Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektroniczny zegarek LED z sekundami

VSS 03 Feb 2011 21:03 197709 597
Altium Designer Computer Controls
    idepopizze
    Level 33  
    Szukając programatora nie zaczyna się od znalezienia schematu, tylko od jakiegoś sensownego i działającego oprogramowania. Wydaje mi się że widziałem ten programator i program do niego to tylko listing napisany w pascalu. Skoro nie masz do niego działającego softu to bez sensu składasz ten programator bo i tak nie wgrasz nim hexa. Ale może jeszcze znajdziesz coś działającego w sieci - stronę autora. Jak znajdziesz soft będzie można się zastanawiać co dalej.

Optymistyczna wersja jest taka że jak już znajdziesz ten soft i podłączysz programatora to za pierwszym razem wszystko się wgra i będzie pięknie. Z tym że to bardzo optymistyczna wersja bo z doświadczenia wiem że po drodze może pojawić się trochę problemów. Świadczy o tym również masa postów na elektrodzie w tematach dotyczących programatorów.
  • Altium Designer Computer Controls
    folio
    Level 17  
    oczywiście ...MASZ RACJĘ.
    Szukam czegoś innego. Jak znajdę to dam INFO.
    Teraz biorę się za składanie zespołów LEDowych. Zobaczymy jak mi się uda.
    Moduł główny mam już poskładany. ATka trzeba zapisać i wstawić do podstawki.

Dam info.
    Tomek401401
    Level 11  
    Mam jeszcze pytanie który stabilizator bezie lepszy 78M05E czy UA7805C.
    idepopizze
    Level 33  
    Tomek401401
    UA7805C jest mocniejszy

folio
    Sam poszukałem. Tutaj masz adres z softem. Ten programator nazywa się BlowIt
    http://www.dinceraydin.com/8051/index.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4457284#4457284

Zdaje się że w Bascomie też jest obsługiwany ale ja nie znam tego programu.

Zdecyduj w jakim systemie chcesz go używać, osobiście polecałbym DOS. Jak już wcześniej wspomniałem wadą tego programatora jest to że możesz w niego nie włożyć C2051, a soft i tak tego nie wykryje i coś tam zrobi. Drugim minusem jest to że możesz pomylić numery portów w programowanym układzie i wtedy zostanie w niego wgrany błędny program. A odczytać go nie masz jak bo soft nie czyta zawartości pamięci 2051.
    Poczytaj też cały ten temat

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1682256.html#8140665

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic13677-0.html

www.pg.gda.pl/~zbczaja/pdf/mse/programatory.pdf
  • Altium Designer Computer Controls
    folio
    Level 17  
    Dzięki wielkie. Właśnie o to chodzi. "Programator" już skleiłem.
    Soft biorę i będę kombinował na kompie. Podłączam oczywiście pod zasilacz komputerowy.

Dam znać co to się czyni...
    folio
    Level 17  
    taaa... kurde, potrzebny DOS od zaraz :-)
    Jasny gwint. Wszystko w domu to XP albo OS X ...gdzie DOS?

Składam jakiegoś RUPCIA z części ...może się uda?

DOS sprawi mi chyba najwięcej kłopotu...

echhhh
    folio
    Level 17  
    ...mogę popatrzeć co się robi w XP...

W poniedziałek zaczynam montowac cyfry LEDowe. zobaczymy jak działają (czy działają to jest "bardziejsze") a jak to ruszy to dam na forum fotki z całości. ...jak ruszy :-)

Pozdrawiam
    idepopizze
    Level 33  
    W sumie to i tak nie masz jak sprawdzić tego programatora.
    Można pójść za pomysłem autora tego oprogramowania
    http://www.dinceraydin.com/files/py2051.zip
    i zrobić prosty układzik z migającymi Ledami - ten na obrazku ledCount.jpg W procesor spróbować wgrać program ledblink.hex i przekonać się czy to wszystko miga diodami. To taki minus braku weryfikacji. Możesz też wgrać swój program zegara, ale jak nie ruszy to będzie trochę do sprawdzania.
    folio
    Level 17  
    ...faktycznie!
    Tak zrobię!
    Sciągnąłem sobie tego paka i patrzę do środka.
    Mam tu do wykonania z części:
    1. 8 LEDów
    2. kwarc 12MHz
    3. 2 x kondensator pod kwarc
    4. 1 x rezystor
    5. 1 x podstawka 20 pin
    6. 1 x elektrolit 10 mikro.
    7. 8 x rezystor 330 ohm

Napięcioe Vcc ma być ??? 12V?

