Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomocy przy akumulatorkach typu AA!!

Alex82 08 Lut 2006 13:59 3813 13
  • #1 08 Lut 2006 13:59
    Alex82
    Poziom 10  

Witam panów :)
    Jestem kobietą która nie zna się niestety na elektronice więc zwracam się o pomoc do fachowców :) Posiadam ładowarke akumulatorków AA, model SonyBC800Y Ni-Cd
    Imput AC: 220-230V
    ~50/60 Hz 3W
    Output DC: 2,4V=190mA

Wymieniłam akumulatorki na Sony NH-AA-B2E typ 2500mAh. Chciłabym się dowiedzieć czy moge nią je ładować oraz ile czasu mam je ładować? Niestety producent nie napisał ani słowa o warunkach użytkowania swojego produtku :(
    Czy ładowanie po raz pierwszy ma być dłuższe?

Będę wdzięczna za szybka i rzetelną odpowiedź :)

0 13
  • #2 08 Lut 2006 14:19
    august_
    Poziom 27  

Ok. 14h.

Ja pierwsze 3 razy ładuję po 24h i rozładowuję do końca.

Dodano po 1 [minuty]:

Właśnie zauważyłem, że ładowarkę masz Ni-Cd, akumulatorki NH.. nie mam pojęcia czy jest jakaś różnica...

0
  • #3 08 Lut 2006 14:41
    Alex82
    Poziom 10  

dziekuję za szybką odpowiedź :)
    Może jeszcze ktoś coś dorzuci na ten temat...

0
  • #4 08 Lut 2006 14:46
    wojtek60
    Poziom 22  

mozesz sobie darowac..to nie nicd akumulatory...czas ladowania zalezny od pradu jakim ladujesz i pojemnosci ..wiec dla roznych ladowarek i roznych akku inne czasy..laduj przynajmniej 12 godzin i po tym musisz juz kontrolowac temperature jesli bedzie temperatura wzrastac ..sa gotowe do uzytku i w pelni naladowane

0
  • #5 08 Lut 2006 15:01
    Alex82
    Poziom 10  

Thx za kolejnego posta.. nie rozumiem tylko pierwszej części: "możesz sobie darować...". Co mogę sobie darować?
    NiCd ładowarką nie moge ładować tych NiMH? Troszke mi zamotałeś w głowie tym postem :(
    Ktoś tu gdzieś wrzucił kalkulator który przelicza czas ładowania baterii. Z tych parametrów wychodzi koło 14h. Natomiast jeszcze ktoś podrzucił wzór: pojemność akumulatora (np2500mAh) / prąd ładowania (190mA)*1,3 i wyszło 10h z minutami...
    POMOCY!!

0
  • #6 08 Lut 2006 15:18
    wojtek60
    Poziom 22  

to rozladowywanie..przepraszam za niescislosc..tak to jest jak sie je i pisze hihi..te akumulatory nie maja efektu pamieciowego..i nie wymagaja rozladowania przed ladowaniem
    w tych wyliczeniach to sie gdzies kropnelas ...bo wychodzi 17.105h..ale bez znaczenia...powyzej 12 godzin sprawdzaj temp..podnosi sie dosc wyraznie przy pelnym naladowaniu...sam sprawdzilem -obserwacja z autopsji a i w teorii tez tak jest..

0
  • #7 08 Lut 2006 15:19
    adjar
    Poziom 24  

Obawiam sie ze skoro ladowarka nie jest przystosowana do Twojego typu akumulatorow, moze nie chciec ich ladowac. Niestety wiem to z wlasnego doswiadczenia. Mam ladowarke do NICd, kupilem aku. NIMh i myslalem ze sa walniete - nie chcialy sie naladowac, po b dlugim czasie niektore mialy objawy ze sie jakby naladowaly (ale np. na 4 wlozone jeden podladowany itd.) Ostatnio laduje je w innej ladowarce - i sa OK.
    Radzilbym jednak zainwestowac w ladowarke ktora nadaje sie do Twoich aku, bo niedoladowywanie nie jest dla nich zdrowe.

0
  • #8 08 Lut 2006 15:58
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Akumulatory zasadowe, a więc typu Cd-Ni lub Ni-MH wymagają władowania ok 140% pojemnosci znamionowej, czyli dla typu 2500mAh trzeba władowac 3500 mAh. Jeżeli ładowarka daje 190mA, to czas ładowania jest 3500/190=18,4 godzin (można zaokrąglic do 18godzin).
    Poczytaj (warto!) na temat akumulatorków tutaj:
    http://www.elfa.se/pl/fakta.pdf
    Ładowanie prądami mniejszymi niż C/5 nie wymaga stosowania szczególnych środków ostrożności. Akumulatorki Cd-MH nie maja efektu pamieci, można je doładowywac w dowolnym momencie, dlatego stosowane są powszechnie w telefonach komórkowych, które przecież ładuje się wcale nie wtedy, kiedy telefon przestawał działac.

