Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny zegarek LED z sekundami

VSS 11 Sty 2007 22:43 192438 597
  • Relpol przekaźniki
    xaver23
    Poziom 17  
    szkoda tylko że rysunki już nie są aktywne.... coś zjadło je z serwera.. :/
  • Relpol przekaźniki
    janek1815
    Poziom 38  
    ja napisze tylko tyle ze sie da. na elektrodzie zreszta byl gdzies schemat zegara na tej lampie wystarczy zmienic tylko tranzystory sterujace ciekawostka jest to ze ta lampa na allegro byla ostatnio za niecale 2zl.
    cassius17
    Poziom 17  
    Projekt ciekawy. Niestety jak już wcześniej wspomniano zdjęcia są nieaktywne :(
    VSS
    Poziom 21  
    j222 napisał:
    Projekt ciekawy. Niestety jak już wcześniej wspomniano zdjęcia są nieaktywne :(

już są, zmieniłem serwer i nie przerzuciłem tych plików.
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    janek1815 napisał:
    ja napisze tylko tyle ze sie da. na elektrodzie zreszta byl gdzies schemat zegara na tej lampie wystarczy zmienic tylko tranzystory sterujace ciekawostka jest to ze ta lampa na allegro byla ostatnio za niecale 2zl.

Właśnie na allegro kupiłem 3 takie lampki z myślą o budowie zegarka :D
    Schemat na forum już widziałem ale jest za bardzo przekombinowany, tylko właśnie myślę o sterowaniu z Atmegi8. Tranzystory czy może jakiś scalak-buforek? I jak to ustrojstwo sterować, anody i siatki potrzebują 18V.
    konrad92
    Poziom 15  
    Kurcze do tej pory składałem tylko kity... ale chciałbym kiedyś złożyć sobie własny zegar z niebieskimi wyświetlaczami jak ten od >joboo< z płytkami nie mam problemu bo tata robi obwody drukowane. Gdybyście mogli podać mi mozaikę ścieżek i schemat ew. program to byłbym bardzo wdzięczny :)
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    Układ jest na tyle prosty że nie musisz go robić na "wypasionej" płytce, wystarczy uniwersalna. Ale jak chcesz już wytrawić to najprostszym rozwiązaniem jest kartka i ołówek :) Rysujemy aż nam się wszystko zgodzi. Są programy do projektowania płytek, których nigdy nie używam, i może to być Protel albo inne podobne.
    Układ na tyle prosty, że na kartce go narysujesz bez problemu. Pozdrawiam!
    VSS
    Poziom 21  
    konrad92 napisał:
    Kurcze do tej pory składałem tylko kity... ale chciałbym kiedyś złożyć sobie własny zegar z niebieskimi wyświetlaczami jak ten od >joboo< z płytkami nie mam problemu bo tata robi obwody drukowane. Gdybyście mogli podać mi mozaikę ścieżek i schemat ew. program to byłbym bardzo wdzięczny :)

w zamieszczonych plikach masz rysunek ścieżek i program do edycji
    jas18
    Poziom 13  
    Witam
    Niedawno zbudowałem bardzo podobny zegar (ta sama metoda wyświetlania) i mam następujący problem otóż wyświetlacze świecą nieco słabo (przynajmniej dużo słabiej niż przy próbach podpięcia ich na sucho)Tranzystory zastosowałem BC557B rezystorki takie jak na schemacie a wyświetlacze Toshiba TLR306.

Nie wiem co może być przyczyną. Wydaje mi sie że te wyświetlacze pobierają za dużo prądu i BC nie jest w stanie dostarczyć im w tak krótkiej chwili tyle prądu ile potrzeba...

Próbowałem też w miejsce wyświetlacza wpiąć sie diodą.... i też słabo świeciła. Także wgranie powyższego softu nic nie zmieniło...

Kiedy natomiast pod instrukcjami wyświetlania założyłem pusta pętle tak aby lekko migały wyświetlacze (i tym samym spowolnić zmianę) jasność się poprawiła..
    Michas.glt.pl
    Poziom 16  
    Zbudowałem cały układ.
    po wgraniu softu zapalił mi się cały zegar (wszystkie "kreski")
    czy ktoś wie co mogłem zrobić "nie tak" ??
    Jestem pewny wszystkich połączeń (sprawdzałem 2 razy).
    progeamuje na STK200
    moje tranzystory to BC307
    sp5oxi
    Poziom 1  
    Sprawdź podłączenie tranzystorów BC307, tam chyba tkwi błąd, bo układ poprawnie startuje po wpisaniu programu.
    Michas.glt.pl
    Poziom 16  
    a co z fusebitami ?
    ustawić na kwarc zewnętrzny ?
    czy wewnętrzyn generator?
    jeżeli na generator to jaka częstotliwość ?
    a może zostwić fusebity w spokoju ??
    VSS
    Poziom 21  
    Michas.glt.pl napisał:

a może zostwić fusebity w spokoju ??

