Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch SRS-5602 - głośna praca pompy?

07 Lut 2006 23:25 19060 10
 • Poziom 10  
  Witam :D,
  przeszukałem zasoby Forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Posiadam ok. 5-letnią zmywarkę Bosch SRS-5602 (45 cm). Sprawowała się do tej pory bez zarzutu, od mniej więcej roku zauważam coraz głosniejszą pracę chyba jakiejś pompy (na początku cyklu mycia, w środku i na końcu - podczas wykonywania "środkowego" programu 50°, którego zwykle używamy). Jakiś czas temu zdarzył się przypadek, że nie odpompowała całkowicie, zrobiłem operację opisaną w instrukcji i odblokowałem pompę wyciągając z niej kawałki szkła z kieliszków czy innych skorup :?:. Problem braku odpompowania zniknął, ale hałas pozostał, a wręcz odnoszę wrażenie, że się nasila (już właściwie warczy) :cry:. Czy to może jakieś łożyska w pompie, albo może inne większe zanieczyszczenia ją blokują i stąd te efekty? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i podpowiedzi.
  Dziękuję i pozdrawiam,
  kayleigh
 • Specjalista AGD
  Jeżeli w tej pompie wylewającej nic nie siedzi, to jak przeszkadza ten hałas, to ją wymienić. Tych pomp nie naprawia się.
 • Poziom 10  
  zayzayer napisał:
  Jeżeli w tej pompie wylewającej nic nie siedzi, to jak przeszkadza ten hałas, to ją wymienić. Tych pomp nie naprawia się.


  Witam,
  dzięki za odzew, hałas jest do wytrzymania, ale bardziej boję się jakiejś awarii z tym związanej i powodzi w domu lub innego kataklizmu :D. Jakiego rzędu koszty wiążą się z tą wymianą? Czy objawy, które opisałem, wskazują na tę własnie pompę (mam na myśli okresy pojawiania się hałasu = czas pracy tejże pompy) czy może to być inny mechanizm (inna pompa ?).

  Pozdrawiam,
  kayleigh
 • Specjalista AGD
  Jak Ci hałas nie przeszkadza, to olej to. Ta pompa jeszcze długo może chodzić.
 • Poziom 10  
  zayzayer napisał:
  Jak Ci hałas nie przeszkadza, to olej to. Ta pompa jeszcze długo może chodzić.


  No ryczy już zdrowo, nowej nie było słychać, teraz zakłóca nam zasłużony odpoczynek w salonie :D (otwarta kuchnia), ale oczywiście mogę to olać pod warunkiem, że mi jej nie rozerwie i nie zaleje domu. Czy mozna ją jakoś sprawdzić organoleptycznie np. zdejmując bok zmywarki czy inną pokrywę i stwierdzić, że np. ewidentnie coś w niej siedzi i hałasuje, albo ma wyciek w okolicy łozyska i z tego powodu to ono własnie jest głośne ?

  Pozdrawiam,
  kayleigh
 • Specjalista AGD
  Jeżeli rzeczywiście jest to pompa wylewająca (no chyba słyszysz kiedy zmywarka wylewa, a kiedy myje), a hałas narastał stopniowo, to wskazuje na jej częściowe zużycie. W najgorszym razie może przestać wylewać wodę, i nic więcej.
 • Poziom 10  
  [quote="zayzayer"]Jeżeli rzeczywiście jest to pompa wylewająca (no chyba słyszysz kiedy zmywarka wylewa, a kiedy myje)

  Dobre spostrzeżenie, na pewno dzieje się to trzy razy w ciągu cyklu mycia: na samym początku (ze dwie minuty po uruchomieniu), mniej więcej w środku (najdłużej i subiektywnie najgłośniej :cry:) i dwie minuty przed koncem (kiedy chyba wypompowuje wodę) przy korzystaniu z programu 50° (120 minut), ale muszę to sprawdzić dokładnie przy najbliższym uruchomieniu, chyba, że jest jakiś inny, szybszy sposób?

  Sprawdzilem dokładniej - zmywarka ryczy ewidentnie podczas wypompowywania wody przy czym natężenie hałasu jest zmienne (słychac wylatującą wodę, ale jeszcze nie ryczy, zaczyna po chwili, jak pisałem wyżej, subiektywnie najgłośniej jest w połowie cyklu mycia, ale wtedy też najdłużej pobiera i wypompowuje wodę, z kolei pod koniec operacji wypompowywania sprawia wrazenie jakby pracowała "na sucho", zwłaszcza 3 minuty przed końcem cyklu i całkowitym wyłączeniem). Gdyby ktoś miał jeszcze jakies pomysły jak to poprawic bez wymiany pompy będę wdzięczny ...

  Pozdrawiam,
  kayleigh
 • Poziom 1  
 • Poziom 18  
  KOszt pompy w ,, jakiejś '' hurtowni to koszt ok 60 pln a w boschu gdzieś ok 200pln.
 • Poziom 10  
  skryn napisał:
  kayleigh napisał:
  Gdyby ktoś miał jeszcze jakies pomysły jak to poprawic bez wymiany pompy będę wdzięczny ...
  kayleigh

  Niestety, innych sposobów nie ma. To jest pompa jednorazowa- czyli tylko wymiana.


  Dzięki za wsparcie, czyli jednak czeka mnie wymiana. Rozumiem, że to robota dla fachowca i lepiej nie brać się za to samemu ?

  Dodano po 3 [minuty]:

  reperator napisał:
  KOszt pompy w ,, jakiejś '' hurtowni to koszt ok 60 pln a w boschu gdzieś ok 200pln.


  Dzięki za info, a może jakieś bliższe namiary na tę pompę (typ/model/nr katalogowy)?
 • Poziom 26  
  Jeżeli można podepnę się do tematu (z góry przepraszam) i wyjaśniam dlaczego, - czy od 2006r. do dzisiaj nic się nie zmieniło w kwestii pompy wylewającej - tylko wymiana?. Mam ten sam problem ale jeszcze do końca nie jestem pewien, czy pompa wylewająca?.

  Jeżeli ktoś uzna, że zakozaczyłem za bardzo (6 lat) proszę moderatora o usunięcie postu.