Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań dotyczących napięcia w sieci telefonicznej

dgaleza 08 Lut 2006 18:23 5680 17
  • #1 08 Lut 2006 18:23
    dgaleza
    Poziom 20  

Witam!!
    Mam kilka pytań dotyczących sieci telefonicznej.

1. Jeżeli napięcie w sieci telefonicznej wynosi 60VDC (proszę mnie porawić jeśli się mylę), a moc odbiornika 15W(nie wiem dokładnie ile wynosi, te 15W wziąłem z napisu na gniździe) to trzeba zastosować bezpiecznik 0,25W??

2. Jaki pobór prądu ma modem Neostarda - Sagem, a jaki telefon??

Proszę o odpowiedzi. Gwarantuję kliknięcie na przycisk pomógł.

0 17
  • #2 08 Lut 2006 18:47
    telwisalfa
    Poziom 21  

Coś pokręciłeś nie bardzo wiem o co Ci chodzi.
    Napisz co chcesz zabezpieczać i po co?

0
  • #3 08 Lut 2006 19:14
    dgaleza
    Poziom 20  

chodzi mi o to jak wyliczyć bezpiecznik do ukłądu z warystoryem by chronił modem przed przepięciami

0
  • #4 08 Lut 2006 19:17
    pieterek
    Poziom 18  

Pobór prądu z sieci telefonicznej zamyka się w granicach 15-25 mA przy podniesionej słuchawce a napięcie spada do wartości 10-15 v.Z tym bezpiecznikiem to chodzi Koledze o zabezpieczenie łącza jeśli dobrze zrozumiałem?W takiej sytuacji polecam ochronnik abonencki OA-1

0
  • #5 08 Lut 2006 20:20
    dgaleza
    Poziom 20  

dobrze, a modem ma taki sam pobór??

0
  • #6 09 Lut 2006 06:36
    PICIA
    Poziom 33  

modem ma znikomy pobór ze sieci z uwagii na to żegdyby się zachowywal jak aparat to by blokował linię-najlepiej wepnij w szereg do modemu miliamperomierz i zobaczysz,pomijam zasilanie z USB komputera

0
  • Pomocny post
    #7 09 Lut 2006 09:02
    telwisalfa
    Poziom 21  

Jeśli zastosujesz bezpieczniki 125mA w każdą żyłe lini, powinno być dobrze.

0
  • #8 14 Lut 2006 20:29
    RobertJonca
    Poziom 11  

W starszych centralach jak np. Elkor EACA stosowano bezpieczniki 100 mA wpiete w linie miejskie. zatem jak pisali koledzy wyzej podobnej wartosci bezpieczniki powinny pomoc. Pozdrawiam

0
  • #9 16 Lut 2006 19:23
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Kolego dgaleza.
    Nie napisałeś przed jakim przepięciem chcesz zabezpieczyć modem. Usiłujesz wyliczyć wartość bezpiecznika nie określając w zasadzie wartości przepięcia.
    Można tu brać pod uwagą 2 rodzaje przepięć.

1. Pomiędzy żyłami
    2. Pomiędzy dowolną żyłą a ziemią.

Pierwszy przypadek jest mało prawdopodobny. Oba przewody są w tych samych warunkach, połączone z portem wyjściowym centrali.

W drugim przypadku możemy mieć do czynienia z przepięciami atmosferycznymi. Te są b. niebezpieczne.
    Ich wielkość zwykle wyraża się w KV.
    Konstruktorzy modemów zapewniają pewną wytrzymałość na przebicie pomiędzy stroną pierwotną (linia tel.) a stroną wtórną (komputer).
    Poprawnie skonstruowane urządzenie tego typu powinno wytrzymać do 1KV.

W tej sytuacji wystarczą bezpieczniki (szybkie) ok. 100mA. Użyłbym tu tradycyjnych rurkowych ze względu na odległość pomiędzy końcówkami.
    Do tego warystory na ok. 400V od każdej żyły do uziemienia.

Pamiętaj, że przed burzą nie ma skutecznych tanich zabezpieczeń.

Pozdrawiam

0
  • #10 16 Lut 2006 22:03
    dgaleza
    Poziom 20  

dziękuję za odpowiedzi.
    zamierzam zabezpieczyć modem, bezpiecznikiem i warystorem, dodać do tego wskaźnik przepalenia bezpiecznika (100mA szybki, topikowy), oraz za bezp. i warystorem, ochronnik przeciwprzepięciowy SAL (znalazłem w ofercie TME).

PS. DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCY TEN TEMAT:

PRZED WYŁADOWANIEM ATMOSFERYCZNYM NIE MA SKUTECZNEJ OCHRONY. ZABEZPIECZENIE TWORZYMY GŁÓWNIE BY MIEĆ SPOKOJNE SUMIENIE!!!!

