Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mały projekcik wyłącznika czasowego

cybergood 09 Feb 2006 22:04 2525 5
    cybergood
    Level 16  
    witam!
    chciałbym sobie zrobic wyłącznik czasowy,taki który wyłączałby przekaznik po czasie jakies 2 min.
    wiem ze jest takich urządzen duzo ,ale chciałem zrobic cos sam , z własnej inicjatywy i własnego projktu.
    no i chciałem zapytac czy dobrze mysle:
    układem miałby sterowac niezapomnianu ne555 ,pracowałby jako generator monostabilny ,a przejscie z jednego stany do drugiego było by za posrednictwem koncówki reset.czas wyłączenia przekaznika zalezałby od kondensatora i rezystora.
    mniej wiecej tak to ma wygladac.
    schemat narysuje jak bede miał chwile czasu .

czy takie rozwiąznie jest dobre??
    czy lepiej zrobic to inaczej??

pozdrawiam
    dioda1000
    Level 28  
    zobacz na note katalogową cmos 4060 on jeden wszystko załatwi:)
    poz. dioda
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Pomysł jest OK. Trudnosci zaczynaja sie przy szczegółach: czas 2 minuty czyli 120 sekund to dośc długo, wzór na czas w tym monoflopie jest T=1,1*R*C=120, stąd R*C=110, czyli np. 11 Megaomów i 10 mikrofaradów. Nie należy używac kondensatorów elektrolitycznych, bo mają duży rozrzut pojemności, często -20/+50 ...100%, poza tym zmieniaja pojemnośc z czasem i temperaturą.
    Korzystniejsze jest użycie 555 w wersji CMOS, dopuszcza wyższe R, wtedy C może byc mniejsze.
    Powodzenia!
    ryszardon
    Level 21  
    Proponuję zastosować popularny tajmer programowalny CMOS 4541.Pozdrowienia
    john_t
    Level 29  
    Przy tak długim czasie (120sek.) technika analogowa nie jest zbyt dokładna. Może by tak. Zbudować generator fali prostokątnej np. na 555 i jego sygnałem sterować licznik asynchoniczny np. CD4040. Po zliczeniu 128 impulsów ósmy bit (pin licznika) przejdzie w stan wysoki. Generator należy ustawić na okres 120/128=0,9375 czyli na 1/0,9375=1,067 Hz aby uzyskać 120 sekundowy czas zliczania.
    Oczywiście to tylko teoria, prościej ustawić generator doświadczalnie posługując się stoperem.
    Pozdrawiam.
    cybergood
    Level 16  
    john_t rozumiem ale to jest mój pierwszy projek i narazie nie chce się zagłębiac w cyfrówke.

czas nie musi byc dokładny,po prostu chciałem zapytac czy moze tak byc jak ja mysle bo jak narazie to nie zrobiłem nic własnego ,nawet prostego wymyslonego przezemnie ,głównie gotowe projekty.

pozdrawiam