tak najlepiej !! :) wsadź proca w podstawke zaprogramuj i musi działać. schemat jest OK, soft też. musiałes popełnic gdzies błąd. jak nie będzie chciało wystartowac zresetuj go ręcznie.
    Michas.glt.pl
    Poziom 16  
    układ mi działa - fuse bit ustawione domyślnie ale mam problemy innej natury :
    *nie zawsze się włancza ( czasami mam 88 88 88 )
    *wyświetlacz mi nie świeci, ale miga (częstotliwość za 20 Hz - jest to widzialne)

jas18 napisał
    Cytat:

Kiedy natomiast pod instrukcjami wyświetlania założyłem pusta pętle tak aby lekko migały wyświetlacze (i tym samym spowolnić zmianę) jasność się poprawiła..

pusta pętla czyli while(0) ??
    i za instrukcjami wyświetlania czyli gdzie ?
    PIEKNY1234
    Poziom 14  
    a masz kondensator 1 uC między plusem a 9 mużką on jest ażny przy starcie procka chodzi o to żeby sie samoczynie restartował.
    Michas.glt.pl
    Poziom 16  
    PIEKNY1234 napisał:
    a masz kondensator 1 uC między plusem a 9 mużką on jest ażny przy starcie procka chodzi o to żeby sie samoczynie restartował.

chyba "nie restartował.
    próbowałem z kondensatorem , próbowałem bez, efekt ten sam.
    nicram_ac
    Poziom 10  
    Witam
    Mam zapytanie.............otóż mam zbudowany podobny zegar tylko na ATMEGA8535 taktowany zew. 4MHz i do pinów tosc mam podpięty kwarc 32kHz. Zegar fajnie leci tylko jest problem że juz po godzinie opóźnil mi sie o prawie minute.............Z tego co czytalem z pdf-ie to nie trzeba żadnych kondensatorów podlączać do tego kwarca a tu widze że kolega ma 2*22pF. I czy tu leży przyczyna opóźnienia tego zegara??

pozdrowienia
    Michas.glt.pl
    Poziom 16  
    udało mi się go uruchomić po próbach z różnymi kondensatorkami .

wcześniej się pytałem :
    "pusta pętla czyli while(0) ??
    i za instrukcjami wyświetlania czyli gdzie ?
    "
    czy jest ktoś w stanie mi odpowiedzieć na moje pytania ?

co do pytania nicram_ac
    najprawdopodobniej tak. problem może tkwić w kondensatorach.
    joboo
    Poziom 12  
    Witam ponownie!
    Niestety zostałem pozbawiony poprzedniego zegara. Znajoma powiedziała że nie wyjdzie bez niego, zostałem zmuszony do ponownej budowy i o to efekt:
    tym razem zostały użyte wyświetlacze o wysokości cyfr 1,5 cala, płytka drukowana wykonana w technologii termotransferu, reszta bez zmian.
    zamieszczam foto dla zobrazowania efektu.
    Obudowy jeszcze brak i myśle że tak pozostanie, ma to swój pewien urok.
    Pozdrawiam Michał
    murzyn_ropa
    Poziom 10  
    Zegarek pierwsza klasa:) Ja tez mam podobny!!
    VSS
    Poziom 21  
    joboo napisał:
    Witam ponownie!
    Niestety zostałem pozbawiony poprzedniego zegara.

Gratuluję, widze przeobioną płytkę. Może wrzucisz rysunek aby inni mogli sobie też zrobić.
    karollo19
    Poziom 15  
    Jestem w trakcie budowy tego cuda i mam pytanie. Który przycisk pełni jaką funkcję? Projektuję płytkę wyświetlacza i chcę dobrze rozmieścić obok siebie przyciski :-).
    Dziekuję za pomoc.
    Aha! Jak ustawić fuse bity? Tak, żeby nie zablokować procka?

Pozdrawiam Karol
    Michas.glt.pl
    Poziom 16  
    co do fuse to ich nie ruszaj! mają być tak ustawione jak fabryka dała ! :)
    karollo19
    Poziom 15  
    OK! Jeden problem z głowy :-)
    A co z tymi przyciskami?
    Który jest do czego?
    Pytam, bo chcę od razu je dobrze rozmieścić na płytce.
    oj
    Poziom 42  
    Noga 14 > resetowanie sekund
    Noga 15 > ustawianie minut
    Noga 16 > ustawianie godzin
    karollo19
    Poziom 15  
    Witam! Już zegarek odpalony i jak na razie działa bez zarzutów. W swojej konstrukcji zastosowałem wyświetlacze podwójne. Trochę ładniej to wygląda. Jeszcze są diody migające co sekundę.
    Mam teraz pytanie do autora, jak i do innych użytkowników, którzy dość długo używają tego zegarka. Jak jest z dokładnością?
    Pozdrawiam Karol
    MiSiEk#
    Poziom 20  
    Witam, przyłączam się do postu ponieważ też mam zamiar zrobic taki zegar. Po przeczytaniu wszytskich wypowiedzi większość moich wątpliwości się rozwiała ale mam jeszcze pytanie odnośnie tych diód co oddzielają minuty od godzin... minowicie mógłby ktoś zaznaczyc je na schemacie. Robie sobie własną płytkę ponieważ ta autora jest za duża jak do moich wyświetlaczy...

Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.