilkadziesiąt przykładów dla zakresu VHF ).
    http://mmhamsoft.ham-radio.ch/mmana/

pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witaj Łukasz. Jeśli interecująca Cię antena ma dipol półotwarty o długości 960cm zestrojony na częstotliwość 144.300, wynika to ze wzoru 138,6 ÷ częstotliwość. Więc chcąc mieć antenę zestrojoną na 145.000 wylicz długość dipola z tego wzoru podstawiając swoją częstotliwość, czyli 138,6 ÷ 145,000 = 955 cm. Odpowiednio krótszy dipoj będzie się stroił na wyższej częstotliwości. Pozostałe elementy przy mogą w tym przypadku (mała różnica częstotliwości 700 kHz) pozostać bez zmian.