Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestracja z kamer przemyslowych na PC

zielak_gda 09 Lut 2006 10:43 3408 25
  • #1 09 Lut 2006 10:43
    zielak_gda
    Poziom 9  

Witam
    Prosze o opinie nt. kart do przechwytu i rejestracji obrazu z kamer przemyslowych na zwyklym PC. Potrzebuje karty na 4 wejscia, z inteligentnym oprogramowaniem ( dobra detekcja wraz z rejestracja glownie w nocy).
    Na allegro sa karty za 190 pln ( 50klatek na sekunde) ale nie wiem czy nie jest zabawka i pieniadze nie zaostana wyrzucone w bloto bo i tak skonczy sie na zakupie czegos lepszego
    Karta Geovision 4 wejsciowa kosztuje juz ponad 500 pln ale ma tylko 12-16 klatek na sekunde. Czy to mi wystarczy ? NIe chce tez wydawac niewiadomo jakich pieniedzy na karte.
    WIadomo ze najwazniejsze jest oprogramowanie ktore jest w komplecie z karta.
    Na co zwracac uwage ?
    Moze ktos ma wieksze doswiadczenie w tym temacie i podzieli sie wskazowkami a moze typami.
    Komputer PC ktory chce zastosowac to zwykly PC na jakims AMD Semphronie z duzym dyskiem ( ok 250 GB) 512 RAM.

Pozdrawiam
    Michal

0 25
  • #2 09 Lut 2006 12:13
    marcinek77
    Poziom 15  

zielak_gda napisał:
    Witam
    Prosze o opinie nt. kart do przechwytu i rejestracji obrazu z kamer przemyslowych na zwyklym PC. Potrzebuje karty na 4 wejscia, z inteligentnym oprogramowaniem ( dobra detekcja wraz z rejestracja glownie w nocy).
    Na allegro sa karty za 190 pln ( 50klatek na sekunde) ale nie wiem czy nie jest zabawka i pieniadze nie zaostana wyrzucone w bloto bo i tak skonczy sie na zakupie czegos lepszego
    Karta Geovision 4 wejsciowa kosztuje juz ponad 500 pln ale ma tylko 12-16 klatek na sekunde. Czy to mi wystarczy ? NIe chce tez wydawac niewiadomo jakich pieniedzy na karte.
    WIadomo ze najwazniejsze jest oprogramowanie ktore jest w komplecie z karta.
    Na co zwracac uwage ?
    Moze ktos ma wieksze doswiadczenie w tym temacie i podzieli sie wskazowkami a moze typami.
    Komputer PC ktory chce zastosowac to zwykly PC na jakims AMD Semphronie z duzym dyskiem ( ok 250 GB) 512 RAM.

Pozdrawiam
    Michal

a moze warto zastosowac rejestrator 4 kanalowy ..ceny juz od 1000zl i sa bardzo stabilne!

0
  • #3 09 Lut 2006 12:42
    RafalRadom
    Poziom 17  

Witam
    Moim zdaniem, to co wydasz na komputer i kartę będzie tyle samo warte co zakup rejestratora cyfrowego, a ten ostatni jest stabilniejszy od systemu komputera. Co do dobrej detekcji i rejestracji obrazu nocnego, to znaczącym, poza możliwosciami rejestratora, będzie dobór odpowiednich kamer, nie wymagających znacznego oświetlenia. Polecał bym raczej kamery b/w niż kolorowe, które lepiej spiszą się w warunkach nocnych.
    Pozdr