0
  • #11 16 Lut 2006 22:15
    marpiasek
    Poziom 27  

Masz racje, ale chyba każdy producent robi , to o co Tobie chodzi .

0
  • #12 16 Lut 2006 22:26
    kono40
    Poziom 10  

Pracuję w firmie telekomunkacujnej od wielu lat ,jak dotej pory nie widziałem skutecznego zabezpieczenia lini tel. przed skutkami przepieć,które stosują abonenci.By zabezpieczyć się przed przepięciami nalżałoby założyć ochronniki przeciwnapięciowe typu A B C na sieci energetycznej oraz ochronnik abonnencki na sieci tel. który musi być bezwględnie uziemiony.Pomiar rez do ziemi powinien wynosić ≤8Ω

0
  • #13 16 Lut 2006 22:34
    marpiasek
    Poziom 27  

Wszycy o problemie wiedzą, ale sam sobie odpowiedziałeś, NIE MA - NATURA JEST - lepsza.
    Ps. jak piorun,trafi - nie ma mocnych (za mały przekrój przwodów).

0
  • #14 16 Lut 2006 23:18
    kono40
    Poziom 10  

Masz rację najlepszym sposobem jest odłączenie urządzeń z gniazdek.Ja w swoim życiu wyłączam po burzach u klientów bardzo dużo spalonych urządzeń.

0
  • #15 17 Lut 2006 12:01
    andk1eltd
    Poziom 35  

Przed bezpośrednim uderzeniem nie ma ratunku ale przed indukcją to co nieco można się zabezpieczyć. Nie ma większego sensu budować skomplikowanych zabezpieczeń bo to skóra za wyprawę, chyba że podłącza się bezpośrednio do linii i zostawia bez opieki urządzenia warte kilkadziesiąt tys..... Zabezpieczenia dostępne na rynku są sprawdzone i skuteczne, tylko trzeba znać zasady stosowania. Sprawę załatwia zazwyczaj dobrze uziemiony ochronnik abonencki - ale im dalej od urządzenia chronionego tym jest skuteczniejszy. Montuje się go na wejściu instalacji do budynku - zainstalowany przy gniazdku nie zaszkodzi - ale skuteczność takiego rozwiązania jest raczej iluzoryczna. Bezpiecznik topikowy jest dobrym rozwiązaniem ale pod warunkiem, że w czasie od momentu wystąpienia impulsu do przerwania obwodu napięcie nie zdąży na tyle narosnąć aby zrobić krzywdę urządzeniu. Dlatego takie znaczenie ma odległość pomiędzy zabezpieczeniem a urządzeniem. Im dłuższa linia tym większa pojemność - impuls napięciowy jest niejako pochłaniany - jego amplituda na końcu linii jest niższa.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenia montowane w urządzeniach w mojej praktyce najskuteczniejsze okazały się diody zenera a właściwie transile. W aparatach telefonicznych wystarczała jedna dioda 230V równolegle za mostkiem wejściowym. Dioda dostaje zwarcia ale reszta sprzętu uratowana.
    Reasumując: ochronnik na wejściu instalacji i zabezpieczenie diodowe przed urządzeniem. Aby nie rozbierać urządzeń polecam włączenie 2 diod naprzeciwsobnie: -->|---|<----
    Ochrona urządzeń opiera się na jakichś założeniach wejściowych - resztę da się dosyć dokładnie wyliczyć. Ale gdybym wiedział gdzie uderzy piorun zostałbym prorokiem....:D

0
  • #16 18 Lut 2006 02:06
    marpiasek
    Poziom 27  

Jak ktoś słyszał, lub widział ?
    Radio "detektor" (na słuchawki), antena zewnętrzna miała przełącznik -ODBIÓR/BURZA- do zapoznania się z tematem - Muzeum Techniki w Pałacu Kultury (Warszawa)

0
  • #17 19 Lut 2006 00:35
    irekr
    Moderator

Jeszcze jedna uwaga: Zanim dołaczymy zabezpieczenie warystorowe do odgromnika linii na którym mamy modem, radziłbym sprawdzić czy podlaczenie nie spowoduje pogorszenia transmisji binarnej. Warystory maja duzą pojemnośc przy takich napięciach liniowych i może sie okazac że ich właczenie może serwanie synchronizacji ADSL. Lepszym rozwiązniem jest zabezpieczenie iskrownikowe i bezpiecznik topikowy.
    Czesto przy uruchamianiu usługi NEO lub DSL na centrali zdejmuje sie ochronniki liniowe, by nie tłumiły sygnału.

0
  • #18 19 Lut 2006 00:51
    vvaldek
    Poziom 28  

moze wtrace taka ciekawostke , bedac w wojsku , czesto zima nie bylo pradu , wiec ja zeby bylo zasilanie do raia , wowczas popularnego janmnika ,zastosowalem stabilizator 12V podlonczony do gniazdka telefonicznego i bylo granie do rana oraz popijawa ,,,,

0