Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sieć antenowa tv naziemniej w domu.

Cobra 08 Feb 2006 16:33 3120 7
Optex
 • #1
  Cobra
  Level 26  
  Nie wiem czy wybrałem dobre forum ale tu jest kilka tematów wiec piszę tu. Mój problem polega na tym, że chcę zbudować instalację antenową w domku jednorodzinnym. Chiałbym to zrobić tak:


  - antena szerokopasmowa + symetryzator
  - na strychu wzmacniacz firmy AMS z 4 wyjsciami (do każdego z pokoi odzielny przewód)
  i tu pojawia się pytania, jakie powinienem zastosować gniazda scienne końcowe czy przelotowe. W sumie samo się nasuwa ze końcowe ale tak na 100% nie jestem przekonany że nie bedzie zbyt dużego tłumienia sygnału. Atak przy okazji gdyby któś był tak miły i wytłumaczył mi czym sie róznią gniazda końcowe od przelotowych to byłbym bardzo wdzięczny.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  Marcin91
  Level 23  
  Witam, napewno gniazda końcowe , a ja bym radził odrazu zamontować takie gdzie jest wyjście na sat tak zwane satelitarne ( cena identyczna , a w przyszłości może się okazać że trzeba satelitę to jak znalazł :) . Co do pozostałych rzeczy to rozwiązanie może być tylko pytanie jedno czy napewno antena z symetryzatorem sobie poradzi ?? czy nie lepiej zastosować anteny z przedwzmacniaczem . I tak z ciekawości ile taki AMS , kosztuje lub jakiś link do jego opisu , porównałbym z tymi które ja stosuje :)
  A teraz różnica między końcowymi a przelotowymi , końcowe jak sama nazwa wskazuje zakłada się na zakończenie kabla i mamy podział na Radio , TV i ewentualnie SAT , a przelotowe sygnał przychodzi jest okreslone tłumienie 4 , 6, 8 , 10 , 12, 14 , 18 dB i jedno odejście idzie do następnego gniazda ( tutaj bez większych strat ) a drugie o określonym tłumieniu do Tv , gniazda przelotowe sa nie wskazane i każdemu odradzam , poniewaz jest utrudniona możliwość rozbudowy takiej sieci ( satelita , internet , telefon , kamery ) To chyba na tyle , jak jakieś problemy z instalacją pisz postaram się pomóc . Pozdrawiam Marcin
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  DziadzioMiecio
  Level 27  
  ja dodam ze jezeli antena bedzie skierowana tylko na jeden przekaznik to twoj wzmacniacz wystarczy ale jesli sygnal bedzie z dwoch kieronkow to wybralbym inny wzmacniacz
 • Helpful post
  #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Marcin91 wrote:
  Witam, napewno gniazda końcowe , a ja bym radził odrazu zamontować takie gdzie jest wyjście na sat tak zwane satelitarne ( cena identyczna , a w przyszłości może się okazać że trzeba satelitę to jak znalazł :)


  Witam

  Cena gniazd rtv a rtvsat różni się zdecydowanie - nie wiem skąd kolega bieże te wiadomości - dla kogoś kto zakłada wzmacniacz AMS którego cena wacha się w graniacach 38- 80zł (w zależności od modelu) wydanie 15 i więcej dodatkowych złotych na jednym gniazdku to dużo pieniędzy. Jeżeli, w przyszłości nastąpią zmiany to taniej będzie położyć teraz dodatkowy przewód do satki lub całą instalację przygotować do multiswitcha.
  np.:
  http://www.elenet.pl/index.php?cPath=147_149
  Nie stosuj najtańszych gniazdek - pomyśl o Legrandzie, Polo, Telmor

  W Twojej sytuacji, jeżeli zakładasz do każdego gniazdka osobny przewód, stosujesz gniazdka końcowe - gniazdka przelotowe są stosowane w instalacjach odgałęźnych - to czy będzie to gniazdka z tłumieniem 10 czy 14dB zależy od poziomu sygnału, który w takiej instalacji w założeniu równo rozkłada się na poszczególne gniazda - pierwsze gniazdo od wzmacniacza czy wejścia sygnału ma najwyższe tłumienie - za to jego wyjście - "przelot" ma najniższe tłumienie - czym mmniejsze tłumienie odgałęźne tym tłumienie "przelotu" się zwiększa.

