Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lampa blyskowa czy da sie z tego cos zrobic ??

08 Lut 2006 22:19 9118 56
  • Poziom 19  
    witam
    posiadam lampe blyskowa z aparatu foto tzw "jednorazowka"
    da sie cos z tego zrobic ?
    moze jakis stroboskop ewentualnie jakas przydatna mala fajna rzecz:)
    jesli tak prosil bym o jakies wskazowki
    pozdrawiam
  • Poziom 19  
    oka niema problemu :)
    jak bede mial jakies konkretne pytanie jeszcze odswierze ten temat
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam
    Ja zrobiłem sobie ostatnio z takiej lampy strobka wyzwalanego w rytm muzy.
    pozdr:D:D:D:D
  • Poziom 15  
    sebastian-lipce napisał:
    Witam

Jak to zrobiles? trudne to jest? masz jakis schemat, jesli tak to bym prosil?:D
  • Poziom 38  
    Jeśli jest to "jednorazówka" to nie da się z niej nic zrobić a już z pewnością nie stroboskop. Żarówka taka działa na zasadzie jednorazowego spalenia bardzo długiego włókna rozmieszczonego wewnątrz bańki szklanej a powstały błysk jest tylko JEDNORAZOWY! Żarówka taka po odpaleniu miała popękaną całą bańkę a w całości trzymała się tylko dzięki temu, że ta bańka była pokryta dodatkowo cienką warstwą przeżroczystego plastyku. Były kiedyś jeszcze budowane takie podobne żarówki ale były one zamknięte w prostopadłościennym, przeżroczystym pudełku po 4 sztuki i po każdym błysku ten prostopadłościan obracał się o 90 st. Było więc można zrobić 4 zdjęcia przy użyciu tej lampy.
  • Poziom 24  
    Ja również zrobiłem mini stroboskop. Dwie baterie paluszki i zamiast kondensatora 180uF dałem 4,7uF. Wyzwalanie za pomocą neonówki i triaka(tak jak tutaj: http://www.elektroda.net/wizualne/samstrob/stronki/Stroboskop%201.htm ). Częstotkiwość do 10 błysków na sekundę. pobór prądu 1,5 A.
    A najdziwniejsze, że ten stroboskop się nie grzał(!), miał małą moc ale nawet fajnie błyskał ;-) .
  • Poziom 28  
    sebastian-lipce napisał:
    Witam

No kolego i nie pochwaliłeś sie schematem!? Kurde męczę sie z tym jak to zrobić już chyba z pół roku i nie mogę dojść do ładu!
    Czekamy na schemacik..........
  • Poziom 15  
    Marcin Sz. ty tez ten stroboskop zarobiles z jednorazowego aparatu(lampy blyskowej)?? Moglbys opisac ten schemat(jestem zielony)... Zgory wielkie dzieki:D
  • Poziom 24  
    Tak, ten stroboskop jest zbudowany z lampy aparatu jednorazowego.
    Usuwamy z lampy ten największy kodensator, palnik(to co błyska), transformator(mała kostka podpięta do palnika, wystaje z niej zazwyczaj u góry kabelek). W miejsce tego kondensatora wmontowujemy tą część układu ze schematu(czyli rezystory, neonówkę(zapłonnik od świetlówki), kondensator, tyrystor i palnik). Ja jako tyrystora użyłem KY202H(jakiś radziecki-z demontarzu)

Jeżeli coś zrozumieliście z mojego tłumaczenia, to jestem dumny :-) .
  • Poziom 15  
    co to jest neonowka? wszystkie te czesci sa w aparacie?
  • Poziom 24  
    Nie wszystkie te części są w aparacie.
    Trzeba kupić: kondensator 4,7µF, kondensator 0,1µF, kondensator 0,22µF, rezystor 10MΩ, rezystor 100kΩ,
    starter do świetlówki(neonówkę) lampa blyskowa czy da sie z tego cos zrobic ?? .