Dziś spróbuję wgrać ten sofcik programatorem do ATka.
    Jutro zrobię ten układ, podłączę i wstawię ATka. Zobaczymy czy zadziała.
    Wtedy będzie czysta sprawa co do programatora.

TO BYŁBY WIELKI KROK NAPRZÓD :-)

O wszystkim dam znać.

Na razie walczę jeszcze z instalacją WIN98 na składaku z fantów.

Może się uda wtedy będzie SPRZĘT - do programatora.

Pozdro
    idepopizze
    Level 33  
    Cały układ ledCount.jpg jest zasilany napięciem 5V - oba punkty zaznaczone na schemacie Vcc i 20 nóżka 89C2051. Masę podpinasz pod 10 nóżkę 89C2051, pod rezystor 8k2 i do kondensatorów przy kwarcu.

Co do prostego komputera i programowania np pod dosem to wystarczy z tego archiwym wziąć plik blowit.exe i plik ledblink.hex
    http://www.dinceraydin.com/files/Blowit_dos.zip

Zrobić dyskietkę startową albo płytę startową RW tylko z Dosem i tymi plikami i po prostu to uruchomić. Nie ma co sobie utrudniać życia.

Tak na marginesie to chyba znowu administrator sobie zaszalał i wykosił nam wszystkie obrazki w temacie.
    folio
    Level 17  
    ...no to pierwsze ruchy za mną.
    NIE UDAŁO MI SIĘ POSTAWIĆ WIN98 NA SKŁADANCE Z FANTÓW.
    Ano bo w tym kompie płyta ma defekt który polega na tym że czasem czyta po portach IDE a czasem nie w ząb. Płyta jest zmolestowana ...i byłoby dobrze bo udało mi się wlepić DOS jednak w żaden sposób nie mogłem nanieść softu o którym mowa.

Po długiej walce - bo chciałem mieć do dyspozycji WIN98 - nie udało się nic zrobić na tym sprzęcie.

W związku z tym postanowiłem zrobić test na najstarszym sprzęcie i systemie jaki mam w rękach czyli na laptopie mającym LPT i WIN2000.

Wgrałem sterownik do kompa. Później restart i podłączyłem:
    1. przejściówkę LPT (zrobiona specjalnie)
    2. programator z wstawionym ATkiem
    3. podłączyłem zasilacz do złącza i do 220.

Później uruchomiłem PY2051.exe /plik/port ale... NIE WŁĄCZYŁEM ZASILACZA SPECJALNIE.
    Wyświetliło mi to co na zrzucie - NR 1.

Później wybrałem raz jeszcze całe polecenie a wcześniej włączyłem zasilanie na programator.
    Wyświetliło mi to co na zrzucie - NR 2.

Coś drgnęło chyba.
    Zobaczymy dalej jutro. Wezmę LEDy i poskładam układ testowy po czym wstawię ATka i zobaczymy co jest.

Oczywiście dam znać.

Pozdrawiam.
    idepopizze
    Level 33  
    Właściwie to nie ma co się sugerować tym napisem. Program coś zrobił, ale najlepszą weryfikacją tego co zrobił będzie sprawdzenie czy zaprogramowany układ miga. Niestety, ale praktycznie to jedyna możliwość sprawdzenia tej roboty.
    folio
    Level 17  
    w sumie tak, jednak podłączenie napięcia pozwoliło dla programu cos zrobić...

...czyli coś... zadziałało... pytanie... jak?