0
  • #6 10 Lut 2006 07:33
    czubi82
    Poziom 12  

Nie uważam ,że dobra karta i stabilny komputer to najlepsze rozwiązanie.
    Jeśli sprzęt ma być zastosowany do CCTV w jakimś obiekcie innym niż
    domek jednorodzinny, to należy ograniczyć do minimum współczynnik awaryjnośći.
    Rejestrator Stand Alone to "płytka z procem" i prawie nic więcej. Tak więc ilość elementów, które mogą się uszkodzić jest niewielka.
    Ponadto, przy dobrych rejestratorach nie spotkasz się powszechnymi problemami Windows czy Linux, bo urządzenie jest praktycznie bezobsługowe.
    Co do prędkości nagrywania, to standardowo ustawia się 1kl/s, gdzie przy kompresji mpeg4 i wielkości klatki rzędu 5-8 kb, można zapisać obraz z 16 kamer na dysku ca. 300GB z okrezu 1miesiąca.
    Z doświadczenia jestem przekonany, że urządzenie dedykowane do "czegoś" będzie o wiele pewniejsze i bezpieczniejsze od zwykłego PC.
    Współczesne rejestratory mają wbudowane TCP/IP, FireWire no i USB.
    Można sobie też zamontować nagrywarkę CD lub DVD. Polecam Hi-End (SAMSUNG DVR 1630 lub troszkę tańszy Aper)

Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
  • #7 10 Lut 2006 09:36
    jozwik
    Poziom 14  

Nie moge się z Toba zgodzić.
    Osobiście testowałem różnego rodzaju urzadzenia od rejestratorów po kilkanaście modeli kart DVR.

Sprzęt o którym piszesz (w wersji rozbudowanej) to ogromne koszty przewyższające 4-5 tysięcy i w dodatku bez mozliwości dalszej rozbudowy.
    Tekie same możliwości o ile nie większe ma bardzo popularna na polskim rynku tzw. Pico karta za 150 zł.

Założe się że jeśli postawimy w jednym miejscu rejestrator i komputer z taką Pico kartą uzyskamy ten sam efekt. Oba urządzenia będą działały bezawaryjnie.

Ważna jest też kwesta, którą poruszyłes odnośnie budowy rejestratora. Coraz więcej modeli to poprostu komputery w autorskich obudowach zaopatrzone w Windowsy lub któryś z Linuxów. Po rozkręceniu takiej maszyny widzisz płyte główna ATX i jakiś model karty DVR.

Miło by było mieć możliwość zorganizowania takiego testu.

0
  • #8 10 Lut 2006 09:42
    czubi82
    Poziom 12  

heh .. Z grubsza chodziło mi o trochę większą kasę :).
    Z reguły jest linux a w miarę możliwości postaram się podesłać fotkę jednego z Samsungów bo chyba jest u nas taki w testach.

Mam spore uprzedzenia do komputerów z kartą od momentu kiedy firma Arpol wprowadziła coś o nazwie Transpack.
    To nie było nic innego jak Pentium 2 i Win 98, więc raczej przykre doświadczenie :/
    Potem testowałem ze 3 karty różnego typu i nie byłem zachwycony.
    Jeśli możesz to zamieść kilka klatek z nagranego obrazu to może i ja się przekonam :)

0
  • #10 10 Lut 2006 18:23
    adamjur1
    Poziom 39  

A przy okazji co koledzy sądzą o monitorach podglądowych do układów rejestracji- zwykła przemysłowa 14 potrafi kosztować 1500 zł.Może jest trwalsza od zwykłego tv ale trzeba ją kochać prze kilka( nawet 10) lat.
    Jeżeli pokazuje obraz wciąż ten sam( tło budynku i tylko ludzie czy pojazdy się poruszają) to na luminoformie wypala się obraz i jest czy działa czy nie. Ja stosuję tanie tv 19-21 cali za 400 zł i nie żal jest takie coś po 3 latach wyrzucić i postawić nowy. A ciekawym rozwiązaniem było ostatnio postawienie jako monitora comba TV+VCR. Rejestrator rejestruje swoje a jak trzeba coś przegrać ( z pamieci czy na żywo) to podjeżdzam do firmy z kasetą VHS i zgrywam. Combo można dostać już za 600-700 zł.....
    Pozr.J.

0
  • #11 10 Lut 2006 19:01
    jozwik
    Poziom 14  

I tu znowu polecic można tylko jedno rozwiazanie - komputer z kartą dvr.

Monitor komputera może działać latami i raczej problemu z wypalonym obrazem nie ma.
    A do tego koszty o wiele mniejsze.

0
  • #12 10 Lut 2006 19:16
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

jozwik napisał:

Monitor komputera może działać latami i raczej problemu z wypalonym obrazem nie ma.