Radzę uważać na wysokie napięcia podczas składania tego układu, mimo tego, że jest zasilany z baterii!
  • Poziom 15  
    A co z regulacja ilosci blyskow?
  • Poziom 24  
    Regulacji częstotliwości błysków nie ma - na razie nie miałem czasu i chęci na dorobienie regulacji. Ten układ posłużył mi tylko do sprawdzena możliwości przetwornicy z lampy błyskowej jako stroboskopu.
    Jeżeli znajdę czas(wakacje :D ) to dokończę ten projekt.
  • Poziom 15  
    To jak on miga?? Musisz wciskać jakis guzik żeby migał???
    Pozdrawiam, Szymon
  • Poziom 24  
    Wystarczy podpiąć baterię i od razu, bez żadnego uruchamiania zaczyna działać.
  • Poziom 15  
    to fajnie:D a ile razy miga w ciagu 1s.?
  • Poziom 24  
    Pisałem wcześniej, że około 10-5 błysków na sekundę (nie wychodzi mi takie szybkie liczenie na palcach ;-) ). Częstotliwość błysków zależy również od zastosowanego kondensatora(tego 4,7uF) - im większy tym żadziej występują błyski. Mniejszego kondensatora niż 4,7uF nie radzę stosować, gdyż moc błysku bardzo zmaleje.
  • Poziom 11  
    witam!!
    przepraszam ze dopiero teraz ale nie mialem czasu.
    niestety nie posiadam schematu ponieważ robilem tego strobka z glowy. ale jast caly uklad od aparatu z lampą i to wszystko jest wyzwalane przez elektromagnesik. dziala na dwa paluszki i juz troche przeszlo i wcale sie nie grzeje. :D:D
  • Poziom 27  
    Brawo !!!!!!
    Częstotliwość "błysku" -wtórnie zależy, od pojemności głównej. A głównie zależy, od czasu ładowania (wyzwalania):10MΩ i 0,1µF. T=C×R
  • Poziom 12  
    ja wlasnie zrobilem stroboskop z aparatu jedno razowego :D niestety ma tylko 1 blysk na 3 sekundy :D bo tyle potrzeba mu czasu na naladowanie kondensatora. Pod blaszki ktore po zwarciu powodowaly blysk wlutowalem tyrystor a tyrystor uruchamia dławik ze swietlówki.

Pozdro:D

Dodano po 9 [minuty]:

chcialem spytac czy układ Marcina Sz. da sie przerobic na stroboskop samochodowy ??? tzn jedyny problem to chyba tylko taki jaką ilosc maxymalną blysków jest w stanie dac na sekunde :)
  • Poziom 27  
    Na powarżnie. Laser czy LED, nie wiem co to ?!?!LASER ?!?!A napewno stroboskop................jest , blisko ??? !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A w temacie:
    poczytaj, nawet moje (TEKSTY),
    Jak zrozumiesz, to brawo i odpowiem (chyba) na temat.
  • Poziom 18  
    A powiedzcie mi taką żecz. Mam Lampe błyskową zasilaną na 230V z kondensatorkiem w środku 660uF 350V i chciałbym przerobić ten bajerek żeby chodzilo to pod stałym 12V. Czy da sie jakimś prostym sposobem zrobić takie cudo? bardzo bym prosił o dokładny opis. pozdrawiam!
  • Poziom 24  
    brovar napisał:
    A powiedzcie mi taką żecz. Mam Lampe błyskową zasilaną na 230V z kondensatorkiem w środku 660uF 350V i chciałbym przerobić ten bajerek żeby chodzilo to pod stałym 12V. Czy da sie jakimś prostym sposobem zrobić takie cudo? bardzo bym prosił o dokładny opis. pozdrawiam!

Jedynie do głowy przychodzi mi zrobienie małej przetornicy 12-220V, ale sądzę, że to nie jest opłacalne. Schematów na forum jest pełno wystarczy kliknąć szukaj.
  • Poziom 12  
    Przetwornica i kondensator z lampy nadaje się doskonale na zapalarkę pirotechniczną. Z kondensatora 330 mikro można przepalić włókno druciaka do zmywania i zapali to nawet kiepski proch czarny. Ale traktujcie to jako ciekawostkę. Bo czarny proch potrafi wiele...
  • Poziom 27  
    Jeszcze raz: mc² tzn. 230V×1,41=324V²×660µF=69,3 J/2=~34,6 J.
    Ja tego nie wymyśliłem .(brovar)
    Idealny flesz błyśnie, co 3s.
    A stroboskop, ma błyskać np: 10 × na sekundę tzn: 35×10=350W
    Kolega pyta ?12V i co dalej? TO JEST 30A z akumulatora przy sprawności przetwornicy 99%.
    Wnioski dla: zainteresowanych i Cikola
  • Poziom 17  
    Witam...
    Nie chce przeszkadzac w dyskusji,zadam takie male pytanie.
    znalazlem w domu jakas lampe badz palnik
    30 cm dł,9mm szer...pisze na niej tylko to JH220V900W7A no i ze toshiba france...o ile sie nie myle to wyciagnalem ja kiedys z kserokopiarki albo czegos takiego...byla wsunieta w walek na kturym przesuwal sie papier...
    nie orientujecie sie moze co to jest i czy muglbym postawic na tym strobo?...bo wyglada ewidentnie na palnik...
  • Poziom 24  
    Wrzuć tu zdjęcie tego czegoś.

Pozdrawiam Marcin