Właśnie kleję TESTER... będę się gapił
    idepopizze
    Level 33  
    Jeżeli wiesz jak, to możesz sobie samodzielnie zmieniać ten migający program, bo jest źródło ledblink.asm. Diody będą zapalać się regularne. Ta podpięta do 19 nóżki powinna migać najszybciej, te czym dalej położone będą migać proporcjonalnie wolniej. Wszystkie powinny się zapalać. Jeżeli migają ale inaczej to będzie to błąd w montażu migającego układu, ale to nic wielkiego. Jeżeli układ nie odpali to błąd jest po stronie programator-port-Bios-oprogramowanie.
    folio
    Level 17  
    DOBRA ...
    Posklejałem układ, sprawdziłem doprowadzenie +5 VCC oraz ilość "mas".
    Podłączyłem wszystko do w/w zasilacza z włącznikiem.
    Najpierw włączyłem zasilacz bez ATka w układzie.
    NIC SIĘ NIE ZAPALIŁO ANI NIE MRUGNĘŁO.

Wyłączyłem więc zasilacz i wstawiłem w układ wczoraj programowanego ATka.

Włączyłem zasilacz... efekt?

Wszystkie diody świecą stale... równo. Jak wyłączę zasilacz to w trakcie wyładowania kondensatora mrugną a pierwsza gaśnie z pinu 19 stego.

Załączam foto + video GASZENIA.

Co Ty na to?

Dodano po 17 [minuty]:

...aa i jeszcze jedno. Teraz widzę... pokopałem kondensatory przy kwarcu bo nie 33pF a ...100nF i kwarc też a to dlatego że nie miałem 12MHz ...wstawiłem 4.000 jak to pisze na kwarcu... czyli chyba 4MHz?
    Mam jeszcze kwarc 14MHz... ale ten kwarc to miganie... to czy jest tak istotny?
    idepopizze
    Level 33  
    W sumie to nie jest źle bo układ zaczął działać, coś się wgrało bo przynajmniej diody świecą. Właśnie w tym momencie pojawia się słabość tego programatora bo wystarczyłoby odczytać program i porównać to z oryginałem - a takiej opcji nie ma.
    Ponieważ miganie diod na porcie w programie zapisane jest jako inkrementowanie całego portu P1 to miganie diod powinno wyglądać tak

Numery Portu P1.
    7 6 5 4 3 2 1 0

0 0 0 0 0 0 0 0 - świecą wszystkie diody
    1 0 0 0 0 0 0 0 - dioda na nóżce 19 nie świeci (P1.7)
    0 1 0 0 0 0 0 0 - dioda na nóżce 18 nie świeci (P1.6)
    1 1 0 0 0 0 0 0 - diody na nóżkach 18 i 19 nie świeą
    0 0 1 0 0 0 0 0 - itd.
    1 0 1 0 0 0 0 0
    0 1 1 0 0 0 0 0
    1 1 1 0 0 0 0 0
    0 0 0 1 0 0 0 0
    1 0 0 1 0 0 0 0
    ...............

kolejne zwiększanie portu P1

....
    ...
    ..
    1 1 1 1 1 1 1 1

Jedynka oznacza że na nóżce jest napięcie 5V a więc dioda nie świeci.
    Wcześniej się pomyliłem z tym świeceniem, mam nadzieje że teraz to jest czytelnie wyjaśnione. Na początku procesor jest resetowany i na wszystkich nóżkach w porcie P1 są 0. Później diody powinny zacząć migać tak jak zaznaczyłem wyżej.
    Z filmiku wynika że procesor nie realizuje tego rozkazu:

AJMP LOOP ;go to LOOP(jump back to point labeled LOOP

Gaśnie dioda na nóżce 19 ale program już dalej nie działa tylko podaje na cały port 1 1 1 1 1 1 1 1 i się resetuje
    Z filmiku wynika że coś jest nie tak z programem.

PS Popraw elementy bo to ma wpływ na działanie układu. Szczególnie te kondensatory powinny być koło 20pF. Kwarc ma wpływ na szybkość migania diod, możesz użyć obu nie musi być tego 12MHz. Wymień te kondensatory i sprawdz czy to coś zmieni
    folio
    Level 17  
    ...jutro wymienię kondensatory a kwarc 4 kę zostawię. Włączę i zobaczę. Może jeszcze raz spróbuję wgrać wsad?

Dodano po 1 [godziny] 52 [minuty]:

Tak sobie myslę... w programatorze też nie dałem kondensatora 1nF jak stało w schemacie ...jak się nie mylę dałem 222 czyli 2.2nF.
    To też może wnosić różnice... ale najpierw w testerze zmienię kondensatory na ok. 20 - 30 pF. Może np. kwarc nie taktuje jak trzeba i dlatego całość stoi ŚWIECĄC STALE?
    Może jest taka szansa? Pytanie czy ta różnica w kondensatorach byłaby w stanie zatrzymać / wyizolowac kwarc?