I tu się kolega myli - jak by tak było, nikt by nie wymyślał wygaszaczy ekranu ;)

Rozchodzi się o długi czas wyświetlania stałego niezmiennego obrazu - a jak wiadomo kiedy pracuje się na "kompie" taka sytuacja nie występuje - lub temat załatwia wygaszacz ekranu albo wyłączanie monitora.

Pzdr

0
  • #13 10 Lut 2006 19:21
    jozwik
    Poziom 14  

kasprzyk napisał:
    jozwik napisał:

I tu się kolega myli - jak by tak było, nikt by nie wymyślał wygaszaczy ekranu ;)

Rozchodzi się o długi czas wyświetlania stałego niezmiennego obrazu - a jak wiadomo kiedy pracuje się na "kompie" taka sytuacja nie występuje - lub temat załatwia wygaszacz ekranu albo wyłączanie monitora.

Pzdr

Ale właśnie o to chodzi! Komputer ma takie funkcje jak wygaszacz itp. a monitor przemysłowy można najwyżej wyłączyć.
    Dobre programy DVR potrafia same wyłczyć wygaszacz w momencie pojawienia się ruchu itp.
    Osobiście będę się spierał jednak że komputer w roli centrum monitoringu jest lepszy niż urządzenia przemysłowe.

0
  • #14 10 Lut 2006 19:30
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

jozwik napisał:

Ale właśnie o to chodzi! Komputer ma takie funkcje jak wygaszacz itp. a monitor przemysłowy można najwyżej wyłączyć.
    Dobre programy DVR potrafia same wyłczyć wygaszacz w momencie pojawienia się ruchu itp.
    Osobiście będę się spierał jednak że komputer w roli centrum monitoringu jest lepszy niż urządzenia przemysłowe.

Rozmawiamy o monitorach przemysłowych przeznaczonych do ciągłej pracy - stąd moja odpowiedź.

Cała reszta zgadzam się z kolegą - jestem także za systemami na PC i tylko takie montowałem - i nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale np.: w bankach.

Pzdr

0
  • #15 11 Lut 2006 02:42
    marcin4642
    Poziom 15  

Wszyscy Panowie piszecie bardzo ciekawe rzeczy, ale jedno mnie zastanawia, czy komputer z kartą i systemem XP podniesie się po wyłączeniu prądu? Jeśli to ma byc tanio to chyba na UPS też trzeba troszke oszczędzic.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 11 Lut 2006 09:03
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

marcin4642 napisał:
    Wszyscy Panowie piszecie bardzo ciekawe rzeczy, ale jedno mnie zastanawia, czy komputer z kartą i systemem XP podniesie się po wyłączeniu prądu? Jeśli to ma byc tanio to chyba na UPS też trzeba troszke oszczędzic.
    Pozdrawiam.

Witam

Jeżeli monitoring ma spełniać swoje zadanie, a nie tylko robić za atrapę- system musi być podłączony pod zasilanie awaryjne - inaczej jego zastosowanie mija się z celem. Każdy podłączony przeze mnie monitoring był podpięty pod UPS lub zasilacze buforowane. O ile w sytuacji zaniku prądu dopuszczalne jest wyłączenie monitora (oczywiście nie wszędzie) - zapis musi być ciągły.
    Pzdr

0
  • #17 11 Lut 2006 10:30
    marcin4642
    Poziom 15  

Zgadzam sie z kolegą w 100% , tylko konkretnie się pytam czy komputerki z kartami się podniosą po zaniku bo rejestratory raczej tak, a nie każdego stać na długie podtrzymanie . W sytucji kiedy prądu niema 3 - 7 godzin , apotem powraca miło by było żeby mimo wszystko maszynka zaczeła pracowć. Ja osobiście montowałe UPS-a 10 KW w jednym z systemów ale nie wszystkich stać na to .
    Pozdrawiam

0
  • #18 11 Lut 2006 10:34
    jozwik
    Poziom 14  

Wszystkie karty, które przewiczyłem miały funkcje nie tylko automatycznego startu ale również i wymuszonego restartowania o zadanych porach.
    Komputer bije na głowe "wideo" (mam nadzieje że się nikt nie obrazi o zniżenie rejestratorów do rangi wideo).