  Jezeli założyłbyś antenę ze wzmacniaczem, istnieje możliwość, że uzyskany sygnał wystarczy Tobie na zasilanie tych 4 -punktów bez pomocy dodatkowego budynkowego - wszystko zależy od poziomu sygnału jaki uzyskasz.
  pzdr
 • Helpful post
  #6
  tomarex
  Level 24  
  kasprzyk wrote:
  Marcin91 wrote:
  Witam, napewno gniazda końcowe , a ja bym radził odrazu zamontować takie gdzie jest wyjście na sat tak zwane satelitarne ( cena identyczna , a w przyszłości może się okazać że trzeba satelitę to jak znalazł :)

  Cena gniazd rtv a rtvsat różni się zdecydowanie - nie wiem skąd kolega bieże te wiadomości -
  pzdr

  Witam.
  Wszystko zależy od wymagań estetycznych i aranżacji wnętrza i naturalnie nie kupować w supermarketach, gdyż tam ceny naprawdę brane są ze sufitu!
  Najbardziej renomowana firma na świecie "Hirschmann" produkuje gniazda o najlepszych parametrach - przykładowa cena RTV/Sat 17,71 zł:
  http://www.elpiobis.pl/index.php/cName/gniazda-abonenckie
  firma "Axing" też bardzo dobre gniazda przykładowe ceny 18,43 lub 23,- zł
  http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa=oferta/20/2021.dat
  http://www.skymedia.pl/sklep/product_info.php/cPath/28/products_id/167
  Nie kupuj natomiast gniazd "Satel" - tłumienie ok 4 dB, bo w środku jest prymitywny rozgałęźnik. Niestety teraz prawie wszystkie polskie firmy produkujące osprzęt elektryczny na nich bazują np "Ospel" (z wierzchu np Polo, Efekt, a w środku Satel)
  Jak ktoś koniecznie chce inny wygląd to niekiedy można kupić sam zewnętrzny dekielek, a gniazdo czyli spód osobno renomowanej firmy. Niestety "Satel" wymyślił nie zgodne ze standardem mocowanie dekielków - zamiast na śrubkę to na bolce i niekiedy nie można tego zamienić.
  A ze wzmacniaczy zdecydowanie polecam WSS-100 "Telkom-Telmor" cena ok 50 do 60,- zł + zasilacz wtyczkowy:
  http://www.telmor.pl/WK/Karta?gr=90&deal=Telmor
  A wzmacniacze AMS to w porównaniu z nim są zabawką amatorską.

  Ale zacząć należy od ustalenia poziomu sygnału z samej anteny.
  W dobrych warunkach i przy zastosowaniu np kierunkowych anten, a także najwyższej klasy pozostałych elementach, może się okazać że nie potrzeba żadnych wzmacniaczy. Wtedy jest pewna praktycznie bezawaryjna praca instalacji.
  Amatorskim sposobem można to sprawdzić tak jak kolega kiedyś napisał, podłączając w szereg między antenę a TV, tłumiki o znanych wartościach np 10 - 15 dB i sprawdzać jakość obrazu.
 • #7
  Cobra
  Level 26  
  Panowie dziękuje za szczegółowe wyjaśnienie tematu, teraz mam jasność. Jestem mile zaskoczony obszernością i szczegółowością odpowiedzi. Bardzo dziękuje i postaram się kiedyś odwdzięczyć.
 • #8
  Marcin91
  Level 23  
  Ceny gniazd SAT - 19 złotych , gniazda przelotowe 18 złotych ( a jezeli chodzi o gniazda TELMOR to ma się to tak - SAT - 26 złotych , a przelotowe - 26 złotych ) TAK więc nie widzę różnicy w cenach :))) , co do wzmacniacz to polecam WSS-100 cena 55 złotych , zasilacz 20 złotych . I jezli jest jeden nadajnik to zastosować ASR-860P25 - 130 złotych , a jak z dwuch to anteny Yagi i zwrotnice Telmor RDZ - cena 13 złotych , tak naprawdę koszt instalacji nie jest wysoki , ale warto zrobić to raz a dobrze :))
  P.s. proszę pamiętać o dobrej jakości kablu . TFC i temu podobne , może nie jest tani 1,2 zł/m. ale jest gwarncja jakości i trwałości .
  Pozdrawiam Marcin