0
  • #9 08 Lut 2006 16:34
    Alex82
    Poziom 10  

dziękuję wszystkim za pomoc :D
    Podłączyłam te akumulatorki i czekam na efekty... Po 12 godzinach może coś się wyjaśni ;)
    Życzę miłego wieczoru :)
    A w przyszłości czas naciągnąć skarpetę, ruszyć na bank a potem juz droga otworem...prosto po nowiutką ładowarkę ;)

0
  • #10 10 Lut 2006 14:54
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie wiem, jaka była ta ładowarka, co nie chciała ładować NiMH - może zwyczajnie zepsuta;
    nie wiem, jaka jest ta twoja ładowarka - nie mogę w sieci znaleźć danych, istotne jest, czy
    rozpoznaje pełne naładowanie akumulatorków, bo jeśli nie, to trzeba pilnować i wyłączać
    - akumulatorki NiMH są bardziej od NiCd wrażliwe na nadmierne ładowanie.

Poza tym zrobiono bardzo dużo ładowarek niszczących akumulatorki - nawet renomowane
    firmy takie produkowały, i być może nadal produkują, i mogą być w sklepie całkiem drogie.
    Stosowanie prądu poniżej C/5, czy C/10 wcale nie chroni przed uszkadzaniam akumulatorka
    przez nadmierne naładowanie. Bezpieczny prąd jest około C/300, ale tak się nie robi...

Ładowarka, która ich nie niszczy, może być do kupienia nawet za 30zł - może takiej poszukać?
    Metoda sprawdzenia jest taka: w dobrej ładowarce akumulatorki cały czas pozostaną zimne.

0
  • #11 10 Lut 2006 21:34
    promis
    Poziom 2  

według mojej wiedzy wszystkie akumulatory mają efekt pamięci. Jedne maję ten efek znacznie ograniczony inne nie. Więc polecam ładowanie akumulatorów po jak majmocniejszym rozładowaniu. Ewentualnie raz na jakiś czas postarać się rozładować je od końca i pożądnie naładować, zapewnia się im wtedy dłuższą trwalość.

0
  • #12 10 Lut 2006 21:50
    Alex82
    Poziom 10  

Widze ze poglądy na temat akumulatorków są przeróżne.. na szczeście moja ładowarka je ładuje.. pierszwe koty za płoty... teraz tylko czekam na efekty... tzn ile czasu wytrzymuja takie akumulatorki w aparacie cyfrowym...bo z tego co widze to baterie szybko padaja...
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczow :)
    P.S. Czy są na rynku ładowarki, które pokazują stan akumulatorka?

0
  • #13 10 Lut 2006 21:56
    _jta_
    Specjalista elektronik

promis, to może uzupełnij swoją wiedzę, zanim zaczaniesz doradzać, bo sprostowania błędnych rad kosztują
    sporo czasu, i nie zawsze mogą dotrzeć do zainteresowanych... tak naprawdę mocne rozładowanie szkodzi.

Alex82, prawdopodobnie takie z LCD pokazują, pytanie na ile dobrze... może pewniejsza metoda to kupić
    miernik cyfrowy (około 10zł) i od czasu do czasu sprawdzać napięcie - jak przekroczy 1.4V, to są naładowane
    - ale można się nabrać, jak były mocno rozładowane, bo wtedy napięcie najpierw szybko rośnie, przekracza
    te 1.4V, potem maleje, i dopiero wtedy powolutku rośnie do około 1.4V, a potem rośnie szybciej - wtedy już
    jest naładowany, jak spróbuje się ładować dalej dojdzie do jakiegoś maksymalnego, i odrobinę spadnie -
    ta odrobina to jakieś setne części wolta dla NiCd, tysięczne dla NiMH, niektóre ładowarki to wykrywają,
    i wtedy kończą ładowanie; przy małym prądzie NiMH nie mają spadku, tylko ustala się stały poziom.

Więcej szczegółów: http://www.fuw.edu.pl/~jt/akumulatorki.html - jest tam link do wykresu, ale na nim jest
    ładowanie akumulatorka dużym prądem, i bez wyłączania prądu do pomiaru - więc 1.4V jest na początku...

0
  • #14 07 Sie 2006 20:11
    Alex82
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za pomoc. W końcu postanowiłam kupić sobie nową, szybszą ładowarke. Tamta ładuje ale strasznie długo. pOzdrawiam :)

0
  Szukaj w 5mln produktów