Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic NV-J35 nie działa

chonsu 09 Feb 2006 09:32 2156 9
    chonsu
    Level 15  
    Magnetowid Panasonic NV-J35 po włączeniu do sieci świeci diodą LED POWER. Przycisk POWER w ogóle nie reaguje. Kasetę VHS wciągnie i natychmiast wysunie. Głowica obrotowa cały czas obraca się. Taśma nie jest owijana na głowicy obrotowej, taśma w ogóle nie jest wyciągana z kasety VHS.
    W 'szukaj' znalazłem, że możliwą awarią jest kondensator elektrolityczny w zasilaczu C1109 1mikro/400Volt. Rzeczywiście. Jego pojemność wynosiła 0,001 mikro. Wymieniłem go lecz magnetowid cały czas zachowuję się tak samo jak przed wymianą kondensatora.
    Telo
    Service technician RTV
    A jak wygląda resztę napieć z przetwornicy pod wzgledem wartosci i tętnień?
    maryann
    Level 37  
    Sptrawdź i ustaw zębatki w mechanizmie(ch... angażujące zajęcie!)
    chonsu
    Level 15  
    Wszystkie elki w zasilaczu zostay wymienione na nowe. Napięcia na wyściu z zasilacza oraz na taśmie są poprawne. Jednak nadal po włączeniu magnetowidu głowica cały czas kręci się a wyświetlacz pulsująco pokazuje literę 'd'. Po włożeniu kasetu do magnetowidu, kaseta natychmiast wysuwana jest na zewnątrz. Taśma nie jest w ogóle oplatana wokół bębna głowicy wizyjnej.
  • Helpful post
    Telo
    Service technician RTV
    Jak wskaźnik d to jest zawilgocony VCR a głowica sie obraca aby sie osuszyć.
    jaqbas2
    Level 27  
    Witam !

Bardzo słusznie zauważył mój Szanowny przedmówca. W starszych VCR był pełen komunikat DEW - Dew Point Hygrometer - czujnik punktu rosy daje sygnał o zawilgoceniu sprzętu. Ten komunikat i wirowanie głowicy może być efektem ( przyjmuję, że magnetowid nie jest zawilgocony) uszkodzenia czujnika wilgotności w tym VCR. Czasami zdarza się nawet przerwa w jego obwodzie - odpadają przewody. Jako, że jest to czujnik rezystancyjny układ przerwę widzi jako wzrost wilgotności i następuje to co w Pana przypadku. Czujnik jest najczęściej wykonany jako ceramiczna płytka z naniesioną warstwą rezystywną a umiejscowiony jest w pobliżu głowicy. Może na skutek działań przy zasilaczu coś takiego się właśnie stało, że czujnik utracił kontakt.

Powodzenia !

Pozdrawiam i ...dobranoc !
    chonsu
    Level 15  
    Witam,

Gdzie dokładnie, w którym miejscu znajduje się czujnik wilgoci (płytka z napyloną warstwą rezystywną) ?
    Będę zobowiązany za odpowiedź.
    jaqbas2
    Level 27  
    Witam !

Z przykrością muszę powiedzieć, że po Pana poście przejrzałem dokładnie serwisówkę i ... znalazłem, że w tym modelu pin 66 - DEW procesora servo IC 2001 - MN 6740 VCQK jest podłączony do masy - nieaktywny ! Tak więc zawilgocenie jest wykrywane inaczej - nie dopatrzyłem się jak. Z kolei nie wierzę, żeby w takim sprzęcie z tego zrezygnowano. Wobec tego efekt wirowania głowicy i sygnał D na display'u może znaczą zawilgocenie - tak reaguje znana mi większość VCR - jednak nie wiem gdzie następuje detekcja. Może ktoś z Szanownych kolegów coś podpowie ? Ja poległem ...

Przyszła mi jeszcze jedna rzecz do głowy. Czy mechanizm w tym VCR jest po wyrzuceniu kasety w stanie odpowiadającym zrealizowanej funkcji ? Może tylko MODE SWITCH - znajdujący się z tyłu w prawym rogu mechanizmu leżąco na dole ( czarny korpus białe koło zębate ). Brak styku lub niepewny styk na którymś z pól kontaktowych powodować może najdziwniejsze rzeczy. Może to to ?

Powodzenia !

Pozdrawiam !
    chonsu
    Level 15  
    Ściągnąłem górną pokrywę magnetowidu i wysuszyłem (suszarką do włosów) cały mechanizm. Po założeniu pokrywy, magnetowid bez problemu działa.