Jutro poprawka i sprawdzimy ...dalej biorę się za CYFRY.

Dodano po 35 [minuty]:

....tak myslę co jest bardziej realne... źle wgrany wsad czy te kondensatory?
    idepopizze
    Level 33  
    Nieprawidłowy generator może być przyczyną dziwnego zachowania się procesora. Kondensatory to jest minimum jakie narzuca producent. Częstotliwość kwarcu ma tu mniejsze znaczenie. Oba powyższe są ok, załóż ten 14MHz diody powinny szybciej migać. Ten kondensator 100nF przylutuj do nóżkek 20 i 10.

W programatorze generator nie działa, ale jak już wyżej pisałem dobrze jest nie odbiegać zbytnio od schematu autora.
    folio
    Level 17  
    Piszesz aby 100nF przylutować do 10 i 20 pin. Ale tam są 2 x 100nF na kwarcu. To co zrobić? Mogę zmienić kwarc na 14 stkę ale nie umiem znależć kondensatorów 300 lub 330 czyli 30 - 33 pF???

Najwięcej mam 102, 103, 104 po kodach czyli 1nF i więcej.

Mam też jakąś płytę gdzie są 2 kondensatory przy kwarcu a na nich jest napisane 22K ?

W programatorze też wymienię te 220 pF na 1nF ale najpierw muszę sprawdzić tester z kondensatorami prawidłowymi.

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Zmieniłem KWARC na 14,xxxMHz. Różnica taka że nie zawsze po włączeniu zaświecą LEDy a jak zaświecą i wyłączam to inaczej gasnąc mrugną. Nie mam co wstawić za te kondensatory kurde... :-(

Dodano po 33 [minuty]:

...zmieniłem kondensatory na takie które miałem najmniejsze. Z tych 2 x 104 przeszedłem na 1 x 222 i 1 x 224. Diody zapaliły się i zaczęły LOSOWO mrugać. Pochodziły tak chwilę a później zapaliły się 3 sztuki i nie gasły. Po wyłączeniu w trakcie rozładowania diody zaczęły szybko mrugać. Teraz nie chce się ponownie włączyć.
    Myślę że gdyby zastosować te magiczne 33pF to działałoby.

Może jutro znajdę jakieś kondensatory bliskie temu co trzeba.

Po prostu przeszedłem z nano na piko ale na 2xxpF a nie 33pF.

Heh
    idepopizze
    Level 33  
    Bez odpowiednich podzespołów ten układ nie ruszy. Kondensatory wzbudzające generator po podstawa.
    To mają być małe kondensatory ceramiczne, znajdziesz takie w głowicach telewizyjnych (tych starych), w radiowych torach wcz. itp

Jeżeli ten układ nie ruszy to proponuje kupić 89S4051 w obudowie DIP20 kosztują 9 PLN. Programator do nich wygląda tak i nawet do tego nie potrzeba płytki:

Myślę, że nie ma sensu się męczyć, bo tu nie chodzi ani o robienie programatorów ani migających ledów tylko o poskładanie zegara. Ten układ można bezpośrednio podpiąć pod płytkę zegara i zaprogramować 89S4051. Ale w zegarze też potrzebne są te kondensatory przy kwarcu.
    folio
    Level 17  
    ostatecznie tak zrobię jak sugerujesz.
    Jednak chcę zmęczyćtemat AT serii C.
    Najpierw dobiorę te magiczne kondensatory.
    Podepnę i jestem już dość mocno przekonany że zacznie układ testujący działać co by oznaczało poprawny wsad w ATku.
    Wtedy trzeba nanieść WSAD ZEGARA.

LEDowe cyfry są w trakcie. Ale tu to tylko prtacochłonność a reszta nie jest trudna.

I coraz bliżej uruchomienia ZEGARA.

Dodano po 3 [minuty]:

A jaki program do wsadu przy S4051? Oczywiście tak zrobię jak C nie da rady ale jestem na w sumie dobrej drodze.

