Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nawijać transformatory?

09 Lut 2006 11:04 1269 3
  • Poziom 18  
    Witam. Otóż interesuje mnie nawijanie transformatorów oraz wzory z tym związane. Mam parę pytań.
    1.Chciałbym wiedzieć z kąd można wziąść lub gdzie kupić rdzenie do transformatorów.
    2.Proszę o wzory związane z obliczaniem mocy trafa z przekroju rdzenia(chyba coś takiego kiedyś słyszałem) oraz obliczania ilości zwojów na uzwojeniach.
    3.Teraz konkrety. Chciałbym, aby krok po kroku ktoś wyjaśnił mi jak się nawija trafa, tj. czy uzwojenia muszą być od siebie izolowane i takie inne sprawy. Mogą być linki, rysunki itp.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    wszystko znajdziesz tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php
    Jeśli chodzi o transformatory sieciowe to wg mnie sie nie opłaca - przede wszystkim dlatego ze nie zrobisz tego tak precyzyjnie jak "fabryka" (zwłaszcza uzwojenie pierwotne). Inna sprawa to zmiany uzwojenia wtórnego (np celem zwiększenia napięcia), to wszystko znajdziesz na elektrodzie
  • Poziom 19  
    WItam,
    a ja jestem innego zdania. Jak do tej pory nie kupiłem ani jednego trafa - wszystko z odzysku. Nie wiem jakie są teraz nasze rodzime transformatory, ale stare były niezniszczalne... Nowa chińszczyzna grzeje się strasznie nawet na biegu jałowym. Sam mogę zrobić trafo dokładnie takie jakie jest mi potrzebne. Czasami można przerobić wtórne, czasem trzeba obliczyć wszystko od podstaw.
    Jeśli nie znajdziesz tego co Ci potrzeba - daj znać, chętnie pomogę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Ja też noszę się z zamiarem zrobienia transformatora. 230V => 36V 10-15A