0
  • #19 11 Lut 2006 22:01
    krz220
    Poziom 12  

jeden lubi teściową drugi lubi cókę a trzeci to i to.Moim zdaniem komputer przeglądanie zdarzeń zgrywanie jest o wiele łatwiejsze na pc .Osobiście jak mam wyszukać jakieś zdarzenia wole jak coś wydarzy sie coś gdzie jest PC przeciąganie tak jak przy oglądaniu filmu . Pracuję przy tym zawodowo,można kupić kartę Leadtek bardzo stabilna i przyjazne menu ze względu na cenę może być 25/s.Da się rejestrować i oglądać.

0
  • #20 12 Lut 2006 17:47
    juurrek
    Poziom 12  

a czy nie wystarczy wykorzystać używanej kamery video z szerokątnym obiektywem uruchamianej czujnikiem ruchu z zasilaniem buforowym

0
  • #21 12 Lut 2006 20:29
    kfiat
    Poziom 13  

Cytat:

oj bardzo sie kolega myli. ostatnio mialem fajny przypadek podczas konserwacji wylaczylem monitor i go czyszcze. podchodzi taki jeden pan, patrzy sie na ten monitor i sie pyta " co pan z ta kamera zrobil ze obraz taki ciemny ??? " :D

marcin4642 napisał:
    (ciach) czy komputer z kartą i systemem XP podniesie się po wyłączeniu prądu? (ciach)
    tak

0
  • #22 07 Kwi 2006 12:06
    freddd
    Poziom 15  

nikt nie poruszył tematu kosztu prądu.

komputer pobiera jakies 140 Watów, co miesięcznie wychodzi jakieś kilkadziesiąt zł.

a ile pobiera prądu taki rejestrator za 1000zł np.?

0
  • #23 10 Kwi 2006 19:34
    ostek
    Poziom 11  

Cześć, to może jakieś wnioski by wyciągnąć:
    rejestrator na 16 kamer w tym 4 kolorowe,SYSTEM LINUX!!, jakie karty wybrać i jaka płyta gł. aby wszystko stabilnie działało ?

To jak jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na moje pytanie, aha i żeby nie kosztowało nie wiadomo ile ;)

0
  • #24 13 Kwi 2006 21:30
    mcarpenter
    Poziom 12  

Ja u siebie od trzech lat stosuję AVER Media 4 Eye i dobrze chula. System WinXP, cztery kamery, dysk 200 GB na serwerze plików z oprogramowaniem Watch Dog. Polecam to rozwiązanie. Kamery oczywiście BW zabudowane w czujnikach IR od alarmu. Nagrywanie włączone non-stop. Raz na miesiąc konserwacja nagranych obrazów - przegląd i archiwum. Wyświetlacz LCD nie wypala się szybko, więc polecam do stosowania w monitoringu.

0
  • #25 16 Kwi 2006 20:52
    ostek
    Poziom 11  

mcarpenter napisał:
    Ja u siebie od trzech lat stosuję AVER Media 4 Eye i dobrze chula. System WinXP, cztery kamery, dysk 200 GB na serwerze plików z oprogramowaniem Watch Dog. Polecam to rozwiązanie. Kamery oczywiście BW zabudowane w czujnikach IR od alarmu. Nagrywanie włączone non-stop. Raz na miesiąc konserwacja nagranych obrazów - przegląd i archiwum. Wyświetlacz LCD nie wypala się szybko, więc polecam do stosowania w monitoringu.

No dobra, a czy coś dobrego pod LINUXA tzn karty i konfigurację "stabilną" ktoś z Was zna ?? czy raczej mam szukać rejestratora.(ale jednak zbyt drogie są na moje możliwości)

Szczerze mówiąc jestem amatorem w tej dziedzinie, a chciał bym unowocześnić system działający do tej pory.

Pozdrawiam

0
  • #26 18 Kwi 2006 21:32
    mcarpenter
    Poziom 12  

Aver Media ma jakieś karty z oprogramowaniem na Linuxa. Niestety nie wiem jak to się sprawdza w praktyce.

0