Z tym że i w tym przypadku (programator) mamy "magiczne" kondensatory ;-(

Wszędzie gdzie jest generator musi byc precyzja i dwa te same elementy.

Heh
    folio
    Level 17  
    ...mówisz z głowic TV?
    Mam dostęp do złomu komputerowego ale muszę pokopać. Jednak w w/w złomie ciężko jest dorwać właśnie taki kondensator :-(

W jakiejś płycie znalazłem przy kwarcu 2 x 22K ???
    Jak to czytac? Że 22000pF czyli 22nF???

...na kondensatorach się wyłożyłem. Już kiedyś jak robiłem konwerter USB <> RS232 to też nie działało jak trzeba przez kondensatory... ceramiczne cholera.

Po zmianie konwerter prawie rok działał z kontrolerami przemysłowymi Gammaflux i było OK.

Bieda...

Dodano po 1 [minuty]:

...a elektronikiem nie jestem... :-(
    idepopizze
    Level 33  
    Jeżeli nie masz innych załóż te dwa 22K najprawdopodobniej to są 22pF bo takie stosuje się razem z kwarcami, ale to można potwierdzić tylko przez pomiar. Różne firmy różnie oznaczają kondensatory i tu nie jest tak jak z kolorowymi rezystorami. W złomie komputerowym ciężko o takie bo tam się takich wartości nie stosuje, a jeżeli już to są to elementy SMD.
    folio
    Level 17  
    OK., jutro podczepię 2 x 22K i zobaczymy.
    Szukam w złomie części, ale mogę poprosić to mi w elektronicznym kupia jak trzeba.

Dodano po 1 [minuty]:

SMD zabrałem rezystory z LED ów jakie stosowałem.
    LEDy były z uszkodzonego modemu a R-SMD z ich obsługi. Udało mi się je podczepic.

Dodano po 29 [minuty]:

Właśnie zamówiłem w sklepie 6 x 30pF i 6 x 33pF. Jutro mi odbiorą. Koszt = 1.2zł.

Wtedy zastosuję w/w elementy do układu sterownika zegara i do testera... a najpierw wstawię 22K i zobaczę co i jak.

Dodano po 1 [minuty]:

Widzę że sam generator wymaga precyzji i dokładności. Jak zię inaczej zrobi to dzieją się różne żeczy...
    idepopizze
    Level 33  
    O tym że generator jest ważny wspominałem już na początku. Ja stosuje się do zaleceń producentów układów i u mnie startują bezproblemowo. Jak już uruchomisz ten układ to możesz przekonać się sam jak wrażliwy jest generator dotykając palcem okolicy kondensatorów bądź krawcu - układ się zresetuje, albo zablokuje, a na pewno będzie zachowywał się dziwnie.

Dodatkowo zegary jako takie wymagają w okolicy kwarcu trymera do dokładniejszego wyregulowania odchyłek dobowych zegara. W tym przypadku najlepszy będzie zdaje się trymer koło tych 30pF zamiast jednego z kondensatorów, ale to jak zegar zacznie się znacznie spieszyć bądź spóźniać.

Żeby zajmować się elektroniką wcale nie trzeba być elektronikiem, wystarczy rozumieć temat i mieć odrobinę praktyki.
    folio
    Level 17  
    Na układzie zegara trymer był pod kwarcem z kondensatorami. Racja, w starych zegarkach (pierwszych) kwarcowych był trymer regulacyjny.
    Teraz nie dają bo dopracowali i tną koszty.

Dzięki za uwagi i sugestie, dzieki temu zawsze wie się więcej.

Pozdrawiam

Jutro dam znać co po 22K się dzieje a jak kupią mi te 33pF to zamontuję i napiszę jak jest.
    folio
    Level 17  
    No i....
    ...kupili mi dziś po 6 szt kondensatorów 30 i 33pF.
    Po podczepieniu jakiegkolwiek z tych zestawu... układ nie rusza, nie świeci... nic się nie dzieje.
    Jak odlutuję i wstawię 224 i 221 z poprzednich walk, układ potrafi losowo zaświecić jakieś LEDy albo mrugnąć przy gaszeniu.

Ale sytuacji że losowo zapalało różne LEDy ...nie mam.

Co tu zrobić?